40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Kanama nedenleri

Gebelikte Kanama nedenleri

        Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar rahim kanamaları her zaman ciddi sorunların belirtisi olmayabilir.Ancak gebeliğin 2. ve 3. trimesterlerin de oluşan kanamalar ciddi bir komplikasyonun işareti olabilir.Gebelikte kanama bir takım nedenlerden kaynaklanabilir.


GEBELİĞİN İLK YARISINDA

      Gebeliğin ilk yarısında kanamanın nedenleri nelerdir.Gebeliğin ilk yarısında meydana gelen kanamaların nedenleri yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonlar dışında kadınların %20-30 ortak rahatsızlıktır.

 ►(İmplantasyon kanaması ) Üstüne görme döllenmeden sonraki 6 -12 günler arası oluşabilir.Üstüne görmede kanamada adette olduğu gibi yoğunluk yoktur.

►İdrar yolu enfeksiyonu bazı çeşit kanamaya neden olabilir

►Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir.Doktorunuza danışana kadar cinselliğe ara verin.


Erken dönem kanamaların az rastlanan fakat daha fazla kaygı verici olanları:

1- Düşük

        Düşüğün bir işareti de kanama olabilir.Fakat bu o an düşük olduğu anlamına gelmez.Araştırmalar kadınların%20-30 ‘unun gebelik döneminde belirli şiddetlerde kanama yaşadıklarını göstermektedir.Araştırmalar düşüklerin büyük çoğunluğunun gebeliğin ilk 12 haftası ( ilk trimester ) içinde meydana geldiğini göstermektedir.


Düşüğün belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama (şiddetli )

►Karın ağrısı

►Cenine ait doku gelmesi

Düşüklerin çoğu önlenemez.Oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenemez.Bunların genellikle sağlıklı bir gelişim değil , sağlıksız bir gebelikle ilgili vücudunun doğal bir davranışıdır.Bir defa düşük yapmak bir sonraki gebeliğinizde de düşük yapacağınız anlamına gelmez.Düşük hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


2- Dış Gebelik:

Dış gebelik genellikle yumurta ile spermin birleşmesi genellikle rahim dışında follop kanallarında oluşur.Ve gelişimini burada sürdürür.


Dış gebeliğin işaret ve belirtileri nelerdir.

►Karın bölgesinde keskin ağrı

►Vajinal Kanama (Ağrıdan günlerce önce kesintili veya sürekli vajinadan gelen kahverengi damlalar)

►hCG hormon düzeyinin düşük olması

►Kasılmalar,kramp ağrıları


Dış gebelikte hangi kadınlar yüksek risk altındadır

►Tüplerinde enfeksiyon olanlarda

►Daha önce dış gebelik geçiren kadınlar

►Enfeksiyon cerrahi operasyon geçirenler

3- Mol Gebelikler:

Mol Gebelikler Erken gebelikte kanamanın nadir nedenlerinden biridir.Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir dokuya dönüşür.

Mol gebeliğin belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama

►Kan testinde çok yüksek hCG hormonu

►Bebek kalp atışları fark edilemez

►Ultrason ile muayenede rahim içinde üzüm salkımı şeklinde görünüm.


GEBELİĞİN İKİNCİ YARISINDA  GÖRÜLEN KANAMALAR

       Küçük kanamaların çoğunda iltihaplı rahim veya rahim ağzında büyümeler vardır.Orta yada geç gebelikte meydana gelen kanamalar anne veya bebeğin sağlığı için tehtid oluşturabilir.Gebeliğin 2. veya 3. tirimesterde kanama ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

1- Bebeğin eşinin ayrılması (Dekolman Plasenta )

Ayrılmanın derecesine göre kanama adet kanaması kadar şiddetli olabilir.Ayrılma esnasında görülen kramplar ağrı ve karnın yumuşaması da ayrılmanın derecesine bağlıdır.

Gebe kadınların % 1 inde bu problem görülür ve genellikle hamileliğin son 12 haftasında görülür.

Bebeğin eşinin ayrılmasının belirtileri

►Vajinal kanama

►Mide ağrısı

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►35 yaş ve üstü kadınlar

►Daha önce bu şikayeti geçirenler

►Orak hücreli anemi varsa,

►Yüksek kan basıncı

►Travma veya mide yaralanmaları sonrasında oluşabilir ( Trafik kazası )

►Kokain kullananlar

2- Bebeğin eşinin önde olması (plesenta previa)

Kanama genelde parlak kırmızı ve ağrısızdır.Plesenta’nın doğum kanalının girişini kısmen veya tamamen tıkamasıdır.Bu durum ciddidir en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 200 gebelikte bir görülür.

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►Sezeryan doğum yapanlar

►Çoğul gebelik taşıyanlar

►Kürtaj ve düşük sayısı fazla olanlar

3- Erken Doğum ( Preterm Eylem)

Doğum 20. haftadan sonra 37. haftadan önce başlamışsa,kasılmalarla birlikte mukozlu kanlı bir akıntı erken doğumun belirtisi olabilir.

Bu Haber 568.026 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.08.2012 Paz 11 : 5

YORUM YAZ
 1. Aysen dedi ki:

  Mrb ben bu ay adetm iki gün gecikti idrar tahlili yaptım silik bi şekilde iki çizgi çıktı we ben bu aralar çok stresli günler geçirdim dun birden kanamam başladı midem çok agriodu kusacak gibi olup kusamiyordum lawabodan cikamiyordum göğüs kafesimde ağrılar nefes almamda zorluk cektiriordu Su an sadece lawaboya gittimde kanamam war acaba hamilelik kanamalarını yoksa adet mi test yapmaya korkuyorum çıkmaza DİE lütfen yardımcı olurmusunuzz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysen hanım idrar testlerinde silik çizgi çıktığında bir kaç gün bekleyip testi tekrarlamak veya kanda beta HCG testi yapılmalı.Durumunuzu anlamak için kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 2. asuman dedi ki:

  Gebeligin 6.haftasindayim hafit kanamam var ama agrim yok ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asuman hanım kahverengi, pembe kanamalar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı , açık renk kanamalar değerlendirme gerekir.Doktora başvurmalısınız.

 3. Aminesu 50 dedi ki:

  Merhaba benim adetim 16 gün gecikti karnimda adet ağrısindan oluyordu ara ara ama bugün biraz fazlalaştı ağrım çok çok az akintim var yok denilecek kadar tabi hafif sarı acaba hamile olabilirmiyim 4 yıllık evliyim 4 tüp bebek denedim bu ay transferim vardı. Kan testi yaptırmaya korkuyorum negatif çıkarsa diye. .. lütfen bana da cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bu şekilde beklemektense ilk fırsatta kanda beta HCG testi yaptırıp hamilelik varsa ona göre kadın doğum uzmanına başvurun.İhmal etmeyin.

 4. ayşe dedi ki:

  İlk gebelik testi yaptım pozitif çıktı 1 aylık hamileydim sabah lavaboya gittim açık renk kan geldi bida test yaptım negatif çıktı bebeğim düşmüşmüdür acil cvap yazın

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım kadın doğum uzmanına başvurun.Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.İdrarda gebelik testi ile değerlendirme yapılamaz.

 5. Gulsah dedi ki:

  Adetimden 5 gün geçitmizti test yapmak için erken olduğunu düşündüm biraz önce kave renginde kan geldi ve sonra sildimde gelmedi acaba adet mi oldum ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta hGC testi doğru sonuç verir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. seda dedi ki:

  reglim 1 hafta gecikti sabah ilk idrarla test yaptım hamile çıktım ve şu an 2 haftalık hamileyim fakat bugün kırmızı 3 parmak kadar genişlikte kanama geldi üstüme üstüne görme olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

   1. seda dedi ki:

    teşekkür ederim …

 7. meral dedi ki:

  Merhaba 5 haftalik hamileyim bu gun sabahtan kanamam var kasiklarda agrim cok kanama once kahverengi idi pembelesti ve simdide normal kan goruyorum düşük olabilirmi cevaplarsaniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Meral hanım kırmızı açık renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 8. Turna kök dedi ki:

  Merhabalar kan testi yaptırdım ama doktorum izine ayrıldığı için gösteremedim sonucumu Beta HCG 369,32 çıktı ama bugün kanamam ve karın bölgemde çok ağrı var sonuç nedir acaba rica etsem söyleyebilirmisiniz ultrasonla baktı hamilelik yok dedi ve fitil verdi şimdiden tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kırmızı renkte kanamanız varsa değerlendirme gerekir.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.

 9. Duru dedi ki:

  15 haftalık hamileyim kanamam var kırmı parlak ama ağrım yok çok yoğun değil

  1. admin admin dedi ki:

   Duru hanım kadın doğum uzmanına başvurun değerlendirme gerekir.

 10. Canan dedi ki:

  MrB bende yeni gebeyim ve bugün çok kanamanın oldu ve düşük tehlikesi geciriyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.

 11. Turna kök dedi ki:

  Merhabalar 35 yaşındayım son 5 aydır adet düzensizliğim var ayda 1 gün oluyor tek bir ped batıyor ve ve 2 ay da 10 gün gecikerek oldu onlarda 1 er gün oldu şuan ise 13 gündür adet olamıyorum tarlusal kullandım bitti ve 3 damla kadar kırmızı kan geldi sebebi ne olabilir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adet düzensizliği konusunda kadın doğum uzmanına başvurup , muayene olmalısınız.

 12. esma dedi ki:

  Merhabalar ben 6 haftalik hamileyim. Dün kahverengi leke geldi(peceteye) ve cok azdı. Takip ediyorum suan birsey yok ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Henüz kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız. Gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenmesi için başvurun.

 13. Gülten dedi ki:

  7 haftalık hamileyim yaklaşık 2 buçuk haftadır kahverengi akıntım oluyor doktorum düşük tehlikesi olduğunu söyledi 6 haftalıkken devlet hastanesine gittim bebeği göremediler normal ultrasondan kan değerlerimde düşük çıkınca acile gönderdiler orda vajinal ultrason yapıldı bebek yani plasenta rahmimin tam kenarında kalmış bebeğin kalp seside hiç duyulmadı doktor bebeğin canlanması ve rahmin ortasına yerleşmesini beklicez dedi vajinal progestan yazdı ama bu akşam kırmızı kanamam oldu çok korkuyorum yapabileceğim bişey varmı

  1. admin admin dedi ki:

   Gülten hanım kanamanız varsa kadın doğum uzmanının değerlendirmesi gerekir.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 14. Tuğba dedi ki:

  5 haftalık hamileyim ama adetli iken hamile olduğumu öğrendim beta hcg sonucu 54 83 118 198 çıktı ve adet bitti ve kahverengi lekelenme devam ediyor 2 gündür de kırmızı kan geliyor ara ara bel ağrım çok boş gebelik mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanamanız varsa doktora başvurun.

 15. Sema dedi ki:

  Adetim geçikti 1 hafta idrar testı yaptım ikinci cizgi silik cıktı kan testi yaptırdım 15.04 cıktı hamilemıyım ve 1 hafta sonunda cok az lekelenme geldı acama neden ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sema hanım 2 gün sonra aynı merkezde kanda testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 16. Aysenur dedi ki:

  merhaba benim 27 martta adet olmam gerekiyodu olmadm idrar testi yaptm poztf cikti 4nisanda kan testi yaptm 237.4 cikti yeni gebelik olusuyo dedi doktor kanamam oldu parca geldi acilden gttm kan aldlar 552.2 acaba duskmu yapym 4 gundur kanamam var

  1. admin admin dedi ki:

   Düşük yaşıyor olabilirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.Kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 17. Özlem dedi ki:

  Kan testim 41.47 çıktı ama adetime bir hafta vardı şimdi az kan geldi ne yapmam gerek

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Kırmızı renkte kanamanız varsa değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

 18. elif dedi ki:

  24martta hasta olmam gerekiyordu ama olmadm 27mart idrar testi yaptm sonuc negatif ckt bugn açk pembe renginde tuvalete gittigim zaman oluyor ve midem bulaniyor sizce adetmi oluyorum doktora gzkmelimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 19. Gülçiçek dedi ki:

  Önceden iki düşük bide 7 aylık ikiz bebek oldu ölü doğum olarak şimdi de 8 haftalik hamileyim ve bugün Pembe kan gelmiş çok moralim bozuldu yine düşük mu yapıyorum cvb verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz ama yinede doktorunuza bilgi verin.Kırmızı açık renk akıntılarda değerlendirme gerekir.

 20. seda dedi ki:

  Ben 6 haftalık hamileyim ve bu gun ara ara kanamam oluyor sizce bu neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım açık kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerekir.doktora başvurun.

 21. leyla dedi ki:

  17 haftalık hamileyim aşırı kabızlık var vc ye çıktıktan sonra hafif kan geliyor peçeteye bir iki kez oldu.. sonra kan devam etmiyor.. makattan olmadığını farkettim.. doktora gitmelimiyim.. yoks yakın yerde damar çatlaması bana mı öyle geldi.. bebek için risklimi bu durum… teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Kanamalar değerlendirme gerekir.Doktora başvurun.

 22. Sibel dedi ki:

  Tup bebek yaptim 10 ncu gunde 28.65 hamileydim 12 nci gunde 16.50 dustu kanamada var sizce dusukmu oldu

  1. admin admin dedi ki:

   Sibel hanım kan değerinde düşüş düşüğün göstergesidir.Geçmiş olsun.

 23. asdfghjkl dedi ki:

  11 haftalık hamileyim fakat topak topak kankamam var ve kanamam çok fazla düşük mü yapıyorum ağrım da var

  1. admin admin dedi ki:

   Acilen kadın doğum uzmanına başvurun.Değerlendirme gerekiyor.

 24. buse dedi ki:

  merhaba 27 haftalık hamileyim yaklaşık 2 aydır 2 haftada bir yada haftada bir kanamam var az miktarda doktorum buna lekelenme dedi ancak bebekle ilgili görünen hiçbir problem yok kanama neden kaynaklanıyor olabilir hiçbir problem görünmezken

 25. Mine dedi ki:

  Merhaba 3 hafta 6 gunluk hamileyim (adetim geceli 5 gun oldu regl dongum 23 gun) bugun kahverengi bilasma seklinde kanama oldu cok hafif peceteye gelecek sekilde agrim yok ama karnimda bi rahatsizlik mevcut nedendir

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin ilk 3 ayında Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *idrarda yanma
   *parça düşürme
   *kabızlık eşlik ediyorsa

 26. Gülşah dedi ki:

  Merhabaha 5 veya 6 günlük hamileyim kasimda ağrı var bugün hafif acik renkte kan geldi kimi yerlesme dio olur diolarda sizd

  1. admin admin dedi ki:

   5-6 günlük hamilelik olmaz.Açık kırmızı renkte kanamanız varsa doktora başvurun.Değerlendirme gerekir.

 27. 3356 dedi ki:

  Merabalar nolur soruma cevap werin cok korkuyorum 2 yillik ewliyim 15 gundur surekli kan görüyorum doktora gittim hamilelik suphesi war dedi beta 28.3

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.İlk testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Kadın doğum uzmanına başvurun düşük tehlikeniz varsa düşüğü önlemeye yönelik tedavi uygulayabilir.

 28. Demet ilkhan dedi ki:

  Merhabalar 8haftalik gebeyim 3gundur kanamam var ilk gun hemen doktora gittim progestan ilac verdi iciyorum fakat azalma yok ne kadar sureyle ilac etkisini gosterir ve kan azalir

  1. admin admin dedi ki:

   Açık kırmızı kanama devam ediyorsa doktora yeniden başvurun.Ultrason ile bebek kalp atışları kontrol edilmeli.

   1. habibe dedi ki:

    21 haftalik hamileyim ve vajinamda yanmalar oluyor cok sik sik tualete gidiyorum ve bugun cok siddetli yanma oldu silindigim zaman kan geldi korkmalimiyim ne yapmaliyim cok saskinim sebep ne olabilir bana yardim edin ne olursunuz

    1. admin admin dedi ki:

     Hamilelik döneminde kanamalar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurmalısınız.İdrar yolu enfeksiyonu yönünden de değerlendirilmelidir.

 29. neslihan dedi ki:

  26 artı 6 haftalık hamileyim kanamam geldi kasılma ve ağrım var erken doğum belirtisi mi

  1. admin admin dedi ki:

   Değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 30. yaren dedi ki:

  20+5gunluk hamileyim ve acik renkte kanamam oldu gun icinde cok endiselendim ne yapmam lazim

  1. admin admin dedi ki:

   Açık kırmızı renkli kanamalar doktor değerlendirmesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 31. Şirin dedi ki:

  Merhaba Ekim 24 de adet gördüm ve kasım 24 de adet olmadım 1 hafta geçti ve aşırı derecede belim sırtım ağrıyor basım ağrıyor ve 3 gündür koyu ve acık olmak seklinde az az kanamam oluyor acaba hamile olabilir miyim.?

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı renkli kanamanız varsa adet görüyor olabilirsiniz.Bunun dışında hamilelik şüpheniz varsa kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 32. Elvan94 dedi ki:

  6+2 haftalık hamileyim. İlişkiye girdim. 2 gündür kanamam var. Kırmızı renkte. Genelde damla damla geliyor. Ayağa kalkınca yada tuvalete gidince geliyor. Herhangi bir ağrım yok. Ama azalma yada çoğalmada yok. Düşük yaşıyor olabilir miyim acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı açık renkte kanamalar doktor değerlendirmesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

  2. Şirin dedi ki:

   Merhaba acaba ne zaman cep veriliyor?

   1. admin admin dedi ki:

    Kırmızı renkli kanamanız varsa adet görüyor olabilirsiniz.Bunun dışında hamilelik şüpheniz varsa kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
    https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 33. fatma dedi ki:

  Merhaba benim adetimin son bitis gunu 18 ekim normalde 4 kasimda adet olmam lazimdi olmadim 6 sinda test yaptim pozotif cikti ama bugun kahve rengi akinti geldi ve tek seferlik pecetey koyu renkli kan geldi ve kesildi ara ara kahve rengi geliyor agrim yok sadece sag kasigim geriliyor dusuk olabilirmi doktora gitmedim nekadar beklemem lazim doktora gitmek icin

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *idrarda yanma
   *parça düşürme
   *kabızlık eşlik ediyorsa

 34. Hatice dedi ki:

  Cumartesi doktora qittim beta hcg 7,6 çıktı pazartesi yaptırdım 19.11 çıktı Buqün açık kırmızı renginde çok az kan geldi yine yaptırdım bu defa 4,1 çıktı nasıl oldu yani ben düşük mü yaptım bilgi verirmisnz

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.

 35. Elif dedi ki:

  8 haftalık gebeyim biraz önce hafif kan geldi korktum nedeni ne olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.
   Aşağıdaki durumlarda doktor değerlendirmesi gerekir.
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *İdrarda yanma
   *Parça düşürme
   *Kabızlık eşlik ediyorsa

 36. Elmira dedi ki:

  Mrb ben 9 ay 5 günlük hamileyim kahverengi gibi bi akintim oldu acaba doktora gitmeli miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.
   Aşağıdaki durumlarda doktor değerlendirmesi gerekir.
   Açık kırmızı taze kanamalar
   Akıntıya kasık ağrısı
   idrarda yanma
   parça düşürme
   kabızlık eşlik ediyorsa

 37. Gamze dedi ki:

  Merhaba bugün idrar tahlili yaptım ve çift çizgi çıktı bir tanesi çok fazla belirgin değil son adet tarihım 23 eylül 2016 fakat lavaboya girdiğimde çok az kanamam geldi acaba sorun varmıdır

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testinde silik çizgi çıktığında test tekrar edilmeli.Veya kanda gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 38. gulcan dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 3 haftalik hamileyim test sonucunun 2582 kan degerim ama 3 gün agrisiZ çok az miktarda akintim kan renginde sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 39. Asli dedi ki:

  Mrb iyi gunler ben 3 haftalık hamileyim ve son 3 den beri kanamam var kahverengi şekilde ve midem de bi kasılma var ne kanamam şiddetli nede ağrım bi hafta önce kan verdim de 40. Çıktı dün verdiginde ise 41 dok. Gittiğimde düşük yapiyosun dediler lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim kafam çok karışik

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış göstermesi gerekir.

 40. kanamam oldu aktif dedi ki:

  Mrb ben 6.5bucuk hamileyim iki gun once kanamam oldu bir kac damla doktorum prulotan depot yaptirdi.sonra dokrora gittim ultrasobra bakti rahimde cok kucuk aktif bi kanama var gorunuyor.cocukla ilgili bir sikinti yok acaba bu kanamanin sebebi ne olabilir.

 41. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 8 ay önce Kürtaj oldum ve şimdi tekrar hamile kaldigimi öğrendim 5 hafta olduğunu söyledi doktor progesteron kullanıyorum ama dün kan geldi düşük tehlikesinden korkuyorum olur mu ve doktorum haftaya canliliga bakalım dedi belli olur mu hemen ?

 42. Betül dedi ki:

  Merhabalar,16+3haftalik hamileyim dun aksam yine az miktarda kanamam oldu ve bel arka yanlarimda agrim oluyor,daha onceki iki haftada bi gun luk kanamalarim oldu doktorum usg de ciddi bisey olmadigini bebegin ve plesantanin iyi oldugunu söyledi sizce bu kanama bobrek kaynaklo olabilirmi,hipotiroidim var onun icinde ilac kullaniyorum,oda kanamaya sebep olurmu,tskler

 43. Elif.ş dedi ki:

  Mrb. 3 ağustosta regl oldum iki buçuk hafta sonra 3 gün ara kanama oldu ardından test yaptım, positiv çıktı. 3 haftada tekrar test yaptım positiv sonuç aldım. Dün tekrar az bi kan geldi. Doktorumu hafta sonu olduğu için arayamıyorum. Ama bi yandan aşırı korkuyorum düşük olabilir diye diğerinden adet gecikmesi olmadan testlerin positiv çıkması beni şaşırtıyor. Acil cvp verirseniz sevinirim teşekkürler

 44. Selime dedi ki:

  Merhaba 9 haftalık gebeyim. Daha önce bir düşük yaptım. Şimdi ise tedbir amaçlı progestan kullanıyordum fakat bu gün koyu renkte lekelenme oldu çok az miktarda bunun sebebi ne olabilir.

 45. haf dedi ki:

  hamileleğimin 37.günündeyim bugün az bir kahverengi kanamam oldu.,hamileliğimin 35.gününde beta hcg değeri2100çıkmıştı,bu kanama normalmidir,korkulacak bir durum var mı?not:gecen sene düşük yapmıştım boş gebelilkten.

 46. L.er dedi ki:

  Merhaba haziran 15 inde yumurta toplama 20sinde transfer işlemim oldu ayin 29da beta değerim 25.32 temmuz 2 dede 116.30 çıktı fakat ayin 5inde bir günlük kanamam oldu bu normalmidir acaba yoksa gebelik sona mı ermiştir bilgi lütfen

 47. L.e dedi ki:

  Merhaba haziran 15 inde yumurta toplama 20sinde transfer işlemim oldu ayin 29da beta değerim 25.32 temmuz 2 dede 116.30 çıktı fakat ayin 5inde bir günlük kanamam oldu bu normalmidir acaba yoksa gebelik sona mı ermiştir

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 48. Mehbi dedi ki:

  Mrblar sekiz bucuk aylik hamileyim bugn sancim oldu doktora gittim normal ama ewe gelince peceteye cok az pembe bir kan geldi sorun varmidir

 49. Fahriye dedi ki:

  12+4 haftalık gebeyim hafif kanamam var dün başladı bugün kahverengiye dönük olarak devam etmekte dr bebeğin sağlığının iyi olduğunu söylese de nedeni Hakkı’nda yorum yapmadı konu Hakkı’nda yorumunuzu alabilirmiyim

 50. M h dedi ki:

  Mrb dr bey ben 18 hafta 2 günlük hamileyim 8 sene sonra hamile kaldım ilişki sırasında hafif pembemsi bi damla kan geldi ve sonrasında herhangi bişe olmadı dün muayenede de bebeğim çok iyi görünüyodu bu bidamla kan yüzünden strese girdim sizce bi sıkıntı olurmu bebeğime bişe olmaz inşallah

 51. bade dedi ki:

  Hamileliğin 7.haftasindayim hcok hafif kanama oldu hemen doktora gittik kalp atışı iyiydi ama doktor nedeni soylemedi sizce bu kanamalar normal mi düşük yapma riski m olduğunu mu gösterir ??

 52. Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben 21 hzr beta yaptirdim 4.97 cikti 24 hzr yaptırdım 17.5 çıktı bugün 26 hzr sabah kanamam basladi ayni adet gibi hastaneye gittim ultrasyonda hic birsey gozukmedi ama bet hgc bu sabah 19.4 cikti iki saat sonra 21.6 cikti kananmam azaliyor acaba dusuk mu yaptım

 53. Bn dedi ki:

  15 haftalik hamileyim ve iliski sonrasi kanamam oldu ve bu buolay bir kac defa oldu suan iki gunden beri sabahlari kanamam oluyor ve hafif agrim var bebegime bir sey olur mu. acaba doktora da gitmedik daha endiseliyim

 54. hamis ;) dedi ki:

  merhaba ben 25 haftalik hamileyim. dun aksam hafif bi kanamam oldu ama bebegim oynuyo korkulack bisey var midir

 55. sanem dedi ki:

  Hocam evde ikikere test yaptım tam 10 gunum geçti doktura gitim yarın sonuç alcam ama akşam peceteyi surdu de az çok az kaan geldi bu nedir sizce

 56. Tülay dedi ki:

  Merhaba ben şuanda 10.3 günlük hamileyim fakat 8 haftadan beri kahve rengi kanamam oluyor doktora gittim protestan verdi ilaç ve 5 günde bir iğne ultrasonda baktığı da kanama hâlâ devam ediyor dedi ne yapmam lazim

 57. G.K dedi ki:

  Merhabalar idrar testi yaptım pozitif çıktı adet gününden 10 gün sonra bi kanama oldu bebeğim dusmusmudur😯

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değer aynı merkezde 48 saate iki kat artış gösterir.

 58. sinem dedi ki:

  Hamileligimin 5 inci ayindayim ve kanla karisik iltihap geldi bi sorun mu var acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuza bilgi verin değerlendirme gerekebilir.

 59. Hayal dedi ki:

  Merhaba eşimle ilişkiye girdik ve bugün benim adet günüm ama olmadım geçen hafta da 5 gün boyunca kahverengi akintim oldu acaba hamile miyim .:-) acil cevap istiyorum Lütfen! !!

 60. Arzu dedi ki:

  Bebegimi kaybetmek iistemiyorum bu durumda ne yapmaliyim lutfen cevap verin

 61. Arzu dedi ki:

  Lutfen cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Arzu hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki kattan az artış ve kanama olması sağlıksız bir gebeliğin göstergesi.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 62. Mihrace dedi ki:

  Adetim gunnden 7 gun gecti test yaptim fakat negatif cikti sizce test icin aceleci mi davrandim

 63. Ayse dedi ki:

  Hocam benim bu damla bile sayilmayacak derecede ic camasirimda kan lekesi var. Ayrica sivi geliyor bugun tam 26 haftalik oldu bilgi verirseniz cok sevinirim hayirli aksamlar.

 64. Fazila dedi ki:

  2 aylık hamileyim kırmızı parlak akintim var
  ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

 65. gizem dedi ki:

  Meraba adetime bir hafta var ama hamile olma subhemde var bu sabah kahvernegi bir sekilde kanamam oldu cuzi bi miktarda sizce nedir hamilemiyim test yapsam belli olirmu

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi akıntılar görülebilir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 66. samet dedi ki:

  eşim 7 aylığı geçti sanırım.. ve bu sabah kanaması oldu bır cep selpak üstünü hafif boşluk kalsada dolduracak şekılde.. sizce korkmamız gerekırmı nasıl bı yardım önerirsiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurun.

 67. asli dedi ki:

  Slm hocam 31haftalik hamileyim idrara ciktigimda kanamam oluyor sorun nedir acaba

 68. Hülya dedi ki:

  Mrh hocam ben 12 haftalikken kanamam oldu ikigün. hap verdiler 5 gün hastahanede yattim 3 haftadir kahverengi lekeler kesilmeyince tekrar hastahanede yattim igne vurdular iki tane simdi ciktim.Ama kahverengi lekelenme devam ediyor 16.haftamdayim suan sadece hapa ve dinlenmeye devam etmem gerkiyomus.agrim yok tesekkürler.

 69. Damla dedi ki:

  2 gün önce şiddetli kanama sonrası kürtaj oldum kürtajdan hemen sonra ultrasyondan bakıldı tertemizdi. Bugün kontrole gittim ufak bir kese görüldü bhcg takibi yapılcak denildi. Nasıl oluyor anlam veremedim geç döllenme olup bir gebelik daha olusmus olabilir mi kürtajda oda zarar görmez miydi ?

 70. 👣 dedi ki:

  Merhaba yaklaşık ıkı aylık hamileyım pembe akıntım var cok korkuyorum sizce dusuk olabılırmı. Doktora gitmeye korkuyorum testler bebeğe zarar verır dıye bna bı bulgu verın lutfen

 71. Ayşe dedi ki:

  Hocam yaklaşık 5 haftalık hamileyimi. Bugün doktorum ksenin 7 mm olduğunu ancak kesenin altında kan birikmesi olduğunu söyledi. Bu tehlikeli bir durum mu sağ kasigimda sancim da oluyor.

 72. beyazguvercin dedi ki:

  Ben 5gun once erken gebelik testi yaptim evde dunde saglik ocagindan kan tahlili yaptirdim ikiside pozitifti bhcg degeri 15.46 doktorum gebelik var dedi ama bugun cok agrim oldu ve kanamam oldu dusukmu yapiyorum acil cvp lutfen

 73. Tuğba dedi ki:

  son adetim 24 şubat beta hcg 2 gün önce 70 iken 2 gün sonra 142 oldu ve adet kanaması gibi kanamam var düşük mü yapıyorum ben lütfen bilgi verirmisiniz bu kanamayla değerlerim düşer mi

 74. Ebrar dedi ki:

  Iyi gunler Ben 6 haftalik hamile yim iliski sonrasinda hafif pembemsi kanamam geldi ne yapmaliyim dr randevum iki hafta sonra yardimci olurmusunuz

 75. basak dedi ki:

  Hocam 11+6 haftalik hamileyim ve zehirli guatr teşhisi koydular ve bu aksam birden bir kan lekesi gördüm bu düşük tehlikesi midir yoksa direkmen dusukmu olacak

 76. Aslı dedi ki:

  Mrb ben şubat ayının 7 sinde adet oldum.ikinci adetimi olmam gerekiyordu hala daha olmadım.kan tahlili yaptırdım gebelik söz konusu değil dedi dr ama bu kadar gecikmesi normal değil gibi geliyor bana.bugün hafif pembe lekelenme olmaya başladı sizce hamilelik var mıdır endişelenmeye başladım

 77. Oksijen dedi ki:

  12günlük adet gecikmem var
  Cuma günü hcg testi yaptım 47,56 çıktı
  Ama ultrasonda gorunmedi
  İdrar testi pozitif
  Ama bu gün kanamam oldu tekrar hastaneye gittim
  Tekrar hcg testi yapıldı 84,80 çıktı
  Doktor diyor ki kanama normal
  Zaten böyle hamilelik sürmezdi
  Çok kötüyüm ne yapacağımı bilmiyorum

 78. svg dedi ki:

  İyi akşamlar birşey soracaktım 17 haftalık hamileyim bugün doktora gittim oğlumun olacağını öğrendim eve geldim eşim ile 17 haftadır ilişkiye girmiyorduk 1 saat önce ilişkiye girdik sonra ben tuvalete gittim ve peçeteye kırmızı kan geldi eşime de birşey diyemedim eşim şimdi işe gitti çok korkuyorum oğluma birşey olmuşmudur kızıma hamile iken hiç böyle olmamıştı şimdi doktorada gidemem ancak gündüz gidebilirim hastane çok uzak 😭😭😭

 79. Fatma dedi ki:

  Hayirli geceler. Ben 5 hafta 4 gunluk hamileyim ama 3 haftalik hamile iken kanamam ve benden biseylerin kopup dustugunu hissettim ama gozle gorulur bisey yoktu halanda kanamam var bazen normal bazen de kan pihtisi geliyor ama kanamam kahve tonunda devam ediyor hic kesilmeden. Kan tahlili cok yuksek cikiyor Karin arim da var ve benim bulantim veya baska bi sikayetim yok ne yapmaliyim. Dr ye gittim alttan bakacam dedi ilkinde baktirdim ama kanamam dahacok olunca 2. Kez gittigimde baktirmadim. Siz ne onerirsinz acaba simdi den tesekurler

 80. ESRA dedi ki:

  22+5 günlük gebeyim herseyim normal bir şekilde ilerliyor fakat bugün kahverengi akıntım gelmiş sebebi ne olabilir ?

 81. Bebegim dedi ki:

  Adetim 6 gün geçti test yaptim bişey çıkmadı kanamam başladı acaba üstüne görüyor olabilirmiyim yada hasta olmuş olabilirmiyim

 82. saadet dedi ki:

  Merhaba ben 13 haftalik hamileyim bugun 2 li test icin doktora gittim. Retroplasental kanama olusmus icerde ama disariya bi kan gelmedi. Doktora sordum normal olabilir dedi sma internette baktigimda baya riskli durumlar yaziyor. Sizce tehlikelimidir suan cok kotu durumdayim

 83. Sc dedi ki:

  13 haftalık hamileyim. Gün içinde damla şeklinde koyu siyah akıntı geliyor. Doktorum sıkıntı yok dedi ama endişeleniyorum sebebi ne olabilir

 84. Mahide dedi ki:

  Mrb ben tam 2 ay dır adet görmüyorum doktora gittim bebek yok dediler bi sıkıntıda yok dediler ve 2 ay olmadım ve bu sabah bir leke kan geldi bu nedir bebek olabilirmi