Gebelikte kansızlık belirtileri, tedavisi

Gebelikte kansızlık belirtileri, tedavisi

       Gebelik sırasında kan hacmi arttığından , kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereken demir gereksinimi de artar.Hamile kadınların %20’sinde demir ihtiyacını karşılayamadıkları için demir eksikliği oluşur.Demir eksikliğine bağlı gelişen kansızlık, demir desteği ve dengeli beslenme ile çok kolay düzeltilebilir.

       Kansızlık için ilk doktor kontrolünde kan testi yapılır, ilk kontrolde çok az gebede demir eksikliği ortaya çıkar.

       Demir eksikliğine bağlı kansızlık genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra oluşur.Bunun nedeni, gebeliğin ilk 20 haftasında vücudunuz bol bol kan üretirken kanın sıvı kısmını alyuvardan daha fazla üretmesidir.Bu durumda hamile kadınların %20’si kadarında , mevcut demir miktarı , kan hücresinin düzeyine yetişecek kadar alyuvar üretemez.Bunun sonucun da anne adayında demir eksikliğine bağlı kansızlık meydana gelir.

       Gebelik döneminde beslenmeyle gerekli miktarda demir alınırsa , vücuttaki demir depoları yeterli hale gelir.Sadece beslenmeyle demir stoklarını yeterli düzeyde tutmak zor olduğundan doktorlar demir takviyesi hap tavsiye ederler.Her gün demir hapı kullanırsanız, demir eksikliğine bağlı kansızlık sizden uzak duracaktır.

Gebelikte kansızlık belirtileri nelerdir?

        Anne adayındaki demir eksikliğinin düzeyi hafif veya orta düzeyde ise hiç bir belirti vermeyebilir.Ama demir eksikliğinin fazla miktarda azalması anne adayında aşağıdaki belirtileri ortaya çıkarır.

Yorgunluk

Güçsüzlük

Çarpıntı

Nefes almada zorluk

Bayılma demir eksikliğine bağlı kansızlığın belirtisi olabilir

Yukarıdakilerden farklı olarak demir eksikliği olan gebelerde buz, mısır nişastası gibi olağandışı yiyeceklere karşı aşerme meydana gelebilir.Bu gibi durumlarda doktora başvurun.

Demir eksikliğinin bebeğe etkisi olur mu ?

Demir eksikliği olan hamilelerin erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riski artmıştır.

Risk oranı yüksek olan kişiler

Bütün anne adaylarında gebeliğe bağlı demir eksikliğine bağlı kansızlık riski artmakla birlikte aşağıdaki gruplarda bu riskler daha fazladır.

Sık aralıklarla doğum yapmış kadınlar

Çoğul bebeğe hamile olan kadınlar

Yetersiz beslenen hamile kadınlar

Gebelik öncesi beslenme bozukluğu olan kadınlar


Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığın tedavisi

        Genellikle demir bakımından zengin bir beslenme önerilir.Fakat sadece beslenmeyle yeterli gereksinimlerin sağlanması olanaksız olduğundan günlük 30 mg tablet veya kapsül demir hapları verilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.