Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

01.08.2017
3.301
A+
A-
Gebelikte bebeğin ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı ölçümü nedir?

Ense kalınlığı ölçümü, ayrıntılı tarama testlerinde önemli bir göstergedir.Ense kalınlığı başta Down Sendromu olmak üzere birçok kromozom anomalisinde artar.Fetüsün ensesindeki omurga- cilt arasındaki mesafe ölçülür. Tıbbi olarak nuchaltranslucency= NT olarak tanımlanır. CRL yani baş popo mesafesi, anneden alınan kandaki hormon değerleri ve NT ölçümünün eş zamanlı değerlendirilmesi gerekir.

Ense kalınlığı ölçümü ne zaman yapılır?

Ense kalınlığı ölçümü gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılan bir ölçümdür.Erken dönem ayrıntılı ultrason olarak da bilinir. Artış olduğu tespit edildiyse 14-16. Haftalarda tekrar bakılır. Gerileme varsa iyi prognoz işareti olarak değerlendirilir. Gerilemiyorsa yüksek olasılıkla bir anomali vardır. Bu durumda koryonvillus biyopsisi, amniyosentez veya anne kanından yapılan NIPT testi ile teşhis netleştirilebilir.

Ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?

Ense kalınlığı yani NT değeri, maksimum 3 mm den düşük olmalıdır. Ense kalınlığı ne kadar fazlaysa kromozom anomalisi olma ihtimali o kadar fazladır. Fetüsün ense kalınlığı ölçümü özel bir ölçümdür. Ölçümü yapan hekim bu konuda eğitim almış olmalıdır. Bebeğin uygun pozisyonunda ölçüm yapılmalıdır. Yanlış ölçüm olmaması için bebeğin hareket etmesi beklenmeli, ensesi net olarak görülüp uygun pozisyonda ölçüm yapılmalıdır. Aksi takdirde amniyon zarı ile omurga arası ölçülebilir, bu da yanlış sonuca neden olabilir.

Ense kalınlığı nasıl ölçülür?

Ense kalınlığı transabdominal ya da transvajinal ölçülebilir. Karında cilt altı yağ doku fazlaysa veya fetüs optimum şekilde görüntülenemiyorsa transvajinal değerlendirme daha iyi sonuç verecektir.

Ankara 4 boyutlu ultrason Uzm. Dr. Rengin TÜRKGÜLER
Farilya Business Center Ufuk Üniversitesi Cad. 8/68 Çukurambar Ankara
0 312 224 13 14
info@drrengin.com
https://www.ultrasonklinik.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 328 YORUM
 1. blank Ruru dedi ki:

  Merhaba hocam benim ikili Tarama Testin sonuclar normal cikti doktorum sonuclar normal iyi cikti dedi. Ben 3lü ve 4 lü test yapmama gerek varmi bazi arkadaslarim yaptirman lazim bazilarida gerek yok diyo kafam cok karisik yardimci olurmusunuz

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   İkili tarama tetkikinizi yaptırdıysanız
   Tekrardan üçlü ve dörtlüye gerek yoktur
   Yapılması sadece kafa karışıklığına sebebiyet verecektir

 2. blank Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam NT 1 mm çıkması normal mi ? İkili testte gerek var mı ?

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bakılan ense kalınlığı ölçünüz normal çıkmış görünüyor, lakin ikili teste gerek var mı yok mu buna sizin karar vermeniz gerekmektedir

 3. blank Seda dedi ki:

  Merhaba
  21+0 da detaylı ultrasona girdim ense kalınlığı 6,2 cıktı normal mi

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım ense kalınlığı 2,5 mm üzeri risklidir.İleri tetkik gereklidir.

 4. blank Hatice dedi ki:

  Hocam merhaba 10 haftalık hamileyim bebeğimin NT 1 mm olarak görüldü ultrasyon da normal mi ?
  Şimdiden teşekkürler

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bakılan ultrasonda, ölçülen ense kalındığı değeri normal görünüyor

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.