40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

Gebelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

Gebelikte Çay İçmek Zararlı Mı?

        Hamilelik, oldukça dikkatli edilmesi gereken önemli bir süreçtir. İnsanın temel gereksinimlerinden biri olan beslenme de bu süreçte oldukça önem arz eden konulardan birisidir. Hamilelik döneminde anne adayının yiyeceği ve içeceği şeylere, bebeğin sağlığı ile gelişiminin düzenli olması için dikkat etmesi gerekmektedir. Toplumumuzda çay ve kahvenin oldukça önemli yer tuttuğu aşikârdır. Anne adayının yiyeceği ve içeceği besinlerden bahsetmek gerektiğinde atlanmayacak unsurlardan birisi de çay tüketimidir. İnsanların her dönemde beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmekle birlikte gebelik döneminde anne adayının hem kendi sağlığı hem de bebeğinin gelişimi ve sağlığı için beslenmesine daha da özen göstermesi gerekmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi toplumumuzda oldukça yaygın olan çay ve kahve tüketimi, gebelik döneminde ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Gebelikte çay içmek zararlı mı diye soracak olursak alacağımız cevap çay ve kahvede bulunan kafeinden dolayı bu maddelerin fazla tüketilmesinin anne adayına ve bebeğe ciddi zararlar verme ihtimalinin bulunmasıdır.

       Gebelikte çay içmenin en büyük zararlarından birisi, bebeğin anne adayının aldığı kafeinin büyük miktarını plasenta yoluyla kendi vücudunda barındırmasından dolayı bebekte gelişim geriliği gibi sıkıntıların ortaya çıkmasıdır.Anne adaylarının gebelik döneminde kafeinli besinler 200 mg’dan fazla olmaması gerekir.Bu miktardan daha fazla alınan kafein, bebeğin gelişim sürecinde en çok ihtiyaç duyduğu demir gibi maddelerin kazanımında sıkıntılar ortaya çıkaracaktır. Kafein maddesinin en büyük özelliklerinden birisinin vücutta demir emilimini engellemesi olduğu göz önünde bulundurulursa gebelik döneminde çay ve kahve tüketimine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.


Gebelikte sadece siyah çay tüketimi mi zararlıdır?

        Gebelik döneminde siyah çay tüketimi, çayın imalinde uygulanan işlemlerden ve içeriğinden dolayı oldukça tehlikelidir. Çayın üretim aşamalarından birisi olan soldurma işleminde çaydaki kafein miktarı daha da artmaktadır. Ancak gebelik döneminde sadece siyah çay değil, yeşil çay gibi bitkisel içeceklerinde aşırı miktarda tüketilmesi zararlıdır.

       Siyah çay işlenirken yapım aşamasında soldurma denilen bir işlem gerektirir. Bu, siyah çay da kafein miktarının artmasına sebep olur. Bitkisel çayların zararlı olmasındaki en büyük etken ise; yine siyah çayda bulunan kafein ve bitkisel çaylarda vücutta ani kasılma ve reflekslere sebep olacak maddelerdir. Bitki çaylarının çok tüketilmesi gebelik döneminde kasılmaların artmasıyla düşük ve ölü doğum gibi sıkıntılara yol açacaktır. Bitki çaylarının tamamında düşük gibi sorunların ortaya çıkacağı yanılgısı halk arasında oldukça yaygın bir düşüncedir. Şunu unutmamalıyız ki her şeyin belirli miktarda olanı, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar olanı faydalı olup, fazlası sağlığımızı cidden tehlikeye atabilecek şekildedir.

Bu Haber 66.413 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 25.03.2014 Sal 10 : 25

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.