Gebelikte kan uyuşmazlığı iğnesi kaçıncı haftada yapılır ?

14.02.2018
352
A+
A-
Gebelikte kan uyuşmazlığı iğnesi kaçıncı haftada yapılır ?

İnsanda temel dört ana A B AB ve 0 grubu vardır. Kan hücreleri üzerindeki antijene göre kan grubu belirlenir. Rh faktörü ise  kırmızı kan hücrelerinde (Eritrosit) bir protein tipidir. İnsanların %85 inde Rh proteini bulunur. Bu insanlar Rh + yoksa Rh- kabul edilirler. 

Antenatal (Gebe kalmadan önce )dönemde çiftlerin kan gruplarına bakılarak kan uyuşmazlığı olup olmadığı dakikalar içinde öğrenilebilir. 

Kan uyuşmazlığı A B AB ve 0 grubundan bağımsız Rh faktörünün pozitif ve negatif durumuna bağlı olarak gelişir. 

baba Rh+ Anne Rh- ise uyuşmazlık durumu vardır denilir. Ancak bebeğinde (Fetüsün) babanın kan grubu olan Rh+ olması gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı olan anne adaylarının ilk gebeliklerinde bebek Rh+ olsada  hassasiyet gelişmez. Ancak ilk gebeliği olan anne adayına gebeliğin 20, haftasında indrekt Coombs testi yapılır. test negatif ise 28. gebelik haftasında Rheogam iğnesi yapılır. Doğumda bebeğin kan grubuna bakılarak eğer bebek Rh+ ise 72-120 saat (3-5 gün) içinde rheogam iğnesi tekrarlanır. Eğer bebek Rh- ise Rheo gam yapılmaz Sonraki gebelikler dede  bu uygulama aynen devam ettirilir.

Doğum haricinde Rh uygunsuzluğu olan haller

   Düşükler

  • Gebelik kanamaları 
  • Dış gebelik
  • Koryon villus biyopsisi 
  • amniyosentez
  • kordosentez
  • künt travmalar  durumlarında yine Rheogam iğnesi yapılmalıdır. Uyuşmazlık hassasiyeti kazanmışlık gebelerin takipleri donanımlı pernatoloji merkezi olan ünitelerde yapılmalıdır. Zira bu gebelerin İndrekt Coombs test dilisyonları takip edilmeli artarsa anne kanında bebeğin 0 Rh – kan transfizyonu yapılarak tedavi edilir. Hasasiyet kazanmış annelerde Rh antikorları fetüse geçer. bebeğin kan hücrelerinde yıkıma neden olur. Ciddi hemorotik anemi toksit tablo olan kernikteris ortaya çıkar. Bebeğin beyin hasarı intra uterin ölüm riski yüksektir. 
            İndrekt Coombs testi pozitif olan anne adaylarına Rheo gam iğnesi yapılmaz 
  Özetlemek gerekirse
            Baba Rh+ Anne Rh- ise gebeliğin 28. haftasında anneye Rheogam iğnesi yapılır. 
             Kan uyuşmazlığı olan anne doğumdan hemen sonra kordon kanında indrekr coombs testi ve bebek kan grubu bakılır. bebek Rh + Direkt Coombs testi negatif ise 3-5 gün (72-120 saat) içinde Rheogam iğnesi 
              Anne de uyuşmazlık var. İse her doğumda bebek Rh+ise yine Rheogam iğnesi yapılır. 
              Doğum dışında düşük küretaj dış gebelik ve tanı testleri işlemlerinde de Rheogam iğnesi yapılır. 

Op.Dr.Kemal HÜKMEN

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kemal HÜKMEN
1976 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1976-1977 yılları arasında Hacettepe Tıp Fakültesi Anestezi Reanimasyon bölümünde asistanlık yaptı.Uzmanlığını 1981 - 1982 yılları arasında Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları Hastanesinde almıştır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Rabia dedi ki:

    Kan uluşmazlığı ignesi neden 28. Haftada yapılıyor erken yapılırsa ne olur

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.