Gebelikte bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilecek tüketim maddeleri nelerdir?

31.01.2017
34
A+
A-
Gebelikte bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilecek tüketim maddeleri nelerdir?

Her anne adayı, gebelik boyunca hangi gıdaların bebeğe zarar verebileceğini en az bir kez düşünmüştür. Karnındaki bebeği için en iyisini isteyen anneler beslenme ve sağlık konusunda zaman zaman tereddütte kalabiliyor. Bu nedenle hem gıda hem de gıda dışı maddeleri bu yazımızda inceleyeceğiz.

Öncelikle gebelik boyunca doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız. Doktorunuz size kullanabileceğiniz ilaçların listesini verecektir.

►Vitamin ve mineral takviyelerini yine doktorunuza danışarak dozlarını takip ederek kullanmalısınız. Unuttuğunuz doz için iki kez alım yapmamalısınız. Gerekenden fazla kullanımın bebeğe ve size zarar verebileceğini unutmayın.

►Sigara ve tüm tütün mamulleri gebelik boyunca ve emzirme dönemi boyunca kullanılması sakıncalı ürünlerdendir. Ayrıca alkol kullanımı bebek gelişimini yavaşlatır. Gebelik boyunca zararlı alışkanlıkların bırakılması gerekir.

►Gıdalar açısından ise işlenmiş ve çiğ et ürünleri sakıncalıdır. Bu ürünlerin pişirilmeden tüketilmesi ette üreyebilecek zararlı mikroorganizmaların vücuda ve bebeğe ulaşmasına neden olacaktır. Pişirmek kaydıyla az miktar tüketebilirsiniz. Sucuk, salam, sosis, pastırma, jambon gibi ürünler nitrit içeriğine dönüşebildiğinden; tüketilmesi sağlık açısından önerilmez. Yine mayonezde yumurtanın pişirilmeden kullanılıyor olması, mayonez içeren salata, meze ve soslardan kaçınmanız gerektiği anlamına geliyor.

►Çay, kahve gibi içeceklerin aşırı tüketimi bebek gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bebek, kefeini metabolize edemez. Ayrıca gıdalarda bulunan demirin emilimini azalttıklarından kansızlığa neden olabilirler. Bu nedenle çay günde 2-3 fincan açık ve limonlu olarak tüketilmeli, yemekle aralarına 1 saat vakit girmelidir. Kahve tüketimini azaltmalı, kafeinsiz hazır kahveler tercih edebilirsiniz.

►Bitki çaylarının yapısında bulunan etken maddeler nedeniyle vücut için faydalı etkiler gösterirler. Ancak yanlış kullanım faydadan çok zarar getirir. Aktardan alınan açık ambalajsız bitki çaylarında etken madde oranı tespit edilemez, vücut için etkileri öngörülemez. Bu nedenle açıkta satılan, kaynağı güvenilir olmayan bitki çayı kullanmayın. Bitki çaylarını kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışın. Çayları rastgele karıştırarak tüketmeyin ve hazırlama talimatlarına mutlaka uyun. Güvenilir bitki çaylarından günde iki fincan tüketebilirsiniz. Tarçın, adaçayı gibi bitki çayları damarları genişleten etki gösterdiklerinden gebelik boyunca tüketilmeleri önerilmez.

►Musluk suyuna enfeksiyon kaynağı bulaşma ihtimali yüksek olduğundan, güvenilir hazır su kullanmalısınız. Hazır su kullanma imkanı olmadığı durumlarda ise musluk suyu iyice kaynatılarak tüketilebilir.

►Hazır gıdalar, ambalajlanmış ürünler sağlık için sakıncalı maddeler içerebilir. Bu nedenle yapay tatlandırıcı, yapay aroma, kimyasal renklendirici içeren abur cubur tarzı gıdalardan uzak durmak gerekir. Tüketileceği zaman doğal şeker ve aroma içeren ürünler az miktarda güvenilir markalardan tercih edilmelidir. Gazlı içecekler, enerji içecekleri, aşırı yağlı ve şekerli, tuzlu gıdalar bebek gelişimine fayda sağlamaz. Bu nedenle yüksek kalorili gıdaların tüketimini sınırlandırmanız gerekir. Konserve gıdalar ve ton balığı konservesi de dikkatli tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır. Uygun şartlarda hazırlanmayan konserveler ve ton balığının da haftada 2 porsiyondan fazla tüketilmesi bebeğin zihin gelişimine zarar verebileceğinden sakıncalıdır.

Gebelik boyunca tek tip beslenmek bebek gelişimini olumsuz etkiler. Belirli gıdalara aşırı ilgi göstermek faydalı değildir. Elinizden geldiğince besin çeşitliliği sağlamak, yeterli ve dengeli beslenmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirme ihtimalinizi artıracaktır.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.