Gebelikte detaylı ultrason nedir? Ne işe yarar?

04.11.2015
764
A+
A-
Gebelikte detaylı ultrason nedir? Ne işe yarar?

Her hamilenin en önem verdiği şey, bebeğinin anne karnındaki gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve hamileliğin sorunsuz şekilde tamamlanmasıdır. Hamilelik esnasında bebeğin organlarının gelişip gelişmediğini detaylı bir şekilde gözlemleyebilmek mümkündür.Detaylı ultrasonda kalp, beyin, yüz, omurga ,mide ve böbreklere daha fazla önem verilir.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason Neden Yapılır?

Halk arasında üç boyutlu ultrason veya renkli ultrason gibi yanlış isimleri de olan detaylı (ayrıntılı) ultrason, anne karnındaki bebeğin el, ayak ve yüzünü dört boyutlu olarak gösterilmesini sağlayan bir ultrason türüdür. Detaylı ultrason çekilmesinin amacı bebeğin yüzünü ve vücudunu anne babaya üç yada dört boyutlu göstermek değildir. Bu tür ultrasonun amacı, bebekte olabilecek bir çok anormalliklerin tespit edilmesi veya bebeğin sağlıklı olduğunu göstermektir.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason Ne Zaman Yapılır?

Detaylı ultrason, hamileliğin 19. ve 23. haftaları aralığında gebeliği takip eden doktor tarafından yapılabilen bir ultrason türüdür.  Bu inceleme yaklaşık olarak 20-30 dakika sürmektedir. İnceleme sonucunda herhangi bir anormallik saptanır veya şüphe duyulur ise doktor tarafından 1 – 2 hafta geçtikten sonra ikinci düzey detaylı ultrason istenebilmektedir.

 İkinci Düzey Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason Nedir?

Yapılan birinci düzey detaylı ultrasonda herhangi bir anormallik veya şüphe görüldüğü takdirde doktor tarafından 21. veya 22. haftalarda yeniden yapılan detaylı ultrasona ikinci düzey detaylı ultrason denmektedir. Bebeğin organlarının yeterince büyüdüğü ve herhangi bir anormalliğin saptanabildiği haftalarda yapılan ikinci düzey detaylı ultrasonda, rahmin genel yapısı, plasenta ve bebek ayrıntılı olarak incelenmektedir.

İkinci düzey detaylı ultrasonografide birçok ölçüm yapılarak bebekteki büyüme saptanır. Anne karnındaki bebekte bulunan merkezi sinir sistemi, kalp ve kan dolaşımı, göğüs boşluğu, sindirim sistemi, mide ve bağırsaklar, böbrek ve idrar yolları ve iskelet sistemi ayrıntılı olarak incelenir ve anormallik olup olmadığı saptanır.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrasonda Her Türlü Yapısal Anomaliyi Saptamak Mümkün mü?

En uzman kişiler tarafından en kapsamlı merkezlerde yapılsa dahi bebekteki anomalinin kesin olarak saptanması mümkün olmayabilmektedir. Araştırmalara göre %70 oranında bebekteki anomali saptanabilmekte ve buna göre önlemler alınabilmektedir. Bunun sebebi ise bebekte oluşabilecek bazı anomalilerin detaylı ultrasonda dahi tespit edilemeyen semptomlara sahip olmasıdır.

Hamileliğin 4 ve 5. ayları civarında çekilmesi uygun olan detaylı ultrasonlar, bazı anomalilerin henüz semptom göstermediği aylar olarak bilinmektedir. Bu sebeple bu aylarda çekilen ultrasonlarda her türlü anomali saptanamaz.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrasonda Neleri Saptamak Mümkündür?

Detaylı ultrason sayesinde bebekte yaklaşık 20. Haftalarda saptanabilecek tüm anomalileri görmek mümkündür. Bu anomaliler arasında bebeğe ait olan hidrosefali(beyinde su toplanması), spina bifida(açık omurga) gibi majör anomaliler sayılabileceği gibi, diyafram fıtığı, on iki parmak bağırsağı darlığı gibi iç organda bulunan anomalilikler de saptanabilmektedir.

Detaylı ultrason sayesinde anne karnındaki bebeğe dair tespit edilebilecek diğer anomalilerden bazıları şunlardır:

►Anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının durması ve bebeğin kaybedilmesi

►Rahim içerisinde duran bebeğin duruş şeklinin ve omurga duruşunun saptanması

►Biyofizik profilin (fetüsün iyilik hali) saptanması

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrason Dışında Anomalileri Saptamak İçin Neler Yapılabilir?

Doktor tarafından ekstra şüpheler görüldüğü takdirde ayrıntılı incelemeler de yapılabilmektedir. Bu incelemeler esnasında yarık damak, yarık dudak, doğuştan gelen kalp anomalileri ve down sendromu hastalığı da tespit edilebilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak bebeklerden amniyosentez sıvısı alınması, göbek kordonundan kan örneği alınması veya koryon villus biyopsisi(down sendromu tespiti) gibi ek yöntemlere de başvurulabilmektedir.

Detaylı (Ayrıntılı) Ultrasonun Bebeğe Zararı Var mı?

Pek çok anne adayının kafasındaki soru işaretlerinden biri ultrasonun bebeğe veya anne adayına zarar verip vermeyeceğidir. Röntgende iyonize radyasyon kullanıldığından dolayı hamile bayanlar üzerinde toksik etki yapmaktadır ve bu durum bebek için zararlıdır. Ancak ultrasonda böyle bir toksik etki bulunmamaktadır.

Bu konu üzerinde pek çok klinik araştırma yapılmış ve ultrasonun anne adayı veya bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisine rastlanmamıştır. Anne adaylarına yapılan ultrasonun getirdiği tek risk, konu hakkında yeterince bilgisi olmayan uzmanların bebek üzerindeki bazı anomalilikleri saptayamaması ve bu sebeple müdahale edilmesinde geç kalınmasıdır. Bu riski en aza indirmek için ise uzmanlığından emin olunan ve araştırılan, olumlu şekilde tavsiye edilmiş doktorlara gidilmesi gerekmektedir.

GEBELİKTE DETAYLI ULTRASON – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.