Gebelikte epilasyon zararlı mı ?

29.10.2015
93
A+
A-
Gebelikte epilasyon zararlı mı ?

Gebelikte Epilasyon Yapılabilir Mi?

Kadınların en büyük sorunlarının başında gelen istenmeyen tüyler, gebe kadınlar için de büyük sıkıntı teşkil etmektedir. Gebe kadınlarda oluşan hormonal değişiklikler sebebiyle normalde tüylenmenin çok fazla gözlemlenmediği karın bölgesi ve meme başı etrafı da tüylenmeye başlamakta, diğer bölgelerdeki tüylerde de artış gözlemlenmektedir.

Karın ya da meme başı gibi normalde tüylenme olmayan bölgelerdeki tüyler eğer cımbız veya jiletle alınmazsa gebeliğin bitmesinin ardından kendiliğinden dökülebilmektedir. Ancak diğer bölgelerdeki tüylerin azalması veya alınması için gebeliğin bitmesi beklenemez. Bu sebeple doğru epilasyon yöntemi bulunmalı ve gebelik süresince uygulanmalıdır. 

Gebelikte Ağda Yapılabilir mi?

gebelikte-agda-yapılirmiİstenmeyen tüylerin alınabilmesi için yapışkan bir madde olan ağdanın kullanılması pek çok kadın tarafından uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. İçinde kimyasal madde bulundurmamakla beraber bazı ciltlerde alerjik reaksiyon oluşturduğu gözlemlenmiştir. Gebelik sırasında ağda kullanarak istenmeyen tüylerden arınmanın bebek üzerinde hiçbir olumsuz etkisi bulunmaz. Ancak gebelik nedeniyle hormonlarda meydana gelen artış ve ciltte hassaslaşma ağdaya karşı normalden daha farklı reaksiyonlar verilme ihtimalini ortaya çıkarır. Özellikle cildin aşırı hassas olması sebebiyle eğer ağda kullanılacak ise rahatlatıcı etkiye sahip bir antiseptik solüsyon bulundurulması ve gerekli görülürse kullanılması önerilmektedir. Ayrıca bu solüsyonlar, enfeksiyon, kaşıntı veya kızarıklık riskini de önlemektedir.

Gebelikte Tüy Dökücü Kremler Kullanılabilir mi?

İçeriğinde tüylerin vücuttan dökülmesini sağlamak amacıyla kimyasal maddeler bulunan tüy dökücü kremler gebelik döneminde çok fazla önerilmemektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarda bu konuyla ilgili olumlu ya da olumsuz herhangi bir kesinlik bulunmamasına rağmen gebeliği ve bebeğin sağlığını riske atacak her şeyden uzak durmak oldukça önemlidir. Tüy dökücü kremin tercih edilip edilmemesi için mutlaka doktora danışmak gerekmektedir. Eğer doktor onay verir ise kullanılacak tüy dökücü kremin önce vücuda alerjik etkisi olup olmadığını saptamak gereklidir. Alerjik etki olup olmadığını saptamak için önce cildin küçük bir bölümünde deneme yapılmalıdır. İçeriğindeki kimyasallar nedeniyle gebe kişiyi ekstra rahatsız etme ihtimali olan tüy dökücü kremler kullanılacak ise mutlaka havalandırmanın olduğu bir ortam tercih edilmelidir.

Gebelikte Jilet Kullanılabilir mi?

Ucuz ve kolay bir yöntem olması sebebiyle istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık tercih edilen yöntemlerin başından gelen jiletler, gebe kadınlar için hiçbir risk içermez. Ancak ileriki aylarda karnın büyümesi ile birlikte uygulaması zor bir hale geldiğinden dolayı bazı bölgeler için yardım almak gerekebilmektedir. İstenmeyen tüyler için sürekli jilet tercih edilecekse eğer cilt yumuşak ve esnek olmalıdır. Bu yumuşaklığı ve esnekliği sağlamak için her gün içeriğinde E vitamini bulunan bir nemlendirici kullanılması gerekmektedir.

Gebelikte İğneli Epilasyon Yapılabilir mi? zararlı mı ?

gebelikte-lazer-epilasyon

İğneli epilasyon bir diğer adıyla elektroliz, cilt içerisine yerleştirilen küçük ve ince iğneler sayesinde kıl köküne elektrik akımı verilmesi ve kıl kökünün tahrip edilmesi sayesinde yapılan bir epilasyon yöntemidir. 100 yıldan çok daha uzun süredir uygulanan bu epilasyon yöntemine dair hamileler üzerinde kesinleşmiş bir araştırma bulunmamaktadır, ancak olumsuz bir etki de bilinmez.

Her ne kadar bu konuyla ilgili kesinleşmiş bir tanı konulmamış olsa da gebeliğin son 3 ayı içerisinde bu yöntem önerilmez. Bunun sebebi ise bebeğe verilecek bir zarardan öte, anne adayının iyice hassaslaşan ve gerginleşen derisinin bu epilasyon yöntemiyle daha çok acı verme ihtimalinin olmasıdır.

Gebelikte Lazer Epilasyon Yapılabilir mi? zararlı mı ?

Lazer epilasyon, tüydeki koyu renk pigmentleri hedef alarak gönderilen termal ve mekanik ışınlar sayesinde gerçekleştirilen epilasyon yöntemidir. Bu konuyla ilgili yeterli bilimsel araştırma olmamakla birlikte hamileliği riske atmamak adına bu yöntemden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Lazer epilasyon röntgen ışınları gibi direk iç organlara zarar verebilecek radyasyon içeren ışınlar içermez. Bu sebeple anne adayı ya da bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Ancak özellikle hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde lazer epilasyon doktorlar ve uzmanlar tarafından çok fazla önerilmez. İleriki aylarda ise bebek hareketlenmeye başladığından dolayı lazer epilasyon sırasında anneyi tedirgin edebilmektedir. Aynı zamanda lazer epilasyon dönem dönem kadınlar üzerinde ağrıya sebep olabilmektedir. Gebelik esnasında ise hassaslaşan cilt sebebiyle bu ağrılar daha fazla hissedilebilir. Bu durumda anne adaylarını tedirgin edebilmektedir. 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank tugba dedi ki:

    Merhaba ikinci gebeligim şuan 20haftaligim boyum1.74 .kilom 70.62ile hamile kaldım acaba normalmi

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.