reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Kanama nedenleri

Gebelikte Kanama nedenleri

        Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar rahim kanamaları her zaman ciddi sorunların belirtisi olmayabilir.Ancak gebeliğin 2. ve 3. trimesterlerin de oluşan kanamalar ciddi bir komplikasyonun işareti olabilir.Gebelikte kanama bir takım nedenlerden kaynaklanabilir.


GEBELİĞİN İLK YARISINDA

      Gebeliğin ilk yarısında kanamanın nedenleri nelerdir.Gebeliğin ilk yarısında meydana gelen kanamaların nedenleri yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonlar dışında kadınların %20-30 ortak rahatsızlıktır.

 ►(İmplantasyon kanaması ) Üstüne görme döllenmeden sonraki 6 -12 günler arası oluşabilir.Üstüne görmede kanamada adette olduğu gibi yoğunluk yoktur.

►İdrar yolu enfeksiyonu bazı çeşit kanamaya neden olabilir

►Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir.Doktorunuza danışana kadar cinselliğe ara verin.


Erken dönem kanamaların az rastlanan fakat daha fazla kaygı verici olanları:

1- Düşük

        Düşüğün bir işareti de kanama olabilir.Fakat bu o an düşük olduğu anlamına gelmez.Araştırmalar kadınların%20-30 ‘unun gebelik döneminde belirli şiddetlerde kanama yaşadıklarını göstermektedir.Araştırmalar düşüklerin büyük çoğunluğunun gebeliğin ilk 12 haftası ( ilk trimester ) içinde meydana geldiğini göstermektedir.


Düşüğün belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama (şiddetli )

►Karın ağrısı

►Cenine ait doku gelmesi

Düşüklerin çoğu önlenemez.Oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenemez.Bunların genellikle sağlıklı bir gelişim değil , sağlıksız bir gebelikle ilgili vücudunun doğal bir davranışıdır.Bir defa düşük yapmak bir sonraki gebeliğinizde de düşük yapacağınız anlamına gelmez.Düşük hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


2- Dış Gebelik:

Dış gebelik genellikle yumurta ile spermin birleşmesi genellikle rahim dışında follop kanallarında oluşur.Ve gelişimini burada sürdürür.


Dış gebeliğin işaret ve belirtileri nelerdir.

►Karın bölgesinde keskin ağrı

►Vajinal Kanama (Ağrıdan günlerce önce kesintili veya sürekli vajinadan gelen kahverengi damlalar)

►hCG hormon düzeyinin düşük olması

►Kasılmalar,kramp ağrıları


Dış gebelikte hangi kadınlar yüksek risk altındadır

►Tüplerinde enfeksiyon olanlarda

►Daha önce dış gebelik geçiren kadınlar

►Enfeksiyon cerrahi operasyon geçirenler

3- Mol Gebelikler:

Mol Gebelikler Erken gebelikte kanamanın nadir nedenlerinden biridir.Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir dokuya dönüşür.

Mol gebeliğin belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama

►Kan testinde çok yüksek hCG hormonu

►Bebek kalp atışları fark edilemez

►Ultrason ile muayenede rahim içinde üzüm salkımı şeklinde görünüm.


GEBELİĞİN İKİNCİ YARISINDA  GÖRÜLEN KANAMALAR

       Küçük kanamaların çoğunda iltihaplı rahim veya rahim ağzında büyümeler vardır.Orta yada geç gebelikte meydana gelen kanamalar anne veya bebeğin sağlığı için tehtid oluşturabilir.Gebeliğin 2. veya 3. tirimesterde kanama ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

1- Bebeğin eşinin ayrılması (Dekolman Plasenta )

Ayrılmanın derecesine göre kanama adet kanaması kadar şiddetli olabilir.Ayrılma esnasında görülen kramplar ağrı ve karnın yumuşaması da ayrılmanın derecesine bağlıdır.

Gebe kadınların % 1 inde bu problem görülür ve genellikle hamileliğin son 12 haftasında görülür.

Bebeğin eşinin ayrılmasının belirtileri

►Vajinal kanama

►Mide ağrısı

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►35 yaş ve üstü kadınlar

►Daha önce bu şikayeti geçirenler

►Orak hücreli anemi varsa,

►Yüksek kan basıncı

►Travma veya mide yaralanmaları sonrasında oluşabilir ( Trafik kazası )

►Kokain kullananlar

2- Bebeğin eşinin önde olması (plesenta previa)

Kanama genelde parlak kırmızı ve ağrısızdır.Plesenta’nın doğum kanalının girişini kısmen veya tamamen tıkamasıdır.Bu durum ciddidir en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 200 gebelikte bir görülür.

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►Sezeryan doğum yapanlar

►Çoğul gebelik taşıyanlar

►Kürtaj ve düşük sayısı fazla olanlar

3- Erken Doğum ( Preterm Eylem)

Doğum 20. haftadan sonra 37. haftadan önce başlamışsa,kasılmalarla birlikte mukozlu kanlı bir akıntı erken doğumun belirtisi olabilir.

Bu Haber 650.599 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.08.2012 Paz 11 : 5

YORUM YAZ
 1. Senem dedi ki:

  Merhaba benim 5 düşük oldu ve 15 gün önce kan tahlili verdim 1433 çıktı sonuç doktorum 4 haftalık hamile olduğumu söyledi 2 gün sonra bi kan tahlili daha yaptirdim 375 düşmüştu doktorum kan pıhtılaşması için verdiği igneyi kesti normal gebelikte olabilir dedi dış gebelikte 1 hafta sonra kanamam başladı dünden beri çok sancim var ama parca falan düşmedi bende yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar senem hanım
   öncelikle birden fazla düşük yapan hanımefendilerin, araştırma hastanelerine başvurup kendine ve eşine genetik tahlil yapılması gerekmektedir
   bir sonraki gebeliğinde çıkan sonuca göre tedavi verilmeli ve ona göre takip edilmelidir

 2. Ayse dedi ki:

  8 haftalik hamileyim .3.hamileligim ve ria ila hamile kaldim, kirmizi renkte artan oranda kanamam var belimde ve sirtimda agri var kanamam olumca basim donuyor midem bulaniyor .15.gundur boyle devam ediyor bu normal mi ne zamana dek surecek .Ne yapmaliyim.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   vajınal kanama sevdiğimiz birşey değildir, düşük tehdidiniz olabilir
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 3. Doğa dedi ki:

  Mrb hocam ben 17 haftalık gebeyim benim dokuzuncu haftadan itibaren kanamam başladı birden açılıyor parlak kırmızı bir kan ondan sonra kahverengine dönüyor 17. Haftamdada daha sıklaştı dörtlü tarama testi yaptı ondada spina bifida 485 /1 ihtimale cıktı ondan olabilirmi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   dörtlü tarama testinin sonucu, kanamanız ile alakalı değildir
   kanamanızın sebebi düşük tehdidi olabilir, sık aralar ile doktor kontrolünüze gitmenizi öneririm

 4. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba bn kanamayla doktoraa gttimm hesaplamama gire 6 haftalik halime olmam lazimm doktor ulrasonla bakti kese gozukmuo ddii ama kann testii istedii 1555 cikti sonuc gebelik var ama adet tarihiyle alakasi yok ddi pazartesii tekrar kan vermenn lazimm bakalm degrr dusuyomu yoksa gebelik bozuluomu ddii ama bnm 2 gundurr kanamm ve kasiklarimda agrilar var

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım 2 gün sonra kanda beta HCG artışı ve alttan ultrason ile kese gelişimi takip edilmeli.Kanamanız varsa beklemeden doktora başvurun.

 5. isimsiz dedi ki:

  Merhaba , mayıs ayında mol gebelik geçirdim haziranda kürtaj oldum. ağustosta herşey normale döndü bu ay adetim 2 gün gecikti test yaptım 4,05 çıktı akşamına da sadece tuvalate gidince kanamam oluyor. Sizce testi tekrarlamalı mıyım? bunca zaman hep 0 larda geziyordu kan testinde

 6. Isimsiz dedi ki:

  Mrh bugün doktora gittim sonuç 7.4 yazıyodu doktorda çarşamba günü tekrar kan testi istedi ama açık renkte kanamam oldu sizce adet miyim yoksa ters giden bisey mi var

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Adet görüyor olabilirsiniz.Çarşamba günü kan testini tekrarlayın.

 7. Fatma dedi ki:

  Merhaba iki haftadır adet olmuyorum bir hafta önce hastaneye gittik HCG testinde gebe olarak görünüyorum ama şuan iki saattir açık renkte bir kanamam var acaba düşük tehlikesi var mı acil cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım açık kırmızı renkte kanamanız varsa doktora başvurmalısınız.

 8. hesna dedi ki:

  merhabalar, 26 yasındayım, 8 ay önce kesesi küçük olduğu için 7-8 haftalıkken düşük yaptım.Hamilelik sürecimde yoğun baş ağrıları yasadım. son adet tarihim 25 temmuz düzenli bir şekilde adet döngüm var ama 18 ağustosta kahverengi 1-2 damla kanamam oldu. 21 ağustosta tam anlamıyla adet oldum erken adet olma şikayetiyle doktora gittim ve 22 ağusta beta hcg değerim 10 idi. 24 agus ta tekrar yaptığımda ise 14 oldu ve hala adet halindeyim.yerleşme kanaması gördüm, adet oldum ve hamileyim. dış gebelikte herkes adet geçikmesinden sonra kanama diyor ama benim ki erken adet oldum. tamamen kafam karıştı.son bir haftadırda baş ağrılarım artı.şimdi ben hamile miyim? hamile isem dış gebelik mi yoksa normal gebelik mi ?tanı koyamıyorum?

 9. Karabiberim dedi ki:

  1aylık hamileyim kesenin bozuk olduğunu söylediler kanama var ama agrım yok daha önceki düşük yaptığımda karın ve kaşık agrılarım çoktu şuan kanama oluyor Cuma günü test verdin pazartesi sonuç çıkacak bekliyorum en son 6770 di

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 10. Funda dedi ki:

  Merhaba ben 7 haftalik hamileyim koyu kahve tonunda kanamam var dr a gittim kan ve idrar aldi iki gün sonraya randevu verdi ve hareket etmeden yatmami söyledi kasiklarimda ve yanlarimda agri var yatmakta zorlaniyorum kanama esnasinda kücük bir parca asdar seklimde akinti geldi korkuyorum ne olabilir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Funda hanım kanama varsa doktor değerlendirmesi gerekir.Doktorunuzun önerilerine uyun.

 11. Zeynep dedi ki:

  Merhaba ben yeni hamile olduğumu anladım kan testinde cikti 2 gundur kanamam oluyor sadece lavaboya cikinca akiyor ne yapmaliyim kirmizi renkte kan akıyor

  1. admin admin dedi ki:

   Zeynep hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün arayla kan testi yaptırın.Kan değerinde düşüş varsa yapacak bir şey olmaz.

 12. Zeynep dedi ki:

  Adetim bitmeli 10 gun oldu ayağım takıldı düşer gibi oldum ve kazanmam var

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım hamile olup olmadığınızı yazmamışsınız.Hamilelik varsa kırmızı renkte kanamanız varsa doktora başvurun değerlendirme gerekir.

   1. Zeynep dedi ki:

    Eve hamileyim.Doktora basvurdum yapacak birsey yok dedi dua edin dedi sizin önereceğiniz hap varmı?

    1. admin admin dedi ki:

     Zeynep hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün arayla kan testi yaptırın.Kan değerinde düşüş varsa yapacak bir şey olmaz.Buradan ilaç tavsiyesi yapmıyoruz.

 13. Aysen dedi ki:

  Mrb ben bu ay adetm iki gün gecikti idrar tahlili yaptım silik bi şekilde iki çizgi çıktı we ben bu aralar çok stresli günler geçirdim dun birden kanamam başladı midem çok agriodu kusacak gibi olup kusamiyordum lawabodan cikamiyordum göğüs kafesimde ağrılar nefes almamda zorluk cektiriordu Su an sadece lawaboya gittimde kanamam war acaba hamilelik kanamalarını yoksa adet mi test yapmaya korkuyorum çıkmaza DİE lütfen yardımcı olurmusunuzz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysen hanım idrar testlerinde silik çizgi çıktığında bir kaç gün bekleyip testi tekrarlamak veya kanda beta HCG testi yapılmalı.Durumunuzu anlamak için kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 14. asuman dedi ki:

  Gebeligin 6.haftasindayim hafit kanamam var ama agrim yok ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asuman hanım kahverengi, pembe kanamalar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı , açık renk kanamalar değerlendirme gerekir.Doktora başvurmalısınız.

 15. Aminesu 50 dedi ki:

  Merhaba benim adetim 16 gün gecikti karnimda adet ağrısindan oluyordu ara ara ama bugün biraz fazlalaştı ağrım çok çok az akintim var yok denilecek kadar tabi hafif sarı acaba hamile olabilirmiyim 4 yıllık evliyim 4 tüp bebek denedim bu ay transferim vardı. Kan testi yaptırmaya korkuyorum negatif çıkarsa diye. .. lütfen bana da cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bu şekilde beklemektense ilk fırsatta kanda beta HCG testi yaptırıp hamilelik varsa ona göre kadın doğum uzmanına başvurun.İhmal etmeyin.