Gebelikte Enginar Yemenin 7 Faydası

10.12.2016
394
A+
A-
Gebelikte Enginar Yemenin 7 Faydası

“Sağlık bir servettir” sözü eski ve anlamlı bir atasözüdür. Eğer bir bebek bekliyorsanız bu atasözü sizin için daha çok anlam kazanır. Enginar, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması üzerinde etkili bir sebzedir. Öğünlerinizde enginara yer vermeniz, sizin sağlıklı kalmanız için çok faydalı olacaktır. Fakat sizin için önemli olan gebelikte enginar yemek faydalı mıdır? sorusunun cevabıdır. Gebelikte enginar yemenin faydalarını öğrenmek için aşağıda sizin için yazdıklarımızı okumanız yeterli. Ama, önce enginarın nasıl bir sebze olduğundan ve enginar yemenin genel sağlık üzerine faydalarından söz edelim.

Enginar nasıl bir sebzedir?

Anavatanı Akdeniz Bölgesi olan papatyagiller familyasından, ayçiçeği ile aynı aileden bir sebzedir. Bitkinin yenilen kısmı gonca halindeki, henüz açılmamış çiçeklerinin geniş ve etli çiçek tablasıdır. Safra salgısını düzene sokar ve gebelik sırasındaki mide bulantısı, bağırsak gazı ve mide yanmasının o katlanılmaz semptomlarını giderir. Düzenli olarak enginar yemek suretiyle kontrol edilen bazı genel sağlık problemleri şunlardır:

►Börek rahatsızlıkları,

►Karaciğer rahatsızlıkları,

►Yüksek kolesterol,

►Eklem ağrıları (artrit),

►İdrar yolları iltihapları

►İrritabl bağırsak sendromu (IBS) Uyarıcı etkiye sahip enginar kandaki yüksek şeker düzeyinin dengelenmesi, yılan ısırmaları ve idrar yapamama gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Enginar, insanların tatlandırıcı olarak kullandığı Cynarin ve klorojenik Asit adlı kimyasal maddeleri içerir.

Hamile bayanlar enginar yiyebilir mi?

Evet, Hamilelik boyunca, sağlık için pek çok faydaları bulunan enginara diyetlerinizde kesinlikle yer vermenizi tavsiye ederiz. Enginarı kolayca pişirebilirsiniz. Düşük düzeyde yağ, şeker ve kalori içermesi, buna karşılık yüksek oranda lif içeriği ile enginar fetüsün sağlıklı bir şekilde gelişimini teşvik eder.

Gebelikte enginar yemenin faydaları:

Gebeliğiniz boyunca enginar yemenin faydalarını öğrenmek için aşağıda başlıklar halinde yazdıklarımızı okumanız yeterli olacaktır.

1.Kolin kaynağıdır:

► Gebelik sırasında enginar yemek kolin ihtiyacınızı karşılar. Kolin organik bir asit olup bebeğinizin beyin hücrelerinin gelişimi için gereklidir. • Gebelik sırasında günlük olarak alınması tavsiye edilen kolin miktarı 450 miligrama kadar çıkabilmektedir. Bir tek enginar size 41 miligram kolin sağlar. • Kolin bebeğinizin hafıza gelişimini teşvik eder, Nöral Tüp Defekti ve bazı zihinsel hastalıkların görülme riskini de azaltır.

► Bünyedeki Homosistein konsantrasyonu azaltarak göğüs kanserine yakalanma riskini düşürür. Kanda homosistein konsantrasyonunun yüksek oranda olması kanser, kalp hastalıkları ve bilinç kaybı gibi rahatsızlıkları tetikler.

2. Folik asit kaynağıdır:

►Gebelik boyunca diyetleriniz, kritik bir besin maddesi olan folik asit yönünden yeterli olmalıdır. Folik asit büyümenin devamını, yeni hücre oluşumunu ve hücre gelişimini teşvik eder.

►Tek bir enginar 107 mikrogram folik asit sağlar. Folik asit yukarıda da belirttiğimiz gibi sağlıklı büyümeyi teşvik eder.

 ►Uygun miktarda folik asit Nöral Tüp Defekti ve ayrık omurga problemi risklerine karşı sizi korur. Nöral tüp, beyin dokusundan başlayıp, omuriliği de içine alacak şekilde aşağıya doğru uzanan bir yapıdır. Nöral Tüp Defekti, tüpün herhangi bir bölgesinde açıklık oluşmasıyla bilinen bir anomalidir.

► Folik asit, anne karnındaki bebeğinizi beyin ve kafatası deformasyonlarına karşı korur.

►Folik asit yetersizliği erken doğuma, düşük ağırlıkta bebek doğumlarına yol açar.

3. Lif yönünden zengin bir gıdadır:

 ► Gebelikte anormal bağırsak hareketleri çok fazladır. Ciddi kabızlık ve mide bulantısı genellikle her anne adayının yaşadığı çok yaygın görülen rahatsızlıklardır. Lifli yiyecekler bütün bu riskleri azaltır.

► Uterusun büyümesi iç organlar üzerinde fazladan bir basınç oluşturur. Enginar tüketimi bağırsak hareketlerini düzene sokacağı için şişlikleri azaltarak iç organlar üzerine fazladan bir basınç oluşumunu engeller.

► Bir tek enginar 10 gram lif içerir. Bu da sindirim sorunlarına karşı sizin için yeterli bir koruma sağlar.

4. Magnezyum kaynağıdır:

► Magnezyum, doku gelişimi için önemli bir mineraldir. Gebelik boyunca vücut, bu elemente ihtiyaç duyar.

►Gebelikte magnezyum yetersizliği bacak kramplarına ve vücutta sıvı tutulumuna, dolayısıyla da ödemlerin oluşumuna yol açar.

► Enginar iyi bir magnezyum kaynağıdır, 50 miligram olan günlük ihtiyacınızı sağlar.

5. Düşük düzeyde kolesterol ve yağ içerir:

► Gebelik ve doğum komplikasyonlarını azaltmak için hamileliğiniz boyunca düşük kalorili gıdalar yemeye dikkat etmelisiniz.

► Günlük olarak alacağınız kolesterol miktarı 300 miligramdan fazla olmamalı.

► Enginar yağ ve kolesterol içermeyen bir sebzedir. Bu yüzden gebelik boyunca sağlıklı kalmanızı sağlar ve sizi kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına karşı korur.

6. Diğer bazı önemli besin maddelerini sağlar:

► Orta büyüklükte bir enginar hemen hemen 1,33 miligram Niyasin içerir. Niyasin veya diğer adıyla Nikotinik asit, bebeğin derisinin sağlıklı olarak gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğin sinir sistemi ve sindirim sisteminin gelişimine de yardımcı olur.

► Orta büyüklükte bir enginar 8,9 miligram C vitamini içerir. C vitamini bebeğin immun sisteminin sağlıklı gelişimi üzerine etkilidir.

► Enginar az da olsa demir içerir. Demir kansızlığa iyi gelir ve prematüre doğum yapma riskini azaltır.

► Enginar riboflavin (B2 Vitamini), A vitamini, kalsiyum gibi diğer bazı önemli besin maddelerini de içerir. Enginarda bulunan Früktoz bazı durumlarda, rahatsız edecek düzeyde gaz oluşumuna yol açabilir. Böyle bir durumlarda günlük yediğiniz miktarı azaltabilirsiniz.

Gebelikte enginar yemenin yan etkileri:

Enginar yaprağı ekstraktı karaciğer fonksiyonları için iyi gelir ve kolesterol düzeyini kontrol altında tutar. Mide rahatsızlıkları, hafif seyreden ishal, bulantı gibi bazı sindirim problemleri enginar yaprağı usaresi ile tedavi edilebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken bazı yan etkiler de vardır. Bu yan etkiler aşağıda yazılmıştır.

1. Karaciğer ve safra kesesi üzerine etkileri: Gebelikte düzenli olarak enginar tüketimi sindirim sistemi fonksiyonlarını iyileştirir ve karaciğerdeki bazı istenmeyen zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Bununla birlikte aşağıda not ettiğimiz iki konuda dikkatli olmanız gerekir.

► Enginar safra salgısını artırdığı için kronik karaciğer rahatsızlığınız varsa, günlük yediğiniz miktarı azaltmalısınız.

► Enginar yaprağı usaresi safra kesesinde istenmeyen kasılmalara yol açar. Eğer safra kesesi taşı probleminiz varsa bu kasılmalar sancınızı artırır. Böyle durumlarda bu sebzeyi tüketip tüketemeyeceğinizi doktorunuzla konuşmalısınız.

2. Alerjik Reaksiyon:

► Öncelikle alerjinin yaygın belirtilerini tanımalısınız. Kaşıntı, deri döküntüsü, ürtiker, yutma zorluğu, dilde şişme, hırıltılı solunum alerjinin en yaygın görülen tipik bazı belirtileridir.

► Eğer ragweed, dağ tütünü (bilinen diğer adlarıyla öküz otu, morluk otu , yara otu, kaza otu, sarı çiçek), kadife çiçeği (bilinen diğer adlarıyla altıncık, çuha çiçeği) gibi güçlü alerjik etkiye sahip bitkilere karşı alerjiniz varsa o zaman enginar yaprağı ekstrasına da alerjiniz var demektir. Bu konuya dikkat edin.

3. idrar söktürücü etkisi: Antik çağlarda Eskiden idrar söktürücü, böbrek ve karaciğer hastalıkları için enginarın tedavi amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Enginarı fazla tükettiğinizde idrara daha sık çıkacağınız konusunda uyanık olmalısınız. Gebelikte enginar yemenin değişik yolları:

► geniş bir tencerede doğranmış enginarları 20 – 30 dakika haşlayın. böylece enginarları dip yapraklarından kolayca ayırabilirsiniz.

► Pişmiş enginarları tuz ve zeytinyağı ile terbiye ederek yiyebilirsiniz. • Kırpılmış kalın enginar yapraklarını yeşil salatalara veya sıcak sebze çorbalarına katabilirsiniz.

► Enginarın pişirilmiş yapraklarından mükemmel bir püre hazırlayıp az yağlı yoğurt ile karıştırarak nefis bir sos hazırlayabilirsiniz.

► Pişirdiğiniz enginar yapraklarını pasta tariflerinizin içine katabilirsiniz.

Hamileliğiniz sırasında enginar yediniz mi? Bunun sindirim sağlığınız üzerine olumlu etkisi oldu mu? Bu konuda hissettiklerinizi yorum kısmından bizimle paylaşır mısınız ?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.