40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı ölçümü nedir?

Ense kalınlığı ölçümü, ayrıntılı tarama testlerinde önemli bir göstergedir.Ense kalınlığı başta Down Sendromu olmak üzere birçok kromozom anomalisinde artar.Fetüsün ensesindeki omurga- cilt arasındaki mesafe ölçülür. Tıbbi olarak nuchaltranslucency= NT olarak tanımlanır. CRL yani baş popo mesafesi, anneden alınan kandaki hormon değerleri ve NT ölçümünün eş zamanlı değerlendirilmesi gerekir.

Ense kalınlığı ölçümü ne zaman yapılır?

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılan bir ölçümdür.Erken dönem ayrıntılı ultrason olarak da bilinir. Artış olduğu tespit edildiyse 14-16. Haftalarda tekrar bakılır. Gerileme varsa iyi prognoz işareti olarak değerlendirilir. Gerilemiyorsa yüksek olasılıkla bir anomali vardır. Bu durumda koryonvillus biyopsisi, amniyosentez veya anne kanından yapılan NIPT testi ile teşhis netleştirilebilir.

Ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı yani NT değeri, maksimum 2,5 mm kalınlığında olmalıdır. Ense kalınlığı ne kadar fazlaysa kromozom anomalisi olma ihtimali o kadar fazladır. Fetüsün ense kalınlığı ölçümü özel bir ölçümdür. Ölçümü yapan hekim bu konuda eğitim almış olmalıdır. Bebeğin uygun pozisyonunda ölçüm yapılmalıdır. Yanlış ölçüm olmaması için bebeğin hareket etmesi beklenmeli, ensesi net olarak görülüp uygun pozisyonda ölçüm yapılmalıdır. Aksi takdirde amniyon zarı ile omurga arası ölçülebilir, bu da yanlış sonuca neden olabilir.

Ense kalınlığı nasıl ölçülür?

Ense kalınlığı transabdominal ya da transvajinal ölçülebilir. Karında cilt altı yağ doku fazlaysa veya fetüs optimum şekilde görüntülenemiyorsa transvajinal değerlendirme daha iyi sonuç verecektir.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Bu Haber 20.208 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 01.08.2017 Sal 11 : 1

YORUM YAZ
 1. Akif dedi ki:

  Merhaba hocam ben 11hafta 2 günlük hamileyim bebegimin NT 4. 48 Crl 4. 54 olarak ölçüldü bugün doktorum ense kalınlığının yüksek olduğunu araştırma hastanelerine gitmem gerektiğini söyledi sizce bu değerler çok mu yüksek bilgi verin lütfen bekliyorum

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Nt değeri 2nin üstünde olduğunda down sendromlu açısından artmış riske sahipsiniz doktorunuzun dediği gibi araştırma hastanesine başvurmanızı öneririm

 2. Filiz AKALIN dedi ki:

  Mrb hocam 12 haftalik hamileyim bebegimin burun kemigi gozuktu kalp atislari normal ama ense kalinligi 3.6 cikti ve risk grubunda oldugum soylendi siz de yorumlar misiniz

  1. Editor dedi ki:

   Merhabalar filiz hanım
   Doktorunuzun dediği gibi riskli gebe kategorisinde yer alıyorsunuz
   Ense kalınlığı 2 nin üstünde olan gebelerimiz riskli gruptadır
   En yakın zamanda araştırma hastanesine başvurmanızı öneririm

 3. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam 11 haftalik hamileyim bebeğinin ense kalınlığı ilk ölçümde 3 ıkıncı ölçümde 2.8 cıktı sizce sorun çıkar mi

  1. admin admin dedi ki:

   Ense kalınlığını 3 kabul edecegiz risk artmış ancak bu illa bebekte anomali çıkacak anlamına gelmez tanı testine baş vurmak gerekir tarama testi değil.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 4. muzun dedi ki:

  Merhaba,
  Bebeğimde 11 haftada ense kalınlığı çıktı 5,9. Sonra git gide azalarak normal sınırlara erişti. Harmony testi yaptırdık ve düşük risk çıktı (1/10000). Perinatologa gidildi ve ayrıca bir profesörde kalp ekosu çekildi. Benim sorum şu; ense kalınlığı çıkması dışında başka olumsuz bişey olmadı.Bu durumda bebeğim sağlıklı mıdır? tüm doktorlar herşey iyi diyor. Kalp doktoru bu kalp down sendromlu kalbi verileri taşımıyor dedi. Perinatolog tüm kemikler bebeğin sıvısı vs tüm verilere iyi ve normal dedi. Ben ne yapmalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sorunuzun cevabına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-ense-kalinligi-59-cikti-bir-sorun-olur-mu.html

 5. Neziha dedi ki:

  Ben 12 haftalıkken doktorum beni ikili test yaptı ense kalınlığı 2,8-3 civarı ölçtümdedi seni benim bir üstüme sevk yapıcam dedi fakat endişeliyim bu rakam çokmu yüksek ayın 18 ine randevu alabildim Samsun’a fakat ozamana kadar endişem artıyor benim endişemi giderin lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neziha hanım NT kalınlığının yada saydamlığının 3.5 ve üzerinde olması durumlarında genellikle kromozom bozuklukları ile özellikle trizomi 21 trizomi 18 trizomi 13 ilişkili olabileceği ve bazı fetal anomallerinin birlikte olduğunu biliyoruz. Ancak sizdeki değer yüksek değil. Korkmaya gerek yok. İleri tarama testi yapılması yeterli olacaktır ve 20-21. haftada fetal anomali taraması yapılması çok önemli.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 6. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba.11hafta 5 günlükken bebeğin ense kalınlığı 1.7 olarak ölçüldü.bu değer normal mi.başka dr a da gidip ölçüm istemem gerekirmi.cevap verebilirseniz çok sevinirim.iyi günler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba. Bebeğiniz hayırlı olsun. 1.7 mm ense kalınlığı normal sınırlarda değerlendirilmektedir. Ense kalınlığı 3 mm üzerinde ölçüldüğü zaman Down Sendromu ve diğer sendromlar açısından riskli olarak değerlendirilir. Sağlıklı günler diliyorum.
   Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Radyoloji Uzmanı

   1. Nagihan52 dedi ki:

    Dawn sendromu suohesi olan bir bebege anne karninda tedavi uygulanabilirmi?

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Nagihan hanım hanım tarama testleri %100 kesin sonuç vermez.Bebekte olabilecek risk faktörünü gösterir.Kesin sonuç için tarama testinde çıkan sonuca göre amniyosentez veya genetik testi yapılmalı.Anne karnında tedavisi mümmkün değildir.