Gebelikte dondurma yemek zararlı mı ?

14.04.2014
7.396
A+
A-
Gebelikte dondurma yemek zararlı mı ?

GEBELİKTE DONDURMA YEMEK ZARARLI MI?

       Gebeliğin yaz dönemine gelmesi durumunda, kadınlar dondurma yemelerinin uygun olup olmadığını merak ederler. Dondurma soğuk bir yiyecek olduğundan, bebeğin bundan etkileneceğini ve zarar göreceğini düşünürler.Gebelikte dondurma yemek, doğru ölçülerde olduğu sürece zararlı olarak görülmemektedir. Gereğinden fazla tüketimi ise, aşırı kilo alımına sebep olacağından tavsiye edilmemektedir. Normal insanlarda dondurma zararlı olmadığı gibi, gebeler açısından da dondurma zararı olmayan bir besin olarak kabul edilmelidir. Sadece gereken miktarlarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Gebelikte dondurma yemek bebek için zararlı mı?

       Hamile olan kadınlar dondurma yediklerinde bebeklerinin bundan etkilendiğini, dondurmanın soğuk etkisiyle üşüyebileceklerini düşünebilirler. Ancak anne adayının her yediği besin önce annenin mide ve bağırsaklarına geçer. Bağırsaklarda sindirilen besinler kana geçerek, bebeğin eşine yani plasentaya ulaşır. Burada bebek için yararlı olan besin maddeleri bebeğe iletilir. Bu nedenle gebelerin yediği besinler direkt olarak bebeğe gitmez. Dondurma tüketiminde de aynı şartlar geçerlidir. Bu yüzden hamile bayanların bu konuda endişe etmelerine gerek yoktur. Dondurma soğuk bile olsa, annenin mide ve bağırsağından geçerken vücut ısısına ulaşır. Bu nedenle gebelikte dondurma yemek sakıncalı değildir.

gebelikte-dondurma

Gebelerin dondurma tüketirken dikkat etmesi gerekenler nedir?

Haftada tüketilecek dondurma miktarı 1-2 defa olmalıdır. Bunun fazlası gebelerin fazla kilo almasına sebep olabilir.

Tüketilen dondurma tek seferde 2-3 (top) kaşık kadar olmalıdır.

Gebe kadınlar ihtiyacı olan kalsiyumu süt, süt ürünleri ve yoğurt gibi besinlerden almalıdır. Dondurmayı bu amaçla kullanmamalıdır.

Dondurmaların pastörize edilmiş sütten yapılmış olmasına dikkat edilmelidir. Dondurma listeria enfeksiyonunun oluşumuna neden olabilir.Özellikle beyaz sade dondurma en masum tatlılardan ancak doğal sütle yapılmasına dikkat ediniz, süt tozu yerine,

Dondurmadan kalan kısım buzdolabında saklanarak, yeniden tüketilmemelidir. Bu durum enfeksiyon ve bakteri üremesine neden olabileceğinden tavsiye edilmemektedir.

Dondurmayı yenmeden önce yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesinde fayda vardır. Zira çok soğuk besinler gebelikte riskli olabilir ya da boğaz ve solunum yolu enfeksiyonlarını tetikleyebilir.

Gebelikte dondurma ne hangi saatlerde tüketilmeli ?

Gebelikte dondurma kan şekeri dengesizliklerini önlemek için gündüz saatlerinde ve yemeklerden en az 2 saat sonra yenmesi daha uygundur. 

 

.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Hulya Coban dedi ki:

    Bu isi yapabilecegimden emin deyilim ama yapmak istiyorum..Diylimki basarili olamadim hesabi kapatabiliyormuyum kredi karti kredide oldugu gibi sorun olurmu bundan emin olmak istiyorum..

    1. blank admin dedi ki:

      Hülya hanım sitemizde çıkan reklamlara herhangi bir yere kredi kartınızı vermeyin.Pişman olursunuz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.