Gebelikte ense kalınlığı 5,9 çıktı bir sorun olur mu ?

08.03.2018
889
A+
A-
Gebelikte ense kalınlığı 5,9 çıktı bir sorun olur mu ?

SORU : Merhaba,
Bebeğimde 11 haftada ense kalınlığı çıktı 5,9. Sonra git gide azalarak normal sınırlara erişti. Harmony testi yaptırdık ve düşük risk çıktı (1/10000). Perinatologa gidildi ve ayrıca bir profesörde kalp ekosu çekildi. Benim sorum şu; ense kalınlığı çıkması dışında başka olumsuz bir şey olmadı.Bu durumda bebeğim sağlıklı mıdır? tüm doktorlar her şey iyi diyor. Kalp doktoru bu kalp down sendromlu kalbi verileri taşımıyor dedi. Perinatolog tüm kemikler bebeğin sıvısı vs tüm verilere iyi ve normal dedi. Ben ne yapmalıyım?

CEVAP : Değerli anne adayı NT kalınlığı çok yüksek değerlerde çıkması ileri tanı testlerinin yapılmasını gerektirir  CVS  amniosentez  ve fetal anatomi taraması üzerine kalp ekosu  bunlar normal ise bu  bebeğin fizyolojik olarak ensesi kalın diyeceğiz genelliklede erkek bebeklerde rastlanır bu bebeklerde sorun çıkmaz normal hayatlarına sağlıklı  olarak devam ederler  geçmiş olsun diyorum.

Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1976-1977 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi Anestezi Reanimasyon bölümünde asistanlık yaptı.Uzmanlığını 1981 - 1982 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde almıştır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 40 YORUM
 1. blank Tuğçe dedi ki:

  Merhaba; şu an 14 haftalık gebeyim. 12. Haftada ikili test yapıldı ve yüksek risk çıktı, ayni anda ense kalınlığı da 5.2 çıktı.cvs testi önerildi. Yada ileri haftalarda amniosentez önerildi. Şu an cvs yaptırmaya karsr verdim fakat benim sorum şu ki cvs testi sonucu down sendromu olup olmadığının yanında başka ne sonuç verir?test sonucu bize down sendromu yok derse,herhangi bir organında bir rahatsızlık olduğunu verirmi? Yada bu şartlarda tamamen temiz sonuç gelip normal ve sağlıklı bir bebek olabilirmi?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım
   Bu soruyu Yaptırdığınız labaratuvara sormalısınız
   Her labaratuvar başka hastalıkların kategorilerinde inceleme yapmaktadır

 2. blank Nurşen Kalınsazlıoğlu dedi ki:

  Merhaba hocam.. Benim ikili taramada her şey normal demişlerdi. Ancak ayrıntılı ultrasonda 5.6 çıktı. 7 üzeri olunca tehlikeli oluyor dedi doktor. Bilgi verir misiniz?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Nurşen hanım
   14. Haftadan sonra bakılan ense kalınlığı değeri kafa karışıklığına sebebiyet verebilir
   7 nin üstüne de çıkmamış görünüyor değeriniz
   Endişe etmeyiniz

 3. blank Dicle dedi ki:

  Merhabalar hocam size bir sorum olacak son adet tarihimi net bilmediğim için tahmini bir gün yazdım (9 mayıs) 11-14 haftalar arası ikili test yaptırdım normal olduğunu söyledi doktor herhangi bir risk olduğunu söylemedi fakat şu an 23+3 günlük haftamdayım dün detaylı ultrasona girdim her şey normal dedi ense kalınlığı 6.6 olduğunu söyledi lüften cvp verin hocam dünden beri aklıma gelip duruyor bu durumda ne yapmalıyım

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Dicle hanım
   14. Haftadan sonra bakılan ense kalınlığı değerleri kafa karışıklığısın başka bir işe yaramaz
   Tarama sonuçlarınız da yüksek risk saptanmadı ise endişe etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.