reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte bebek hareketleri

Gebelikte bebek hareketleri

    Gebelikte anne adaylarının hoşuna gidecek en önemli anlardan biri bebek hareketlerini hissetmektir.

      İlk kez anne olacak kadınlar bebeklerinin ilk hareketlerini tam olarak söyleyemez.Anne adayı kadınlar genellikle ilk bebek hareketlerinin ,kanat çırpma,guruldama,kıvranma ,seğirme,çarpma,dirsek atma şekillerinden biri olarak tanımlarlar.

Anne karnında bebek hareketleri ne zaman başlar ,hissedilir

Anne karnında bebek 8-9. haftalarda hareket etmeye başlasada. Henüz çok küçük 2 cm civarında olduğu için anne adayının bunu duyması imkansızdır.Bebek hareketleri ancak ultrason ile izlenebilir.
Bu dönemde bazen hamile kadınlar bebek hareketlerini hissettiklerini sanarlar fakat bu hissettikleri bebek hareketleri değil aslında barsak hareketleridir.Anne adayı bebek hareketlerini genellikle 16 ile 22. haftalar arası hissederler.

       ►Daha önce bebek sahibi olmuş anneler genellikle bebeğin hareketlerini daha önce hissederler.Çünkü nasıl bir hareket bekleyeceğini biliyorlardır.

       ►Zayıf kadınlar şişman kadınlara göre bebeğin hareketlerini daha erken fark ederler.


Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım

        Yirmi ikinci haftaya kadar bebek hareketlerinin hissedilmemesi beklenen bir durum olmadığından , doktorunuzun ultrasonla bebeğinizin durumunu değerlendirmesi gerekir.Eğer bebeğinizin kalp atımı güçlü ve her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, hekiminiz test yaptırmaya gerek duymayacaktır.

►Bazen son tahmini doğum tarihi yanlış hesaplandığından, bebek hareketleri geç hissedilmiş olabilir.


Soru :Geçen hafta her gün hafif hareketler hissettim, fakat hiçbiri gün boyunca sürmedi.Sizce sorun nedir.

        İlk bebek hareketleriyle ilgili kaygılar, daha sonra yerini hareketlerin yeterince sık olmaması ya da bir süre fark edilmemesinden kaynaklanan kaygılara bırakır.Bununla birlikte gebeliğin bu döneminde bu kaygılar gereksizdir.Fark edilebilir hareketlerin sıklığı büyük değişkenlik gösterir.Hareketlerin özelliği değişken olmasıdır.Bebek sürekli hareketli olduğu halde bunların yalnızca bir bölümü duyulabilir ölçüde kuvvetlidir.Öteki hareketler bebeğin rahim içindeki duruşundan ( örneğin dışa değil iç tarafa dönük tekmelemesinden ) dolayı, ya da sizin faaliyetinize bağlı olarak duyulmayabilir ( siz yürürken uyuyabilir ya da uyanık olabilir, veya meşgulseniz küçük hareketleri fark etmeyebilirsiniz.)Ayrıca siz tam da bebeğinizin en hareketli olduğu dönemde uyuyor olabilirsiniz.( Bir çok bebeğin en hareketli olduğu zaman gece yarısıdır.)

       Gün boyu hiç bebek hareketi duymamışsanız , durumu aydınlatmanın en iyi yolu akşamleyin tercihen bir bardak süt ya da başka bir içecek içtikten sonra bir yada iki saat uzanmanızdır.Sizin hareketsizliğiniz ve içtiğiniz şeyin vereceği enerji bebeğinizi harekete geçirecektir.Yine olmazsa bu kez birkaç saat uzanın , ama bu kez de olmamışsa kaygılanmayın.Birçok anne 20. Haftadan önce bir dönem bir yada iki gün , hatta bazen üç-dört gün boyunca hiçbir hareket hissetmeyebilirler.20. haftadan sonra telaşa kapılacak bir durum olmada ( kuşkusuz tahmin edersiniz ki bebeğinizin hareketleri başlamışsa ,) 24 saat boyunca bebek hareketi duymazsanız hekiminizi aramanız iyi bir düşüncedir.

28. haftadan sonra bebek hareketleri daha düzenli ve kararlı olmaya başlar.Araştırmalar ,annelerin her gün bebeklerinin hareketlerini kontrol etme alışkanlığını edinmelerinin iyi bir uygulama olduğunu göstermiştir.


Soru :Bazı günler bebek sürekli tekmeliyor, bazı günlerse oldukça sakin.Bu normal mi?

       Bebeklerde insandır.Onlarında bizim gibi topuklarıyla , diz veya dirsekleriyle tekmeledikleri ‘ hareketli’ ya da uzanıp kaldıkları ‘ sakin’ zamanları vardır.Çoğunlukla onun hareketliliği sizin ne yaptığınıza bağlıdır.Rahmin dışında bebekler gibi, rahim içindeki bebekler sallandıklarında uyurlar.Bu nedenle gün boyu hareketli olduğunuz zamanlarda bebeğiniz gündelik ritminizle hareketsizleşir.Böylece kısmen bebek yavaşlamış olduğundan , kısmen de siz meşgul olduğunuzdan tekmeleri pek fark etmezsiniz.Siz yavaşlar yavaşlamaz bebeğiniz hareketlenmeye başlar Bu yüzden birçok gebe kadın bebek hareketlerini geceleyin veya sabahleyin yatakta hisseder.Ayrıca anne öğünde yada öğün arasında bir şeyler yiyince , beklide kanındaki şeker miktarının artışına tepki olarak , bebeğin hareketliliği artabilir.Bazı geceler kendileri sıkıntılı ya da sinirli olduklarında da bebeğin hareketlerinin arttığını bildirmişlerdir.Bu durumda bebek annenin adrenaliyle uyarılmış olabilir.

       Bebekler 24. ve 28. Haftalar arasında en hareketli dönemlerini yaşarlar, ancak bu dönemdeki hareketler düzensiz ve genellikle kısadır ve ultrasonda görülebilirse de meşgul olan annenin hissedemeyeceği niteliktedir.28. ve 32. Haftalar arasında bebek hareketleri , dinlenme ve hareketlilik olarak tanımlanan dönemlerle daha düzenli ve sürekli hale gelir.

       Başka gebe kadınları bebekleriyle kendi bebeğinizin hareketlerini karşılaştırmayın.Her yeni doğan gibi ana karnındaki bebek de hareketlilik ve gelişme yönünden kendine özgüdür.Bazıları her zaman hareketlidir.Bazılarıysa çoğunlukla sakin.Bazılarının tekmeleri düzenli bazılarının hareket düzenleri anlaşılmaz..


Hareketliliğin kesin yavaşlaması ya da kesilmesi olmadığı sürece pek çok durum normaldir.

       Son araştırmalar 28. Haftadan itibaren bebeğin hareketlerini annenin günde iki kez , bir kez annenin hareketsiz olduğu sabah saatlerinde ve bir kez da daha hareketli olduğu akşam saatlerinde kontrol etmesinin yerinde olacağını gösteriyor.


Gebelikte doktorunuz başka bir test önermediyse aşağıdaki testi uygulayabilirsiniz.

        Saymaya başladığınızda saate bakın.Her türden hareketi ( tekme,çalkalanma,dönme) sayın. 10’a ulaştığında saymayı kesin ve saate bakın.Genellikle 10 dakika içinde on kadar hareket saymış olursunuz.Bazen biraz daha fazla olabilir.

       Bir saat sonunda hala on hareket saymadıysanız, süt için veya hafif bir şeyler atıştırın; sonra sırtüstü uzanın , gevşeyin ve saymayı sürdürün.İki saat içinde on hareket saymadıysanız doktorunuza başvurun.

       Hareketin olmayışı mutlaka bir sorun olduğu anlamına gelmese de, zaman zaman bebekte sıkıntı işareti olabilir.Böyle durumlarda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanızda fayda var.Doğumunuz yaklaştıkça bebek hareketlerini düzenli olarak kontrol etmek de giderek daha fazla önem kazanır.

GEBELİKTE BEBEK HAREKETLERİ NE ZAMAN BAŞLAR ? – VİDEO

Bu Haber 735.308 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 27.11.2012 Sal 10 : 27

YORUM YAZ
 1. htc dedi ki:

  merhaba;
  ben adetime 4 gün kala gebelik testi yaptırdım 95 çıkmıştı. bugun adet görme tarihim ve testi yeniledim 534 çıktı beta. 4 gün içindeki beta yükseliişi normal midir? hamile olduğum anlamına gelir mi? cevpalarınızı rica ediyorum.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım
   Beta hcg değerinizin artışı normal görünüyor
   Hamilesiniz

 2. Hatice dedi ki:

  Ben 16 haftalık hamileyim 2. Gebeligim ama hala hareketlerini hissetmiyorum neden acaba bu normalmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmeyin gebelikte bebek hareketleri 16-22.hafta arası hissedilir.

 3. Seda dedi ki:

  30 haftalık hamileyim bebeğimin hareketleri yok gibi hissettmiyorum tatlı da yedim hareket etmesi için ama genede tepki vermiyor sıkıntı olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım son günlerde bebek hareketlerinde önemli ölçüde azalma varsa doktora başvurmalısınız.

 4. derya dedi ki:

  bebeğim 19 cu haftada ama hala hissedemiyorum hareketlerini normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Derya hanım bebek hareketlerinin hissedilmesi 22. haftayı bulabilmektedir.Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmeyiniz.

 5. ayşe dedi ki:

  merhaba 10 haftalık hamileyim 2. hamileliğim ve bebeğimin hareketlerini hissediyorum sizce bu normal mi yoksa bana mı öyle geliyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım gebeliğin 10. haftasında bebek hareketleri başlar fakat yeterince güçlü olmadığından bunu anne adayı hissetmez.Muhtemelen hissettikleriniz bağırsak hareketleridir.

 6. Admin dedi ki:

  BN 19 haftalık hamileyim bebeğinde hareket yok düşük tehlikesi var ama kan gelmiyor normal mi bu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar ilk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi 22-23. haftaları bulabilmektedir.Bebeğinizin sağlığı konusunda doktor kontrollerini baz almalısınız.

 7. hayriye dedi ki:

  19 haftalık hamileyim 2ci hamileliğim bebeğin hareketleri ni hissediyorum ama bazen 3 4 gün hissedemiyorum bu normaldir. ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayriye hanım gebelikte bebek hareketleri gebeliğin 28. haftasından sonra takip edilir.Riskli hamileliklerde 24. haftadan itibaren sayılabilir.

 8. Merve dedi ki:

  Merhaba 28 haftalık hamileyim bugün bebek hareketlerini önceki günlere göre çok az hissettim normal mi acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım gebelikte bebek hareketleri gebeliğin 28. haftasından sonra takip edilir.Riskli hamileliklerde 24. haftadan itibaren sayılabilir.Son günlerde bebek hareketlerinde önemli ölçüde azalma varsa doktora başvurmalısınız.

 9. Gizlie dedi ki:

  Hocam ben 1 kasım 2016da adet oldum ve 5-6 kasım gibi bitti. Adet bittikten sonra ilişkiye girdim 8-13 kasım araları her gündü. Boşalma oldu hep. Daha sonra düzenli olarak adet gördüm. Normal renk ve yoğunlukta. Fakat karnımda hareketlenmeler , guruldama , seğirme ve mide ekşimesi, yanması hissediyorum. Kilolu bayan olduğum için göbeğim büyüdü mu anlamıyorum 🙁 Test alıp yapamam cesaret edemiyorum. Lütfen cevap verir misiniz teşekkürler 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 10. lamiya dedi ki:

  Merhaba 18+5 gunluk hamileyim az kipirti hiss ediyorum ilk hareket gobeyin hangi tarafinda en cok hiss ediliyo?herkesde farklimi oluyo?

 11. Sinem Aksu dedi ki:

  Merhaba.8 nisanda 8+1de bebegimin kalp atisini dinlemek icin dr ye gittim. Daha once 6. Haftamda kalp atisinin olusmus oldugunu soylemislerdi. Dr’da muayeneye aldi 8+1 gunluk dedi kesen iyi bebegin pozisyonu vs iyi dedi ama kalp atisi goremiyorum dedi ses acti ses gelmedi alamiyorum dedi transvajinal muayeneye aldi hemen ordan da kalp atisi alamadi uzgunum bebeginin kalbi durmus dedi. Kurtaja yolladi ben gitmedim ama 1 hafta daha beklemek istiyorum bunun bana bir zarari olur mu? Biraz kafam karisti cunku embriyonun boyi 17.90 mm cikti biraz buyuk bir bebek dedi kese ve bebek duzgun karismamis muhtemelen yeni olmus deyince beklemek istedim. Benimki gec dollenmeydi birde sizce kalp atisi gorulur mu yoksa 6. Haftada gorulup burda gorulmedigi icin umudu kesmeli miyim? ilk gebeligim yardimci olrsaniz sevinirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atışları durdu ise yeniden başlamaz geçmiş olsun.

 12. Tülay Kılıç dedi ki:

  24 haftalık hamileyim bugün hiç hareket etmedi sanki .endiselenmelimiyim.36 yaşındayım 2.çocuğum nasip.se

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 24. haftasından sonra bebek hareketleri önemlidir.Son günlerde hareketlerinde önemli ölçüde azalma varsa doktora başvurun.

  2. elif dedi ki:

   Bnim cokk feci sekilde sancilarim war bn 24 aylik hamileyim ve bebek harektlerini cok az his edyrm ve bnim kanamamda oldu ondan snra bebek harektlerini az his etmeye basldm

   1. admin admin dedi ki:

    Kadın doğum uzmanına başvurun.

 13. yıldız dedi ki:

  30+6 günlük hamileyim.dünden beri hareketlerini çok nadir hissediyorum tam net olmamakla birlikte..biraz kaygılandım..haftaya doktor kontrolüm var beklemelimiyim yoksa biran evvel gitmelimiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 24. haftasından sonra bebek hareketleri önemlidir.Son günlerde hareketlerinde önemli ölçüde azalma varsa doktora başvurun.

 14. Saida dedi ki:

  Merhaba ben 20 haftalik hamileyim 2 cı hamileliyimdi çok hareketli digil bebegim normalmi bu hocam

 15. Naz dedi ki:

  21+6 günlük hamileyim bebeğim gece yatağa uzandigim zaman çok hareketliydi oturduğum zamanda hareketleri hissediliyordu fakat iki gündür hareketlerini hissedemiyorum o kadar belirgin normal midir acaba

 16. Melikemrah dedi ki:

  Merhabalar ben 27+2 günlük gebeyim tam olarak kaç aylık oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Melike hanım öncelikle gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır.Bilgi amaçlı olarak 27+2 haftalık hamilelik = 191 günlük = 6 ay 11 günlük hamile oluyorsunuz.

 17. Ayça dedi ki:

  Merhaba ilk gebeliğim 17. Haftama girdim lakin hareket hissetmiyorum normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   İlk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22. haftasını bulabilmektedir.Doktor kontrollerinizde bebeğin gelişimi , sağlığı önemliyse endişe etmenize gerek yok.

 18. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba son adet tahrim 4 Ekim …nezanam doğum yapıcam aceba ..

 19. kübra dedi ki:

  Hocam Merhaba. Ben onbeş haftalık hamileyim ama normalde karnimda bir hareketlenme oluyordu iki üç gündür hissetmiyorum bebeğim hiç yok gibi sanki endişeleniyorum yardımcı olurmusunuz

 20. Zeynep dedi ki:

  Mrh ben 25 haftalık hamileyim bebeğinin haraketlerinde son bir haftadır farkedilecek derecede bir azalma var normalde çok haraketliydi bu normal bir durum mudur kontrolume bir hafta var.

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelikte bebek hareketleri önemlidir.Doktorunuza bilgi verin.Gerekirse ultrason muayenesi yaptırın.

 21. hilal dedi ki:

  Ben de 19+3 gunluk hamileyim bebegim acaip hareketli masaalah.Bu durum normal mi? 2.cocugum.Ben dinlenince surekli kipir kipir:)

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin hareketli olması istenen bir durumdur.Endişe edilecek bir durum yok.

 22. irem dedi ki:

  Son adet tarihim 4kasim 2016 kac haftalık gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizi 4 Kasım baz alırsak 8 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 11 Ağustos 2017 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 23. Serpil kuzu dedi ki:

  Merhabalar ben 19 haftalik hamileyim 3 gun once kalbimde siddetli ritim bozuklugu cikti dr kalbimde sorun olmadigini ve hamilelikten olabilcegini soyledi rahatsizligim cok ve buyuzden ritim hapi kullaniyorum gunde 2 defa iciyorum.Kadin dogum doktorum bana icebilirsin bebegine zarar gelmez dedi ama saki 2 uc gundur bebegimin hareketlerinde azalma hatta pek hissetmedigimi hissettim. Bana yardimci bu konuda bilgisi olan varsa lutfen cvb verin cok moralim bozuluyor cunku😢

 24. Melahat soyarslan dedi ki:

  Merhaba 29 mayis 2016 son adet tarihim tüp bebek bebegim tam kaç haftaligiz ve hareketlerini tam olarak ne zaman hissederim bazan bişeyler hissediyor gibiyim ama emin degilim ultra sonda çok hareketli görünüyor

 25. Melahat soyarslan dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 29 mayis ve Tüp Bebek tedavisi sonucu gebe kaldim begim tam kaç haftalik ve hareketlerini ne zaman hissederim bişeyler hissediyorum ama bebeğim mi bilmiyorum

 26. ayla dedi ki:

  Son adet tarihimi12 temuz 2016 doktorum haftaya gel kalp atışlarini dinleyelim dedi bebegim kac haftalik sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Nisan 2017 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. sevgi dedi ki:

   Benim de son adet tarihim 8 temmuz😉

 27. Melike dedi ki:

  Bbegim cok hareketliydi karnim ama iki gundur hareketleri yok ve gogus umun altinda surekli bi sanci var ne olabilir lutfen cevap verin hafta sonu hasaneye gidemiyorum pneriniz nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Bebek hareketleri 25. hafta sonrası önem kazanır.Endişelerinizi gidermek için ultrason muayenesi olabilirsiniz.
   Gebelikte bebek hareketleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın

 28. endise dedi ki:

  17hAftalik hamileyim doktor bebegin ozurlu dedi ben esimle bu bebegiz istiyoruz.bu durumda engeli dogma sansi ne kasardir

 29. Betül dedi ki:

  19+4 haftalik hamileyim. Bebeğimin hareketlerini 16.haftada hissetmeye başladım. Ilk gebeliğim. Hatta bitek ben değil eşim de hissediyodu tekmeleri ve gün içerisinde en az 7 defa hissediyodum. Iki üç gündür cok azalma var hem siddeti hem de seyri azaldı. 3 gün önce akşam cok yorulmustum onunla alakali olabilir mi? Bayram tatili olduğu için doktor da bulamadık sizce ne yapmalıyım?

 30. Ddm dedi ki:

  Merhaba hocam bugün 12+2 günlüklüktüm ikili tarama icin doktora gittim fakat ense kalınlığının 3.5 mm olduğunu söyledi detaylı ultrason icin fakülteye yolladı acaba sonuç yüzde kaç kötüdür cok üzülüyorum…tesekkürler

 31. leylaa dedi ki:

  Ultrasonda bebegim az hareket ediyo doktor bebek tembel dedi nedeni nedir acaba

 32. melis dedi ki:

  24 haftalik hamileyim bebegimin hareketlerini hissedemiyorum kontrollerde doktor hareketli diyo ben faredemiyrm normal mi bu ??

 33. Ezo dedi ki:

  33+2 gunluk hamileyim 3.gebeligim ve az az su gibi birsey geliyor dokturumla da gorustum amniyon sivisi olsa surekli akacagini idrar yada iltihap olabilir dedi c.tesi erken ciktigi icin yetisemedim p.tesi gunune kadar bekleyecek olmam beni korkutuyor bebegime birsey olur mu bebegimin hareketleri de var acil cvp verir misiniz?

 34. asli dedi ki:

  merhaba
  bebegim sabahlari hareketsiz, aksamlari daha hareketli normal mi?
  36+3 um amniyon sivim en son 36 mm ydi. kimi doktor sezeryan kimi doktor takip diyo. nat ler normal. bebegim hareketli sorun yok sadece yukarida belirttigim gibi sabahlar aksama gore daha az belirgin hareketleri. bu konuda sizin yorumunuz nedir?

 35. elif dedi ki:

  Merhaba 39 haftalik hamileyim.bebegimin gunduz hareketlerini hissetmiyorum fakat geceleri çok hareketli.gecen hafta doktor kontrolü sırasında da hareketleri yavaştı.ayrica 1 cm açılmam varmıs fakat hiç ağrim yok bilgilendirirseniz sevinirim.

 36. Annem dedi ki:

  32 haftalık hamileyim bebeğim bu sabahtan beri hareket etmiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Bebek Hareketlerinde azalma varsa ultrason değerlendirme önerilir.

 37. Lale dedi ki:

  32 haftalık hamileyim bebeğim sadece bu sabah hareket etti çok hareketli olduğu halde

  1. admin admin dedi ki:

   Bebek Hareketlerinde azalma varsa ultrason değerlendirme önerilir.

 38. binnaz dedi ki:

  24 haftalık hamileyim fakat önceden daha çok hareketlerini hissediyordum şimdi biraz yavaşladı neden acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Bebek hareketleri 24-25 haftadan sonra önemlıdır. Tedirginseniz ultrason kontrolü ile kalp atımları incelenmelidir.Bebeğiniz anne karnında sürekli uyanık değildir.

 39. Medine dedi ki:

  Merhaba hocam ben 10. Haftadayım karnım çok şişiyor alt tarafı ve yanlarda baya ağrı var dr. Gittim bebeğimden hariç bi sıvı varmış ne olduğunu bilmedi ama zamanla dökülecek dedi ne kadar doğru bilmiyorum sizce doğru olabilir mi ? ve çok halsizim kalkamıyorum normal mı ?
  Şimdiden Teşekkürler
  Saygılar

 40. fatosss dedi ki:

  Merhaba 13 haftalık hamileyim ikinci gebeligim bebegim sag tarafimda ve bugun sag tarafimda seyrelti oluyo 1 yada 2 dk arayla. Bu normal mi sizce?

 41. lina dedi ki:

  20+0 günlük hamileyim 3 hafta kadar önce kanama oldu Dr. kalbini dinledi ve normal dedi. normal olduğunu düşündüğüm için tekrar tekrar gitmedim ve 1 hafta önce scan girdim sonuç plesenta asagida dediler. sol yanımda bir toplanma hissediyorum ama ilk hamilelik oldugu icin barsak hareketimi yoksa bebek hareketimi emin olamıyorum. Teşekkürler iyi gunler

 42. Yasemin dedi ki:

  Mrb ben 18 haftalik hamleyim 3. GebeliğiM. Fakat hala hareket yok

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.Bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22. haftasını bulabilmektedir.

 43. bhr dedi ki:

  Slm hocam bn 19+5 gunluk gebeyim ama bebeyimin hareketlerini hissetmiyorum bu benim 3 cu gebelim kontrlum dusenli bi sorun yok ama cok endiseleniyorum yardimci olurmusunuz ltfn

 44. nurten dedi ki:

  Mesaj : Mrb bn derdimi su sekilde anlatmak istiyorum  esimle korunuyorduk fakat ogun olmadi bn en son 30 ocak ta adet gormustum 14 subatta iliskiye girdik 27 subat ve 25 martda cok az miktarda adet gordum 4 gundurde karnimda hareketler hissediyorum test yaptim fakat negatif cikti ne kadar sagliklioldugunu bilmiyorum sizce hamilemiyim ne yapmaliyim
  Saygılarımızla

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra iki kez adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 45. nurten dedi ki:

  Mrb hocam en son 30 ocakta adet gordum korunmuyorduk subatta ve marttada cok az miktarda adet gordum hamile kalmadigimi dusundum ve 3 gundurde karnimda hareketler hissediyorum cok heycanlandim test alip yaptim negatif cikti sizce hamilemiyim cvplarsanz sevinirim hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 46. asia dedi ki:

  Merhaba hocam 19 haftalık gebeyim 2.Gebeliğim hareketlerini his edemedim hala 1 hafta önce dr gittim kalp atışlarının normal oldugunu söyledi yani bir sorun yokmuş hatta 23 haftalık ken tekrar gel dedi ama hep 1. Gebeliklerde geç his edilir hareketler deniyor benim durumum normalmi sizce birde kız bebekler daha geç oynarmış bu doğrumudur teşekkürler. ..

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.İlk hamilelerde ve kilolu bayanlarda bebek hareketlerinin hissedilmesi gecikebilir.

 47. Nilüfer dedi ki:

  Son adet tarihin 25 ekim 2015

 48. ümmühan dedi ki:

  20+2 haftalık hamileyim üçüncü gebeligim ama ilk ikisi dusukle sonuclandi bu ucuncu gebeligim ve hala net olarak hareketlerini hissetmedim sadece kabarcik patlamasi gibi bisey oluyo icimde biraz sabirsizim sanirim ne zaman baslar acaba hareketleri???

 49. Nergıs dedi ki:

  Merhaba ben 34 haftalık 1 gun hamıleyım bebegın hareketlerını pek hıssetmıyorum dogru durust yok kac saatte bır bı teprenıyor endıselenıyorum tatlı bırseylerde yıyorum fayda etmıyor sızce ne yapmalıyım doktora gıdeyımmı

 50. NUR dedi ki:

  son adet tarihim 6 temmuz doğumum tam olarak ne zaman olur? Bir de bebeğim saatlerce hareket halinde özellikle gece başlıyor sabaha kadar nerdeyse bu durum normal mi yoksa bebeğimin bir sıkıntısı mı var acaba?

 51. Hulya dedi ki:

  41 haftaya girdim halen doğum gerçekleşmedi… Beklemeliyim mi yoksa suni sanciyla olması mi gerek … Ve sancim hiç olmuyor.bebegim artık fazla hareket etmiyor…

  1. admin admin dedi ki:

   Durumunuzu en iyi doktorunuz bilir.Bebeğinizin yeterli suyu varsa her şey yolunda ise bir kaç gün daha yakın takip altında beklenebilir.

 52. NUR dedi ki:

  son adet tarihim 6 temmuz..Yaklaşık 10 gündür geceden sabaha kadar bebeğimin hareketlerinden uyuyamıyorum.Bu kadar çok hareket etmesi normal mi yoksa bebişimin bir huzursuzluğu mu var acaba?

 53. İsimsiz dedi ki:

  41 hafta 3 günlük hamileyim geçen hafta salı günü hastaneye gittiğimde bebeğimin kafasının biraz iri gördü birde doğum kanalına hala inmemiş ağrımda hiç olmuyo 42 haftaya kadar bekleyeyim diyorum hastaneye gitmedim bugünde bi sorun olurmu acaba.

  1. admin admin dedi ki:

   Bekleme konusunda kararı doktorunuza bırakın.

 54. hasret dedi ki:

  Hocambeeylulayinin13sonadetim.nekadarlikhamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 17 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Haziran 2016 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 55. mizgin dedi ki:

  24 eylül son aded tarihim acaba ben kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Haziran 2016 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 56. emine dedi ki:

  Slm 27 haftalık hamileyim bebegım cabalıyor ama tekme atmıyor neden acaba bılgılendırırmısınız şimdiden tskler

 57. semra dedi ki:

  Bebeegim 17 haftaya yeni girdi erkek ve bn hic bisey hissetmiyorum normal mi

 58. yesim dedi ki:

  Ben 35+4 haftalık hamileyim bebegimin hareketleri yavaşladı artık ve randevuma 2 hafta var bu normal mi

 59. Nurten dedi ki:

  İyi akşamlar hocam ben 13 ekimde adet gordum daha sonra hamile kaldım ama ne zaman kalp atışlarını duryacam

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihine göre 11 hafta ve 1 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 19 Temmuz 2016 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 60. Yaren dedi ki:

  4 Kasım da adet oldum ve 8 Kasım da ilişki oldu bir haftadır karnimda şişlik var ve iştahım çok açıldı hamilemiyim die şüpheleniyorum.sizce hamilemiyim hocam.

  1. admin admin dedi ki:

   Adet döneminde ve adetin hemen bitiminde hamile kalma ihtimali düşüktür.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 61. Anne dedi ki:

  20 haftalik hamileyim bebegimin hareketlerini hiç hissetmiyorum ilk gebeligim sizce sorun varmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.İlk hamileliklerde bebek hareketleri 22-23 haftaları bulabilmektedir.

 62. songül pehlivan dedi ki:

  ilk hamileliğim 27 haftalık oldu bebeğim ama hala hareketlerini hissetmedim acaba normal mi doktra gidiyorum hareketleri iyi diyor bana ama neden hisetmiyorum acaba

 63. Ydn dedi ki:

  22+4 günlük hamileyim 16. Haftadan beri bebeğin hareketlerini hissediyorum fakat 3 gündür bebeğimin hareketleri çok şiddetli ve idrar torbama baskının yanı sıra vajen girişine kadar sancı veriyor ritmik olmamakla birlikte aniden gelen ve uzun süre devam eden hareketler sonucu sancı ve acı duyuyorum. Bugün doktorumuza durumu anlattık rahim ağzı açıklığı ve boyuna bakıldı açılma yok fakat rahim boyu 32 mm ölçüldü kabama yok önlem olarak erken doğum önleyici bir iğne ve serum takıldı fakat bunlar geçici çözüm bbek hareketlerinin hayatımı bu denli kısıtlamasını önlemek için evde yapabileceğim birşey varmı uzanıp yatamıyorum oturamıyorhm gezemiyorum sürekli tuvalet ihtiyacı hissediyorum korkuda var e yapmalıyım. Lütfen acil cevap verin zor durumdayım. 28 yaşındayım şuan çalışmıyorum ilk gebeliğim

 64. nejla dedi ki:

  II günler ben 32+4 haftalk hamileyim bebegm iki gundur çok az hareket ediyor zor farkediliyo bi sruun yok ddgilmi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte bebek hareketleri önemlidir.Ultrason kontrolü öneririm.

 65. tgctgc dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. 19+3 hamileyim,ilk bebegim.bende cok fazla hareketlerini hissetmiyorum..ayrintili ultrasonda doktorum bebegimin beslendiği kordonumda normalde 2 atar damar ve 1 toplar damar olması gerektiğini fakat bende 1 atar damar 1 toplar damar olduğunu gördü. Ve benden amerikaya gönderilmek üzere kan testi istedi.diger organlarında bir problem olmadığını ancak bu testi yaptırmami istedi.. arkadaşlar çok tereddutluyum ve tuhaf rüyalar görüyorum..acaba bu durumla karşılaşmis başka arkadaşım var mı aranızda?

 66. slzm dedi ki:

  16 haftalık hamileyim sabah karşı bebegın hareketlerını hıssetmeye basladım saat 10:00 oldu hala sureklı hareket edıyor. Dun biraz yorucu işler yapmıstım. Yuksege uzanmıştım. bir sorun olmuşmudur ? bu normalmidir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin hareketli olması sağlıklı olduğunu gösterir . Tedirgin olmayınız.

  2. slzm dedi ki:

   ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM 🙂

 67. endişeli dedi ki:

  25 haftalık hamileyim bebegim çok hareketli degil normal mi gün içerisinde 1 iki kere hareket ediyor

  1. admin admin dedi ki:

   Her bebeğin kendine gore bir hareket etme alışkanlığı vardır.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 68. sabirsiz anne dedi ki:

  Merhabalar 38+6 gunluk hamileyim iki gundur bebegimin hareketlerinde azalma hisseddiyorum ve bu durum beni cok korkutuyor daha once 4 defa dusuk yaptim gebeligim sıkintili nasip olursa ayin 27 de planli sezaryan olucak bu tarihi beklemelimiyim yoksa doktoruma hareketler konusunda bilgi vermelimiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   DOKTORUNUZA BİLGİ VERİNİZ BEKLEMEYİNİZ.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 69. elvan dedi ki:

  23 haftalık hamileyim bir kaç gündür bebeğimın haraketlerini kasıklarım da hissediyorum normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin kasıklara inmesi diye bir durum yoktur
   Rahim agzı uzunlugu onemlıdır. 3 cm den uzun ıse korkmanıza gerek yok. Ultrason ile bu ölçüm yapılır.

 70. esra dedi ki:

  41 hafta 4 günlük hamileyim bugun öğleden bu yana bebeğin hareketlerini hissetmiyorum çikolata da yedim bana yardımcı olur musunuz? Korkuyorum ne yapmalıyım birde daiting hesaplamsına göre salı 40 bitiyor bekletilmem normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Bebek hareketleriniz yoksa doktora başvurun.

 71. esra dedi ki:

  41 hafta 4 günlük hamileyim bugun öğleden bu yana bebeğin hareketlerini hissetmiyorum çikolata da yedim bana yardımcı olur musunuz? Korkuyorum ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   BEBEK HAREKET AZLIĞI
   Günaşımında bebek hareket azlığı bizler için önemli bir belirti olabilir.Hastaneye başvurmanızı öneririm.
   Op.Dr. Zeki SALAR

 72. sevda dedi ki:

  24 haftalık hamileyim bebegim çok fazla haraket ediyor bazı geceler uyutmuyor. bu normal bi durum mu acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Normal ve güzel bir durum . Hareketli olması işlerin yolunda olduğunu gosterıyor. Geceleri yavaş yavaş yan yatmaya alısın.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları Doğum ve İnfertilite Uzmanı
   Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi
   Tel1: 0(216) 524 13 50 (Mesai saatleri)
   Tel 2: 444 5 888 (randevu için)

 73. merve dedi ki:

  merhabalar ben 22 haftalık hamileyim bundan önce kan pıhtılaşmasına baglı 2 düşüğüm oldu suanda kan sulandırıcı igne kullanıyorum bebeğim normalde aşırı hareket eden bi bebek fakat 2 gündür çok ama çok az hissediyorum haeketlerini neden hareketlriyavaşlamış olabilracaba

  1. admin admin dedi ki:

   Bebek hareketleri bizim için çok değerli ve önemli doktorunuza kontrole gidiniz.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 74. Derya dedi ki:

  Merhaba 37 haftalık hamileyim bebeğim çok oynuyordu önceleri son bir aydır hareketleri azaldı.Biz büyüdüğünü hareket edemediğini düşünüyoruz eşimle… neden böyle oluyor acaba cevap verirmisiniz lutfen hocam ?

  1. admin admin dedi ki:

   Son haftalarda bebeğin içinde bulunduğu sıvı azalır buna bağlı bir miktar hareket azalması normaldir ancak belirgin azalma varsa yarın doktora başvurunuz.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 75. Fulya dedi ki:

  Merhaba 19 hafta 4 günlük hamileyim ama hiç hareket etmiyor çok endişeliyim ne yapmalıyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrason muayenesinde bir problem yoksa sorun olmaz .İlk gebelikte bebek hareketleri 22-23. Haftada hissedilir.

 76. Görünecek isim... dedi ki:

  23 haftalik hamileyim ilk bebegim hamile kaldimda 50 Kilo’dum
  Bebegim hic harket etmiyo normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurup ultrason ile muayene olmanızda fayda var.