Gebelikte bebeğin ters ( makat ) gelişi

09.11.2020
7.580
A+
A-
Gebelikte bebeğin ters ( makat ) gelişi

Bebekler neden ters durur? Sebepleri nelerdir ?

Makat gelişi çoğu kez gebeliklerde şans eseri görülse de bazı durumlarda görülme sıklığı artmaktadır genel olarak miadında Gebelerde makat gelişi ihtimali yüzde 3’ler civarındadır

Makat geliş ihtimalinin arttığı durumlar şunlardır

 • Çoğul gebelik
 • Erken doğum
 • Plasenta yerleşim yeri anormallikleri
 • Bebeğin amniyotik suyunun fazla ya da az olduğu durumlar
 • Kız bebek
 • Önceden makat doğum ile bebek doğurmuş olmak
 • Rahimde şekil bozukluğu ya da miyom varlığı
 • Bebekte bir takım doğuştan gelişim bozuklukları

Makat gelişin değişik türleri var mıdır?

Makat Gelişinin 3 alt tipi vardır.

 • Saf Makat Gelişi (FRANK): Bu tipte ayaklar ve bacaklar vücuda doğru katlanmış şekilde doğacak kısmında sadece bebeğin poposu vardır ayaklar kafaya doğru katlanmıştır
 • Tam Makat (KOMPLET): Bu tipte bebek poposuyla beraber ayaklarda doğum kanalına kısmen girer.
 • Gayrı-Tam Makat (İNKOMPLET): Bu tipte ayaklar doğum kanalına popodan önce girer.

Ters duran bebek dışarıdan döndürülebilir mi?

Eksternal Sefalik Versiyon denen bir yöntemle ultrason eşliğinde ve uygun rahim gevşetici ilaçlar kullanarak doktor tarafından makat gelişten başa döndürme işlemi yapılabilir.

Bu durum sadece doktor tarafından uygun olduğu düşünülen gebelere yapılabilir. çünkü sonucunda kordon kopması ya da plasentadan kanama oluşması riskleri vardır.

Anne adayı ters duran bebeği döndürmek için bir şeyler yapabilir mi ?

Bebeğin baş pozisyona dönmesi için eğer doğumunuz yakın ve bebeğin amniyotik suyu normal ise yürüyüş yapmanız ve hareketsiz olmamanız bebeğin baş gelişe dönme ihtimalini artırabilir. Bunun dışında herhangi bir şekilde dışarıdan müdahale etmeniz risklidir.

Gebelikte ters bebekler normal pozisyona kaçıncı haftaya kadar döner ?

Normal olarak 28 haftaya kadar nerdeyse bebeklerin 4 te 1 i makat pozisyonunda olabilirken bu oran 32 haftadan sonra % 16 lara geriler. Miadına gelmiş bir gebelikte makat gelişte duran bebeklerin oranı sadece %3-4 civarındadır.

Ters ( makat ) geliş durumunda olan bebek en son ne zamana kadar normal pozisyona kadar dönebilir ?

Son haftaya kadar bebeğin normal doğum pozisyonuna dönme ihtimali olsada gebelik haftaları ilerledikçe bebeğin hareket alanı azaldığından bu ihtimal giderek azalır.

Makat geliş için uygun doğum şekli nedir?

Ayak gelişinin eşlik etmediği makat geliş türlerinde baş yapısı ve bebeğin ağırlığı anne kemik pelvisinden geçebilecek durumda ise yani pelvik muayene uygun ise makat normal doğum uygunken, bu durumun aksi hallerinde yapılabiliyorsa başa döndürme ya da sezaryen doğum tercih edilmelidir.

Makat gelişte vajinal doğumun bebek açısından getirdiği riskler nelerdir?

Sanıldığının aksine uygun kişilerde ve durumlarda makat doğum yaptırıldığında artmış bir risk söz konusu olmamaktadır. Ancak mutlaka doktorunuzun sizin için makat doğumun uygun olduğuna karar vermiş olması gerekmektedir.Doktorunuz sezaryen doğumun uygun olduğunu söyledi ise normal doğum konusunda ısrar etmeyinç

Makat gelişte normal doğum şansı yok mudur?

Bebeğin ağırlığının ve anne kemik yapısının uygun olduğu ve makat doğurmaya engel bir durumun olmadığı doktorunuz tarafından tespit edilirse makat doğum ile doğumunuzu vajinal yoldan yapabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Dr. Sertan Aksu, Çukurova Lisesindeki eğitimi sonrası 1998 de Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Mesleki ilgi alanları içerisinde ağrısız doğum, sezaryen sonrası vajinal doğum, kadın infertilitesi-tüp bebek ve endoskopik cerrahi yer almaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.