40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Kanama nedenleri

Gebelikte Kanama nedenleri

        Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalar rahim kanamaları her zaman ciddi sorunların belirtisi olmayabilir.Ancak gebeliğin 2. ve 3. trimesterlerin de oluşan kanamalar ciddi bir komplikasyonun işareti olabilir.Gebelikte kanama bir takım nedenlerden kaynaklanabilir.


GEBELİĞİN İLK YARISINDA

      Gebeliğin ilk yarısında kanamanın nedenleri nelerdir.Gebeliğin ilk yarısında meydana gelen kanamaların nedenleri yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonlar dışında kadınların %20-30 ortak rahatsızlıktır.

 ►(İmplantasyon kanaması ) Üstüne görme döllenmeden sonraki 6 -12 günler arası oluşabilir.Üstüne görmede kanamada adette olduğu gibi yoğunluk yoktur.

►İdrar yolu enfeksiyonu bazı çeşit kanamaya neden olabilir

►Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir.Doktorunuza danışana kadar cinselliğe ara verin.


Erken dönem kanamaların az rastlanan fakat daha fazla kaygı verici olanları:

1- Düşük

        Düşüğün bir işareti de kanama olabilir.Fakat bu o an düşük olduğu anlamına gelmez.Araştırmalar kadınların%20-30 ‘unun gebelik döneminde belirli şiddetlerde kanama yaşadıklarını göstermektedir.Araştırmalar düşüklerin büyük çoğunluğunun gebeliğin ilk 12 haftası ( ilk trimester ) içinde meydana geldiğini göstermektedir.


Düşüğün belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama (şiddetli )

►Karın ağrısı

►Cenine ait doku gelmesi

Düşüklerin çoğu önlenemez.Oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenemez.Bunların genellikle sağlıklı bir gelişim değil , sağlıksız bir gebelikle ilgili vücudunun doğal bir davranışıdır.Bir defa düşük yapmak bir sonraki gebeliğinizde de düşük yapacağınız anlamına gelmez.Düşük hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.


2- Dış Gebelik:

Dış gebelik genellikle yumurta ile spermin birleşmesi genellikle rahim dışında follop kanallarında oluşur.Ve gelişimini burada sürdürür.


Dış gebeliğin işaret ve belirtileri nelerdir.

►Karın bölgesinde keskin ağrı

►Vajinal Kanama (Ağrıdan günlerce önce kesintili veya sürekli vajinadan gelen kahverengi damlalar)

►hCG hormon düzeyinin düşük olması

►Kasılmalar,kramp ağrıları


Dış gebelikte hangi kadınlar yüksek risk altındadır

►Tüplerinde enfeksiyon olanlarda

►Daha önce dış gebelik geçiren kadınlar

►Enfeksiyon cerrahi operasyon geçirenler

3- Mol Gebelikler:

Mol Gebelikler Erken gebelikte kanamanın nadir nedenlerinden biridir.Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir dokuya dönüşür.

Mol gebeliğin belirtileri nelerdir

►Vajinal kanama

►Kan testinde çok yüksek hCG hormonu

►Bebek kalp atışları fark edilemez

►Ultrason ile muayenede rahim içinde üzüm salkımı şeklinde görünüm.


GEBELİĞİN İKİNCİ YARISINDA  GÖRÜLEN KANAMALAR

       Küçük kanamaların çoğunda iltihaplı rahim veya rahim ağzında büyümeler vardır.Orta yada geç gebelikte meydana gelen kanamalar anne veya bebeğin sağlığı için tehtid oluşturabilir.Gebeliğin 2. veya 3. tirimesterde kanama ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

1- Bebeğin eşinin ayrılması (Dekolman Plasenta )

Ayrılmanın derecesine göre kanama adet kanaması kadar şiddetli olabilir.Ayrılma esnasında görülen kramplar ağrı ve karnın yumuşaması da ayrılmanın derecesine bağlıdır.

Gebe kadınların % 1 inde bu problem görülür ve genellikle hamileliğin son 12 haftasında görülür.

Bebeğin eşinin ayrılmasının belirtileri

►Vajinal kanama

►Mide ağrısı

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►35 yaş ve üstü kadınlar

►Daha önce bu şikayeti geçirenler

►Orak hücreli anemi varsa,

►Yüksek kan basıncı

►Travma veya mide yaralanmaları sonrasında oluşabilir ( Trafik kazası )

►Kokain kullananlar

2- Bebeğin eşinin önde olması (plesenta previa)

Kanama genelde parlak kırmızı ve ağrısızdır.Plesenta’nın doğum kanalının girişini kısmen veya tamamen tıkamasıdır.Bu durum ciddidir en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. 200 gebelikte bir görülür.

Hangi kadınlar yüksek risk altındalar

►Çok sayıda doğum yapanlar

►Sezeryan doğum yapanlar

►Çoğul gebelik taşıyanlar

►Kürtaj ve düşük sayısı fazla olanlar

3- Erken Doğum ( Preterm Eylem)

Doğum 20. haftadan sonra 37. haftadan önce başlamışsa,kasılmalarla birlikte mukozlu kanlı bir akıntı erken doğumun belirtisi olabilir.

Bu Haber 638.853 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 05.08.2012 Paz 11 : 5

YORUM YAZ
 1. asuman dedi ki:

  Gebeligin 6.haftasindayim hafit kanamam var ama agrim yok ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asuman hanım kahverengi, pembe kanamalar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı , açık renk kanamalar değerlendirme gerekir.Doktora başvurmalısınız.

 2. Aminesu 50 dedi ki:

  Merhaba benim adetim 16 gün gecikti karnimda adet ağrısindan oluyordu ara ara ama bugün biraz fazlalaştı ağrım çok çok az akintim var yok denilecek kadar tabi hafif sarı acaba hamile olabilirmiyim 4 yıllık evliyim 4 tüp bebek denedim bu ay transferim vardı. Kan testi yaptırmaya korkuyorum negatif çıkarsa diye. .. lütfen bana da cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bu şekilde beklemektense ilk fırsatta kanda beta HCG testi yaptırıp hamilelik varsa ona göre kadın doğum uzmanına başvurun.İhmal etmeyin.

 3. ayşe dedi ki:

  İlk gebelik testi yaptım pozitif çıktı 1 aylık hamileydim sabah lavaboya gittim açık renk kan geldi bida test yaptım negatif çıktı bebeğim düşmüşmüdür acil cvap yazın

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım kadın doğum uzmanına başvurun.Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.İdrarda gebelik testi ile değerlendirme yapılamaz.

 4. Gulsah dedi ki:

  Adetimden 5 gün geçitmizti test yapmak için erken olduğunu düşündüm biraz önce kave renginde kan geldi ve sonra sildimde gelmedi acaba adet mi oldum ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta hGC testi doğru sonuç verir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 5. seda dedi ki:

  reglim 1 hafta gecikti sabah ilk idrarla test yaptım hamile çıktım ve şu an 2 haftalık hamileyim fakat bugün kırmızı 3 parmak kadar genişlikte kanama geldi üstüme üstüne görme olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

   1. seda dedi ki:

    teşekkür ederim …

 6. meral dedi ki:

  Merhaba 5 haftalik hamileyim bu gun sabahtan kanamam var kasiklarda agrim cok kanama once kahverengi idi pembelesti ve simdide normal kan goruyorum düşük olabilirmi cevaplarsaniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Meral hanım kırmızı açık renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 7. Turna kök dedi ki:

  Merhabalar kan testi yaptırdım ama doktorum izine ayrıldığı için gösteremedim sonucumu Beta HCG 369,32 çıktı ama bugün kanamam ve karın bölgemde çok ağrı var sonuç nedir acaba rica etsem söyleyebilirmisiniz ultrasonla baktı hamilelik yok dedi ve fitil verdi şimdiden tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kırmızı renkte kanamanız varsa değerlendirme gerekir.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.

 8. Duru dedi ki:

  15 haftalık hamileyim kanamam var kırmı parlak ama ağrım yok çok yoğun değil

  1. admin admin dedi ki:

   Duru hanım kadın doğum uzmanına başvurun değerlendirme gerekir.

 9. Canan dedi ki:

  MrB bende yeni gebeyim ve bugün çok kanamanın oldu ve düşük tehlikesi geciriyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.

 10. Turna kök dedi ki:

  Merhabalar 35 yaşındayım son 5 aydır adet düzensizliğim var ayda 1 gün oluyor tek bir ped batıyor ve ve 2 ay da 10 gün gecikerek oldu onlarda 1 er gün oldu şuan ise 13 gündür adet olamıyorum tarlusal kullandım bitti ve 3 damla kadar kırmızı kan geldi sebebi ne olabilir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adet düzensizliği konusunda kadın doğum uzmanına başvurup , muayene olmalısınız.

 11. esma dedi ki:

  Merhabalar ben 6 haftalik hamileyim. Dün kahverengi leke geldi(peceteye) ve cok azdı. Takip ediyorum suan birsey yok ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Henüz kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız. Gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenmesi için başvurun.

 12. Gülten dedi ki:

  7 haftalık hamileyim yaklaşık 2 buçuk haftadır kahverengi akıntım oluyor doktorum düşük tehlikesi olduğunu söyledi 6 haftalıkken devlet hastanesine gittim bebeği göremediler normal ultrasondan kan değerlerimde düşük çıkınca acile gönderdiler orda vajinal ultrason yapıldı bebek yani plasenta rahmimin tam kenarında kalmış bebeğin kalp seside hiç duyulmadı doktor bebeğin canlanması ve rahmin ortasına yerleşmesini beklicez dedi vajinal progestan yazdı ama bu akşam kırmızı kanamam oldu çok korkuyorum yapabileceğim bişey varmı

  1. admin admin dedi ki:

   Gülten hanım kanamanız varsa kadın doğum uzmanının değerlendirmesi gerekir.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 13. Tuğba dedi ki:

  5 haftalık hamileyim ama adetli iken hamile olduğumu öğrendim beta hcg sonucu 54 83 118 198 çıktı ve adet bitti ve kahverengi lekelenme devam ediyor 2 gündür de kırmızı kan geliyor ara ara bel ağrım çok boş gebelik mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanamanız varsa doktora başvurun.

 14. Sema dedi ki:

  Adetim geçikti 1 hafta idrar testı yaptım ikinci cizgi silik cıktı kan testi yaptırdım 15.04 cıktı hamilemıyım ve 1 hafta sonunda cok az lekelenme geldı acama neden ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sema hanım 2 gün sonra aynı merkezde kanda testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 15. Aysenur dedi ki:

  merhaba benim 27 martta adet olmam gerekiyodu olmadm idrar testi yaptm poztf cikti 4nisanda kan testi yaptm 237.4 cikti yeni gebelik olusuyo dedi doktor kanamam oldu parca geldi acilden gttm kan aldlar 552.2 acaba duskmu yapym 4 gundur kanamam var

  1. admin admin dedi ki:

   Düşük yaşıyor olabilirsiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış gösterir.Kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 16. Özlem dedi ki:

  Kan testim 41.47 çıktı ama adetime bir hafta vardı şimdi az kan geldi ne yapmam gerek

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Kırmızı renkte kanamanız varsa değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

 17. elif dedi ki:

  24martta hasta olmam gerekiyordu ama olmadm 27mart idrar testi yaptm sonuc negatif ckt bugn açk pembe renginde tuvalete gittigim zaman oluyor ve midem bulaniyor sizce adetmi oluyorum doktora gzkmelimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 18. Gülçiçek dedi ki:

  Önceden iki düşük bide 7 aylık ikiz bebek oldu ölü doğum olarak şimdi de 8 haftalik hamileyim ve bugün Pembe kan gelmiş çok moralim bozuldu yine düşük mu yapıyorum cvb verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz ama yinede doktorunuza bilgi verin.Kırmızı açık renk akıntılarda değerlendirme gerekir.

 19. seda dedi ki:

  Ben 6 haftalık hamileyim ve bu gun ara ara kanamam oluyor sizce bu neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım açık kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerekir.doktora başvurun.

 20. leyla dedi ki:

  17 haftalık hamileyim aşırı kabızlık var vc ye çıktıktan sonra hafif kan geliyor peçeteye bir iki kez oldu.. sonra kan devam etmiyor.. makattan olmadığını farkettim.. doktora gitmelimiyim.. yoks yakın yerde damar çatlaması bana mı öyle geldi.. bebek için risklimi bu durum… teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Kanamalar değerlendirme gerekir.Doktora başvurun.

 21. Sibel dedi ki:

  Tup bebek yaptim 10 ncu gunde 28.65 hamileydim 12 nci gunde 16.50 dustu kanamada var sizce dusukmu oldu

  1. admin admin dedi ki:

   Sibel hanım kan değerinde düşüş düşüğün göstergesidir.Geçmiş olsun.

 22. Emine dedi ki:

  Merhaba bn 33 hafta 3 gunluk hamileyim pembemsi bir kanamami leke mi desem bilemedim osekilde geliyor 4 ay uc haftalikken kiyu kirmizi bi sekilde kanama olmustum dr a gittim esin ucu rahime yakin bebek gayet saglikli dedi kanama icin ilac verdi daha sonra 6 aylikken bi daha oldu ayni sekilde esi olmasi gereken yerde dedi erken dogum riski var dedi dinlen falan… O zamandan bu zamana ara ara pempemsi kahverengi olarak bir iki tekrarladi ama bu kez gitmedim doktora dinlendim dikkat ettim kendisi gecti simdi 33 hafta 3 gunluk karnim sertlesiyo tas kesiliyo 5 dk kadar suruyo bundan sonra pembemsi bir akinti bosaliyo ustum islaniyor bi belime agri atiyor bi karnima ve vajinaya ara ara gun icinde 4 kez tekrarladi bugun 2. gun boyle ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz acaba dogum mu basladi

 23. asdfghjkl dedi ki:

  11 haftalık hamileyim fakat topak topak kankamam var ve kanamam çok fazla düşük mü yapıyorum ağrım da var

  1. admin admin dedi ki:

   Acilen kadın doğum uzmanına başvurun.Değerlendirme gerekiyor.

 24. Güneş dedi ki:

  Mrblar. .son adet tarihim 25aralik2016.Dun tahlil yapıldı.ikinci hamileligim. beta hcg 194.94 çıktı. Dun gece çok az bir kanama oldu yerleşme kanaması diye endiselenmedim.ama bugun camasirim kirmizi kan olmus ve ara ara hafif acı lar oluyor karnımda. midem tuhaf sanki bulanıyor kusacak gibi. Kızimda sürekli kucağıma geliyor gelen sancı ve acilar sebebi olabilir ama kanama korkuttu beni 194.94 düsuk tehlikesimi oluyor?

 25. Nazmiye dedi ki:

  Merhaba Benim son adet tarihin 20 aralık gebelik şüphesiyle ilk tahlilimi 19 ocakta yaptırdım ve sonuç 47 çıktı. bundan sonraki tahlillerde
  23 ocakta 130
  25 ocakta 200 ve son olarak
  27 ocakta 417 çıktı. sadece son tahlilde ikiye katma görüldü. ayrica 3 gün önce ve bugün hafif agrili pembemsi tek seferlik kanamalarım oldu bu durumda sağlıklı bir gebelik söz konusu olabilir mi?
  doktorum dış gebelik düşünmüyoruz dedi ama benim aklıma bu ihtimal geliyor.

 26. buse dedi ki:

  merhaba 27 haftalık hamileyim yaklaşık 2 aydır 2 haftada bir yada haftada bir kanamam var az miktarda doktorum buna lekelenme dedi ancak bebekle ilgili görünen hiçbir problem yok kanama neden kaynaklanıyor olabilir hiçbir problem görünmezken

  1. Zeynep dedi ki:

   Aynı sorun bende de var tuvalete oturduğumda olan bi kanama parlak kırmızı onun dışında kanama yok ağrıda bebekte bi sorun görülmüyor bi sonuca ulaşabildiniz mi merak ettim

 27. nur dedi ki:

  mrb ben 28 gün gecti ilişkimizin üstünden günüm gelmeden adet oldum başım dönüyor midem bulanıyor gözlerim kararıyor hamile ola bilirmiyim acaba

 28. Mine dedi ki:

  Merhaba 3 hafta 6 gunluk hamileyim (adetim geceli 5 gun oldu regl dongum 23 gun) bugun kahverengi bilasma seklinde kanama oldu cok hafif peceteye gelecek sekilde agrim yok ama karnimda bi rahatsizlik mevcut nedendir

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin ilk 3 ayında Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *idrarda yanma
   *parça düşürme
   *kabızlık eşlik ediyorsa

 29. Günay dedi ki:

  Merhaba ben 6 haftalık gebeyim hamileliğim kolay geçiyor karın ağrım bardı geçti ama bundan iki hafta önce eşimle girdiğim ilişkide açık renkte 3 damla taze kanama geldi doktora sordum yerleşme kanamasıdır dedi iki hafta sonra yani bugün tekrar tuvatalete çıktığımda bir Damla’dan daha az kanın peçeteye bulaştığını gördüm bu ne anlama geliyor ?

 30. Busra dedi ki:

  3 Ocak da beta değerim 3550 çıktı 10 ocak da 7444 çıktı bebeğimin gelisemedigini söyledi doktorum bu doğru mudur değerler daha yüksek olmalıymış

 31. fatma dedi ki:

  9.haftadayim ceviz büyüklüğünde bi kan geldi 2 gun once herşey yolundaydi simdi yinede endiselendim cevap verirseniz sevinirim

 32. 123gul dedi ki:

  Merhabalar kasim 12 de hasta oldum 19 bitti aralik ayinda ise 15 den sonra leke leke daha sonra yedi gun boyunca yogun bi sekilde kanama olduu sonra on gun daha dvm etti leke dun test yaptigim da isee hamile oldugumu ogrendimm ve hala kahverengii leke varr acaba ne yapmaliyimm neden kaynaklidir

 33. Gülşah dedi ki:

  Merhabaha 5 veya 6 günlük hamileyim kasimda ağrı var bugün hafif acik renkte kan geldi kimi yerlesme dio olur diolarda sizd

  1. admin admin dedi ki:

   5-6 günlük hamilelik olmaz.Açık kırmızı renkte kanamanız varsa doktora başvurun.Değerlendirme gerekir.

 34. 3356 dedi ki:

  Merabalar nolur soruma cevap werin cok korkuyorum 2 yillik ewliyim 15 gundur surekli kan görüyorum doktora gittim hamilelik suphesi war dedi beta 28.3

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.İlk testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Kadın doğum uzmanına başvurun düşük tehlikeniz varsa düşüğü önlemeye yönelik tedavi uygulayabilir.

 35. Zeynep dedi ki:

  15 haftalık hamileyim 6 ci haftadan beri kanama görüyorum iç kanama dediler hep israhat onerdiler ama hala görüyorum bebeğim baya büyüdü bu saat ten sonra dusuk yapar mıyım pirogestan iğne ve ilaç kullanıyorum ütfen bana cevap varin

 36. Melek dedi ki:

  Meb enson 12 kasım da adet gördüm 12 aralıkta hidrat testi yaptım çok net olmasada belirgin bir şekilde ikinci çizgide çıktı ve bugun penbe kanama başladı bebeğim tehlikedeki acaba

 37. Hatice dedi ki:

  Merheba 19 haftalik hamileyim hamileligimin ilk gununden beri kahverengi kan damlalari geliyor dr igne yazdi 3 tane 1 hafta arayla 3 .ayimi doldururken kanamam kesildi 18 haftalikkken kirmizi yogun bir kanamam oldu dr bebegin kalp atisini gordu progestan ve 3 gun arayla vurulmam icin 3 igne uazdi 4 oldu tekrar kanamam oldu sancim yok cok tedirginim dr cok aciklayici konusmadi

 38. Demet ilkhan dedi ki:

  Merhabalar 8haftalik gebeyim 3gundur kanamam var ilk gun hemen doktora gittim progestan ilac verdi iciyorum fakat azalma yok ne kadar sureyle ilac etkisini gosterir ve kan azalir

  1. admin admin dedi ki:

   Açık kırmızı kanama devam ediyorsa doktora yeniden başvurun.Ultrason ile bebek kalp atışları kontrol edilmeli.

   1. habibe dedi ki:

    21 haftalik hamileyim ve vajinamda yanmalar oluyor cok sik sik tualete gidiyorum ve bugun cok siddetli yanma oldu silindigim zaman kan geldi korkmalimiyim ne yapmaliyim cok saskinim sebep ne olabilir bana yardim edin ne olursunuz

    1. admin admin dedi ki:

     Hamilelik döneminde kanamalar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurmalısınız.İdrar yolu enfeksiyonu yönünden de değerlendirilmelidir.

 39. neslihan dedi ki:

  26 artı 6 haftalık hamileyim kanamam geldi kasılma ve ağrım var erken doğum belirtisi mi

  1. admin admin dedi ki:

   Değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 40. yaren dedi ki:

  20+5gunluk hamileyim ve acik renkte kanamam oldu gun icinde cok endiselendim ne yapmam lazim

  1. admin admin dedi ki:

   Açık kırmızı renkli kanamalar doktor değerlendirmesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 41. Şirin dedi ki:

  Merhaba Ekim 24 de adet gördüm ve kasım 24 de adet olmadım 1 hafta geçti ve aşırı derecede belim sırtım ağrıyor basım ağrıyor ve 3 gündür koyu ve acık olmak seklinde az az kanamam oluyor acaba hamile olabilir miyim.?

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı renkli kanamanız varsa adet görüyor olabilirsiniz.Bunun dışında hamilelik şüpheniz varsa kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 42. Elvan94 dedi ki:

  6+2 haftalık hamileyim. İlişkiye girdim. 2 gündür kanamam var. Kırmızı renkte. Genelde damla damla geliyor. Ayağa kalkınca yada tuvalete gidince geliyor. Herhangi bir ağrım yok. Ama azalma yada çoğalmada yok. Düşük yaşıyor olabilir miyim acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı açık renkte kanamalar doktor değerlendirmesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

  2. Şirin dedi ki:

   Merhaba acaba ne zaman cep veriliyor?

   1. admin admin dedi ki:

    Kırmızı renkli kanamanız varsa adet görüyor olabilirsiniz.Bunun dışında hamilelik şüpheniz varsa kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
    https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 43. Esra dedi ki:

  12 haftalık hamileyim az önce bir damla kan geldi ama ağrım yok çok endiseleniyorum

 44. fatma dedi ki:

  Merhaba benim adetimin son bitis gunu 18 ekim normalde 4 kasimda adet olmam lazimdi olmadim 6 sinda test yaptim pozotif cikti ama bugun kahve rengi akinti geldi ve tek seferlik pecetey koyu renkli kan geldi ve kesildi ara ara kahve rengi geliyor agrim yok sadece sag kasigim geriliyor dusuk olabilirmi doktora gitmedim nekadar beklemem lazim doktora gitmek icin

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *idrarda yanma
   *parça düşürme
   *kabızlık eşlik ediyorsa

 45. Hatice dedi ki:

  Cumartesi doktora qittim beta hcg 7,6 çıktı pazartesi yaptırdım 19.11 çıktı Buqün açık kırmızı renginde çok az kan geldi yine yaptırdım bu defa 4,1 çıktı nasıl oldu yani ben düşük mü yaptım bilgi verirmisnz

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir.

 46. Elfida dedi ki:

  Merhaba ben 10 haftalık hamileyim parlak kırmızı renkli şiddetli kanamam oldu berberine parça geldi 3 kez ve aurum oluyor bunun nedeni ve sonuçları hakkında bilgi verebilirmisiniz lütfen

 47. Cansu dedi ki:

  Mrb ben 17 haftalik ikizlere hamileyim dün az miktar da kahverengimisi akintim oldu bugün de az miktarda kanama agrim felan yok bir sorun olur mu doktora gitmem gerekiyormu acaba yardimci olurmusunuz

 48. Elif dedi ki:

  8 haftalık gebeyim biraz önce hafif kan geldi korktum nedeni ne olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.
   Aşağıdaki durumlarda doktor değerlendirmesi gerekir.
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *İdrarda yanma
   *Parça düşürme
   *Kabızlık eşlik ediyorsa

 49. Özlem celik dedi ki:

  Slm bana yardımcı olursanız sevinirim perşembe akşamı gece 01:30 da kanamayla uyandım kanamam çamur şeklinde kahverengiydi hemen doktora gittim proloton deport yaptı progestani gunde iki fmdefa kullanmamı kesesinin durduğunu söyledi sabah poliklinige gittim kesenin etrafında kan olduğunu söyledi kanamam halen devam ediyor çamur şeklinde çok korkuyorum

 50. Elmira dedi ki:

  Mrb ben 9 ay 5 günlük hamileyim kahverengi gibi bi akintim oldu acaba doktora gitmeli miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.
   Aşağıdaki durumlarda doktor değerlendirmesi gerekir.
   Açık kırmızı taze kanamalar
   Akıntıya kasık ağrısı
   idrarda yanma
   parça düşürme
   kabızlık eşlik ediyorsa

 51. Gamze dedi ki:

  Merhaba bugün idrar tahlili yaptım ve çift çizgi çıktı bir tanesi çok fazla belirgin değil son adet tarihım 23 eylül 2016 fakat lavaboya girdiğimde çok az kanamam geldi acaba sorun varmıdır

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testinde silik çizgi çıktığında test tekrar edilmeli.Veya kanda gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 52. Dora dedi ki:

  Merhaba 13+3 haftalık gebeyim. 12+2 de yani 1 hafta önce parlak kırmızı renkli kanamam başladı ilk gün 8 ped değiştirdim daha sonraki gün azalarak bitti. Kanamanın aktif olmadığı rahmin açılmadığı söylendi ultrason dan bakıldığında kanama alanım olduğu söylenerek yatak istirahat verildi. Kanamam 1 haftadır hiç kesilmedi bu defa yoğun değil az az ama rengi koyu geliyor. Bebeğim gayet iyi tutunmuş öyle söylendi, bu kanama devam edecek mi ? Bu haftaya kadar gayet güzel geçen gebeliğin bu kanama ile alt üst oldu,, herşey normale dönecek mi lütfen bilgi verir misiniz

 53. gulcan dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 3 haftalik hamileyim test sonucunun 2582 kan degerim ama 3 gün agrisiZ çok az miktarda akintim kan renginde sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 54. Asli dedi ki:

  Mrb iyi gunler ben 3 haftalık hamileyim ve son 3 den beri kanamam var kahverengi şekilde ve midem de bi kasılma var ne kanamam şiddetli nede ağrım bi hafta önce kan verdim de 40. Çıktı dün verdiginde ise 41 dok. Gittiğimde düşük yapiyosun dediler lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim kafam çok karışik

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saat arayla iki kat artış göstermesi gerekir.

 55. kanamam oldu aktif dedi ki:

  Mrb ben 6.5bucuk hamileyim iki gun once kanamam oldu bir kac damla doktorum prulotan depot yaptirdi.sonra dokrora gittim ultrasobra bakti rahimde cok kucuk aktif bi kanama var gorunuyor.cocukla ilgili bir sikinti yok acaba bu kanamanin sebebi ne olabilir.

 56. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben 8 ay önce Kürtaj oldum ve şimdi tekrar hamile kaldigimi öğrendim 5 hafta olduğunu söyledi doktor progesteron kullanıyorum ama dün kan geldi düşük tehlikesinden korkuyorum olur mu ve doktorum haftaya canliliga bakalım dedi belli olur mu hemen ?

 57. Betül dedi ki:

  Merhabalar,16+3haftalik hamileyim dun aksam yine az miktarda kanamam oldu ve bel arka yanlarimda agrim oluyor,daha onceki iki haftada bi gun luk kanamalarim oldu doktorum usg de ciddi bisey olmadigini bebegin ve plesantanin iyi oldugunu söyledi sizce bu kanama bobrek kaynaklo olabilirmi,hipotiroidim var onun icinde ilac kullaniyorum,oda kanamaya sebep olurmu,tskler

 58. Elif.ş dedi ki:

  Mrb. 3 ağustosta regl oldum iki buçuk hafta sonra 3 gün ara kanama oldu ardından test yaptım, positiv çıktı. 3 haftada tekrar test yaptım positiv sonuç aldım. Dün tekrar az bi kan geldi. Doktorumu hafta sonu olduğu için arayamıyorum. Ama bi yandan aşırı korkuyorum düşük olabilir diye diğerinden adet gecikmesi olmadan testlerin positiv çıkması beni şaşırtıyor. Acil cvp verirseniz sevinirim teşekkürler

 59. Selime dedi ki:

  Merhaba 9 haftalık gebeyim. Daha önce bir düşük yaptım. Şimdi ise tedbir amaçlı progestan kullanıyordum fakat bu gün koyu renkte lekelenme oldu çok az miktarda bunun sebebi ne olabilir.

 60. haf dedi ki:

  hamileleğimin 37.günündeyim bugün az bir kahverengi kanamam oldu.,hamileliğimin 35.gününde beta hcg değeri2100çıkmıştı,bu kanama normalmidir,korkulacak bir durum var mı?not:gecen sene düşük yapmıştım boş gebelilkten.

 61. L.er dedi ki:

  Merhaba haziran 15 inde yumurta toplama 20sinde transfer işlemim oldu ayin 29da beta değerim 25.32 temmuz 2 dede 116.30 çıktı fakat ayin 5inde bir günlük kanamam oldu bu normalmidir acaba yoksa gebelik sona mı ermiştir bilgi lütfen

 62. L.e dedi ki:

  Merhaba haziran 15 inde yumurta toplama 20sinde transfer işlemim oldu ayin 29da beta değerim 25.32 temmuz 2 dede 116.30 çıktı fakat ayin 5inde bir günlük kanamam oldu bu normalmidir acaba yoksa gebelik sona mı ermiştir

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 63. Mehbi dedi ki:

  Mrblar sekiz bucuk aylik hamileyim bugn sancim oldu doktora gittim normal ama ewe gelince peceteye cok az pembe bir kan geldi sorun varmidir

 64. Fahriye dedi ki:

  12+4 haftalık gebeyim hafif kanamam var dün başladı bugün kahverengiye dönük olarak devam etmekte dr bebeğin sağlığının iyi olduğunu söylese de nedeni Hakkı’nda yorum yapmadı konu Hakkı’nda yorumunuzu alabilirmiyim

 65. M h dedi ki:

  Mrb dr bey ben 18 hafta 2 günlük hamileyim 8 sene sonra hamile kaldım ilişki sırasında hafif pembemsi bi damla kan geldi ve sonrasında herhangi bişe olmadı dün muayenede de bebeğim çok iyi görünüyodu bu bidamla kan yüzünden strese girdim sizce bi sıkıntı olurmu bebeğime bişe olmaz inşallah

 66. bade dedi ki:

  Hamileliğin 7.haftasindayim hcok hafif kanama oldu hemen doktora gittik kalp atışı iyiydi ama doktor nedeni soylemedi sizce bu kanamalar normal mi düşük yapma riski m olduğunu mu gösterir ??

 67. Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben 21 hzr beta yaptirdim 4.97 cikti 24 hzr yaptırdım 17.5 çıktı bugün 26 hzr sabah kanamam basladi ayni adet gibi hastaneye gittim ultrasyonda hic birsey gozukmedi ama bet hgc bu sabah 19.4 cikti iki saat sonra 21.6 cikti kananmam azaliyor acaba dusuk mu yaptım

 68. Bn dedi ki:

  15 haftalik hamileyim ve iliski sonrasi kanamam oldu ve bu buolay bir kac defa oldu suan iki gunden beri sabahlari kanamam oluyor ve hafif agrim var bebegime bir sey olur mu. acaba doktora da gitmedik daha endiseliyim

 69. hamis ;) dedi ki:

  merhaba ben 25 haftalik hamileyim. dun aksam hafif bi kanamam oldu ama bebegim oynuyo korkulack bisey var midir

 70. sanem dedi ki:

  Hocam evde ikikere test yaptım tam 10 gunum geçti doktura gitim yarın sonuç alcam ama akşam peceteyi surdu de az çok az kaan geldi bu nedir sizce

 71. Tülay dedi ki:

  Merhaba ben şuanda 10.3 günlük hamileyim fakat 8 haftadan beri kahve rengi kanamam oluyor doktora gittim protestan verdi ilaç ve 5 günde bir iğne ultrasonda baktığı da kanama hâlâ devam ediyor dedi ne yapmam lazim

 72. G.K dedi ki:

  Merhabalar idrar testi yaptım pozitif çıktı adet gününden 10 gün sonra bi kanama oldu bebeğim dusmusmudur😯

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değer aynı merkezde 48 saate iki kat artış gösterir.

 73. sinem dedi ki:

  Hamileligimin 5 inci ayindayim ve kanla karisik iltihap geldi bi sorun mu var acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuza bilgi verin değerlendirme gerekebilir.

 74. Hayal dedi ki:

  Merhaba eşimle ilişkiye girdik ve bugün benim adet günüm ama olmadım geçen hafta da 5 gün boyunca kahverengi akintim oldu acaba hamile miyim .:-) acil cevap istiyorum Lütfen! !!

 75. Arzu dedi ki:

  Bebegimi kaybetmek iistemiyorum bu durumda ne yapmaliyim lutfen cevap verin

 76. Arzu dedi ki:

  Lutfen cevap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Arzu hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki kattan az artış ve kanama olması sağlıksız bir gebeliğin göstergesi.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 77. Mihrace dedi ki:

  Adetim gunnden 7 gun gecti test yaptim fakat negatif cikti sizce test icin aceleci mi davrandim

 78. Ayse dedi ki:

  Hocam benim bu damla bile sayilmayacak derecede ic camasirimda kan lekesi var. Ayrica sivi geliyor bugun tam 26 haftalik oldu bilgi verirseniz cok sevinirim hayirli aksamlar.

 79. Fazila dedi ki:

  2 aylık hamileyim kırmızı parlak akintim var
  ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

 80. gizem dedi ki:

  Meraba adetime bir hafta var ama hamile olma subhemde var bu sabah kahvernegi bir sekilde kanamam oldu cuzi bi miktarda sizce nedir hamilemiyim test yapsam belli olirmu

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi akıntılar görülebilir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız test sizi gereksiz yere strese sokar. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 81. samet dedi ki:

  eşim 7 aylığı geçti sanırım.. ve bu sabah kanaması oldu bır cep selpak üstünü hafif boşluk kalsada dolduracak şekılde.. sizce korkmamız gerekırmı nasıl bı yardım önerirsiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurun.

 82. asli dedi ki:

  Slm hocam 31haftalik hamileyim idrara ciktigimda kanamam oluyor sorun nedir acaba

 83. Hülya dedi ki:

  Mrh hocam ben 12 haftalikken kanamam oldu ikigün. hap verdiler 5 gün hastahanede yattim 3 haftadir kahverengi lekeler kesilmeyince tekrar hastahanede yattim igne vurdular iki tane simdi ciktim.Ama kahverengi lekelenme devam ediyor 16.haftamdayim suan sadece hapa ve dinlenmeye devam etmem gerkiyomus.agrim yok tesekkürler.

 84. Damla dedi ki:

  2 gün önce şiddetli kanama sonrası kürtaj oldum kürtajdan hemen sonra ultrasyondan bakıldı tertemizdi. Bugün kontrole gittim ufak bir kese görüldü bhcg takibi yapılcak denildi. Nasıl oluyor anlam veremedim geç döllenme olup bir gebelik daha olusmus olabilir mi kürtajda oda zarar görmez miydi ?

 85. 👣 dedi ki:

  Merhaba yaklaşık ıkı aylık hamileyım pembe akıntım var cok korkuyorum sizce dusuk olabılırmı. Doktora gitmeye korkuyorum testler bebeğe zarar verır dıye bna bı bulgu verın lutfen

 86. Ayşe dedi ki:

  Hocam yaklaşık 5 haftalık hamileyimi. Bugün doktorum ksenin 7 mm olduğunu ancak kesenin altında kan birikmesi olduğunu söyledi. Bu tehlikeli bir durum mu sağ kasigimda sancim da oluyor.

 87. beyazguvercin dedi ki:

  Ben 5gun once erken gebelik testi yaptim evde dunde saglik ocagindan kan tahlili yaptirdim ikiside pozitifti bhcg degeri 15.46 doktorum gebelik var dedi ama bugun cok agrim oldu ve kanamam oldu dusukmu yapiyorum acil cvp lutfen

 88. Tuğba dedi ki:

  son adetim 24 şubat beta hcg 2 gün önce 70 iken 2 gün sonra 142 oldu ve adet kanaması gibi kanamam var düşük mü yapıyorum ben lütfen bilgi verirmisiniz bu kanamayla değerlerim düşer mi

 89. Ebrar dedi ki:

  Iyi gunler Ben 6 haftalik hamile yim iliski sonrasinda hafif pembemsi kanamam geldi ne yapmaliyim dr randevum iki hafta sonra yardimci olurmusunuz

 90. basak dedi ki:

  Hocam 11+6 haftalik hamileyim ve zehirli guatr teşhisi koydular ve bu aksam birden bir kan lekesi gördüm bu düşük tehlikesi midir yoksa direkmen dusukmu olacak

 91. Aslı dedi ki:

  Mrb ben şubat ayının 7 sinde adet oldum.ikinci adetimi olmam gerekiyordu hala daha olmadım.kan tahlili yaptırdım gebelik söz konusu değil dedi dr ama bu kadar gecikmesi normal değil gibi geliyor bana.bugün hafif pembe lekelenme olmaya başladı sizce hamilelik var mıdır endişelenmeye başladım

 92. Oksijen dedi ki:

  12günlük adet gecikmem var
  Cuma günü hcg testi yaptım 47,56 çıktı
  Ama ultrasonda gorunmedi
  İdrar testi pozitif
  Ama bu gün kanamam oldu tekrar hastaneye gittim
  Tekrar hcg testi yapıldı 84,80 çıktı
  Doktor diyor ki kanama normal
  Zaten böyle hamilelik sürmezdi
  Çok kötüyüm ne yapacağımı bilmiyorum

 93. svg dedi ki:

  İyi akşamlar birşey soracaktım 17 haftalık hamileyim bugün doktora gittim oğlumun olacağını öğrendim eve geldim eşim ile 17 haftadır ilişkiye girmiyorduk 1 saat önce ilişkiye girdik sonra ben tuvalete gittim ve peçeteye kırmızı kan geldi eşime de birşey diyemedim eşim şimdi işe gitti çok korkuyorum oğluma birşey olmuşmudur kızıma hamile iken hiç böyle olmamıştı şimdi doktorada gidemem ancak gündüz gidebilirim hastane çok uzak 😭😭😭

 94. Fatma dedi ki:

  Hayirli geceler. Ben 5 hafta 4 gunluk hamileyim ama 3 haftalik hamile iken kanamam ve benden biseylerin kopup dustugunu hissettim ama gozle gorulur bisey yoktu halanda kanamam var bazen normal bazen de kan pihtisi geliyor ama kanamam kahve tonunda devam ediyor hic kesilmeden. Kan tahlili cok yuksek cikiyor Karin arim da var ve benim bulantim veya baska bi sikayetim yok ne yapmaliyim. Dr ye gittim alttan bakacam dedi ilkinde baktirdim ama kanamam dahacok olunca 2. Kez gittigimde baktirmadim. Siz ne onerirsinz acaba simdi den tesekurler

 95. ESRA dedi ki:

  22+5 günlük gebeyim herseyim normal bir şekilde ilerliyor fakat bugün kahverengi akıntım gelmiş sebebi ne olabilir ?

 96. Bebegim dedi ki:

  Adetim 6 gün geçti test yaptim bişey çıkmadı kanamam başladı acaba üstüne görüyor olabilirmiyim yada hasta olmuş olabilirmiyim

 97. saadet dedi ki:

  Merhaba ben 13 haftalik hamileyim bugun 2 li test icin doktora gittim. Retroplasental kanama olusmus icerde ama disariya bi kan gelmedi. Doktora sordum normal olabilir dedi sma internette baktigimda baya riskli durumlar yaziyor. Sizce tehlikelimidir suan cok kotu durumdayim

 98. Sc dedi ki:

  13 haftalık hamileyim. Gün içinde damla şeklinde koyu siyah akıntı geliyor. Doktorum sıkıntı yok dedi ama endişeleniyorum sebebi ne olabilir

 99. Mahide dedi ki:

  Mrb ben tam 2 ay dır adet görmüyorum doktora gittim bebek yok dediler bi sıkıntıda yok dediler ve 2 ay olmadım ve bu sabah bir leke kan geldi bu nedir bebek olabilirmi