Gebelikte ense kalınlığı 5,9 çıktı bir sorun olur mu ?

08.03.2018
78
A+
A-
Gebelikte ense kalınlığı 5,9 çıktı bir sorun olur mu ?

SORU : Merhaba,
Bebeğimde 11 haftada ense kalınlığı çıktı 5,9. Sonra git gide azalarak normal sınırlara erişti. Harmony testi yaptırdık ve düşük risk çıktı (1/10000). Perinatologa gidildi ve ayrıca bir profesörde kalp ekosu çekildi. Benim sorum şu; ense kalınlığı çıkması dışında başka olumsuz bir şey olmadı.Bu durumda bebeğim sağlıklı mıdır? tüm doktorlar her şey iyi diyor. Kalp doktoru bu kalp down sendromlu kalbi verileri taşımıyor dedi. Perinatolog tüm kemikler bebeğin sıvısı vs tüm verilere iyi ve normal dedi. Ben ne yapmalıyım?

CEVAP : Değerli anne adayı NT kalınlığı çok yüksek değerlerde çıkması ileri tanı testlerinin yapılmasını gerektirir  CVS  amniosentez  ve fetal anatomi taraması üzerine kalp ekosu  bunlar normal ise bu  bebeğin fizyolojik olarak ensesi kalın diyeceğiz genelliklede erkek bebeklerde rastlanır bu bebeklerde sorun çıkmaz normal hayatlarına sağlıklı  olarak devam ederler  geçmiş olsun diyorum.

Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1976-1977 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi Anestezi Reanimasyon bölümünde asistanlık yaptı.Uzmanlığını 1981 - 1982 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde almıştır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. Avatar aymer dedi ki:

  merhabalar, 12 hafta 4 günlük gebeyim . 3 gün öce özel bir hastanede ense kalınlığı ölçümü 2.90 ikinci defa ölçüldüğünde ise 2.5 çıktı. araştırma hastanesine yönlendirdi doktar orada ise 1 gün önce ölçüldüğünde ense kalınlığı 2 çıktı ve burun kemiği gözüküyor sıkıntı yok dedi doktor.. acaba hangisi doğrudur ne yapmalıyım , yardımcı olur msuunuz..

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Her bakılan ultrason ölçüm de farklılık gösterebilir
   Araştırma hastanesi bizlere en sağlıklı ve verimli sonuçlar veren bir üst kademe sağlık kuruluşudur
   Endişe etmemeniz söylendi ise, etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.