Gebelikte ilaçsız tedaviler

22.03.2013
157
A+
A-
Gebelikte ilaçsız tedaviler

 

Hamilelik döneminde anne adayının doktoruna danışmadan kesinlikle reçetesiz dahi olsa ilaç kullanmaması gerekir.Bununla birlikte hamilelikte ilaç kullanmadan aşağıdaki sorunlar ile mücadele etme yöntemlerini ele aldık.

1- Hamilelikte sırt ağrısı için ilaçsız tedavi

TEDAVİ : Sıcak tutma

UYGULAMA  :

– Sabah akşam ( dayanabileceğiniz kadar) sıcak bir banyo yapın.Günde 3-4 kez , 20 dakika süreyle ısıtılmış bir pet uygulayın.

– Sırt ağrısı oluşumunu önlemek için vücut mekaniğine uygun iyi bir duruşta durun.

2-Hamilelikte Çarpmaya bağlı zedelenmeler için ilaçsız tedavi

TEDAVİ : Buz kalıbı

UYGULAMA  : Buz dolabından buz torbasını alın, buzları plastik torbasına doldurun, erimeyi engellemek için beze sarın; donmuş meyve veya sebze saklamaya yarayan kaplar da kullanılabilir.30 dakika süreyle uygulayın.Ağrı sürüyorsa, 30 dakika sonra tekrarlayın

3- Hamilelikte Çarpmaya bağlı zedelenmeler için ilaçsız tedavi 2

TEDAVİ : Soğuk kompresler

UYGULAMA  : Buz kabına yumuşak bir bez koyup sıkın ve etkilenen bölgeye koyun, soğukluğu ortadan kalkınca yeniden uygulayın.

4- Hamilelikte El, bilek ve bacaklarda çürükler

TEDAVİ : Soğuk Uygulama

UYGULAMA  : Bir beze buz kalıpları ve soğuk su koyun , sıkın ve bunu etkilenen bölgeye koyun, 30 dakika bırakın, eğer gerekirse 30 dakika sonra uygulamayı yenileyin.

5-Hamilelikte Yanıklar

TEDAVİ : Soğuk kompres

UYGULAMA : Yanığa doğrudan buz uygulamayın.Çürüklerde yapılan uygulamayı yapın.

6-Hamilelikte Soğuk algınlığı

TEDAVİ : Tuzlu burun damlaları , Ek Sıvılar , İnhalasyon

UYGULAMA

Tuzlu burun damlaları: Bir su bardağı suda 1/4 çay kaşığı oranıyla hazırlanmış tuzlu karışımı kullanın her bir burun deliğine bir miktar damlatıp 5-10 dakika bekleyin ve sümkürün

Ek Sıvılar : Her saat bir su bardağı sıvı için; buna su, meyve suları, çorbalar dahildir.Sıcak içecekler , özellikle tavuk çorbası en iyisidir.Eğer doktorunuz tarafından önerilmemişse süt alımını sınırlayın.

İnhalasyon : Buhar vaporizatör nemlendirici veya buharlaştırıcı kettle kullanın, bir sandalyeye açık şemsiye koyarak ortamı nemlendirmeye çalışın.

7-Soğuk algınlığına bağlı öksürük :

TEDAVİ : İnhalasyon Ek Sıvı Alımı

UYGULAMA : Bu durumda da üst kısımda bulunan İnhalasyon ve Ek Sıvılar uygulanır

8-Hamilelikte İshal

Hamilelikte İshal tedavisi : Ek sıvı alımı

UYGULAMA :

Ek sıvı alımı : Her saat  başı bir su bardağı sıvı için.Bu su seyreltilmiş meyve suları ( kayısı hariç ) ve çorbalar şeklinde olabilir.Sütü ancak hekiminiz önerirse için.

9-Hamilelikte ateş

Hamilelikte ateş tedavisi : Sağuk Banyo Sünger banyosu

UYGULAMA : Küvete ılık su doldurun ve buz kalıpları ekleyerek kademeli olarak soğutun, titremeye başladığınızda hemen durun. Yarıya kadar su, alkol ve buz konmuş bir kaba havluyu daldırarak ıslatın, soğuk havluyu cildinize uygulayın.Çevreye damlamasını önlemek için plastik bir örtü kullanın.Titreme başlarsa hemen durun.Ateşiniz 39 derece veya üzerine çıkarsa hemen doktorunuza başvurun.

10-Hamilelikte Hemoroitler

Hamilelikte hemoroitler için ilaçsız tedavi : Sıcak suya oturma banyosu

UYGULAMA : Yeterince sıcak suya oturun ( her zamanki banyonuzdan sıcak olsun ), hemoroitlerin bulunduğu alanlar su ile örtülmeli ve günde 2-3 kez 20 ile 30 dakika sürmelidir.

11-Hamilelikte Karında veya cildin herhangi bir yerinde kaşıntı :

TEDAVİ : Soda ve amonyak macunu

UYGULAMA : Bir kapta yarı yarıya soda ve evde kullanılan amonyak karıştırılıp bir macun haline getirilir ( dumanını solumaktan kaçının ) bunu kaşıntılı cilde uygulayın, kalıcı cilt sorunlarını doktorunuza danışın.

12-Hamilelikte Karında veya cildin herhangi bir yerinde kaşıntı için önlem alma: Uzun süren sıcak duş ve banyolardan, kurutucu sabunlardan kaçının.Henüz duşun nemi üzerinizdeyken iyi bir
nemlendirici kullanın.İç ortamın havasını nemlendirmek .

13-Hamilelikte Kaşıntılı göz akıntısı

TEDAVİ : Sıcak su uygulaması

UYGULAMA : Sıcak ancak kaynar olmayan suya batırılmış bir bez kullanın ve gözünüze her üç saatte bir 5-10 dakika uygulayın.

14-Hamilelikte kas ağrısı yaralanmalara ilaçsız tedavi

TEDAVİ : İlk 24-48 saatte buz torbası, soğuk kompresler veya soğuk uygulamalar 48 saati geçen durumlarda sıcak uygulama, sıcak banyo veya ısıtılmış pedler

UYGULAMA :  Çürüklerle ilgili bölüme için tıklayın.  Bir havluyu sıcak suyla ıslatın, daha sonra sıkıp etkilenen bölgeye koyun, üzerine plastik bir torbayla kapayın veya ısıtılmış pedi bir plastiğin ortasına koyarak günde bir saat uygulayın.

15-Hamilelikte Soğuk algınlığına bağlı burunda dolgunluk : Tuzlu burun damlaları , Ek sıvı alımı

16-Hamilelikte Sinüzit için ilaçsız tedavi :

TEDAVİ : Sıcak ve soğuk kompreslerin sırayla uygulanması

UYGULAMA : Sıcak suya bir bez daldırıp sıkın, sıcaklık kayboluncaya kadar yaklaşık 30 saniye uygulayın, daha sonra soğuk kompres uygulamasına geçin ve soğukluk kayboluncaya kadar tutun.Sıcak ve soğuğu sıra ile değiştirerek günde 4 kez, onar dakika sürdürün

17-Hamilelikte Boğaz ağrısı ve yanma ilaçsız tedavi

TEDAVİ : Gargara

UYGULAMA : Bir su bardağı sıcak suda bir çay kaşığı suyu eritin (çay sıcaklığında ) ve 5 dakika gargara yapın bunu her iki saatte bir veya gerek gördüğünüzde yapın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.