reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte folik asit kullanmamanın zararı olur mu ?

Gebelikte folik asit kullanmamanın zararı olur mu ?

Soru : Merhaba. 8 haftalık hamileyim. Çevremdeki bir çok hamile anne folik asit kullanmıs ama bana doktorum folik asit vermedi. Folik asit kullanmamanın bir zararı olur mu. Yoksa doktorumdan ısrarla istemelimiyim ?

Cevap : Merhaba, gıdalardaki adı folat, takviyelerdeki adı folik asit olan b grubu vitamin çoğunlukla bitkisel kaynaklı gıdalarda bulunmaktadır. Özellikle ilk trimesterde alınması gereken folik asit takviyesi, bebeğinizin omur gelişimi ile alakalı olan Nöral Tüp Defekti dediğimiz bir hastalığa yakalanma ihtimalini düşürür. Bu hastalık toplumumuzda diğer toplumlara göre sık görülen bir hastalıktır. Bebek anne karnındayken, beyninden omuriliğine kadar uzanan bu yapı, döllenmeden itibaren bir ay içerisinde kapanır. Bu nedenle planlanan gebeliklerde gebe kalmadan önce kullanılması çok daha faydalı olmaktadır. Sizin gebeliğiniz 8 haftaya ulaştığına göre artık kullansanız bile nöral tüp defekti açısından fayda göstermez, bebeğinizin omurga yapısı oluşmuştur. Ancak folik asit hem sizin için hem bebeğiniz için gebelik boyunca gereksinimi artan bir vitamindir. Bu nedenle bence takviye alabilirsiniz, zaten fazlası idrarla atılmaktadır. Bitkisel folat kaynakları: Ispanak, brokoli, pazı, maydanoz gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı ve yeşil mercimek, yumurta, yer fıstığı, fındıktır. Bu gıdalara ağırlık vermek de faydalı olacaktır.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Bu Haber 1.038 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 20.04.2017 Per 09 : 20

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.