Gebelikte kan uyuşmazlığı ( Rh uyuşmazlığı )

15.01.2013
122
A+
A-
Gebelikte kan uyuşmazlığı ( Rh uyuşmazlığı )

        Her insan kalıtsal olarak ya Rh pozitif ( Baskın Rh etmeni ) ya da negatiftir ( Rh etmeni yoktur).Tüm gebelerde erken dönemde kan grubu ve Rh etmeni tayini yapılır.Rh ( + ) ise ( %85’i öyledir ) ya da hem eşi hem kendisi Rh ( – ) ise sorun yoktur.Ama kendisi Rh ( – ) , eşi Rh ( + ) ise gebe kadın Rh uyuşmazlığı sorunlarına adaydır.Gebeliği dikkatle tıbbi gözetim altında izlenmelidir.

       Rh ( kan ) uyuşmazlığı durumlarında doktor takibi ve gerekli tedavilerle sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek mümkün.

       İlk gebeliğiniz ise bebeğiniz için hemen hemen hiçbir tehlike yoktur.Sorun Rh etmenini babasından kalıtımla almış bebeğin doğumu sırasında ( düşük yada kürtaj sırasında da olabilir ) Rh ( + ) kanın Rh (- ) olan annenin dolaşım sistemine girmesiyle başlar.Annenin bağışıklık sistemi bu kana karşı antikor oluşturur.Bu antikorlar bir başka Rh ( + ) bebeğe hamile kalana dek zararsızdır.Böyle bir durum meydana gelirse antikorlar plasentayı geçerek bebeğin alyuvarlarına ,yani kan hücrelerine saldırırlar ve bebekte annenin antikor düzeyi düşükse hafif, annenin antikor düzeyi yüksekse ciddi kansızlığa yol açarlar.İlk gebelikte bu antikorlar çok nadir durumlarda oluşur, bunun için plasentadan bebeğin kanının geriye doğru annenin kan dolaşımına girmesi gerekir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi gebeliğin kaçıncı haftasında yapılır ?

       Günümüzde Rh uyuşmazlığında bebeği korumanın yolu, Rh antikorları oluşumunu önlemektir.28. haftada kanında antikor olmayan Rh ( – ) anne adayına bir doz Rh immünglobin verilir.Bebek Rh ( + ) ise ikinci doz doğumdan 72 saat sonra verilir.

       Yapılan testler hamile anne adayında daha önceden Rh antikorları geliştiğini gösteriyorsa bebeğin kan grubunu belirlemek için amniyosentez yapılabilir.Bebeğin kan grubu pozitif Rh ( + ) yani anne ile uyuşmuyorsa annedeki antikor düzeyleri düzenli olarak ölçülür.Antikor düzeyleri tehlikeli ölçüde yükselirse bu durumda anne karnında bulunan bebeğin durumunu değerlendirmek için testler yapılır.Bebeğin durumu tehlikede ise Rh ( – ) kan nakli gerekebilir.Rh uyuşmazlığı ciddiyse ki bu nadir bir durumdur, bebek rahim içindeyken kan nakli yapılabilir.Bu gibi durumlarda çoğunlukla doğumdan hemen sonraya dek beklenebilir.Hafif olgularda antikor düzeyi düşüktür ve kan nakli gerekmez.

       Rh İmmünglobülin kullanımı Rh uyuşmazlığı olan gebeliklerde kan nakli gerekliliğini %1’in altına düşürmüştür.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. blank Semanur dedi ki:

  Merhaba doktor bey.ben rh_ esim rh+.2.dogumdan sonra kan uyusmazligi ignesi yaptirmadim.simdi 3.cucuk yapmak istiyorum.ve korkuyorum.hamilelikten once yada hamileyken varmi bir ignesi veya tedavisi.tesekkur ederim

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar semanur hanım
   hamile kaldığınızda herhangi bir vajınal kanama geçirirseniz veyahut karnınıza tranva alırsanız bu durumlarda kan uyuşmazlık iğnenizin yapılması gerekmektedir
   bu söylediklerimden hiç biri olmasa bile 28. haftada mutlaka kan uyuşmazlık iğnesinin yinede yapılması gereklidir
   endişe etmeyiniz, gebe kalabilirsiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.