Gebelikte ilaç kullanımı

27.12.2012
21
A+
A-


İster reçeteli ister reçetesiz olsun, hiçbir ilaç insanların %100’ü için her zaman %100 güvenilir değildir ve hamileyken her ilaç aldığınızda iki kişiyi riske attığınızı ve bunların birinin pek kolay incinir. olduğunu unutmayın.Araştırmalar bazı ilaçların özellikle gelişmekte olan bebek için tehlikeli olduğunu göstermiştir bunun yanında pek çok ilaçta gebelik döneminde korkusuzca kullanılabilir.Öyle durumlar olur ki ilaçlar  sağlık için gerekli olur ve mutlaka kullanılmalıdır.Gebelik sırasında belli bir ilacı belli bir zamanda alıp almamanız , ilacın taşıdığı riskleri ve sağladığı yararları tartarak sizin ve doktorunuzun birlikte karar vermesi gereken bir şeydir.Bu konuda eğer gebelik sırasında ilaç alacaksanız mutlaka doktor tavsiyesiyle ve gerekli olduğu zaman alın.

Belirli bir durumda hangi ilacı alabileceğiniz , gebelikte güvenilir ilaçlar konusunda elde edeceğiniz en yeni bilgiye bağlıdır.İlaçların gebelikte güvenilirliği konusunda Güvenilir,Muhtemelen Güvenilir.Muhtemelen güvenilmez,Kesinlikle güvenilmez  şeklinde ölçütler yardımcı olabilir ama bunların çoğu kullanıldığı zaman bile eskimiştir ve güvenilir değildir.Prospektüslerin ve etiketlerin kullanımı sınırlıdır, ancak ürün güvenilir olsa bile doktorunuzun tavsiyesi olmadan kullanmamanız gerektiği konusunda sizi uyaracaktır.Sizin için en iyi bilgi kaynağı , bu konuda bilgisi olan bir doktor olacaktır.

Gebelik süresinde herhangi bir ilaç kullanmanız gerekirse yararını arttırmak ve riskini azaltmak için aşağıdaki sırayı izleyin;

·         Hekiminizle görüşerek kullanacağınız ilacı etkili olacağı en küçük dozlarda mümkün olduğunca kısa süreli kullanın.

·         İlacı Size en yararlı olacağı zaman alın.Örneğin soğuk algınlığı ilacını gece almak gibi , böylece uyumanıza da yardımcı olacaktır.

·         Prospektüsteki veya doktorunuzun söylediği uyarılara dikkatle uyun.Bazı ilaçlar aç karnına bazı ilaçlar yemek yada sütle alınmalıdır.Doktorunuz ilaç kullanımı konusunda herhangi bir bilgilendirme yapmadıysa o zaman özelliklerini eczanıza sorun.İlaç dışı çareleri arayın ve onları ilaç tedavisini destekleyici olarak kullanın.Örneğin alerji yapabilecek şeyleri mümkün olduğunca evinizden çıkarın böylece doktorunuzun yazdığı antihistaminik miktarı da azaltılabilir.

·         Kapsül yada tableti içtiğinizde rahat yutabilmeniz için ardından bir dolu bardak su için .Böyle yapmanız ilacın midede erimesini ve emilmesini kolaylaştıracaktır.İlacı yatar pozisyonda içmeyin , ayakta ya da oturarak içerseniz yemek borusundan geçişi daha kolay olacaktır.

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.