reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte göğüslerde ağrı, kaşıntı, çatlaklar

Gebelikte göğüslerde ağrı, kaşıntı, çatlaklar

Gebelikte göğüslerde kaşıntı ve çatlaklar

Gebelikte memelerde artan östrojen, progestron, prolaktin gibi hormonlar süt kanalları bezlerinde ve yağ dokusunda artışa neden olurlar. Buna bağlı olarak her iki memede de büyüme, dolgunluk, ağırlık olarak artma ve gerilme, şişkinlik görülecektir. Ayrıca böbrek üstü bezinden salgılanan hormonlar ve menolosit yapımının artması ile meme uçları ve çevresi genişler ve koyulaşır. Koyu kahverengi olur. Aynı zamanda memede büyümeye bağlı olarak meme başı ve çevresinde çatlaklar (fissür) ve damar gelişiminde de artmalar görülecektir. Bütün bu değişimler gebeliğin ilk haftalarında başlayıp son aylarında artacaktır. Meme başı ve çevresindeki kaşıntı ve çatlaklar her iki memenin büyümesine bağlı olarak gerilme sonucunda gelişir. Çatlaklar hamilelik bittikten sonra ortadan kalkacaktır. Ancak nadirde olsa bazı kadınlarda iz bırakabilmektedir.

Gebelikte memelerdeki çatlak ve kaşıntı için yapılması gerekenler

Gebelikte görülen çatlakları ve kaşıntıları ortadan kaldırmak için nemlendirici cildi rejanere eden kremler hatta bu kremlere kortizon kremleri zaman zamanda antibiyotikli pomadlar ilave edilir.

Memelerde ağrı ve acı gebeliğe bağlı belirti

Gebelikte memelerin büyümesine bağlı olarak gelişen bir bulgu. Ancak hamileliğin en başından ortaya çıkan acı ve ağrı hissetmek gebeliğin ilk belirtisi kabul edilir. Bulgular çoğu kere gebeliğin 6. haftasından itibaren başlar. Her gebede görülmez. Bu sebepten adet gecikmesi olan hanımların bu bulguya bakarak mutlaka gebelik vardır dememeleri ve gebelik testi yapmaları gerekmektedir. Zira gebelik dışında da aynı bulgular aynı şikayetleri yapan hastalıklar ve ilaçlarda neden olabilirler.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı

Hamileliğin şiddetli ağrı meme ucundan kanlı akıntı yada kahverengi sıvı gelmesi eme cildinin içe çökmesi kızarıklık meme cildinde yara sıcaklık hissi gibi durumlarda doktor yardımı almaları gerekir.

Gebelikte memelerde ağrı için yapılması gerekenler

Mastalji (memede ağrı ) genellikle hafif bir ağrı ile kendini gösterir. Çoğu kere ağrı kesici almaya gerek kalmaz. Memeyi destekleyen ve yukarı kaldıran sütyen kullanılması tavsiye edilmektedir.

Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

Bu Haber 8.781 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 19.12.2017 Sal 11 : 19

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Eslem dedi ki:

  Meraba ben adet gününe 2 gün kala önce pembe sonra da kahverengi lekelenmeler gördüm bu iki gün sürdü sizce yerleşme kanaması midir ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar eslem hanım
   elbetteki bahsettiğiniz kanama, gebeliğe ait yerleşme kanaması olabilir
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 2. Avatar Serpil dedi ki:

  Gebelikte ki çatlakları nasıl yok edebilirim ,yada ne tür kremle koruyabilirim çok canımı acıtıyor bu durum ve fazla şekil de yayıldılar.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar serpil hanım
   çatlak önleyici kremler mevcut, lakin bu kremi çatlaklar oluşmadan önce kullanmanız gerekirdi
   şuan kullansanız bile çatlaklarınızı yok etmez sadece daha fazla yayılmasını önleyebilir
   deneyebilirsiniz, ismi : specta phyto ha çatlak kremi

 3. Avatar Turkan dedi ki:

  Merhaba doktor.2 aylik hamileyim.hamile kaldigim andan itibaret goyuslerim buyumusdu ve agri vardi.2 gundu goyislerim eski haline dusdu.neden olur acama .cocuga birsey olmus ola bilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Türkan hanım sorun yok gibi ancak ultrason tekrar çekilsin diyorum sonucu konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25