Gebelikte D vitamininin önemi

27.04.2018
93
A+
A-
Gebelikte D vitamininin önemi

GEBELİKTE D VİTAMİNİNİN ÖNEMİ

Son zamanlarda farklı ülkelerdeki doğurganlık çağındaki kadınlarda araştırmalar yapılmakta, gebelerde ve emziren annelerde D vitamini eksikliğinin sık görüldüğüne ve bu durumun hem anneler hem de bebekler için önemli riskler yarattığına ilişkin sonuçlar bulunmaktadır. Bu yazıda anne ve karnındaki bebeğin gelişimi için çok önemli olan bu vitamini yakından inceleyelim.

Bir ön hormon olan D vitamininin, kolekalsiferol ( vitamin D3) ve ergokalsiferol (vitamin D2) olmak üzere 2 formu bulunmaktadır. D2 ve D3 vitaminleri vücutta ortak yol izlediklerinden ikisi D vitamini olarak adlandırılır. Kolekalsiferol güneş ışıklarının etkisi ile deride sentezlenmeye başlar, böbreklerde aktif halini alır. Bu üretim D vitamininin temel kaynağıdır. Aktif D vitamini vücutta etkileri izlendiğinde vitaminden çok bir hormon gibi davranmaktadır.

D VİTAMİNİNİN GÖREVLERİ

Aktif D vitamininin temel görevi kalsiyum ve fosfor emilimini sağlayarak parathormon ile beraber vücudun mineral dengesini sağlamaktır.

Gebelik boyunca, anne karnındaki bebeğin kemik yapısının gelişmesi için gereken kalsiyumun sağlanması amacıyla annenin D vitamini ve kalsiyum metabolizmasında belirgin değişiklikler meydana gelir. Bebek, kemik gelişimi ve dokuların büyümesi, işlev kazanabilmesi için gerekli olan kalsiyum ve fosfor bakımından bütünüyle anneye bağımlıdır.

GEREKSİNİM

D vitamini gereksinimi bütün yaş gruplarında 15 mcg (600 IU) kadardır.

D VİTAMİNİ KAYNAKLARI

Gıdalarda pek bulunmayan D vitamininin en iyi kaynağı yağlı balıklardır. Zenginleştirilen bebek bisküvisi, süt ürünleri, margarin gibi ürünler de D vitamini içermektedir. Ancak bu gıdalarla alım gereksinimi karşılamamaktadır.

Yaz ve sonbahar aylarında doğum yapan annelerin D vitamini düzeyleri, kış ve ilkbahar aylarında doğum yapanlara oranla daha yüksek bulunmuştur. Bu nedenle anne adaylarının en iyi kaynak olan güneş ışınlarından faydalanması gerekmektedir. Deride D vitamini sentezi başlayabilmesi için vücudun % 25 kadarlık kısmı ( el, yüz, boyun, bacaklar gibi) güneş ışınlarının dik gelmediği saatlerde 15 -20 dakika kadar doğrudan güneş ışığına maruz kalmalıdır. Güneş koruyucu kremler ile geniş güneş gözlüğü kullanmanın D vitamini sentezini azalttığı ve camdan geçen güneş ışığının D vitamini sentezine yetmediği bilinmektedir. Yine artan hava kirliği nedeniyle güneş ışıklarının geçişi azalmakta ve D vitamini sentezi olumsuz etkilenmektedir.

GEBELİKTE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

D vitamini eksikliği gebelikte yetersiz kilo alımına yol açabilir. Ayrıca D vitamini yetersizliği ile gebelik sırasında oluşan insülin direnci ve gestasyonel diyabet arasında ilişki olduğu ileri sürülmüştür. D vitamini yetersizliğinin preeklampsi için de risk faktörü olabileceği üzerinde durulmaktadır. Pek çok çalışma, düşük serum D vitamini düzeyleri ile depresyonun, belirli kanser türlerinin, otoimmün hastalıkların, nörolojik ve kardiyovasküler hastalıkların artmış riski arasında bir bağlantı bulmaktadır. Annedeki D vitamini eksikliği, yenidoğan ve erken bebeklik dönemindeki D vitamini eksikliği ve rikets için en önemli risk faktörüdür.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Gebeliği daha çok kış aylarına denk gelen gebeler,

Vücut ağırlığı normalin üzerinde olan kilolu gebeler,

Yüksek yaşı olan gebeler,

Kapalı giyinip gündüz dışarıda az vakit geçiren gebeler,

Koyu tenli gebeler ve

D vitamini metabolizmasını etkileyen ilaç kullanan gebeler risk altındadır.

GEBELİKTE D VİTAMİNİ DESTEĞİ ALINMALI MI?

Annenin D vitamini eksikse bebeğinki de eksik olacaktır. Yapılan birçok çalışmada, uygun zamanda alınan D vitamini desteği sayesinde hem annede hem de bebeğin kanında D vitamini ve kalsiyum seviyeleri yeterli bulunmuştur.

Gebelik döneminde gereksinimlerin karşılanamaması nedeniyle Sağlık bakanlığı tüm gebelere D vitamini destek programı başlatmıştır. Gebeliğin 12. haftasından itibaren 1200 IU ( 30 mcg) D vitamini tek doz 9 damla şeklinde verilmesi önerilmektedir. Bu takviye gebelik süresince ve emzirme döneminde ilk 6 ay devam etmelidir.

Sonuç olarak D vitamini gebelerde en çok eksikliği oluşan önemli bir vitamindir. Gebelerde D vitamini eksikliğinin önlenmesi için gebelik ve süt verme döneminde yeteri kadar güneş görülmesi, gebe ve emzikli kadınlara D vitamini suplemantasyonu (takviyesi) yapılması gerekmektedir.

Diyetisten Çiğdem Öteleş

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.