Gebelikte göğüslerde ağrı, kaşıntı, çatlaklar

19.12.2017
2.282
A+
A-
Gebelikte göğüslerde ağrı, kaşıntı, çatlaklar

Gebelikte göğüslerde kaşıntı ve çatlaklar

Gebelikte memelerde artan östrojen, progestron, prolaktin gibi hormonlar süt kanalları bezlerinde ve yağ dokusunda artışa neden olurlar. Buna bağlı olarak her iki memede de büyüme, dolgunluk, ağırlık olarak artma ve gerilme, şişkinlik görülecektir. Ayrıca böbrek üstü bezinden salgılanan hormonlar ve menolosit yapımının artması ile meme uçları ve çevresi genişler ve koyulaşır. Koyu kahverengi olur. Aynı zamanda memede büyümeye bağlı olarak meme başı ve çevresinde çatlaklar (fissür) ve damar gelişiminde de artmalar görülecektir. Bütün bu değişimler gebeliğin ilk haftalarında başlayıp son aylarında artacaktır. Meme başı ve çevresindeki kaşıntı ve çatlaklar her iki memenin büyümesine bağlı olarak gerilme sonucunda gelişir. Çatlaklar hamilelik bittikten sonra ortadan kalkacaktır. Ancak nadirde olsa bazı kadınlarda iz bırakabilmektedir.

Gebelikte memelerdeki çatlak ve kaşıntı için yapılması gerekenler

Gebelikte görülen çatlakları ve kaşıntıları ortadan kaldırmak için nemlendirici cildi rejanere eden kremler hatta bu kremlere kortizon kremleri zaman zamanda antibiyotikli pomadlar ilave edilir.

Memelerde ağrı ve acı gebeliğe bağlı belirti

Gebelikte memelerin büyümesine bağlı olarak gelişen bir bulgu. Ancak hamileliğin en başından ortaya çıkan acı ve ağrı hissetmek gebeliğin ilk belirtisi kabul edilir. Bulgular çoğu kere gebeliğin 6. haftasından itibaren başlar. Her gebede görülmez. Bu sebepten adet gecikmesi olan hanımların bu bulguya bakarak mutlaka gebelik vardır dememeleri ve gebelik testi yapmaları gerekmektedir. Zira gebelik dışında da aynı bulgular aynı şikayetleri yapan hastalıklar ve ilaçlarda neden olabilirler.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı

Hamileliğin şiddetli ağrı meme ucundan kanlı akıntı yada kahverengi sıvı gelmesi eme cildinin içe çökmesi kızarıklık meme cildinde yara sıcaklık hissi gibi durumlarda doktor yardımı almaları gerekir.

Gebelikte memelerde ağrı için yapılması gerekenler

Mastalji (memede ağrı ) genellikle hafif bir ağrı ile kendini gösterir. Çoğu kere ağrı kesici almaya gerek kalmaz. Memeyi destekleyen ve yukarı kaldıran sütyen kullanılması tavsiye edilmektedir.

Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1976-1977 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi Anestezi Reanimasyon bölümünde asistanlık yaptı.Uzmanlığını 1981 - 1982 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde almıştır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. blank Binnur dedi ki:

  Merhaba 4 haftalık hamileyim karnım ve göğüslerde aşırı bi ağrı var neden olabilir

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Binnur hanım
   Gebelik ilk ayı için adet görecekmiş gibi karın ağrılarınızın olması ve göğüs hassasiyeti yaşananız normaldir
   Endişe etmeyiniz

 2. blank Kudret dedi ki:

  Ben bu ay adet dört gün oldum ama az gördüm normal de altın görüyorum bittikten sonra iki üç sonra göğse ağrı biraz büyüme sıcaklik ve ben bunu çekiyorum bazen belim ağrıyor kasıklarım ağrı oluyor bir 10sonra tekrar adet olmam lazım ben bu ağrılari çekiyorum acaba gebelik var

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar kudret hanım
   adetiniz her zamankinden farklı oldu ise
   gebelik açısından şüpheleniriz
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 3. blank Buse dedi ki:

  Yerlesme kanamasi olurken kan testi yaptirmak dogru sonuç verir mi bittikten sonra mi yaptirmaliyim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Buse hanım
   Adet gecikmeniz 1 haftaya tamamlandı ise kandaki beta hcg değerinize baktırabilirsiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.