Gebelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı ?

04.07.2015
42
A+
A-
Gebelikte cep telefonu kullanımı zararlı mı ?

Cep telefonu kullanmanın bilimsel olarak kesinleşmiş bir zararı bulunmamaktadır.Ama bu rahatlıkla kullanılabileceği hiç bir zararı olmayacağı anlamına gelmez.

Cep telefonları hayatımıza 1990’lardan itibaren girmiştir.Bu süre uzun bir süre olarak gözükebilir fakat araştırma bakımından cep telefonunun uzun vadede sağlığımıza  olan etkileri için yeterli değildir.

Gebelikte cep telefonun zararları hakkında yapılan çalışmalar

Cep telefonlarından yayılan radyasyon röntgen cihazından yayılan radyasyondan daha farklı ve daha azdır.Yine de, araştırmacılar ve çevreci gözlemciler uzun süre cep telefonunu kulağınızda tutmanın kişiye zararlı seviyelerde radiofrekans enerjisine maruz bıraktığını kabul ediyorlar.Bu konuda kesin bir bulgu olmasa bile araştırmacılar yoğun cep telefonun kullanımı ile bazı beyin tümörleri arasındaki ilişkiyi gösteren vakalar var ama henüz kesin olarak kanıtlanmış bir şey yok.

Ayrıca annenin gebelik döneminde yoğun cep telefonu kullanımı ile fetal beyin gelişim bozukluğu ve sonradan görülen davranış bozuklukları arasında bağ kuranlar var.Diğer bir araştırmada cep telefonu baz istasyonuna yakın oturma gibi radyofrekansa maruz kalma ile gebelik sorunları arasındaki ilişkiyi inceliyor.Böyle bir ilişkiyi kanıtlayan bilimsel bir kanıt yok.

Yapılan araştırmalar yeterli ve çok yönlü olmadığından  gebelik döneminde annesi cep telefonu kullanan çocukların zeka düzeyleri, motor düzeylerinde bir yavaşlama mı var bunları kıyaslama imkanımız olmamaktadır.

GEBELİKTE CEP TELEFONU KONUSUNDA ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Bundan dolayı her ihtimale karşı zorunlu olmadıkça cep telefonlarını çok fazla kullanmamamız gerekir.Uyurken alarm olarak kullanıp başımıza yakın bulundurmamalıyız.Mümkünse gece yatarken kapatmamız veya uyduğumuz odadan farklı bir odaya koymamız bir önlem olabilir.

Cep telefonu ile konuşulması gerektiği durumlarda kulaklık kullanarak baş ve karın bölgenizden uzak tutarak önlem alabilirsiniz.

Doğumdan sonra da bebeğiniz ile ilgilenirken bir elinizde bebek diğer elinizde cep telefonu hiç uygun bir görüntü değildir.

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.