Gebelikte ellerde uyuşma , ağrı

28.12.2013
526
A+
A-
Gebelikte ellerde uyuşma , ağrı

Gebelikte ellerde uyuşma , ağrı

       Gebelikte ellerde uyuşma , ağrı tıp dilinde Karpal tünel sendromu denir.Karpal tunel sendromu, ön kol ve omuzlara kadar genişleyebilecek el ve bilek ağrısı şeklinde tanımlanır.Ağrının nedeni bilekte bulunan medyan sinirdeki sıkışmadır.

Karpal Tunel Sendromunun belirtileri nelerdir

       Ellerde uyuşukluk ,titreme veya bir ya da her iki elin iç kısmının yarısında yanma hissi şeklindedir.Aynı zamanda parmaklarda uyuşukluk ve kullanamama hissi olabilir.Problem hamilelik döneminde sıvı tutma ve bilekte ve kol bölgesinde şişlik yüzünden ortaya çıkabilir.Her dört hamileden biri gebelik döneminde hafif belirtiler yaşarlar fakat tedaviye ihtiyaç yoktur.Bütün belirtilerin bir arada olması tedavi gerektirir fakat buna nadir rastlanılır.

HAMİLELERE ÖNERİLER

 ►Ellerinizin üstüne yatmanız şikayetlerinizi arttıracağından bundan kaçının.

►Uyuşukluk olduğunda ellerinizi yatağınızın yanına sarkıtmanız ve kuvvetlice sallamanız şikayetinizi hafifletebilir. Bu uygulama etkili olmuyorsa ve ağrı ya da tek başına uyuşukluk uykunuzla birlikte ortaya çıkıyorsa durumu hekiminizle birlikte değerlendirin.

►Bileklik takmanız ve her gün B6 vitamini almanız sıklıkla yararlı olur.

►Bu şikayeti olan anne adaylarının bazılarına akapuntur iyi gelebilir.

►Kortizonlu ve kortizonsuz iltihap kurutucu ilaçların gebelik sırasında kullanımı önerilemez.

►Başka tedaviler başarısız olursa ve sorun gebelikten sonra da sürerse, basit bir ameliyat uygun olabilir.

Tedavi gerektirecek durum bütün hamile kadınları % 1 ila 2’sinde görülür. Tedavi belirtilere göre değişir.Karpal tünel sendromu ameliyat ile tedavi edilebilir ; ancak gebelik sırasında nadiren uygulanır.Hamile kadınlarda, uyurken veya dinlenirken bileğin düz durmasını sağlamak için çoğunlukla atel kullanılır.Genellikle belirtiler doğumdan sonra ortadan kalkar.

       Hamileyken Karpal tuneli sendromunun ortaya çıkması bebeğin doğumundan sonra da bu problem yüzünden acı çekeceğiniz anlamına gelmez.Nadir örneklerde , belirtiler doğumdan çok uzun süre sonra tekrar görülebilir.Bu vakalarda ameliyat gerekebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.