Gebelikte elde ağrı ve uyuşukluk

31.10.2012
21
A+
A-


Elde uyuşukluk ve ağrı genellikle anne adaylarının hamileliklerinin 6. Ayından sonra ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Uyuşukluk baş parmağınız , işaret parmağınız ve orta parmağınızın tamamını , ayrıca yüzük parmağınızın yarısını kapsıyorsa bu olasılıkla karpal tünel sendromu olabilir.Bu durum et kesme , daktilo yazma gibi yineleyici el hareketlerini gerektiren işleri sürekli yapanlarda çok yaygın olmakla birlikte , gebelerde de sık görülür.Bu parmakların duyusunu sağlayan sinirin geçtiği bilekteki karpal tünel, gebelik sırasında bir çok başka doku gibi şişer ve sinire baskı yapması sonucu uyuşukluk , sızlama, yanma ve ağrıya yol açar.Elde meydana gelen bu uyuşukluk el ve bileğide etkileyebilir ve kola da yayılabilir.Gebelikten dolayı ellerinizde biriken sıvı yüzünden , şişme ve birlikte ortaya çıkan belirtiler geceleri daha şiddetli olabilir.Yakınmalarınızın şiddetini arttıracağından , ellerinizin üstüne yatmaktan kaçınmaya çalışın.

Uyuşukluk olduğunda ellerinizi yatağınızın yanına sarkıtmanız ve kuvvetlice sallamanız şikayetlerinizi hafifletebilir.Bu uygulama etkili olmuyorsa uyuşukluk uykuyla birlikte ortaya çıkıyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda var.Yaşadığınız sıkıntıları gidermek için bileklik yakmanız ve her gün B6 vitaminini almanız sıklıkla yararlı olur.Kortizonlu ve kortizonsuz iltahap kurutucu ilaçların gebelik sırasında kullanımı önerilmez.

Elde uyuşukluk ve ağrı genellikle doğumdan sonra düzelir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.