Gebelikte karın büyüklüğü bebeğin kilosu hakkında bilgi verir mi ?

08.05.2020
981
A+
A-
Gebelikte karın büyüklüğü bebeğin kilosu hakkında bilgi verir mi ?

Asla bir anne adayının karnının büyüklüğü ya da küçüklüğü konusunda yorum yapmayın. Çünkü bu yorumlar bebek bekleyen bazı kadınların sinirini çok bozar. Anne adayları sizlerde unutmayın sadece karnınızın görünüşü bebeğinizin sağlığı yada büyüklüğüyle ilgili bilgi vermez.

Çoğul gebeliklerde, doğal olarak, karın büyüklüğü içerideki bebek sayısı ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok bebek varsa, karın o kadar büyüktür.

Hamile kadınlar karınlarının büyümesi ile bebeklerinin geliştiğini düşünerek sevinirler. Bu süreçte hamile olan diğer arkadaşlarının karınları ile kendi karınlarını karşılaştırırlar. Ancak aynı haftasında olan arkadaşının karnının daha büyük olduğunu görünce ya  da herhangi bir yakını “ Aaa  neden senin karnın bu kadar küçük ? ’’ Bebek nerede, küçük doğacak herhalde’’ gibi yorumlarda bulununca anne adayının morali bozulur. Oysaki karın büyüklüğünün pek çok değişik faktörün etkisinde olduğunu ve her zaman bebeğin büyüklüğünü yansıtmadığını bilseler bu konuda kendilerini gereksiz üzmezler.Aynı haftada dahi olsanız karın büyüklüğünüz diğer anne adayları ile aynı olmak zorunda değildir.Anne karnındaki bebeklerin kiloları eşit dahi olsa karın büyüklükleri arasında fark olabilir.Anne adaylarının vücut yapıları, iç karın kasları farklı olduğundan karın büyüklüklerinin de aynı olması beklenmez.

Yapılan araştırmalar gebelikte çok kilo alacak şekilde beslenmek yerine bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenme listesine uymanın sağlıklı bir bebek dünyaya götürme yönünden daha doğru olduğunu ortaya koymuştur.

GEBELİKTE KARIN BÜYÜKLÜĞÜ BEBEĞİN GELİŞİMİNİ GÖSTERİR Mİ ?

Gebelikte karın büyüklüğünün direk olarak bebeğin büyüklüğüyle ilişkilendirilmesi doğru değildir. Gebelik boyunca 25-30 kg alan anne adayının 2,5 kg bebek dünyaya getirdiği görüldüğü gibi gebelik boyunca 7-8 kg alan anne adayının 3,5 kg bebek dünyaya getirdiği görülmüştür. Anne adaylarının gebelik boyunca ortalama 9-13 kg arası kilo alması normaldir.

Bebeğinizin gelişimi hakkında size en doğru bilgiyi doktorunuz ultrason ölçümü sonrası verecektir. Çevreden gelen karnın çok küçük yorumlarını kulak ardı edin.Takibinizi yapan doktorunuzun söylediklerine uyun.

Uzman Klinik Psikolog Büşra Öztürk
Uzman Klinik Psikolog Büşra Öztürk
2013 yılında Psikoloji lisans eğitimimi tamamladım.Ardından Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansımı yaptım.Bilişsel Davranışçı terapi ve Çözüm odaklı Terapi eğitimleri aldım.Wisc4 zeka testi ve çocuk değerlendirme testleri eğitimini aldım.2013 yılından itibaren aktif olarak çalışma hayatım var.Evli ve 1 çocuk annesiyim.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.