40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur.Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir ?

Gebeliğin son aylarında da yalancı doğum ağrıları karın, kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte kabızlık ,şişkinlik, gaz karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Yumurtalıklarda oluşan kis kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte karın veya böğür ağrısı ile birlikte ateş, bulantı , kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar ?

        Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısı hissederler.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir.

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar.Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce gebelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar gebeliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir.

        Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir.Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir:

kasikAğrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

Tansiyon ,halsizlik varsa ;

Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 

GEBELİKTE KASIK VE KARIN AĞRISI NEDEN KAYNAKLANIR – VİDEO

 

Bu Haber 1.072.905 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.10.2012 Cum 05 : 12

YORUM YAZ
 1. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam ben iki gün önce doktora gittim ultrasonda hamilelik görülmedi ama kanda 853.2 çıktı iki gün sonra tekrar gittim 1041 çıktı sizce normal mi dış gebelik olabilirmi lütfen yardım edin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 2. pınar dedi ki:

  Merhaba hocam benim genelde 27 veya 28 inci günden sonra adet görmem gerekiyordu ama 29 uncu günde 1 damla kan geldi ve kesildi şimdiye kadarda birşey yok yani bu ayın 18 de adet görmem gerekiyordu acaba hamile miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 3. Hatice dedi ki:

  Mrb ben 37 + 4 gün gebeyim doktor plasentamın aşağıda olduğunu söyledi herhangi bir kanama veya ağrım yok bunun riski varmı.böyle olursa normal mi olur sezeryan mı olur doğum.teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli anne adayı plasenta previs lateralıi yada marginali durumunda ise normal doğum yapılabilir tek endikasyon total plasenta privia yani rahim ağzını tam kapatmış olması durumu plasenta lokalizasyonunu iyi bir merkezde değerlendirilsin.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayenehane= 0222 231 08 25

 4. Cilek dedi ki:

  Mrb lar ben tup bebekle hamile kaldim suan 7+5 gunlugum esimle yuzeysel olarak birlktelik yasadik orgazm olmak bebege zarar verirmi kasiklarim agriyo korkuyorum acikcasi cvp verirmisinuz sagolun simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar doktorunuz tarafından yasaklanmadığı sürece sorun olmaz. Takibinize yapan doktorunuza danışın.

 5. isimsiz dedi ki:

  Merhabalar ben 20 ocakta normal adetimden 4 gün önce adet oldum ve rengi kahverengi gibiydi ve 2 şubatta kan testi yaptırdım hcg değeri 0-40 çıktı gebelik yok denildi fakat bel ve kasık ağrısıyla birlikte mide bulantısı var birkaç gündür hamile olma olasılığı varmıdır ?

 6. İsimsiZ dedi ki:

  Merhabalar 06.09.2017 tarihinde Doğum yaptım. Hiç adet olmadan tekrar hamile kaldım. Kaç haftalık gebelik oluyo hiç adet olmadan gebe kalmak nasıl hesaplanıyo. Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası tayininde esas olan ilk haftalarda yapılan ultrason ölçümleridir. Bu nedenle gebeliğinizin ilk haftalarında yapılan ultrasondaki ölçümlere göre gebelik haftası hesaplamak doğru olur.

 7. Hanife dedi ki:

  Merhabalar. Son adet tarihim 10 ekim doktorlar kac haftalik hamile oldugunu cok farkli soyluyorlar. Tahminen kac haftalik hamileyim.tesekkurler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hanife hanım gebelik haftası tayininde esas olan ilk haftalarda yapılan ultrason ölçümleridir. Adet düzensizliği olan hastalarda son adet tarihi yanlış sonuç verebilir. Bu nedenle gebeliğinizin ilk haftalarında yapılan ultrasondaki ölçümlere göre gebelik haftası hesaplamak doğru olur.
   *Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 17 Temmuz 2018 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 8. Hdhsh dedi ki:

  Merhabalar banada lutfen cevap verirmsnz 5 haftalık hamileyim kesem gorundu hcg degerim 1926,1 sizce degerlerim iyimi bide bu haftada kalp atışı dinlenilebilinirmi???

  1. admin admin dedi ki:

   Değerleriniz normal 4 gün sonra kalp atışı için doktora başvurun.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atışı izlenir.

 9. Zeynep dedi ki:

  İyi gunler size sorum olacakti. Adet bittikten 1 gun sonra hamile kalinirmi? Acilcvp tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım sorunuzun cevabına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/adet-bittikten-1-gun-sonra-hamile-kalinir-mi.html

 10. Masal dedi ki:

  Merhaba en son adet tarihim 21 kasım test yaptim pozitif cıktı kan testi sonucumda hcg değerim 4627 kaç haftalık ve kan sonucum nasıl bilgi verebilir misiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Masal hanım tek bir kan değerine göre değerlendirme yapılamaz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 11. Gülay dedi ki:

  Iyi günler adetime 6 gun var kasilmalarim gobegimin altında agri bel agrisi bide bulantı çok var aceba hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülay hanım adet gecikmesi yaşarsanız gecikmeden sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 12. ecemm dedi ki:

  mrb benm adetimden 2 gun gectik arada bir hafif kasik agrim oluyo goguslerimde hassaslasti 15 gundur agriyo henuz test yapmadm acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ecem hanım adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 13. Duygu dedi ki:

  Ben 2 kasımda adet oldum adetimden 15 gün sonra 2 gün boyunca köyü renkte lekeler geldi bulantı kusmada dahil doktora gittim kan aldı değer düşük ama yükselecek gibi duruyor dedi şimdi ben kesin hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Duygu hanım kan değerinizi yazmamışsınız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 14. Fulya dedi ki:

  Merhaba,
  Son adet tarihim 13 Eylüldü fakat doktorum geç döllenme olduğundan 20 Eylül olarak adet tarihini alabiliriz, dedi. Şimdi bu duruma göre ben kaç haftalık hamile oluyorum?
  Teşekkür ederim, herkese hayırlı günler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fulya hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesi ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Geç döllenme durumunda düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Buna göre 13 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 27 Haziran 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 15. Yağmur dedi ki:

  Merhabalar ben en son 3 kasımda adet oldum.Adetim 12 gün gecikti test yaptım negatif çıktı hala hamile olabilme şansım var mıdır?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım adet düzensizliğiniz hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile araştırılması gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 16. Fatma dedi ki:

  Banada cvp yazarmısın adetme 1 Gun kala test yaptım pozitif çıktı 2 tane yaptım 2 side aynı çıktı sizce hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım gebeliğin teyidi için kanda beta HCG testi yaptırın.

 17. Mehtap dedi ki:

  Merabalar acil olarak banada bilgi verirseniz çok sevinirim en son 14 kasımda adet oldum ve 9 günlük bi gecikmem var evde test yaptım çift çizgi sonra kan testi yaptırdım 606.29 çıktı sizce iyi mi 🙏🙏🙏🙏

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mehtap hanım kan değerinize göre hamilesiniz.*Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımı izlenir.

 18. Aleyna Tüz dedi ki:

  Meraba benim son adet tarihim 25 haziran kaç aylik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aleyna hanım son adet tarihinize göre 25 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Nisan 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 19. Büşra dedi ki:

  Son adetim 19 Ekim kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 26 Temmuz 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 20. Merve dedi ki:

  Adet günüm 3 gün gecikti test yaptım kesik çizgi çıktı ve adet ağrısı gibi kasiklarimda ağrı var .testim beklenen süreden sonra sonuç verdi normal mi ? Anliyamadim hamile miyim değil miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

 21. Merve dedi ki:

  Adet günüm 3 gün gecikti test yaptım kesik çizgi çıktı ve adet. Ağrısı gibi kasiklarimda ağrı var .testim beklenen süreden sonra sonuç verdi normal mi anliyamadim ben hamile miyim değil miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kanda beta HCG testi yaptırın.Daha net sonuç verir.

 22. Anonim hanım dedi ki:

  Merhabalar, Test yaptım 2 çizgi çıktı. Daha sonra kan testin’dede çıktı doktora gittim. Şuan 5+3 haftalık gebeyim. Ama doktor ne değerime baktı ne kese var mı ona baktı. Sordum bunları daha yaşın 20 boş kesen olmaz dedi. Şuan da birsey görünmez dedi. 2 aylık olunca gel dedi. Sizce öyle mi olmalı? Ve ara ara sancım oluyor.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları olabilir. 1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 23. Nurcan dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 16 ağustos kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurcan hanım son adet tarihinize göre 15 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 23 Mayıs 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. Esra dedi ki:

  Merha adetm 10 gun geckmisti evde idrar test yaptim cift cizgi cikti snrasinda doktora gttim beta hcg 1290 ckti ama kendi doktoruma daha sonclari gostermedim ultrasonda bakildignda kesenin goruldugu fkat hamilelik icin erken konusmaycgni soyledi dis gebelikdee olabilr denmsti kan idrar testi istedi sonclari henuz gostermedm ama acil doktoru vardi ona gosterdm hamile oldgnu soyledi korkuyrum dis gebelik flan olablrmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Rahim içinde kese net olarak izlendiyse dış gebelik olmaz.4 gün sonra sonra tekrar kontrole gidin.

 25. Secil dedi ki:

  Mrb 18 haftalik hamileyim,2 gun once hizli tempolu bir yuruyus yapmak zorunda kaldim,sonrasinda kalbim 30 dk hizla carpti,bebegime bir zarar gelmismidir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Mümkün olduğunca gebelerin hızlı hareket etmesi tavsiye edilmez. Ancak bir kez yaşadınız tekrar etmemeye çalışın. Derin nefes alıp dinlenerek hafif gıdalar tüketerek o günü geçirmeniz uygun olurdu.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 26. Mesude dedi ki:

  7 hafda kasik karin agrisi normailmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mesude hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 27. Seda dedi ki:

  Merhaba adetime 6 gün kala test yapmıştım
  idrar pozitif kan 17, 57 çıktı hafif kasık ağrısı ve ve miğde ekşimesi de vardı
  Bugun miğdem hiç bulanmadı bu problem mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım gebelik testini erken yaptırdığınız için kanda beta HCG değeri düşük çıkmış.Tek başına mide bulantısının olması veya olmaması bir sorunun olduğunu göstermez.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün arayla kanda beta HCG testi yaptırın.

 28. Gzm dedi ki:

  Adetim 3 gün gecikmisti idrar testi yaptm pozitif çıktı kanda bakılmıştı iki gün önce 90.0 çıktı bugün tekrardan kan da baktilar 255 çıktı ultrasondan gözükmedi doktor iki hfta snra gel dedi folik asit verdi fakat ara ara kasiklarima sancı giriyor bunlar normal midir

  1. admin admin dedi ki:

   Gizem hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar gözükebilir.Şikayetleriniz şiddetlenirse doktora başvurun.Kan değerinizdeki artış olumlu.

 29. Sedanur kaplan dedi ki:

  Merhaba ben 13 gün oldu adetim geçti ve 4 gündür karnım ağrıyor folio 120 tablet kullanıyorum geceleri karnım çok agriyo kasiklarima bıçak saplaniyor bir kan da 2,3 çıktı kaç olması lazım hamilelik için ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sedanur hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir ve sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 30. Neslihan dedi ki:

  Merhaba adetim 11 gün geçti ve kasik ağrılarım var acaba hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

 31. erva dedi ki:

  mrhaba benım adetımı 3 gun gectı kan testımde kan degerım 688.1 cıktı bu deger ck yuksek degılmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Erva hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 32. Elif dedi ki:

  Hocam 5 haftalık hamileyim bel ve kasık ağrısı yaşıyorum bunlar normal mi??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları izlenebilir. Gebelik kesesinin ve kalp atımlarının ultrasonda takibi için 1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

 33. güll dedi ki:

  bugün mide bulantılarım oldu ve bununla birlikte göbeğimde hafif ince sızılar oldu

 34. güll dedi ki:

  merhaba benim 2 gün ara ara olan kasık ağrılarım vardı bunla birlikte yine arada bir olan daha önce hiç olmayan tonsiyon düşmem oldu bikaç defa ve bugünde karnımın sağ tarafında inceden bikaç saniye süren ağrı oldu sebebi gebelik olabie mi acaba teşkler

 35. ccc dedi ki:

  Hocam ben hamile miyim bilmiyorum eger oyleysem daha haftalik ancaktir ama kasik agrilarim cok yogun sanci seklinde oluyor sebebi hamilelik olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Adet öncesi kasık ağrısı olabileceği gibi, gebeliğe bağlı kasık ağrısıda olabilir.

 36. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba beta testi yaptırdım 36.39 çıktı acaba hamilelik var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 37. rana dedi ki:

  Hocam bu ilk dogumum daha once dogum yapmadim. Doktorum cati muayenesi yapmadi henuz. Bebegin kilosu ultrason olcumlerinde kesin sonuc verir mi. Iki ayri doktor da arada 400gr. Fark oluyor bebegin kilosunda.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba. Ultrason ölçümleri yaklaşık bir fikir verir. Önemli olan gramajın bebeğin haftası ile uyumlu olmasıdır. Gramlara çok takılmayın, aynı doktorun bir önceki incelemesine göre ölçümlerde düzenli bir artış varsa sorun yoktur. İyi günler diliyorum.
   Uzm.Dr.Rengin Türkgüler
   Radyoloji Uzmanı

 38. rana dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben 38+1 gunluk hamileyim. Bebegimin gelisimi 2 hafta indeymis. Bas gelişimi 40 haftalik gorunuyor. Kilosu da 3500 un uzerinde dedi doktorum. Boyle giderse sezeryan olursun dedi.ilk bebegim ve nirmal yapma sansim yok mudur. Zor bir karar. Siz ne tavsiye edersiniz. 40 haftayi doldurmasini beklemelimiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rana hanım ilk doğumunuzda da bebeğinizin kilosu fazla ve normal doğum yaptıysanız normal doğum denenebilir.Bunun dışında dokdorunuz bebeğin ölçüleri(büyüklüğü) ile sizin doğum kanalınız çatı (pelvis) değerlendirilmeli buna göre karar verilmelidir.

 39. Öznur dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 2 mayısta adet oldum yumurtalama günü olan 15/16/17 günlerinden eşimle ilişki yaşadım ayın 24 de çift çizgiyi.gördüm 26 sında kan testi yaptırdım 33.70 çıktı 29 tarihinde yaptırdım 77.17 çıktı ve haziran 3 de yaptırdım 317.68 çıktı ben doktorumada ulaşamadım ve değerin düşük olduğunu anladım aslında çok etik olmayan bişey yaptım 4 de yani bugün yinw kan verdim ve sonucun 427.78 çıktı şimdi sizce herkezin dediği gibi.düşük mü olur değerlerim çokmu kötü döllenmenin 17 veya 18 ci gününe denk geliyor pazartesi doktora gidicem ama o kadar kötüyüm ki nabzım bazen 120 oluyor inanılmaz kasık ve karın ağrım var çok stres yaptım sizden dört gözle cevap bekliyorum şimdiden teşekkür ederim çok çokkkk sağolun

  1. admin admin dedi ki:

   Öznur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 40. Döndü dedi ki:

  Mrb beta degerim 55.28 çıktı ve doktor hamile olduğunu söyledi. Ne kadar lik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Döndü hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

   1. Döndü dedi ki:

    Mrb benim beta 55.28 di 5 gun once adetimden 2 gün geçti suan beta 184 sizce nasil normal mi

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Döndü hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 41. dilek yıldırım dedi ki:

  merhaba doktor bey kafam cok karışık kasım ayında dr gittim muanede oldum 4.5 cm kist var dedi başka dr gittim oda bana 3 ay desolett kullanacaksın dedi kullandıktan sonra ayın 17 nisanda ceviz büyüklüğünde şeffaf beyaz parça düştü cok canım yandı iğne gibi battı tekrar 13 mayıs adetin 3. günü tekrar dr gittim klomen hap verdi 2 kutu kullandım bitti şimidi 13 mayıs başladı hesapladım eşimle birlikte oldum şimdide kasıklarım şiş ağrıyo mide bulantısı baş dönmesi uykusuzluk baş ağrı vucudum yanıyo gibi bacaklarım ellerim uyuşuyo bazen ölsürdüğümde sırt ve bel agrım oluyo adetim gelmesine 1 hafta var acaba nedeni bilmiyorum test yaptım negatif cıktı bana yardımcı olurmusun şimdiden çok tşkr ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 42. Seda çelik dedi ki:

  Merhaba ben seda en son adet tarihim 15 nisan normalde 40 günde bir adet oluyorum. 4 gün önce bthcg 96 ydı hamileyim. Ama değerim yüksek değil geç döllenme olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 43. Arya dedi ki:

  Merhaba. Benim regl günüm 10 gün gecikti. Bunun üzerine iki defa idrar testi yaptım ikiside pozitif çıktı. Emin olmak için kan testi yaptırdım. Beta hcg sonucu 3719 çıktı 5 haftalık hamile olduğumu söylediler fakat değerlerin yazılı olduğu kısımda negatif yazıyordu oda ne anlama geliyor bilmiyorum. İkinci olarak da okuduğum bilgilerde leke leke kan gelebilir yazıyor fakat benim hiç kanamam olmadı bunlar ne anlama geliyor acaba bir sorun olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Arya hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebeliği teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 44. Esra dedi ki:

  Benim adet gunun 25i normalde bu ay 20sinde oldum damla damla geldi ve 11 gün sürdü baş ağrısı mide bulantısı ve kasiklarimda ağırim var göuslerimde ağır var acaba yerlesme kanamasimi yaşadım test yapmadım hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Esra hanım üstüne görmede genellikle kanama yoğunluğu daha az ve lekelenme şeklinde olur. İmplantasyon kanaması genellikle adet kanamasından daha kısa 1-2 gün sürer.

   1. Esra dedi ki:

    Yanlız bana 6 ila 12 gün arası surer diye söyledi doktor kişinin hamilelegine göre değişirmis benimde 11 gün boyunca lekelnme şeklinde oldu

    1. admin admin dedi ki:

     Şüpheleriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.Bu şekilde sürekli kuruntu yapmaktan kurtulursunuz.

 45. mehtap dedi ki:

  DÜN YAZMIŞTIM ANCAK HALA CEVAP ALAMADIM

 46. Gizem dedi ki:

  Doktor bey 6 haftalık hamileyim. Bugün sabahtan beri sol kasıgımda batma gibi ( adet sancımada benziyor ) ağrı var hiç geçmedi. Bu ağrı sol bacağımada vuruyor. Sizce ne yapmalıyım? Acil cevap bekliyorum.

  1. Gizem dedi ki:

   Doktor bey bu size kaçıncı sorum hiç cevap yazmıyorsunuz. Herkesin sorusuna cevap yazıyorsunuz bi bana yazmadınız.

   1. admin admin dedi ki:

    Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Hamileliğinizi öğrendikten sonra kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız, gebeliğin teyidi ve gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda kontrolü için doktora başvurmalısınız.

  2. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Hamileliğinizi öğrendikten sonra kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız, gebeliğin teyidi ve gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda kontrolü için doktora başvurmalısınız.

 47. gül dedi ki:

  doktor bey ben 6 haftalık gebeyim. sık sık değilde ara ara kasık ağrılarım oluyor.. çok oturdugumda özelikle.. ateş yok ama titreme ve üşümem çok fazla aynı andada terliyebiliyorum. normalmi?

 48. Burcu dedi ki:

  Benim son adet tarihim 7 nisan adet olmam gerekiyordu idarar testi yaptım pozitif çıktı akşamı kan testi yaptım 24.8 çıktı bisey anlamadım hamile miyim hamileysem kaç haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizi girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 49. Rumeysa dedi ki:

  Evde gebelik testi nezmn sonuç verir

  1. admin admin dedi ki:

   Rümeysa hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesinden 3-4 gün sonra aşağıdaki linkteki önerileri dikkate alarak yaparsanız doğru sonuç alma ihtimaliniz artar.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 50. Yonca dedi ki:

  Merhaba hocam beta hcg 2400 kaç haftalık oluyor keseyide net şekilde gördük doktor 5haftalık dedi sizce değer iyimi

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ile ölçülen son adet tarihi baz alınır.

 51. Beril dedi ki:

  5 haftalık hamileyim kasık ağrısı çekiyorum aşırı derecede her hangi bir kanama lekem yok. Sol bacağım da aşırı derecede uyuşuyor nedeni ne olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

  2. Yonca dedi ki:

   Canım keseni gordunmü

   1. Beril dedi ki:

    Evet gördüm yonca

    1. Yonca dedi ki:

     Rabbim kucağımıza almayı nasıp etsn ınsallah

     1. admin admin dedi ki:

      Amin.

 52. Merve dedi ki:

  Hocam 6 haftalik hamileyim adet sancisi gibi sancılar oluyor bunlar Normal midir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 53. Müjde dedi ki:

  Regl dönemim gecikti 7 gün falan ve hiç test yapmadım ve bi haftadır karnım çok ama çok ağrıyo başım dönüyor midem bulanıyo hafif kanamam da var o da yeni 1 gün oldu…karın ağrım uyutmuyor artık…

  1. admin admin dedi ki:

   Müjde hanım kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 54. Eda dedi ki:

  Merhaba biz üç Ay kadar önce sürtünerek bir iliskide bulunduk. Daha sonra 4 gun gecikme ile ikinci ayda da 2 gün gecikme ile kanamam oldu. Kanamalarım yoğundu. 3. Aya geldim 5-6 gün geçmesine rağmen hala kanamam olmadı. Şüpheli bir durum var midir? Yardımcı olursanız cok sevinirim

 55. feyza dedi ki:

  Hocam bnm arkadasim 15 yasinda hamile hastaneye gitse sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Bu konuda Aile sosyal politikalar müdürlüğünden 183 numaralı telefonunu aramanızı tavsiye ederim.Bu yaşta hamilelik riskli .Oluşacak olumsuzluklara karşı destek almalısınız.

 56. Gül dedi ki:

  Mrb adetim gectikten uc sonra bthc testi yaptirdim sonuc 191.0 cikti doktor dusuk dedi bir hafta sonra tekrarlayalim dedi ve suan bir hafta gecti hala adet olmadim acaba hamile olabilirmiyim ?idrar testi yapsam cikar mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gül hanım tek bir kan tahlinine göre hamilelik konusunda değerlendirme yapamayız Seri olarak test yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 satate iki kat artış gösterir. İki gün arayla test yaptırın.

 57. Songül dedi ki:

  Merhaba hocam 10 aylık bebeğim var hâlâ emziriyorum hamile olduğunu yeni öğrendim emzirmemde herhangi bir sakınca varmı bilgi verirseniz çok sevinirim

 58. Sarı dedi ki:

  Merhabalar ben 9 ocak da hasta oldum 14 ocakda bittim 29 ocakta da eşimle ilişkiye girdi iki gündür aşırı şekilde kasık ağrısı çekiyorum çok sık idrara çıkıyorum ani hareketler de batmalar oluyor kasıgım da hamile olma ihtimalim var mıdir sizce

 59. Hasta dedi ki:

  Birkaç gündür saglık kasıgımda agrı hissediyorum.yürümekte zorluk çekiyorum.yürürken yatarken kalkarken ağrım artıyor.sanki kasıgıma bıçak saplanırmış gibi oluyor.2,5 aylık gebeyim.

 60. Firdevs dedi ki:

  13haftalik hamileyim.sol kasık agrim var.normal mi.enfeksiyon olabilir mi.yardımcı olabilir misiniz

 61. Uzgun dedi ki:

  6 haftalik hamileyim. Bebegim olusmaya baslamis. Ama kalbi hizli atmasi gerekirken yavas atiyormus. Doktorum ilac verdi. Kalbinin durma riski var. Korkmalimiyim ???

 62. Anneadayi dedi ki:

  Mrb ben 6. Haftik hamileyim. Bebegim ultrason da gorundu. Ama kalp atislari normalden yavas mis. Hizli atmasi gerekiyormus ama yavasmis… Kalbinin durma riski var. Korkmalimiyim ?

 63. Toprak dedi ki:

  Mrb hocam 14 haftalık hamileyim ve sol kasıgımda ağrılar oluyor neden acaba

 64. Melek dedi ki:

  Selam hocam benim adetime 4gün var yumurtlama günüm17siydi mide bulantılarım ve kaşık ağrısı var bide kokuya hassastık başladı acaba gebelik oluşmuş olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım 5 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 65. Mavis dedi ki:

  Merhaba hocam
  Ben 6. Hafttanin içindeyim sağ bacağomdan kasiğima giden ağrim var . Birde kanamam yok şeffaf akintim var yada beyaZ . Kasik ağrisi normal midir. Dr. Gitmelimiyim.

 66. Aleynadogan dedi ki:

  Meb hocam regl dönemim 20 gün geçti doktora gittiğimde gebelik olmadığını fakat geç döllenme abilecegini söyledi kısıklarimda ve sırtımda aşırı şiddetli ağrılar baş dönmesi var sizce hamile olma olasılığın nedir ??

  1. admin admin dedi ki:

   Geç döllenme 1 hafta fark eder.20 günlük adet gecikmesinden sonra hamilelik yoksa geç döllenme olamaz.Adet neden görmediğiniz konusunda kadın doğum uzmanına başvurun.

 67. Gönül Damar dedi ki:

  Iyi günler 6+6 günlük hamileyim ve aşırı kaşık ağrım oluyor ve korkuyorum ilk bebeğimin kalbi durmuştu almak zorunda kaldılar şimdi o yüzden çok korkuyorum ve kalp atışlarını duyamadı doktor alttan baktı ve kalbi var ve atıyor dedi henüz çok zayıf dedi bir hafta sonra tekrar geldi acaba herşey yolunda mıdır korkularım var hele kaşık ağrıların dan hocam

 68. tuğba corumlu dedi ki:

  Merhaba benim beta hcgm gecen hafta 456 cikti doktor daha cok yeni dedi ne kadarliktir tam olarak bilgi verir misiniz ve karin kasik ve bel agrim cok oluyor kötü bisi degildir insallah cevap verirseniz sevinirim

 69. Tatlı bayan dedi ki:

  Merhaba en son regl 14 aralıkta oldum 7 gün günüm geçti şu anda göğüslerim ağrıyor karnım şişiyor sık idrara çıkıyorum ve sanki arada adet olacakmis gibi kasiklarim ağrıyor sürekli uyumak istiyorum göğüslerim deki damarlar belirginlesti hamilemiyim acaba ama daha önceden de gecikmelerim oluyordu bu yüzden korkuyorum test yaptirmaya

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonucu verir.

   1. Tatlı bayan dedi ki:

    En azından bir fikriniz yok mu onu yaptırmama daha 3 gün var ve benn çok merak ediyorum

    1. admin admin dedi ki:

     Hamilelik isteyen kadınlarda adet gecikmesi ,belirtiler aklımıza hamileliği getirir.Gebelik şüphesinde yapılması gereken tek işlem gebelik testleridir. İnternetten size kesin net yanıt vermemiz mümkün değildir.Kafanızda konuyu büyütmekten ise test yaptırıp sonuca ulaşmanız en mantıklısıdır..

 70. feray dedi ki:

  merhaba son adet tarihim 5 eylul 2016. 4.5 aylik hamileyim ikinci gebeligim. kasık agrim cok siddetli sol taraf ozellikle internette kisa bi arastirdim kanama vb seyler oldugunda doktora gidin diyorlar fakat bende ne akinti ne kanama var sadece agri var neden olabilir acaba dinlenmeyle gecebilecek bir agrimi yerimde kivraniyorum kac saattir lutfen yardimci olurmusunuz

 71. Pelin dedi ki:

  Ben doktorumu bulamadigim icin ayri doktorlara gittim bi gittigimde kesem .85mm di 5 gun sonra gittigim baska doktorda .86 mm dedi yolk kesesini gordu oncekini soyleyince haftasina gore normal ama gecen baktirdiginiz olcume gore buyumemis oldugunu soyledi suan 6+ 3 haftalik hamileyim yarin tekrar cikicam sizce doktordan doktora olcumu degisirmi

 72. Sakaryali dedi ki:

  Hocam 15haftalik hamileyim doktorum 12haftalikken dusuk riskim oldunu ve bebegin asagida oldugunu soyledi ve ozellikle yattigimda kasik agrilarim oluyor bebegim asagida oldugu icin olabilirmi acaba?

 73. sema dedi ki:

  Merhaba Dr bey geçen ay yazz 24 + 4 kullandım kistim vardı.hapım bitti ama bu ay regl olmadım hala sebebi nedir acaba? Birde Bu ilaç bitince ikinci kutuya ne zaman başlanması gerektiğini bilmiyordum normalde hap bittikten 8. Gün başlanacak zannediyordum ama öyle oluyormuş bu yüzden 2.kutuya başlayamadim hamile olma olasılığım varmıdır bu şekilde?

 74. Sema dedi ki:

  Merhaba 6 haftalık hamileyim 2 güne kadar sol kasigimda ağrı vardı ama iki gündür yok ve şişkinlik söz konusu normalmi sizce

 75. Bahar dedi ki:

  Hocam benim adetimden 1gün geçti dün test yaptım çift çizgi çikti sonra hemen doktora gittim ultrasonda bişey gözükmedi sonra kanda test yaptırdı doktor sonuç 714.15çikti 3haftalık hamileymişim ultrasonda gözükmemesi normalmi bide sağ taraf kasığımda ara sıra çok hafif sancı oluşuyo ama hemen geçiyor.Bide çok aşşiri mide bulantısıda yok acaba bunlar normalmi ilk gebeliğim olduğu için bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz!Folik asit ne zamandan kullanmam lazım

 76. ayse dedi ki:

  Merhaba ben 25hafta 3gunluk hamileyim sag kasik yarafimda bikini bolgesinde sivilce gibi buyuk bi sislik cikti sonra o sislik bas parmagin ilk kesigi gibi buyudu tabi bu bigunde buyudu ertesi gun isltihap akti hemde baya bi akti ertesi gunde sislik indi kucuk bi sislik kaldi nedir bu acaba yardimci olabilirmisiniz

 77. Funda dedi ki:

  Merhaba hocam beta hcg test sonucum 19834 yazıyor buna göre karşılığı 5ila 6hafta gözüküyor fakat ultrasonda kese daha çok küçük gözüküyor bu normal mi kalp atışını da duyamadık,telaşlandım..

 78. Begüm dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalik hamileyim bu arada gribe yakalandim ve siddetli oksuruk var gebelikten dolayı ilac kullanamiyorum birde oksururken hapsirirken sag kasigimda ve boslugum da cok siddetli aci ve agri oluyor neden olur

 79. Berna dedi ki:

  Merhaba enson regl 14kasimda adetim gecikti birgun sonra test yaptim evde cift cizgi cikti snra doktora gittim kesede gozukmuyor dedi kan da 859 cikti hamilesin dedi ama kacgunluk oldugunu soylemediler cok merak ediyorum ilk gebeligm

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 21 Ağustos 2017 Pazartesi.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 80. Esra dedi ki:

  5 kasımda adet gördüm test yaptm cift cıktı doktorada gidemedim hamilemiyim

 81. Tuba dedi ki:

  Hocam merhaba ben 11 haftalık gebeyim … Soğuk alginligindan dolayı amansız öksürük oluyor ve bana ani öksürük göbek bagininin kesilmesine yol acar dediler ben bir korktum böyle bir şey olduğunda belirtisi olurmu bebeğe öksürüğün veya hapsurmanin bi zararı var mi? Cvp verirseniz çok sevinirim

 82. Canan dedi ki:

  36 haftalık hamileyim sezaryan kaçıncı haftada olmalıyım tşk

 83. Aylin dedi ki:

  Merhaba hocam ben en son 11 kasım 2016 da adet oldum 8 aylık evliyim ve eşimle çocuğumuz olmasını çok istiyoruz normalde bu ay 10 aralıkta adet olmam lazımdı ama hala olmadım ama adet ağrısı gibi ağrılarım oluyor ama kanamam yok hamile miyim böyle bi ihtimal varsada ne zaman test yapmam lazım çünkü adetimin gecikmesinden 2 gün sonra test yaptım negatif çıktı şimdide korkuyorum negatif çıkar diye

 84. Hande dedi ki:

  Merhaba Hocam ben ikinci bebegime hamileyim suan 32 haftayiz ilk dogumum sezeryan oldu suan kasiklarimda asiri agrilarim oluyor bazen kasiklarda bazende dikis yerlerimde ne yapmalıyım sebebi nedendir??

 85. berivan dedi ki:

  11-12 haftalık hamileyim belim ve karnım çok ağrıyor rahim genişlediği için olabilir. Ağrıyı azalmak için ne yapmamı önerirsiniz

 86. Büşra dedi ki:

  Merhaba 25 kasımda regl olmam gerekiyo du olmadım testi ne zaman yapmalıyım doğru sonucu ne zaman çıkar ? Bebeğimiz olmasini çok istiyoruz oncelikle Rabbim olmayan herkese versin cevaplarsaniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.

 87. Elif dedi ki:

  Hocam merhaba:-):-) 6 haftalik hamileyim bir sure ayakta kaldim kahvengi bir parmak kadar kanamam oldu bir gun istirahat ettim kanamam azaldi bunun sebebi cok ayakta kalmak midir hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *idrarda yanma
   *parça düşürme
   *kabızlık eşlik ediyorsa

 88. Deli kizzz dedi ki:

  Hocam adetime 20 gün karnında kadınlarında belinde acayip bi ağrı ve acı var ayrıca migdem bulamıyorum gebe olabilirmuyim

  1. admin admin dedi ki:

   Şuan hamilelik için için çok erken.Hamilelik şüphesinde adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa kanda gebelik testi yapmak en doğru olanıdır.Erken yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz yere strese girmenize neden olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki konumuzu inceleyin.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 89. Papatya dedi ki:

  Mehba hocam bn 20gnluk hamıleyım ve derglerı cok dusuk cıktı 300lerde cıkt cok agrm var ve bulantımda cok karnmda ve kasıklarm da agr var belımde agrıyo akıntımda var ıdral yaparlen yanma oluyo

  1. admin admin dedi ki:

   Hamileliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *2 gün sonra kan testini aynı merkezde tekrarlayın.
   *BULANTI KUSMA
   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 90. Uğur böceği dedi ki:

  Mrb Hocam,
  ben 6 Aylik hamileyim ve aşırı karın ve kasık ağrısı çekiyorum.Ağrıyla beraber akıntım da fazla oluyor.Tocogramm yapıldı Pazartesi günü ve birşey çık madı çok şükür.Ağrıların olması normal mi? Etrafımda çoğu kişi bu kadar çok ağrı çektiğime hayret ediyor.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler. Saygilar.

 91. Muhammet hasan dedi ki:

  Merhaba ben 22 haftalik hamileyim erkek bebek bekliyorum nasipse belim cok ariyo ve neler yemeliyim

 92. Taze gelın dedi ki:

  Merhaba hocam ben ıkı aylık evlıyım doktorum bana gebelık oncesı folık asıt verdı bı tablet bıtırdım ıkıncı kututa başladım hastalığıma 3 gun var test yaptım çift çizgi çıktı tekrar yaptım yıne çıktı bıraz sılıkte olsa gözüktu herkes hasta olmadan gozukmez dedi bu cuma kontrolun var gebemiyımdır acaba

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar testinde silik çizgi çıktığında tes tekrarlanmalıdır.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 93. basak35 dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 8 haftalık hamileyim doktoruma gittim kalp atışları duyuldu ve haftasına göre herşey normal olduğunu söyledi. Bu gün kasık ağrısı başladı arada bıçak batar gibi oluyor. Daha önce lekelenmem olduğu için iğne ve jel kullanıyorum. Onun için lekelenmem yok. Bu kasık ağrısı normalmidir.