Gebelikte ilişki sonrası kanama olması tehlikeli mi ?

23.10.2017
1.973
A+
A-
Gebelikte ilişki sonrası kanama olması tehlikeli mi ?

Gebelikte Birliktelikten Sonra Kanama Olması Normal mi?

Gebeliğin 20. Haftasından sonra az veya çok kanama normal değildir. Bu konuda doktorunuza başvurmamalısınız. Bu dönemde tüm kanamalar tehlikeli değildir. Birliktelik sonrası oluşan kanama sonrasında doktorunuza danışana kadar birliktelikten uzak durun.

Gebelikte birliktelikten sonra kanama neden olur ?

Hamilelik döneminde normalde sıkı yapıda olan serviks hassas bir hale gelir.Bununla birlikte artan kan hacmi nedeniyle birliktelik sonrası kanama meydana gelebilir. Bu kanama çoğu zaman zararsız ve tedavi gerektirmez. Bu kanama önemli olmasa da doktorunuza bildirmelisiniz.

  • Gebelikte kan dolaşımının artması : Hamilelikle birlikte vajina ve serviksin kan dolaşımı artar. Birliktelik sonrası serviks ( rahim boynu ) bölgesi üzerinde az miktarda kanama veya lekelenme meydana gelebilir.
  • Kılcal damarlardaki artış : Gebelik döneminde anne adayının ve fetüsün oksijen ihtiyaçlarını karşılamak için küçük kılcal damarlar oluşur. Bu kılcal damarlar birliktelik sırasında kopabilirler.
  • Servikal polipler : Servikal polipler rahim ağzında oluşmuş zararsız et parçalarıdır. Bu polipler küçük kan damarları içeren hassas bir yapıdadır. Birliktelik sırasında bu bölgeye bir baskı kanamaya neden olabilir.

Birliktelikten sonra meydana gelen kanama bebeğe zarar verir mi 

Normal şartlarda fetüs amniyon sıvısının içinde güvenlidir. Amniyotik kese içinde yer alan sıvı bebeği fiziksel zararlardan korur. Bununla birlikte bebeğin eşinin önde olması, bebeğin sularının gelmesi ve rahim ağzının güçsüz olması ( servikal yetmezlik ) durumunda doktorunuz cinsel birliktelikten uzak durmanızı söyleyecektir.

Gebelikte cinsel ilişki sonrasında oluşabilecek kanamaları için alınabilecek önlemler

Aşağıda yer alan önlemlere uyarak kanama ve oluşabilecek komplikasyon riskini en aza indirebilirsiniz.

1-Rahat ve güvenli bir pozisyon tercih edin :

Bazı cinsel pozisyonlar, rahim ağzına (servikal bölge) fazla baskı uygularken vajinal lekelenme veya kanama riskini artırabilir. Gebelikte cinsel ilişki pozisyonları için tıklayın.

2-Rahat anlar yaşayın:

Gebeliğin ilerleyen aylarıyla beraber karnınızda büyüyeceğinden cinsellik konusunda sertlik yerine farklı altarnatiflerle mutlu olmaya çalışın .Kucaklaşmak, öpüşme, sarılma, el tutma ve daha rahat oldukları için birlikte duş yapma ile samimiyetin tadını çıkarabilirsiniz.

3-Kayganlaştırıcı kullanın:

Gebelikte birliktelik esnasında meydana gelen sürtünme ve rahatsızlığınızı azaltmak için su bazlı kayganlaştırıcı kullanın .Kayganlaştırıcı , rahim ağzında kanamayı ve tahriş ihtimalini azaltacaktır. Hindistan cevizi yağı, en iyi doğal kayganlaştırıcıdır.

4-Prezervatif kullanın

 Gebelikte cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı prezervatif kullanın. Bu hem sizi hem de bebeğinizi cinsel yolla bulan enfeksiyonlara karşı koruyacaktır.

Bu öneriler gebelik sırasında birliktelik esnasında kanama oluşmaması için alabileceğiniz önlemlerdir. Bazı durumlarda doktorunuz gebelik döneminde cinselliği tamamen yasaklayabilir.

Hamilelik sırasında cinselliğin yasak olduğu durumlar ?

Aşağıdaki durumlarda birliktelik tamamen yasaklanabilir.

1.Plasenta previa: Bebeğin eş kısmı olan plesantanın rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatması durumudur. Bu durumda birliktelik düşük ihtimalini artırır.

2- Rahim ağzı yetersizliği (Servikal yetersizlik): Rahim ağzı (Serviks) erken açılmaya başladığı durumlarda bu durum  düşük ve erken doğum riskini arttırır. Rahim ağzı yetersizliği durumunda olumsuz bir olay olasılığını azaltmak için birliktelikten uzak durulmalıdır.

3.Çoğul gebelik: Çoğul hamilelik durumunda oluşabilecek risklere karşı doktorunuz birlikteliği yasaklayabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.