Gebelikte genital temizleme ürünleri kullanılır mı ?

01.12.2017
316
A+
A-
Gebelikte genital temizleme ürünleri kullanılır mı ?

Diğer dönemlerde olduğu gibi hamilelik döneminde de genital bölge temizliği çok önemlidir. Bu nedenle hamilelik döneminde genital bölge temizliğinde daha hassas olunması gerekir. Hem vajinanın doğal yapısını korumak hem de fetüsün enfeksiyonlara karşı korunması için bu dönemde de genital temizleme ürünlerine devam edilmelidir.

Genital temizleme ürünleri vajina bölgesine özel olarak üretildiği için vajinanın Ph dengesini korur ve hijyen sağlar. Bu ürünlere intim temizleme ürünleri diyoruz. Genital bölgenizi bu ürünlerle yıkadığınız zaman bol su ile durulayın ve temizleyin. Ancak bu dönemde kullandığınız ürünlerin Ph değerlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü Ph değerleri yüksek olan ürünler genital bölgenin doğal florasını bozabilir ve mantar gibi enfeksiyonlara zemin hazırlayabilir.

Genital bölge temizliği ile ilgili yanlış bilinenler

Genital bölge temizliği, vücudun diğer alanları gibi hijyen sağlanması gereken alanlar arasında yer alıyor. Ancak genital bölge temizliğinde yapılan bazı yanlışlar genital bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabiliyor. Şimdi genital bölge temizliği ile ilgili yanlışlara göz atalım.

Vajinal Duş: Genital bölge temizliği ile ilgili en çok bu konuda yanlış yapılıyor. Vajinal duş vajinanın içinin, dışı gibi aşırı şekilde temizlenmeye çalışılması durumu. Vajinal duş sonrası vajinanın florası bozulabilir ve enfeksiyonlara zemin hazırlanabilir.

Taharatlenme: Taharetlenme temizliği yaparken arkadan öne doğru değil de önden arkaya doğru yapılması gerekir. Aksi halde makattaki mikroplar genital bölgeye taşınır ve enfeksiyon kapılabilir.

Ph Değerini Yükselten Ürünler: Vajinanın kendine özgü bir Ph dengesi vardır ve normal temizlik ürünleri kullanıldığında buranın Ph dengesi bozulur.  Genital bölge temizliğinde oranın yapısını bozmayan özel intim temizleme ürünlerinin kullanılması gerekir.

 

Genital Hijyen Nasıl Sağlanır?

Genital temizlik kadın sağlığı açısından son derece önemli. Genital bölge hijyeni sağlanmadığında vajinada kaşıntı, yanma, batma ve kötü koku problemleriyle karşı karşıya kalınabilir. Bu sorunlar da genital organlara zarar verdiğinden dolayı ciddi sorunlara yol açabiliyor. Genital hijyen sağlamak için;

  • Sentetik ya da hava almayan iç çamaşırları yerine pamuklu iç çamaşırları kullanın.
  • Vajina bölgenizi her zaman kuru tutmaya çalışın.
  • Duş alırken genital bölgenize sabun ya da şampuan gibi ürünler yerine özel ürünler kullanın.
  • Vajinal duştan uzak durun.
  • Cinsel ilişki sonrasında genital bölgenizi temizlemeyi ihmal etmeyin.
  • Genel genital temizliğinize özen gösterin.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.