Gebelikte kafein tüketimi

16.08.2012
394
A+
A-
Gebelikte kafein tüketimi

Kafein (Kahve, çay, kola, çikolata,soda gibi içeceklerde bulunur) en çok sevilen uyarıcılardan biridir.Kafeinli içecekleri seven biriyseniz gebeliğiniz sürecince bu içeceklerden uzak durmanız gerekir.

Kafein Uyarıcı ve İdrar Söktürücü;Kafein uyarıcı olduğundan kan basıncını arttırır.Gebelik süresince kaçınılması tavsiye edilir.Kafein kalp hızını arttırır.Kafeinin aynı zamanda idrar söktürücü etkisi vardır.Bu nedenle vücudunuzda sıvı seviyesinde azalmaya neden olur ve su kaybına neden olur.Kafein sizin ve bebeğinizin ihtiyacı olan demirin emilmesini engelleyebilir.

Kafein Bebeğinizin Plasentasından geçer; kan dolaşımına girer .Yapılan çalışmalarda gebelikte tüketilen aşırı kafeinin düşük riskini arttırdığı , erken doğum ve doğumsal kusur olma olasılığını arttırdığını ortaya koymuştur.

Kafein insanlarda doğum kusurlarına neden olur .Doğru mu?

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar Kafeinin doğum kusurlarına yol açtığı, erken doğuma neden olduğu, doğurganlığı azalttığı, düşük kilolu doğumlara neden olduğu ve kısırlık riskini arttırdığı ortaya koyulmuştur.İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalardan şuana kadar yeterli bilgi elde edilmemiştir.Ama siz yine mümkün olduğunca kafeinli besinlerden uzak durmanız faydanıza olacaktır.

Kafein kısırlığa neden olur. Doğru Mu?

Kafein tüketimi kısırlığa neden olur mu? Bu konuda yapılan çalışmalarda aşırı kafein tüketen kadınlarda kısırlık oranının daha yüksek olduğu gösterilmiştir

Kafein Düşük Riskini arttırmaktadır:

2008 yılında Kafeinin etkileri üzerine yapılan çalışmalarda günlük 200 mg ve daha fazla kafein tüketen kadınlardaki düşük doğum yapma oranı, kafein tüketmeyen kadınlara oranla iki kat daha fazladır

Gebelikte günlük en fazla ne kadar kafein tüketilmeli

Bu konuda uzmanların farklı görüşleri vardır.150-200 mg civarı zararı yoktur diyen uzmanlar olmasına rağmen kafeinden mümkün olduğunca kaçınmak sizin için en güvenlisi olacaktır.

*Kafein tüketimin yüksek olduğu ülkelerde , şeker hastalığı oranı da yüksektir.Kafeinin bebeğin ünsülin üreten pankreas hücrelerini zedelediği düşünülmektedir.


admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.