Gebelikte doğru ayakkabı seçimi neden önemlidir ?

06.04.2018
42
A+
A-
Gebelikte doğru ayakkabı seçimi neden önemlidir ?

Gebelikte Doğru Ayakkabı Seçimi Neden Önemli ve Nasıl Yapılır?

Gebelik döneminde değişen hormonlarınızın etkisiyle ayaklarınız şişer, topuklarınız ağrır ve dolayısıyla yürümeniz zorlaşır. Böyle durumlarda rahat bir ayakkabı gebelik döneminizi en konforlu şekilde geçirmenizi sağlayabilir. Gebelikte doğru ayakkabı seçimi sadece sizi rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda bebeğinizin güvenli bir şekilde büyümesi için de önemli bir ihtiyaçtır.Bu nedenle biz de sizler için gebelikte doğru ayakkabı seçimin önemini yazımızda anlatmaya çalıştık.Gebelikte doğru ayakkabıyı seçimi yapmak istiyorsanız işte size yardımcı olacak tüyolar..

Gebelikte Doğru Ayakkabı Seçimi Neden Önemlidir?

Vücudunuz gebelik dönemiyle birlikte ayaklarınızı etkileyecek birçok değişiklikten geçer. Artan vücut ağırlığınız ve vücut şekliniz ağırlık merkezinizi değiştirir, bunun sonucunda ise yürümeniz zorlaşabilir.  Eğer bu dönemde ayağınızda rahat bir ayakkabı yoksa her yürüdüğünüzde sırt ağrılarınız oluşabilir ve ayaklarınızda yoğun bir baskı oluştuğundan dolayı ayaklarınız ağrıyabilir. Hatta bu dönemde önlem almazsanız gebelikten sonraki dönemlerde de bazı ayak problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Gebelikte doğru ayakkabı seçiminin önemini daha iyi anlayarak bu sorunları nasıl önleyebileceğiniz hakkında bilgi edinin.

Gebelik Dönemi Etkileri:

1.Şişmiş ayaklar ve bacaklar:

Gebelik döneminde büyüyen rahim, pelvik bölgenizdeki damarlara çok fazla baskı uygular ve bacaklarınızdaki kan akışını kalbe doğru yavaşlatır. Damarlarınızdaki kan akışının azalması ayağınızın çevresindeki dokulara baskı uygulayarak ayak bileklerinizin ve bacaklarınızın şişmesine neden olur. Dolayısıyla ayaklarınız mevcut ayakkabınızın içine sığmaz ve daha büyük numaralı ayakkabılara ihtiyaç duyar. Ayaklarınızın giydiğiniz ayakkabının içinde sıkışmaması ve rahat yürüyebilmeniz için büyük numaralı geniş ayakkabılar alın.

2.Topuk ağrısı:

Artan ağırlık nedeniyle ayaklarınızın yürüme alışkanlığı değişebilir ve bundan dolayı yürümekte zorlanabilirsiniz. Vücut ağırlığınızın gün geçtikçe artmasından dolayı topuk kemiğini ayak parmaklarına bağlayan doku alışılmadık bir yük karşısında ağrımaya başlar.  Topuk ağrılarınızı en aza indirmek ve yürüme performansınızı iyileştirmek için gebelikte doğru ayakkabı seçmek gereklidir. Ancak bu dönemde ayakkabı seçimi çok önemli. Topuklu ayakkabılar yerine ayaklarınızı dengede tutacak ve ayaklarınızı korumaya yardımcı olacak ayakkabılar kullanmaya özen gösterin.

3.Varisli damarlar:

Gebelik döneminde artan ağırlığın ve kan akışı düzensizliklerinin beraberinde getirdiği sorunlardan biri de bacaklarda oluşan varisler. Gebelikte deri yüzeyinin yakınındaki kan damarları baskıdan dolayı şişer ve genişler. Deri altından görülebilen, mavi ve mor renkte olan bu varisler gebelikte ağrı ve acı hissetmenize neden olabilir. Ayrıca varisleriniz artarsa bacaklarınızda kaşınma ve yanma da yaşanabilir.Gebelikte varis oluşumunu en aza indirmek ve düzenli kan dolaşımı için ortopedik,düz ve alçak topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz.

4.Ayak burkulması:

Gebelik döneminde doğru ayakkabı seçmenin öneminden biri de ayak burkulmalarının önüne geçmektir. Gebelik döneminde değişen hormonlardan dolayı vücut esnekliğiniz daha da artar ve ayak burkulmalarını sık sık yaşayabilirsiniz. Ayaklarınızdaki bağlarda yaşayabileceğiniz bu etkilere karşı ayak bileğinizi destekleyecek ve bu riski en aza indirecek ayakkabıları seçmelisiniz. Gebelikte doğru ayakkabı seçtiğinizde ayaklarınızı olabilecek sorulara karşı korumak daha kolay olur. Peki ya gebelik döneminde rahat ayakkabı nasıl olur diyorsanız, gebelik döneminde ayakkabı almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken detaylara bakın.

Gebelikte Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Gebelik döneminde doğru ayakkabı seçmek için tüyolar:

Gebelikte doğru ayakkabı tercihiniz sadece rahatlık sunmaz aynı zamanda ağırlık merkezinizi dengelemeye de yardımcı olur. Gebelik döneminde ayaklarınızın konforu için işte birkaç öneri..

1.Gebelikte doğru ayakkabı seçmek için ilk dikkat edeceğiniz şey aldığınız ayakkabının eğilmeye gerek kalmadan giyilebiliyor olması.Gebeliğinizin 7.ayından itibaren karnınız iyice büyüdüğü için eğilmeniz zorlaşabilir. O nedenle ayaktayken bile kolay giyilebilen ayakkabıları tercih etmek sizin için en doğru seçim olur.

2.Konforlu bir gebelik dönemi için ayak bileğinizi destekleyen ve koruyan ayakkabıları seçmelisiniz. Eğer ayak bileklerinizi korumayan ve ağrıtan ayakkabıları tercih ederseniz ayak sağlığınız bu dönemde ve sonraki dönemde kötüleşebilir. İyi bir ayak desteğine ve rahatlığına sahip ayakkabılar, yürürken karşılaştığınız eklem ağrılarını azaltır.

3.Gebelik döneminde alacağınız ayakkabınız normal numarasından biraz daha büyük olsun. Çünkü hamileliğinizin bir döneminden sonra ayaklarınızda şişme hatta ödem ortaya çıkacak. Gebeliğin ilk dönemlerinde tam ayağınıza oturan bir ayakkabı gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ayağınıza olmayabilir ve ayağınızı zorlaştırabilir.

Gebelik Dönemi İçin En Doğru Ayakkabı Modelleri Hangileri?

Gebelik döneminde yukarıdaki özelliklerin yanı sıra uzun süre ayakta durmanızdan dolayı yaşayacağınız yorgunluğu önlemek için birkaç ipucu:

1.Gebelik döneminde konforu elden bırakmak istemiyorsanız düz tabanlı ve sert olmayan ayakkabılar seçin.

2.Gebelikte alçak topuklu ayakkabılar giymek ağırlığınızı dengede tutmanıza yardımcı olur ve ayaklarınızın ağrımasını önler. Ayrıca düşme ya da burkulma risklerine karşı önlem almanızı sağlar.

3.Gebelik döneminde ayakkabı şıklığınızı bir kenara bırakın ve sivri topuklu ayakkabılardan bu dönemde uzak durun. Bu dönemde bebeğinizin ve sizin güvenli bir şekilde yürümeniz her şeyden daha önemli.

4.İçerisine hava giren, nefes alabilen ayakkabılar seçin, böylece ayaklarınız terlemeyecektir. Kanvas ayakkabılar, nemi hapsetmedikleri için en iyi tercih olabilir.

5.Bu dönemde tabanları geniş olan ayakkabıları tercih edin. Özellikle ayak parmak uçlarınızı sıkan ayakkabılardan uzak durun. Ayaklarınızı sıkmayan ayakkabılar en doğru ayakkabı seçimi olur.

6.Yürüyüş yaparken ya da uzun süre ayakta kalmak zorunda kaldığınız anlarda alçak topuklu ayakkabılar ve spor ayakkabılar ayağınızı korumaya yardımcı olur.

7.Eğer gebeliğiniz yaz döneminde denk geldiyse sandaletler mükemmel bir seçim olabilir. Hem ayaklarınızın nefes almasını sağlar hem de ayaklarınızı incitmez.

8.Bağcıklı ayakkabılar yerine fermuarlı ve cırt cırtlı ayakkabılar daha kolay giymenizi sağlar.

Gebelik döneminde artık nasıl ayakkabı modellerini tercih etmeniz gerektiğini öğrendiniz şimdi de gebelikte doğru ayakkabı çeşitlerine göz atın.

Gebelik Döneminde Ortama Göre Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olur?

Gebelik döneminde ayaklarınızı rahat, vücudunuzu güvende tutmaya yardımcı olacak ayakkabılar tercih edin. Farklı durumlarda ve ortamlarda giyebileceğiniz ayakkabı tipleri hakkında fikir edinin.

  • Gebeliğinizin ilk üç aylık döneminde ayaklarınızdaki şıklıktan ödün vermenize gerek yoktur. Ayaklarınızı biraz şımartmak adına sevdiğiniz ayakkabıları giyebilirsiniz. Tabi gebeliğinizin ilerleyen aylarında rahat edebileceğiniz ayakkabıların olmasına özen gösterin. Böylece gebelik döneminiz boyunca hem kıyafetinize uygun istediğiniz ayakkabıyı seçmiş olursunuz hem de ayak sağlığınıza dikkat etmiş olursunuz.
  • Çalışan bir hamileyseniz ayaklarınızın üzerinde fazla zaman harcayacağınız için rahat iş ayakkabıları seçmelisiniz. Ayaklarınızı gereksiz yere yıpratacak ayakkabı seçimlerinden uzak durun.
  • Gebelik döneminde yapacağınız egzersizler ve yürüyüşler için atletik ve sportif ayakkabılar giymelisiniz. Yürüyüş yaparken ve aerobik gibi hafif fiziksel aktiviteleri uygularken ayaklarınızı rahat ettirecek ayakkabılar seçmek oldukça önemlidir.
  • Sonbahar ve kış mevsimlerinde botlar rahat olabilir. Uygun topuk desteğine sahip olan botları tercih edin. Yaz aylarında ise sandaletler diğer ayakkabılara göre daha rahat edeceğiniz alternatifler arasında olabilir. Havadar oluşu sayesinde ayaklarınızın nefes almasını sağlar ve nemlenmesini önler.
  • Bu dönemde babet türü ayakkabılardan uzak durmalısınız. Çünkü babet ayakkabılar düz tabanlı ayakkabılara göre yere dümdüz oturdukları için kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Peki ya gebelikte doğru ayakkabı seçmek adına siz nasıl ayakkabılar tercih ediyorsunuz? Sizin gibi diğer hamileleri bilgilendirmek ve faydalı olabilmek adına yorumlarınızı bizimle paylaşın

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.