Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

01.08.2017
5.825
A+
A-
Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı ölçümü nedir?

Ense kalınlığı ölçümü, ayrıntılı tarama testlerinde önemli bir göstergedir.Ense kalınlığı başta Down Sendromu olmak üzere birçok kromozom anomalisinde artar.Fetüsün ensesindeki omurga- cilt arasındaki mesafe ölçülür. Tıbbi olarak nuchaltranslucency= NT olarak tanımlanır. CRL yani baş popo mesafesi, anneden alınan kandaki hormon değerleri ve NT ölçümünün eş zamanlı değerlendirilmesi gerekir.

Ense kalınlığı ölçümü ne zaman yapılır?

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılan bir ölçümdür.Erken dönem ayrıntılı ultrason olarak da bilinir. Artış olduğu tespit edildiyse 14-16. Haftalarda tekrar bakılır. Gerileme varsa iyi prognoz işareti olarak değerlendirilir. Gerilemiyorsa yüksek olasılıkla bir anomali vardır. Bu durumda koryonvillus biyopsisi, amniyosentez veya anne kanından yapılan NIPT testi ile teşhis netleştirilebilir.

Ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı yani NT değeri, maksimum 3 mm den düşük olmalıdır. Ense kalınlığı ne kadar fazlaysa kromozom anomalisi olma ihtimali o kadar fazladır. Fetüsün ense kalınlığı ölçümü özel bir ölçümdür. Ölçümü yapan hekim bu konuda eğitim almış olmalıdır. Bebeğin uygun pozisyonunda ölçüm yapılmalıdır. Yanlış ölçüm olmaması için bebeğin hareket etmesi beklenmeli, ensesi net olarak görülüp uygun pozisyonda ölçüm yapılmalıdır. Aksi takdirde amniyon zarı ile omurga arası ölçülebilir, bu da yanlış sonuca neden olabilir.

Ense kalınlığı nasıl ölçülür?

Ense kalınlığı transabdominal ya da transvajinal ölçülebilir. Karında cilt altı yağ doku fazlaysa veya fetüs optimum şekilde görüntülenemiyorsa transvajinal değerlendirme daha iyi sonuç verecektir.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 360 YORUM
 1. blank Büşra dedi ki:

  Merhaba, gebeliğimin 13.haftasında ikili test yaptırdım sonuçların normal çıktığını belirttiler . Nt değeri 1.7 ölçüldü . 23.haftada ayrıntılı ultrasonda ise ense kalınlığını 5.9 ve 6.1 olarak ölçtüler .fakat diğer hiçbir organlarında problem Yok. Doktor amniyosentez önerdi. Nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar büşra hanım
   14. Haftadan sonra ölçülen ense kalınlığı değeri kafa karışıklığı yaratabilir
   Endişe etmeyiniz

 2. blank feray dedi ki:

  Merhabalar
  Hesaplanan trizomi 18 riski. 1:351 dir. Trisomy 18 için istatiksel bir risk tespit edilmemiştir.
  4lu tarama sonucu bu şekildedir.
  Sizce anormal bir durum söz konusu mudur?
  Teşekkürler …

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Çıkan sonucun 300 ün altına düşmesini istemeyiz
   Sizin gelen değeriniz normal görünüyor

 3. blank Esra yavuz dedi ki:

  Merhaba 24+5 günlük gebeliğim var fakat 2.7mm çıktı ense kalınlığı ve bunun için hiç birşey demiyorlar. Dowm sendromlu değil ama bi hastalığı olmacıgı konusuda değil diyorlar sizce ne olmalı

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar esra hanım
   14. Haftadan sonra bakılan ense kalınlığı değeri kafa karışıklığından başka bir şey yapmaz
   Ayrıca ölçülen ense kalınlığı değeriniz normal görünüyor endişe etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.