Gebelikte ( hamilelikte ) röntgen çektirmenin bebeğe ne gibi zararları olabilir ?

25.02.2015
38
A+
A-
Gebelikte ( hamilelikte ) röntgen çektirmenin bebeğe ne gibi zararları olabilir ?

Gebelikte röntgenin anne ve bebeğine gibi zararları olabilir ?

       İyonize radyasyon ve röntgen filmi ışınlarına ileri derecede yüksek dozda maruz kalmanın değil gebe anne adaylarına her türlü canlıya büyük zararları vardır. Gebelerde bu durum fetusun sağlığı açısından daha da risklidir. Bu nedenle hamile veya hamilelik şüphesi olan kişilerin röntgen cihazlarından uzak durulması gerektiği dikkatle ve önemle üzerinde durulan bir husustur. Röntgen veya iyolize ışınlarının verdiği zararlardan birkaçı şöyledir:

Çeşitli malformasyonlar

Çeşitli kanser türlerine sebebiyet vermek

Anne karnında ölüm

Büyüme ve gelişme geriliği

Bir takım nörolojik rahatsızlıklar

Bebeklerde anne karnında bir takım anomalilere sebebiyet vermek

       Yukarda sayılan zararlar için radyasyonun miktarı ve gebeliğin dönemine göre etkileşimi fark göstermektedir. Ayrıca bu maddeler bilinen zararlardır. Radyasyonun canlılar üzerinde bilinmeyen birçok olumsuz etkileri olduğu da bilim adamları tarafından sürekli tartışılmaktadır. Henüz tam kanıtlanmadığı için radyasyonun zararları net açıklanamamakta ve bu konuda istatistiksel veri toplanmaktadır.

       Radyasyonun dozu şayet 5 rad (5000 mrad) (0.05 Gy) altında bir değer de ise henüz gebelik süresince herhangi bir ölüm vakası, düşük, zekâ geriliği, gelişme bozukluğu ya da herhangi bir anomali olduğunu gösteren bir delil elde edilmemiştir. Buna göre 5 – 10 rad arasında kanıtlanmasa da bir risk olduğu bilinmekte ve bu ölçümün daha üstü ise yüksek risk ve tehlike oluşturduğu tespiti daha net ve kanıtlanmış bir bilgi olarak gebelerde konjenitalmalformasyon10 rad (10000 mrad) (0.1 Gy) üstünde dozlarda görülen riskli vakalar tespit edilmiştir.

       Günümüzde çekilen röntgenlerin çoğu 5000 mradın altında kalmakta ve yalnızca birkaç röntgeni 5000 mradın üstüne çıkmaktadır. Onlarında en fazla 10 bin mradı yani 0.1Gy aşmamasına dikkat edilmektedir. Makalemizin sonunda hangi röntgen çekimlerinin ne kadar mrad olduğunu detaylı bir şekilde açıklayacağız.

       Aşağıda oluşturduğumuz listeye göre ancak yüzlerce diş filminin 5000 mrada denk gelebildiğini görmekteyiz. Ayrıca karın filmlerinin 20 tanesi ancak 5000 MRAD edebilmektedir. Her hâlükârda hamile bayanların röntgen filmine maruz kalmasını doğru bulmamakla beraber ertelenebiliyorsa hamilelik sonrasına ertelenmesi taraftarıyız. Ertelenemeyen özel vakalarda ise mümkünse hamile anne adayının karnına kurşun geçirmez bir yelek sarılması ve bebeğin zarar görmemesi için tüm imkanlar seferber edilerek filmin çekilmesi gerekmektedir.


Hamileliğin ilk haftaları bebek oldukça hassas bir dönemdedir. Henüz embriyo var oluşma aşamasında olduğu için röntgen filmleri bebekte ya öldürür düşüğe neden olur ya da bebeğe hiçbir etkisi olmaz bebek sağlam doğar. Bu ikisinin dışında bir vaka tespit edilmemiştir. İlk iki haftadan sonra ise 25 ila 26. Haftaya kadar bebek radyasyona karşı çok dayanıksızdır. Düşük veya anne karnında ölüm, gelişim bozukluğu, anomaliler ve zeka geriliği gibi sıkıntılar oluşmakta bu nedenle yüksek riski bu haftalarda oluşmaktadır. 26. Haftadan sonra fetüs daha dirençli hale gelecek kadar büyüdüğünden bu kadar zarar vermese de bebeklerde kansere karşı dayanıksızlık özellikle lösemi gibi kanser vakaları gözlemlenmiştir. bu oranlar 1- 2 rad a kadar radyasyonlu röntgenler de bile gözlemlendiğinden bu nedenle gebelik döneminde anne adayının hiçbir şekilde radyasyona maruz kalmaması gerektiği üzerinde hassasiyetle durulmaktadır.

 Çeşitli röntgen filmlerinde ve bilgisayarlı tomografide fetusun maruz kaldığı doz (mrad biriminden) :

Göğüs CT (Bilgisayarlı tomografi): 30 mrad

Bir IVP: 400-900 mrad

Bir
diş filmi: 0.01

Lumbarvertebra filmi: 400-600 mrad

Bir karın filmi: 200-300 mrad

Karın CT (Bilgisayarlı tomografi): 250 mrad

Bir göğüs filmi: 1 mrad’daz az

Boyun ve sırt omurilik filmleri: 1 mrad’dan az

Mamografi: Önemsenmeyecek kadar az miktarda

Radyasyon birimleri:

1 rad = 0.01 gray (Gy) = 0.01 sievert (Sv) = 1 rem

1 rad = 1000 mrad = 10 mGy = 0.01 Gy

1 rem = 1000 mrem = 10 mSv = 0.01 Sv

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.