Gebelikte Dikkat edilmesi gerekenler

29.09.2013
83
A+
A-
Gebelikte Dikkat edilmesi gerekenler

Gebelikte Dikkat edilmesi gerekenler ( riskin azaltılması )

       Doğum öncesi bakım kötüyse ya da hiç yapılmıyorsa risk olmayan bir gebelikte bile risk artar.Gebe olduğunuz öğrenir öğrenmez ilk doktor kontrolüne gitmeniz gerekir.Bunun için herhangi bir zamanı beklemenize gerek yoktur.Eğer yüksek riskli grubundaysanız özel durumunuz hakkında deneyimli bir kadın doğum uzmanı seçmelisiniz.Bu konuda bilmeniz gereken iyi bir doktorunuzun olması ne kadar önemliyse iyi bir hasta olmanızda o kadar önemlidir.


Aşağıda gebelikte dikkat edilmesi gereken konular yer almaktadır.

Dengeli beslenme :Gebelik döneminde dengeli beslenmek , her gebe kadına başarılı ve rahat bir gebelik yaşatır , sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesini sağlar.

Zindelik : Gebeliğe kasları sıkı ve zinde bir bedenle başlamak çok önemlidir.Gebelikte aşırı kilolu olmak gebelikte ekstra riskler getirir.Bu nedenle hamilelik düşünüyorsanız, hamile kalmadan önce mümkün olduğunca fazla kilolarınızı vererek olması gereken kiloya yaklaşmanız gebelikteki ekstra riskleri ortadan kaldırır.Bunun yanında gebelik döneminde düzenli olarak yapılan alıştırma kabızlığı önler , solunumu , dolaşımı , kas sıklığını , deri esnekliğini geliştirir; böylece rahat bir gebelik ve daha kolay, daha güvenli bir doğum sağlar.

Sigaradan uzak durmak :Gebelik döneminde kullanılan sigara erken doğum , ölü doğum ,prematüre doğuma sebep olabilmektedir.Gebelikte sigara kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın.Ayrıntılı bilgi için tıklayın

Gebelikte alkolden uzak durun : Gebelikte alkol tüketimi bebek üzerinde ekstradan risk oluşturmaktadır.

Gebelikte uygun kilo artışı : Gebelikte dereceli , düzenli ve gerektiğince kilo almak , şeker hastalığı , yüksek tansiyon , varis , basur , düşük ağırlıklı bebek ya da doğumu zorlaştıracak kadar iri bebek gibi bir dizi komplikasyonu önlemeye yardımcı olabilir.Gebelikte alınması gereken kilo hesabı için tıklayın

Gebelikte ilaç kullanma : Gebelik döneminde anne adayları doktorlarına danışmadan ağrı kesici dahil hiçbir ilaç kullanmamanız gerekir.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

►Gebelik döneminde anne adayları röntgen ışınları , kurşun ve benzeri tehlikelerden kaçınmaları gerekir.

Enfeksiyonlardan korunma ve hemen tedavisini sağlama: Gebelik döneminde sıradan soğuk algınlığından idrar yolları iltihabına , vajina enfeksiyonlarından cinsel ilişkiyle bulaşan hastalara dek bütün hastalıklarda olabilirse her zaman kaçınmak gerekir.Bununla beraber bu hastalıklardan birine yakalanırsanız hamile olduğunuzu bilen bir doktor tarafından tedavi edilmelisiniz.

Gebelikte yeterince dinlenin : Çalışan anneler gebelikte de çalışmaya devam ederler fakat gebelikte anne adaylarının , özellikle yüksek riskli gebeliklerde gebelik boyunca yeterince dinlenmesi gerekir.Doktorunuz size planladığınızdan daha önce işinizi bırakmanızı önerirse buna uyun.Bazı araştırmalar bedensel çalışmayı yada uzun süre ayakta durmayı gerektiren işlerde doğum zamanına dek çalışan kadınlar arasında erken doğum oranının yüksek olduğunu göstermiştir.

►Gebelik döneminde vücudu sıkamayan rahat kıyafetler tercih edilmeli.Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

►Az da olsa kanama varlığında, yüksek ateş, şiddetli bulantı-kusma, şiddetli baş ağrısı varlığında ve başka önemli şikayetler varlığında zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.