Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

01.08.2017
4.805
A+
A-
Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı ölçümü nedir?

Ense kalınlığı ölçümü, ayrıntılı tarama testlerinde önemli bir göstergedir.Ense kalınlığı başta Down Sendromu olmak üzere birçok kromozom anomalisinde artar.Fetüsün ensesindeki omurga- cilt arasındaki mesafe ölçülür. Tıbbi olarak nuchaltranslucency= NT olarak tanımlanır. CRL yani baş popo mesafesi, anneden alınan kandaki hormon değerleri ve NT ölçümünün eş zamanlı değerlendirilmesi gerekir.

Ense kalınlığı ölçümü ne zaman yapılır?

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılan bir ölçümdür.Erken dönem ayrıntılı ultrason olarak da bilinir. Artış olduğu tespit edildiyse 14-16. Haftalarda tekrar bakılır. Gerileme varsa iyi prognoz işareti olarak değerlendirilir. Gerilemiyorsa yüksek olasılıkla bir anomali vardır. Bu durumda koryonvillus biyopsisi, amniyosentez veya anne kanından yapılan NIPT testi ile teşhis netleştirilebilir.

Ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı yani NT değeri, maksimum 2,5 mm kalınlığında olmalıdır. Ense kalınlığı ne kadar fazlaysa kromozom anomalisi olma ihtimali o kadar fazladır. Fetüsün ense kalınlığı ölçümü özel bir ölçümdür. Ölçümü yapan hekim bu konuda eğitim almış olmalıdır. Bebeğin uygun pozisyonunda ölçüm yapılmalıdır. Yanlış ölçüm olmaması için bebeğin hareket etmesi beklenmeli, ensesi net olarak görülüp uygun pozisyonda ölçüm yapılmalıdır. Aksi takdirde amniyon zarı ile omurga arası ölçülebilir, bu da yanlış sonuca neden olabilir.

Ense kalınlığı nasıl ölçülür?

Ense kalınlığı transabdominal ya da transvajinal ölçülebilir. Karında cilt altı yağ doku fazlaysa veya fetüs optimum şekilde görüntülenemiyorsa transvajinal değerlendirme daha iyi sonuç verecektir.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 166 YORUM
 1. Berna kahvecigil dedi ki:

  Merhaba lütfen banada yardımcı olur musunuz NT 1.8 çıktı ancak kan testinde Yaş riski :1:189 Biyokimyasal trisomy >1:50 kombine trisomy :1:102 çıktı yaşım 36 son adet tarihî 11 nisan 14+2 haftalık hamileyim

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   tarama tetkikiniz pozitif çıkmış görünüyor
   yani bu değerler 250 nin altına düştüğünde biz gebe hanımefendilere down sendromlu açısından riskli gebesiniz
   isterseniz ileri tetkik yaptırabilirsiniz diye önermekteyiz
   sonucunu mutlaka doktorunuz ile paylaşınız

 2. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam
  11 hafta 3 günlük hamileyim ve NT değeri 2,8 mm yorumlarınıza göre çok yüksek bir değer bu ilerleyen zamanlarda bunun normale dönme ihtimali nedir !

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   bakılan ultrasonda ölçülen ense kalınlığı ölçüsünün 2 nin altında çıkmasını isteriz
   sizin değeriniz sınırın biraz üstünde çıkmış görünüyor
   mutlaka tarama tetkiklerinizi yaptırmanızı öneririm

 3. Buket Kaya dedi ki:

  12+2 günlük hamileyim. Ense kalınlığı 2.6 mm çıktı crl ise 68 mm. Cvs işlemi önerildi. Ancak kan tahlili yapılmadı. Bu durum normal mi ? Bir de cvs işleminin riskleri nelerdir ?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   bakılan ultrasonda ölçülen ense kalınlığının 2 nin altında çıkmasını isteriz
   sizin değeriniz ise sınırın üstünde çıkmış görünüyor
   öncelikle ikili tarama tetkikinizi yaptırmanızı öneririm
   cvc işlemi bebeğin kordonundan örnek alıp genetik tahlile yollamaktır
   lakin bu işlemin bir takım riskleri vardır 200/1 oran ile, anne düşük yapabilir, işleme refleks olarak bebeği kalbi durabilir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.