Gebelikte burun kanaması ve burun tıkanıklığı

03.08.2013
42
A+
A-
Gebelikte burun kanaması ve burun tıkanıklığı

GEBELİKTE BURUN KANAMASI VE BURUN TIKANIKLIĞI

Burunda dolgunluk , sık sık burun kanaması ile birlikte olmak üzere gebelikte en genel şikayetlerden biridir.

GEBELİKTE NEDEN BURUN KANAR

Gebelik sırasında artan ostrojen ve progestron hormonlarının burnun iç dokusunda kan akımını artırarak , yumuşama ve şişmesine yol açmasına bağlı olabilir.

KANAMA DURUMUNDA NELER YAPILABİLİR

Hamilelik ilerledikçe anne adayının burun tıkanıklığının artması beklenilen bir olaydır.Gece öksürüklerini ve boğaz tıkanmalarını önlemek için doktorunuzun onayını alarak herhangi bir ilaç içermeyen burun damlası kullanabilirsiniz.

Kışın eviniz çok sıcak oluyor ve içeride sürekli kuru hava dolaşıyorsa burunda kanama ve dolgunluk hissi artar. Bu kuruluğu gidermek için evinizde nemlendirici kullanmanız fayda sağlar.Her bir burun deliğinizi nazikçe jel ile yağlamayı da deneyebilirsiniz.

Doktorunuzun izniyle yiyeceklerle birlikte fazladan günde 250 mg C vitamini alarak , kılcal damarlarınızın direncini arttırıp kanama riskinin azalmasını sağlayabilirsiniz. ( Ama daha yüksek doz almayın )

Bazen burun kanaması burnunuzdan nefes almanızı engelleyebilir.Burnunuzdaki pıhtıyı dışarı çıkarmak için , bir elinizle bir durun deliğinizi yavaşça kapatıp , diğerinden hava vermeye çalışın.Sonra diğer burun deliğiniz için aynısının yapın ve rahat nefes alıp verinceye kadar devam edin.

Burun kanamasını durdurmak için uzanmak veya arkaya doğru eğilmek yerine oturun veya ayakta öne doğru eğilin.Her iki burun deliğinizi parmak uçlarınızla 5 dakika sıkın, eğer devam ediyorsa tekrar edin. 3 kez tekrardan sonra kanama hala devam ediyorsa veya kanama miktarı çok fazlaysa doktorunuza başvurun.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.