Gebelikte bitkisel ürünler ve bitki çayları

05.01.2013
18
A+
A-
Gebelikte bitkisel ürünler ve bitki çayları


              Bitkisel ilaçlar çoğunlukla çok kuvvetli ilaçlardır.Bazıları öyle kuvvetlidir ki reçeteli ilaçların üretilmesinde kullanılırlar.Bazı bitkisel ilaçlar bazı toplumlarda kuşaklar boyu kürtaj yapmak için kullanılmıştır, bazıları da düşükle bağlantılıdır.Bir bardak çay gibi görünene bazı bitkisel ilaçlar , ishal, kusma ve çarpıntı gibi belirtilere yol açabilir.Bitkisel ilaçların getirdiği ikinci bir tehlikede kalite kontrol koşullarında üretilmediği için tehlikeli derecede etkili veya tamamen etkisiz olabilirler.Ayrıca zararlı artıklar içerebilirler, bunlar böcek parçaları, polenler ve toprak gibi alerjik, hatta kurşun ya da arsenik gibi zehirli maddeler bile olabilir.

                Bu yüzden bitkisel ilaçlara gebelik sırasında normal bir ilaçmış gibi bakın ve doktorunuza danışmadan kullanmayın.Eğer tedavi gerektiren bazı belirtiler hissediyorsanız kendiniz tedavi etmeye çalışmayın , doktorunuza danışın.

                Aynı zamanda bitki çaylarından uzak durun.Eğer şimdiye kadar bitki çayları içtiyseniz endişe etmeyin.Görülüyor ki sizi hasta etmemişler ve gebeliğiniz de bir sorun yaşatmamışlar.Ama bundan böyle doktorunuzun onayı olmadan kullanmayın.Eğer bitki çaylarının lezzetine hasret kaldıysanız, kendi karışımınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz.Bu iş için kaynamakta olan suya yada kafeinsiz çaya portakal, elma ,ananas ya da diğer meyve suları, ahududu, çilek ,portakal ya da başka reçel ,limon dilimleri, ıhlamur, armut ,nane yaprakları katabilirsiniz. Ama gebelikte kullanmanın güvenilir olup olmadığını bilmediğiniz bitkilerle kesinlikle bilmeden  çay yapmayınız.

Ülkemizde de satılan fesleğen,ardıç, ginseng, aloe vera, kimyon, lavanta, melek otu , yasemin gibi bitkiler hamilelikte zararlı olabilir, bunları kesinlikle tüketmeyin

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.