Gebelikte bebek hareketleri ile ilgi 7 ilginç gerçek

21.02.2018
974
A+
A-
Gebelikte bebek hareketleri ile ilgi 7 ilginç gerçek

Hamilelik sürecinin en önemli anlarından biri bebeğin tekme atma anıdır. İlk tekme anında anne adayına orada olduğunu hatırlatan bebek, dünya için hazırlandığını kanıtlamaktadır. Bu duygusal anlara şahit olan anne adayı, bebeğinin sağlıkla dünyaya geleceği anı beklemektedir.

Günün herhangi bir anında kendini hatırlatmaktan çekinmeyen bebeğiniz, sizin çok daha güçlü olmanızı sağlamaktadır. Anne karnında her şeyin yolunda olduğunu kanıtlarcasına attığı tekmeler, sizin daha da sabırsızlanmanıza neden olmaktadır. Bu ana tanıklık eden yalnızca anne adayı değil aynı zamanda baba adayıdır da.  Hamilelik anne merkezli bir süreç olsa da bebeğin tekme atmasıyla beraber baba da duruma dâhil olur.

Gebelikte Bebeğin Tekme Atması, Sağlıklı Olduğunu Gösterir

Anne adayının merakla beklediği ve heyecanla ilgisini çeken konulardan biri tekme atma anlarıdır. Bebeğin cinsiyeti fark etmeksizin büyümesiyle, hareketleri daha çok hissedilir hale gelecektir. Dolayısıyla el, kol kadar bacaklar da hareket halinde olmaktadır. Bacakların hareket durumu ise tekmeleri sayesinde dışarıya da yansımaktadır.

Bebeğin tekme atması gelişimsel dönemin doğal getirilerinden biridir. Fizyolojik olarak her şeyin yolunda olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu nedenle bu tekmelerin bebekten gelen birer mesaj olduğunu bilmek gerekmektedir.

Bebeğin döndüğünü, yuvarlandığını, takla attığını anlayabileceğiniz tekmeler aynı zamanda karın içinde hareket ettiğinin kanıtıdır.

Gebelikte Bebeğin Tekme Atması, Seslere Tepkidir

Gebelik döneminde anne karnında son derece keyifli olan bebekler, zaman zaman beklenmedik hareketler yapabilmektedir. Bu hareketler tekme ile dışarıya yansıtmakta ve anne adayının durumdan haberdar edilmesini sağlamaktadır.

Bebekler, gelişim süreçleri içerisinde özellikle 6 ve 7. aydan sonra tepkileri dışarıdan hissedilecek seviyeye gelmektedir. 20. haftadan sonra düşük aralıklı sesler duymaya başlayan bebek, bu sesleri tanımlandırmaya çalışmaktadır. Düşük başlayan ve hafta ilerledikçe yüksek olan sesler, bebeğin de tepkilerinin değişmesini sağlamaktadır. Ortamda yüksek ses olduğunda bebek huzursuz olur ve hareketlenmeye başlar. Dolayısıyla hareketler tekme olarak dışarıya yansır.

Bebeğin seslere verdiği karşılık bebeğin normal olarak büyüdüğünün göstergesidir.

Gebelikte Bebeğin Tekme Atması, Yiyeceklere Tepkidir

Gebelik, tek kişilik bir süreç değildir. Anne adayı ne yaparsa yapsın 2 kişilik düşünmek mecburiyetindedir. Dolayısıyla dinlediği müzikten yediği yemeklere kadar birinin ona eşlik ettiğini aklından çıkarmamalıdır. Bu nedenle bebeğin her duruma tepki verdiği süreçte, yemeklere de tepki vermesi doğal kabul edilmektedir.

Gelişimsel olarak ağzında tat alma dokuları artış gösteren bebek, anne adayının yediklerinden etkilenmektedir. Acı, ekşi ve baharatlı besinler yendiğinde bebeğin de bunu hissettiği bilinmektedir. Anne karnında bulunan bebek annenin yediği yemeklerin tatlarını bebeği çevreleyen amniyotik sıvı vasıtasıyla hissedebilir. Bu besinlere vereceği tepki, hareket ve tekmedir.

Gebelikte Bebeğin Tekme Atması, Yatışlardan Kaynaklıdır

Anne adayı sağ veya sol yana yattığında bebeğe giden kan akışının artarak, bebeğin hareketlenmesini sağlamaktadır.

Tekme sıklığını arttıran uyku pozisyonları ise yan yatmalardır. Anne adayı sağına ya da soluna yatmaya başladığında bebek en rahat pozisyonuna ulaşmış demektir. Bu pozisyonda devamlı tekmelemesi mümkündür. Birçok anne adayını uykudan uyandıran gece tekmelerinin nedeni budur.

Gebelikte Bebeğin Tekme Atması, Doğru Zamanda Olduğunu Kanıtlar

Bebeğin tekme atabilmesi durumu ilk önce titreme hissiyle ortaya çıkmaktadır. Karın içinde titreşimler hissetmek, hareket ettiğinin en büyük göstergesidir. Ciddi şekilde (güçlü ) yer değiştirme, hareket etme durumu ise 7. aydan sonra kendini göstermektedir. 7. ayda hareketleri görebilmek pek mümkün değildir. İçinizde hareket ettiğini hissedebilirsiniz ancak nadiren tekme haline bürünürler.

En erken tekmeler gebeliğin 9. haftasında ultrasonda kendini göstermektedir. Anne adayı ise bu tekmeleri genellikle 16-22. Haftaları arasında hissetmeye başlar.

Gebelikte Bebeğin Tekme Atması, Zamansaldır

Gebelikte tekme önemli bir gelişmedir. Anne adayı kimi zaman hareketsiz kalan bebeği için endişe hissetmektedir. Gebeliğin  28. Haftasından sonra doktorunuz bebeğinizin tekmelerini saymasını isteyecektir. Bir bebek genellikle iki saat içinde 10 kez hareket eder.

Bebek hareketlerinde azalma bir sorunu gösterebilir.

Anne adayının stresli olması yetersiz beslenmesi: Anne adayının hamilelik döneminde duygusal ve fiziksel durumu bebeğin hareketlerini etkiler.  Aynı şekilde anne adayının yetersiz beslenmesi, beynin ve sinir sisteminin bebek hareketlerini azaltabilecek ve gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Amniyon sıvısının azalması veya oksijen yetersizliğinden bebeğin hareketleri yavaşlayabilir.

Gebelikte Bebeğin Tekme Atması, Karakteristik Tahlile İpucudur

Hamilelik döneminde her şey zamanında yaşanır. Hiçbir şey zamanından çok önce gerçekleşmez.

 Anne adayı bebeğinin zamanından önce tekme atmasını isteyerek yalnızca kendini strese sokar. Ayrıca bununla beraber bebeğin karakteri de önemlidir. Kimi bebekler beklenenden önce hareket etmeye başlayarak devamlı hareket halinde olurlar. Sürekli tekme ve yuvarlanma hissi yaratırlar. Anne adayı, karın içinde ve üzerinde bu hareketlenmeyi detaylı olarak görebilir.

Kimi bebekler ise aksine ağır hareketleri tercih eder. Her şeyin yolunda olmasına rağmen yavaş yavaş hareket ederler. Dolayısıyla tekmeler bebeğin karakterine bağlı olarak da hissedilebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.