Gebelikte bebekte büyüme geriliği

Gebelikte bebekte büyüme geriliği

Gebelikte bebekte büyüme geriliği

        Rahim içi gelişme geriliği tabiri bebeklerin ana rahminde olması gerektiği kadar hızlı büyümeme durumunu anlatmak için kullanılır.Bu bebekler ana rahmindeyken de normalden daha küçüktürler, doğdukları zaman da kiloları , gebelik yaşına göre olmaları gereken ağırlıktan %10 kadar daha düşük olur.
Rahim içi gelişme geriliği , plesantanın cenine yeterince oksijen ve besin taşıyamaması ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.Bunun yanında diğer sebepleri şöyle sıralayabiliriz.

Annenin yüksek tansiyon olması

Sigara kullanma

Aşırı derecede beslenme yetersizliği veya annenin normalden az kilo alması

Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı

Annenin Tıp 1 diyabet, kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı gibi kronik hastalığı olması.

Preeklampsi veya eklampsi.

Çoğul gebelik

Ender görülen bir bağışıklık sistemi hastalığı olan antifosfolipid antikor sendromu.

        Rahim içi gelişme geriliği enfeksiyon, doğum kusuru veya kromozom anomalisinden de kaynaklanabilir.


İşaret ve belirtiler

        Gebelik döneminde anne karnındaki bebekteki büyüme geriliğini düzenli kontrollere gittiğiniz doktorunuz her kontrolde rahminizi ölçerek bebeğinizin gebelik haftanız ile uyumlu olup olmadığını kontrol eder.Eğer rahim içi gelişme geriliği şüphesi varsa göbek kordonundaki ve fetal damarlardaki kan akışı, Doppler analizi adı verilen bir ultrason ile ölçülebilir.


Tedavi

        Rahim içi gelişme geriliğinde atılacak ilk adım , sigara içme ve yetersiz beslenme gibi bu duruma neden olan etmenlerin belirlenip ortadan kaldırılmasıdır.Doktorunuzla birlikte bebeğin durumunu izlemeye alırsınız.Sizden bebeğin hareketleriyle ilgili günlük kayıt tutmanız istenebilir.Doktorunuza bağlı olarak her iki, üç haftada bir ultrason muayenesi ile bebeğinizin gelişimi ve amniyotik sıvının hacmi ölçülür.İkiz bebeğe hamileyseniz, rahim içi gelişme geriliği her iki bebeği de aynı şekilde etkileyebilir veya biri diğerinden daha fazla da etkilenebilir.

        Tahliller ve ultrason tetkikleri bebeğin geliştiğini ve tehlikede olmadığını gösterirse , gebelik, doğum sancıları kendiliğinden başlayana kadar devam edebilir.Ancak, cenin yeterince gelişmiyorsa ya da tehlike altındaysa , doktor bebeği erken almayı tavsiye edebilir.

        Dikkatli izleme ve erken müdahaleyle gelişme geriliği gösteren bebeklerin yüz yüze olduğu tehlikeler azaltılabilir.Gebelik döneminde sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durup , dengeli ve bilinçli bir şekilde beslenme sağlıklı bir bebeğe sahip olma şansınızı arttıracaktır.

        Anne karnında gelişme geriliği olan bebekler normal büyüklükte doğan bebekleri 18-24 aylarda kapatır.Ciddi doğum kusurları olmadığı sürece , bu bebeklerin pek çoğunun ileriki yaşamlarında normal bir fiziksel ve zihinsel gelişme gösterme şansı oldukça yüksektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Dilan dedi ki:

    Merhabalar benim ikizlerim var fakat bugün Bitanesinin kalp atışını dinledim değerki yoktu daha gelişimi bir hafta gerideymiş ne yapmalıyım ona bişey olsa digerine de zararı olur mu cevabını zı bekliyorum Ayrı günlerde yumurtlanmış olabilir lermi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.