Gebelikte C vitamini

30.01.2013
29
A+
A-
Gebelikte C vitamini

 

Kalsiyumdan farklı olarak fetüsün kullanabileceği C vitamini annenin beslenmesiyle sağlanır.C vitamini bir antioksidandır ve beden dokularını hasar görmekten korur; kolojen yapımı ile beyindeki kimyasal sinyallerin oluşumu için gereklidir.

Gebelikte C vitamini eksikliğinde ne olur
Pre-eklampsi, düşük doğum ağırlığı ve anemi saptanabilmektedir.Gebelikte metebolizmanın hızlanmasına bağlı olarak C vitamini gereksinimi artmıştır.Gebe kadınların , gebe olmayan kadınlara göre 10 miligram daha fazla C vitamini alması gerekir, yani günde toplam 85 miligram

Her gün sebze ve meyve yiyerek , özellikle de narenciye , brokoli , biber, çilek ve domates tüketerek bu miktara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.Eğer bir C vitamini desteği alamaya karar verirseniz , aşırıya kaçmayın ; pek çok kişi soğuk algınlığını geçireceğine dair yanlış bir izlenime dayanarak C vitamini haplarını bol bol alma alışkanlığındadır.Herhangi bir vitaminin aşırı dozu bebeğinizi tehlikeye sokabilir.Onun için bu konuda doktora başvurmadan kendi kendinize vitamin almayın.

Tüm hamilelerin C vitamini hapı almasında gerek yoktur.Beslenmesi düzenli olan anne adayları gerekli düzeyde vitamini doğal yollardan almaktadır.

Besinlerdeki C vitamin
Günlük alınması gereken miktar: 85 miligram

1 adet portakal 70 miligram
½ kase tatlı kırmızı dolmalık biber 100 miligram
1 kase küp küp doğranmış domates 23 miligram
1 bardak portakal suyu 125 miligram
1 kase taze çilek 85 miligram
1 adet fırında kabuklu patates 20 miligram
½ kase pişmiş brokoli 50 miligram

 C vitamini Preeklempsi riskini azaltabilir

 Yapılan araştırmalar gebelik döneminde alınması gereken 85 miligram ın altında C vitamini alan anne adaylarında preeklempsi riskinin iki kat arttığını ortaya koymuştur.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank meryem dedi ki:

    bu tşirtlerden almak istiyorum benide çekilişe katın

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.