Gebelikte idrar tutamama ( kaçırma )

20.09.2012
48
A+
A-
Gebelikte idrar tutamama ( kaçırma )


 

Üriner İnkontinans Nedir?

Üriner inkontinans her türlü idrar tutamama şikayeti olarak tanımlanabilir. Mesane kontrolünün kaybı ve beraberinde istem dışı, damlalar halinde veya daha yoğun olarak idrarın kaçması durumudur. İdrarı tutamama ve idrar kaçırma problemleri son yıllarda özellikle kadınlarda sosyal hayatı oldukça etkileyen önemli sorunlardan birisidir. Hastaların büyük bölümü, bu sorunu ileri yaş veya doğumların normal bir sonucu olarak görmekte yada söylemeye utanmaktadır.
 

Genç kadınlarda %15-20, orta yaşlarda %20-30, ileri yaşlarda %50 ye varan oranlarda görülmektedir. 30 yaşından sonra her dört kadından birinde görülmektedir ki bu oldukça önemli bir orandır. Menopoz sürecinde ve çok doğum yapmış kadınlarda görülme oranı daha da artmaktadır. Kanser, diyabet, inme, Parkinson hastalığı ya da Multipl Skleroz gibi daha ağır hastalıklar da inkontinansa neden olabilir. Herhangi bir inkontinans sorunu söz konusuysa, önemli bir durumun belirtisi olabileceğinden en kısa zamanda doktorunuza başvurunuz.

 

Üriner İnkontinans Tipleri

1-Stres İnkontinans
İdrar sızıntısı, alt karın kaslarının ani bir basınçla (öksürmek, gülmek,bir şey kaldırmak gibi) kasılması sonucu meydana gelir. Stres inkontinans genellikle pelvik kasların zayıfladığı durumlarda(doğum, cerrahi operasyon gibi ) gözlenir ve kadınlarda sık görülür.

 

2-Sıkışma İnkontinans

Bu durum aniden tuvalete çıkma ihtiyacının hissedilmesiyle baş gösterir. Sıkışma hissini hemen takiben istemsiz idrar kaçırma görülür. Tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiğinde tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olayına bu tipte sık rastlanır.Mesane kaslarının aşırı aktif ve duyarlı olmasından kaynaklanmaktadır. Sıkışma inkontinans en sık ileri yaşlarda ve idrar yolu enfeksiyonu varlığında ortaya çıkar.

 

3-Taşma İnkontinans

Bu tip inkontinansta idrarda küçük miktarlarda kontrol edilemez bir sızıntı vardır. Aşırı dolu mesaneden kaynaklanır. Kişi idrara çıktıktan sonra mesanesinin boş olmadığını ve idrar yapmada zorlandığını hissedebilir. Bu durum genelde erkeklerde ortaya çıkar ve nedeni büyümüş prostat bezi veya tümör gibi idrar akışını engelleyen bir durum olabilir. Keza diyabet ile bazı ilaçlar da bu duruma neden olabilir.

 

4-Karma İnkontinans

 

Sıkışma tipi inkontinans ve stres inkontinansın birlikte görüldüğü durumlardır

İnkontinans şikayeti ile başvuran bir hastada öncelikle neler yapmalıyız?
Her konuda olduğu gibi anamnezin (öykü) iyi bir şekilde alınması gerekir.
Özellikle kişinin günlük işeme özellikleri sorgulanır. Bu detaylar teşhis kadar, tedavi sonrası hasta takibinin değerlendirilmesi açısından da önemlidir.

İşeme sıklığı, miktarları, hangi sıklıkta ve hangi koşullarda idrar kaçırdığı, yatarken kaçırıp kaçırmadığı, noktürinin (gece işemesinin) varlığı, dizüri (idrarda yanma) semptomlarının strese eşlik edip etmediği ve günde kaç pet değiştirmek zorunda kaldığı gibi sorulara cevaplar alınır.
Ayrıca hastanın jinekolojik ve obstetrik geçmişi sorgulanır.
Adet durumu, menapozdaysa kaç seneden beri olduğu, kaç doğum yaptığı, düşük sayısı, sezaryen veya başkaca bir jinekolojik operasyon geçirip geçirmediği, daha önceden yine inkontinansla ilgili bir müdahale geçirip geçirmediği belirlenir. Burada önemli olan nokta zor ve travmatik doğumlar geçirmiş olması, jinekolojik malignitelerin (habis hastalıklar) olması, radyoterapi görüp görmediği,

Jinekolojik muayenede: Kadın genital sistemi incelenip; Sistosel (mesanenin sarkması) veya başkaca organ prolapsusu (sarkması) varsa önemlidir ve mutlaka kaydedilir.

İNKONTİNANS TEDAVİSİ
1. Medikal tedavi
2. Cerrahi tedaviler

MEDİKAL TEDAVİLER
1-Öncelikle hasta şişmansa kilo vermesi tavsiye edilir.
2-Menopozda olan hastalarda idrar torbası çevresindeki dokuyu onarmak için hormon tedavisi verilebilir
3- İdrar torbası çıkışında bulunan kasların güçlendirilmesinde kullanılan ilaçlarda tedavide sıkça kullanılır.

4-Özellikle doğum sonrası idrar kaçırma şikayetlerinde bazı özel egzersizler de oldukça etkilidir.

CERRAHİ TEDAVİLER
İnkontinans cerrahisinde açık ameliyatlardan kapalı tekniklere, karından yapılanlardan vajen içinden yapılanlara, hiçbir kesi yapılmadan olanlardan birkaç delikle yapılan laparoskopik tekniklere kadar çeşitli ameliyat tekniği mevcuttur. Günümüzde artık açık ameliyat oranı oldukça azalmıştır. Açık ameliyatın yerini çok az kesi ile yapılan, oldukça kısa süren ve de uzun dönem başarısı oldukça yüksek teknikler almıştır. Bu nedenle inkontinans kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkmaya başlamıştır.

Op.Dr.Sinan AKTÜRK
Kadın Doğum Uzmanı

Özel Ordu Sevgi Kadın Doğ.ve Çocuk Hastanesi

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.