40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte kan uyuşmazlığı ( Rh uyuşmazlığı )

Gebelikte kan uyuşmazlığı ( Rh uyuşmazlığı )

        Her insan kalıtsal olarak ya Rh pozitif ( Baskın Rh etmeni ) ya da negatiftir ( Rh etmeni yoktur).Tüm gebelerde erken dönemde kan grubu ve Rh etmeni tayini yapılır.Rh ( + ) ise ( %85’i öyledir ) ya da hem eşi hem kendisi Rh ( – ) ise sorun yoktur.Ama kendisi Rh ( – ) , eşi Rh ( + ) ise gebe kadın Rh uyuşmazlığı sorunlarına adaydır.Gebeliği dikkatle tıbbi gözetim altında izlenmelidir.

       Rh ( kan ) uyuşmazlığı durumlarında doktor takibi ve gerekli tedavilerle sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek mümkün.

       İlk gebeliğiniz ise bebeğiniz için hemen hemen hiçbir tehlike yoktur.Sorun Rh etmenini babasından kalıtımla almış bebeğin doğumu sırasında ( düşük yada kürtaj sırasında da olabilir ) Rh ( + ) kanın Rh (- ) olan annenin dolaşım sistemine girmesiyle başlar.Annenin bağışıklık sistemi bu kana karşı antikor oluşturur.Bu antikorlar bir başka Rh ( + ) bebeğe hamile kalana dek zararsızdır.Böyle bir durum meydana gelirse antikorlar plasentayı geçerek bebeğin alyuvarlarına ,yani kan hücrelerine saldırırlar ve bebekte annenin antikor düzeyi düşükse hafif, annenin antikor düzeyi yüksekse ciddi kansızlığa yol açarlar.İlk gebelikte bu antikorlar çok nadir durumlarda oluşur, bunun için plasentadan bebeğin kanının geriye doğru annenin kan dolaşımına girmesi gerekir.

Kan uyuşmazlığı iğnesi gebeliğin kaçıncı haftasında yapılır ?

       Günümüzde Rh uyuşmazlığında bebeği korumanın yolu, Rh antikorları oluşumunu önlemektir.28. haftada kanında antikor olmayan Rh ( – ) anne adayına bir doz Rh immünglobin verilir.Bebek Rh ( + ) ise ikinci doz doğumdan 72 saat sonra verilir.

       Yapılan testler hamile anne adayında daha önceden Rh antikorları geliştiğini gösteriyorsa bebeğin kan grubunu belirlemek için amniyosentez yapılabilir.Bebeğin kan grubu pozitif Rh ( + ) yani anne ile uyuşmuyorsa annedeki antikor düzeyleri düzenli olarak ölçülür.Antikor düzeyleri tehlikeli ölçüde yükselirse bu durumda anne karnında bulunan bebeğin durumunu değerlendirmek için testler yapılır.Bebeğin durumu tehlikede ise Rh ( – ) kan nakli gerekebilir.Rh uyuşmazlığı ciddiyse ki bu nadir bir durumdur, bebek rahim içindeyken kan nakli yapılabilir.Bu gibi durumlarda çoğunlukla doğumdan hemen sonraya dek beklenebilir.Hafif olgularda antikor düzeyi düşüktür ve kan nakli gerekmez.

       Rh İmmünglobülin kullanımı Rh uyuşmazlığı olan gebeliklerde kan nakli gerekliliğini %1’in altına düşürmüştür.

Bu Haber 31.360 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 15.01.2013 Sal 12 : 15

YORUM YAZ
 1. betül dedi ki:

  Benim ilk gebeligim ve kan uyuşmazlığı var bende .. doktorlar ilk gebelik diye iğne yapılmasına gerek yok dedi.. şu an 17+4 haftalik hamilymeyim.. 28. Haftada iğne yapmam gerekiyor mu ?

 2. medine dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 9 haftalik hamileyim beş yaşında kızım var esimle kan uyusmazligimiz var doğumdan sonra iğne yapılmıştı şimdi ne zaman iğne yaptırmak gerekiyor

 3. beren dedi ki:

  29+2 gunluk hamileyim ve ikinci gebeligim.ilk dogumda ben -rh iken bebek +rh kangrubu ile dogdu be bana kan uyusmazlgi ignesi yapildi.simdi tekrardan hamile iken o yapilan ignenin etkinligini tespit amacli ya da baska turlu yeni bi test yaptirmalimiyim dogumdan once

 4. Nimet dedi ki:

  Ben şuan 31+5 haftalık hamileyim.ikinci gebeligim. Birincide doğumdan hemen sonra kan uyusmazligi iğnesi vurulmuştu.kişinin kan gurubu 0+ ikinci gebeligimdede ikinci ayimda düşük riski vardi o zamanda vuruldu.fakat 28. Haftada da vurulmasi gerekiyormus doktorun vurdurmadi kan tahlilide yapilmadi.simdi kan tahlili yaptirdim ict negatif cikti. Bebekte bir sorun olmusmudur

 5. allia dedi ki:

  merhabalar doktor bey;
  8 haftalıkken düşük riski atlatma üzerine 22.04.2015 de kan uyuşmazlığı iğnesi yaptılar 15 gün sonra 06.05.2015 deki kan testinde indirekt coombs negatif cıktı bundan 20 gün sonraki 26.05.2015 deki ikinci testte indirekt coombs 1/2 pozitif çıktı. Bebeğe zarar verir mi? normal midir? İğne ile istenilen sonuç mudur yoksa anne mi geliştirdi? olması gereken nedir? ve iğnenin erken yapılması zararlı mı yararlı mıdır? Uydınlatırsanız sevinirim teşekürler..

 6. Şevval dedi ki:

  Doktor bey sat göre 28+5 günlük hamileyim ve kan uyuşmazlığı var benle esimde hangi haftalar arasında yapılıyor bu iğne geç mi kaldım yoksa iğneyi vurulmak için

  1. admin admin dedi ki:

   26-28. Haftalar arasında yapılması ideal olsa da 7-10 gün içinde yaptırabilirisiniz . Geç kalınmış bir durum yok.

   Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi