Gebelikte göbek deliğinde ağrı ve düzleşme

22.07.2014
258
A+
A-
Gebelikte göbek deliğinde ağrı ve düzleşme

Hamilelikte Göbek Deliğinde Ağrı ve Düzleşme

        Hamilelik ilerledikçe anne adaylarının görünüşler daha da farklılaşır. Bu süreç içerisinde bebek büyüdükçe anne karnı da irileşir. Bu durum doğuma hazırlık anlamına da gelmektedir. Çünkü artık bebek dünyaya daha hazır olduğundan ana rahmine sığmaz duruma ulaşmaktadır. Anneler için oldukça heyecanlı olan bu süreç beraberinde farklı sıkıntıları getirebiliyor. Ancak durum normal olduğundan endişe etmeye gerek bulunmamaktadır.

       Hamilelik ilerledikçe rahim büyümekte ve bebeğin gelişimi için bu süreç normal olmaktadır. Ancak bu durumun sonucunda anne karnında da büyüme görülmektedir. Ardından gelen ağrı ise bazen rahatsız edici duruma ulaşabiliyor. Ayrıca göbek deliğinde düzleşme, kaybolma ya da dışa doğru çıkıntı da sıklıkla görülen durumlardan birkaçıdır. Bu durum rahmin oluşturduğu basınç ile de meydana gelmektedir. Doğum gerçekleştikten sonra ise sorun kendiliğinden düzelmektedir.

       Göbek deliğindeki durumun düzelmemesi ya da aşırı çıkıntı olması ise fıtık belirtisi olabilmektedir. Aşırı şişme ve benzer anormalliklerde uzman doktora görünmek gerekmektedir. Böylece erken teşhis ile birlikte sorunun çözümü sağlanabilmektedir.Doğum sonrası karında oluşan çatlaklar ve şekil bozukluklarını giderebilmek de mümkün olmaktadır. Nemlendirici kullanmanın yanı sıra yeteri kadar sıvı tüketmek bu konuda faydalı olabiliyor. Ayrıca su tüketimi doğum sonrası formun yeniden kazanılması için de oldukça yararlı olan önlemlerdendir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Nilşah Akdoğan dedi ki:

  32hafta 3 günlük hamileyim göbek deligim kapandı fakat morarma da oldu bu normal mi?

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Göbek deliğinizin kapanması normal bir durumdur
   Lakin morarma eylemini çok beklemeyiz
   Kadın doğum hekiminize muayeneye gittiğinizde bu durumu paylaşmanızı öneririm

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.