Gebelikte Kanama nedenleri

05.08.2012
750
A+
A-
Gebelikte Kanama nedenleri

        Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar rahim kanamaları her zaman ciddi sorunların belirtisi olmayabilir.Ancak gebeliğin 2. ve 3. trimesterlerin de oluşan kanamalar ciddi bir komplikasyonun işareti olabilir.Gebelikte kanama bir takım nedenlerden kaynaklanabilir.


GEBELİĞİN İLK YARISINDA

      Gebeliğin ilk yarısında kanamanın nedenleri nelerdir.Gebeliğin ilk yarısında meydana gelen kanamaların nedenleri yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonlar dışında kadınların %20-30 ortak rahatsızlıktır.

 ►(İmplantasyon kanaması ) Üstüne görme döllenmeden sonraki 6 -12 günler arası oluşabilir.Üstüne görmede kanamada adette olduğu gibi yoğunluk yoktur.

►İdrar yolu enfeksiyonu bazı çeşit kanamaya neden olabilir

►Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir.Doktorunuza danışana kadar cinselliğe ara verin.


Erken dönem kanamaların az rastlanan fakat daha fazla kaygı verici olanları:

1- Düşük

        Düşüğün bir işareti de kanama olabilir.Fakat bu o an düşük olduğu anlamına gelmez.Araştırmalar kadınların%20-30 ‘unun gebelik döneminde belirli şiddetlerde kanama yaşadıklarını göstermektedir.Araştırmalar düşüklerin büyük çoğunluğunun gebeliğin ilk 12 haftası ( ilk trimester ) içinde meydana geldiğini göstermektedir.


Düşüğün belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama (şiddetli )

►Karın ağrısı

►Cenine ait doku gelmesi

Düşüklerin çoğu önlenemez.Oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenemez.Bunların genellikle sağlıklı bir gelişim değil , sağlıksız bir gebelikle ilgili vücudunun doğal bir davranışıdır.Bir defa düşük yapmak bir sonraki gebeliğinizde de düşük yapacağınız anlamına gelmez.Düşük hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


2- Dış Gebelik:

Dış gebelik genellikle yumurta ile spermin birleşmesi genellikle rahim dışında follop kanallarında oluşur.Ve gelişimini burada sürdürür.


Dış gebeliğin işaret ve belirtileri nelerdir.

►Karın bölgesinde keskin ağrı

►Vajinal Kanama (Ağrıdan günlerce önce kesintili veya sürekli vajinadan gelen kahverengi damlalar)

►hCG hormon düzeyinin düşük olması

►Kasılmalar,kramp ağrıları


Dış gebelikte hangi kadınlar yüksek risk altındadır

►Tüplerinde enfeksiyon olanlarda

►Daha önce dış gebelik geçiren kadınlar

►Enfeksiyon cerrahi operasyon geçirenler

3- Mol Gebelikler:

Mol Gebelikler Erken gebelikte kanamanın nadir nedenlerinden biridir.Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir dokuya dönüşür.

Mol gebeliğin belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama

►Kan testinde çok yüksek hCG hormonu

►Bebek kalp atışları fark edilemez

►Ultrason ile muayenede rahim içinde üzüm salkımı şeklinde görünüm.


GEBELİĞİN İKİNCİ YARISINDA  GÖRÜLEN KANAMALAR

       Küçük kanamaların çoğunda iltihaplı rahim veya rahim ağzında büyümeler vardır.Orta yada geç gebelikte meydana gelen kanamalar anne veya bebeğin sağlığı için tehtid oluşturabilir.Gebeliğin 2. veya 3. tirimesterde kanama ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

1- Bebeğin eşinin ayrılması (Dekolman Plasenta )

Ayrılmanın derecesine göre kanama adet kanaması kadar şiddetli olabilir.Ayrılma esnasında görülen kramplar ağrı ve karnın yumuşaması da ayrılmanın derecesine bağlıdır.

Gebe kadınların % 1 inde bu problem görülür ve genellikle hamileliğin son 12 haftasında görülür.

Bebeğin eşinin ayrılmasının belirtileri

►Vajinal kanama

►Mide ağrısı

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►35 yaş ve üstü kadınlar

►Daha önce bu şikayeti geçirenler

►Orak hücreli anemi varsa,

►Yüksek kan basıncı

►Travma veya mide yaralanmaları sonrasında oluşabilir ( Trafik kazası )

►Kokain kullananlar

2- Bebeğin eşinin önde olması (plesenta previa)

Kanama genelde parlak kırmızı ve ağrısızdır.Plesenta’nın doğum kanalının girişini kısmen veya tamamen tıkamasıdır.Bu durum ciddidir en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 200 gebelikte bir görülür.

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►Sezeryan doğum yapanlar

►Çoğul gebelik taşıyanlar

►Kürtaj ve düşük sayısı fazla olanlar

3- Erken Doğum ( Preterm Eylem)

Doğum 20. haftadan sonra 37. haftadan önce başlamışsa,kasılmalarla birlikte mukozlu kanlı bir akıntı erken doğumun belirtisi olabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 311 YORUM
 1. blank DuHa dedi ki:

  Merhaba 5 Haftalık gebeyim kese çok küçük göründü ultrason da ve çok küçük kanama var rahimde ben çok tedirginim doktorda kesin bişey demedi düşük riski var ama haftaya belli olur dedi ne yapmalıyım çok korkuyorum

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Düşük tehdidiniz var ise bolca istirahat etmeli, doktorunuzun reçete ettiği ilacı düzenli olarak kullanmanızı ve söylenilen tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 2. blank Senem dedi ki:

  Merhaba benim 5 düşük oldu ve 15 gün önce kan tahlili verdim 1433 çıktı sonuç doktorum 4 haftalık hamile olduğumu söyledi 2 gün sonra bi kan tahlili daha yaptirdim 375 düşmüştu doktorum kan pıhtılaşması için verdiği igneyi kesti normal gebelikte olabilir dedi dış gebelikte 1 hafta sonra kanamam başladı dünden beri çok sancim var ama parca falan düşmedi bende yardımcı olur musunuz ne yapmam gerekiyor

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar senem hanım
   öncelikle birden fazla düşük yapan hanımefendilerin, araştırma hastanelerine başvurup kendine ve eşine genetik tahlil yapılması gerekmektedir
   bir sonraki gebeliğinde çıkan sonuca göre tedavi verilmeli ve ona göre takip edilmelidir

 3. blank Ayse dedi ki:

  8 haftalik hamileyim .3.hamileligim ve ria ila hamile kaldim, kirmizi renkte artan oranda kanamam var belimde ve sirtimda agri var kanamam olumca basim donuyor midem bulaniyor .15.gundur boyle devam ediyor bu normal mi ne zamana dek surecek .Ne yapmaliyim.

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   vajınal kanama sevdiğimiz birşey değildir, düşük tehdidiniz olabilir
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 4. blank Doğa dedi ki:

  Mrb hocam ben 17 haftalık gebeyim benim dokuzuncu haftadan itibaren kanamam başladı birden açılıyor parlak kırmızı bir kan ondan sonra kahverengine dönüyor 17. Haftamdada daha sıklaştı dörtlü tarama testi yaptı ondada spina bifida 485 /1 ihtimale cıktı ondan olabilirmi

  1. blank Editör dedi ki:

   merhabalar
   dörtlü tarama testinin sonucu, kanamanız ile alakalı değildir
   kanamanızın sebebi düşük tehdidi olabilir, sık aralar ile doktor kontrolünüze gitmenizi öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.