Gebelikte Çatı Kemiği Ağrısı

02.08.2014
172
A+
A-
Gebelikte Çatı Kemiği Ağrısı

Gebelikte Çatı Kemiği Ağrısı

       Kadınlarda vajen üstünde bulunan ve tüylenmenin olduğu bölge pubik bölge ya da çatı kemiği olarak adlandırılmaktadır. Kimi zaman gebelik sırasında bu bölgede ağrı meydana gelebilmektedir.
Gebelikte çatı kemiği ağrısı olabileceği gibi doğum sonrasında da bu bölgede ağrı yaşayan kadınlar bulunmaktadır. Gebelik sırasında meydana gelen çatı kemiği ağrısı 10. Haftadan sonra pubik kemikte genişleme ve ayrılma başlaması sebebiyle hissedilmektedir. Eğer gebelik sırasında vücutta relaxin hormonunda çok fazla bir artış olmazsa genişleme sebebiyle meydana gelen bu ağrı hissedilmektedir ancak oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Relaxin hormonunu yeteri kadar salgılayan kadınlar, eklemlerin gevşemesi sayesinde ağrı hissetmemektedir.Gebelikte çatı kemiği ağrısı genellikle bel ve sırt ağrılarının görülme sıklığından daha düşük bir oranda hissedilmektedir.

Çatı Kemiği Ağrısı Riskini Arttıran Faktörler

Bebeğin iri olması

Fazla doğum yapmış olmak

Doğumun olması gerekenden daha hızlı ya da daha uzun sürmesi

Doğum sırasında forseps uygulaması gibi müdahalelere gerek kalması

Daha önceden kalça ya da pelvik bölgeden kaza veya ameliyat geçirmiş olmak

Gebelik sırasında pubik bölgede ağrı ile birlikte hassasiyet, şişkinlik hissedilebilmektedir. Ağrı aynı zamanda belde, kalçada ya da bacakta da hissedilebilmektedir. Özellikle merdiven çıkma, ağır eşya kaldırma, yürüme gibi aktivitelerde ağrıda artış meydana gelebilmektedir. Tüm bunlarla birlikte gebelikte çatı kemiği ağrısı yatakta dönerken ya da ayağa kalkarken de hissedilebilmektedir. Bu ağrının geçmesi için genellikle yatak istirahati, rahatlatıcı egzersizler tavsiye edilmekte, ağrı kesici tedavisi uygulanmaktadır.

Pubik Kemikte Ayrılma

       Gebe olmayan kadınlarda pubik kemikler arasında mesafe normalde 4 – 5 mm kadar olmaktadır. Gebelik süresinde bu aralık giderek artmaktadır. Pubik kemikler arasındaki mesafenin 9 mm kadar olması normal karşılanmaktadır, doğumun kolay bir şekilde tamamlanabilmesi için pubik kemiklerde ayrılma olması gerekmektedir. Ancak meydana gelen ayrılma 10 mm ve üzerinde ise bu durum anormal olarak kabul edilmektedir. Böyle bir anormal ayrılma gebelik ya da doğum sırasında meydana gelebilmektedir. Egzersiz ve ilaç tedavisiyle 6 – 8 hafta gibi bir sürede pubik kemikler arasındaki mesafe normale dönmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
  1. blank AYSEL08 dedi ki:

    SELAM HOCAM İYİ AKŞAMLAR BİR KONUDA BİLGİ ALMAK İSTİYORDUM MÜMKÜNSE TRAFİK KAZASI SONUCU BİR YAKINIMIN ÇATI KEMİĞİ KIRILDI DR 10 HAFA DİNLENMEN LAZIM DEDİ AMA 6 AY OLDU HALA ŞİKAYETLERİ BİTMEDİ AĞRISI VAR MERDİVEN ÇIKIP İNERKEN ÇOK ZORLANIYOR BU KIRIKLA İLGİLİ BAYANDA NE GİBİ RAHATSIZLIKLAR MEVCUT VE NE DERECE YAŞANTISINI KISITLAR LÜTFEN BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ SEVGİLER SAYGILAR

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.