40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Çatı Kemiği Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gebelikte Çatı Kemiği Muayenesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gebelikte Çatı Kemiği Muayenesi ne zaman yapılır ?

       Gebeliğin 38.haftasından itibaren, anne adayının çatı kemiklerinin yani doğum yolunun değerlendirilmesi için çatı kemiği muayenesi yapılmalıdır.
Gebelikte çatı kemiği muayenesi sayesinde normal doğum yapılıp yapılamayacağına karar verilmektedir. Eğer doğum kesin bir şekilde sezaryenle gerçekleştirilecekse, çatı kemiği muayenesine gerek yoktur. Genellikle daha önce sezaryenle doğum yapmış ya da ikiz, üçüz bebek bekleyen kadınlara çatı muayenesi yapılmasına gerek yoktur.

Çatı Kemiği Muayenesi Nasıl Yapılır?

       Gebelikte çatı kemiği muayenesi jinekolojik muayene masasında ve jinekolojik muayene pozisyonunda yapılmaktadır. Doktor öncelikle iki parmağını kullanarak, çatı kemiğinin durumunu kontrol eder. Burada önemli olan bebeğin boyu ve kilosu ile birlikte doğum yolunun ne kadar dar ya da geniş olduğunun hesaplanması ve bu şekilde normal doğumun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğinin tespit edilebilmesidir.Çatı muayenesi, doğum başlamadan birkaç hafta önce yapıldığı için rahim ağzı kapalı olmaktadır ve böylece bebeğin kafasına ya da diğer organlarına herhangi bir şekilde temas edilmesi söz konusu olmamaktadır.

Çatı Darlığı Olması Durumunda Ne Yapılır?

       Gebelikte çatı muayenesi sırasında çatı darlığı tespit edilirse, bu doğum yolunun normal doğum yapılmasına engel olacak kadar dar olduğu anlamına gelmektedir. Bu nedenle çatı darlığının tespit edilmesi durumunda, hekiminiz doğum yolunun dar olduğuna karar verirse, normal doğum denenmeden doğum direkt olarak sezaryenle gerçekleştirilecektir. Kimi zaman ise yapılan çatı muayenesi sonucunda doğum şekli kesin olarak belirlenemeyebilmektedir. Böyle bir durumda ilk önce normal doğum denenir ve doğum esnasında hekim gereken şekilde muayene ederek, kararını daha net bir şekilde verebilir. Doğum sırasında rahim ağzının açılma miktarı, durumu, bebeğin kafasının pozisyonu kolayca tespit edilebilir. Kısacası çatı muayenesinin doğum sırasında yapılması daha kesin ve net bilgiler sağlamaktadır. Fakat yine de doğumdan birkaç hafta önce çatı muayenesinin yapılması bir ön fikir edinebilme amacıyla son derece gerekli olmaktadır. Böylece normal doğum yapması imkansız olan hastaların, boşu boşuna vakit kaybetmesi ve acı çekmesinin önüne geçilmiş olur.Gebelikte çatı muayenesi anne adayı ya da bebek için herhangi bir tehlike barındırmamaktadır.

GEBELİKTE ÇATI MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILIR – VİDEO

Bu Haber 124.940 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.08.2014 Sal 12 : 12

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.