40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

Gebelikte Karın ve Kasık ağrısı

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları kas ve bağların gerilmesine bağlı olarak oluşur.Neredeyse bütün anne adayları bu ağrıları hissetmiştir.Bu ağrılar kramp tarzında veya keskin , bıçak saplanır gibi olabilir ve genellikle öksürürken , sandalyeden , yataktan kalkarken çok daha belirgin hale gelir.Bunlar kısa süreli veya saatlerce süren uzun süreli ağrılar olabilir.

Gebelikte karın ve kasık ağrılarının nedenleri nelerdir ?

Gebeliğin son aylarında da yalancı doğum ağrıları karın, kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte kabızlık ,şişkinlik, gaz karında rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Yumurtalıklarda oluşan kis kasık ağrılarına neden olabilir.

Gebelikte karın veya böğür ağrısı ile birlikte ateş, bulantı , kusma, idrar yaparken yanma veya idrarda kan gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Karının üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetler tansiyon yükselmesi (preeklampsi) işareti olabilir.

Gebelikte kasık ağrıları ne zaman başlar ?

        Kasık ağrıları gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar.Anne adaylarının büyük bölümü gebeliğin 6-8. Haftalarında kasık ağrısı hissederler.Bazı gebeliklerde kasık ağrıları gebeliğin 3. Ayı civarı rahim büyümesine bağlı olarak başlayabilir.

       Gebelikte karın ve kasık ağrıları ilk gebelikte erken hissedilmeye başlar.Sonraki gebeliklerde ise vücut kısmen daha önce gebelik dönemini yaşamış olduğu için ağrılar gebeliğin son aylarında rahim kasılmalarına bağlı olarak hissedilir.

        Ağrıların azalması için ayaklarınızı yukarı kaldırmanız ve rahat bir pozisyonda dinlenmeniz rahatlamanızı sağlayabilir.Ilık bir banyo yapmanızda sancılarınızın hafiflemesine yardımcı olur.

Hangi durumda doktora başvurmak gerekir:

kasikAğrılarla birlikte ateş, titreme, kanama veya artmış vajinal akıntı olduğunda.

Tansiyon ,halsizlik varsa ;

Karın, kasık ağrılarıyla birlikte idrar şikayetleri varsa ;

6 saatten fazla süren karın ağrıları büyük bir ihtimal bir komplikasyonun belirtisidir .Bu nedenle uzun süren karın ve kasık ağrılarında muhakkak doktora başvurmalısınız.

 

GEBELİKTE KASIK VE KARIN AĞRISI NEDEN KAYNAKLANIR – VİDEO

 

Bu Haber 812.271 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 12.10.2012 Cum 05 : 12

YORUM YAZ
 1. Seda çelik dedi ki:

  Merhaba ben seda en son adet tarihim 15 nisan normalde 40 günde bir adet oluyorum. 4 gün önce bthcg 96 ydı hamileyim. Ama değerim yüksek değil geç döllenme olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 2. Arya dedi ki:

  Merhaba. Benim regl günüm 10 gün gecikti. Bunun üzerine iki defa idrar testi yaptım ikiside pozitif çıktı. Emin olmak için kan testi yaptırdım. Beta hcg sonucu 3719 çıktı 5 haftalık hamile olduğumu söylediler fakat değerlerin yazılı olduğu kısımda negatif yazıyordu oda ne anlama geliyor bilmiyorum. İkinci olarak da okuduğum bilgilerde leke leke kan gelebilir yazıyor fakat benim hiç kanamam olmadı bunlar ne anlama geliyor acaba bir sorun olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Arya hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebeliği teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 3. Esra dedi ki:

  Benim adet gunun 25i normalde bu ay 20sinde oldum damla damla geldi ve 11 gün sürdü baş ağrısı mide bulantısı ve kasiklarimda ağırim var göuslerimde ağır var acaba yerlesme kanamasimi yaşadım test yapmadım hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Esra hanım üstüne görmede genellikle kanama yoğunluğu daha az ve lekelenme şeklinde olur. İmplantasyon kanaması genellikle adet kanamasından daha kısa 1-2 gün sürer.

   1. Esra dedi ki:

    Yanlız bana 6 ila 12 gün arası surer diye söyledi doktor kişinin hamilelegine göre değişirmis benimde 11 gün boyunca lekelnme şeklinde oldu

    1. admin admin dedi ki:

     Şüpheleriniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.Bu şekilde sürekli kuruntu yapmaktan kurtulursunuz.

 4. mehtap dedi ki:

  DÜN YAZMIŞTIM ANCAK HALA CEVAP ALAMADIM

 5. Gizem dedi ki:

  Doktor bey 6 haftalık hamileyim. Bugün sabahtan beri sol kasıgımda batma gibi ( adet sancımada benziyor ) ağrı var hiç geçmedi. Bu ağrı sol bacağımada vuruyor. Sizce ne yapmalıyım? Acil cevap bekliyorum.

  1. Gizem dedi ki:

   Doktor bey bu size kaçıncı sorum hiç cevap yazmıyorsunuz. Herkesin sorusuna cevap yazıyorsunuz bi bana yazmadınız.

   1. admin admin dedi ki:

    Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Hamileliğinizi öğrendikten sonra kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız, gebeliğin teyidi ve gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda kontrolü için doktora başvurmalısınız.

  2. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Hamileliğinizi öğrendikten sonra kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız, gebeliğin teyidi ve gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda kontrolü için doktora başvurmalısınız.

 6. gül dedi ki:

  doktor bey ben 6 haftalık gebeyim. sık sık değilde ara ara kasık ağrılarım oluyor.. çok oturdugumda özelikle.. ateş yok ama titreme ve üşümem çok fazla aynı andada terliyebiliyorum. normalmi?

 7. Burcu dedi ki:

  Benim son adet tarihim 7 nisan adet olmam gerekiyordu idarar testi yaptım pozitif çıktı akşamı kan testi yaptım 24.8 çıktı bisey anlamadım hamile miyim hamileysem kaç haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizi girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 8. Rumeysa dedi ki:

  Evde gebelik testi nezmn sonuç verir

  1. admin admin dedi ki:

   Rümeysa hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmesinden 3-4 gün sonra aşağıdaki linkteki önerileri dikkate alarak yaparsanız doğru sonuç alma ihtimaliniz artar.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 9. Yonca dedi ki:

  Merhaba hocam beta hcg 2400 kaç haftalık oluyor keseyide net şekilde gördük doktor 5haftalık dedi sizce değer iyimi

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ile ölçülen son adet tarihi baz alınır.

 10. Beril dedi ki:

  5 haftalık hamileyim kasık ağrısı çekiyorum aşırı derecede her hangi bir kanama lekem yok. Sol bacağım da aşırı derecede uyuşuyor nedeni ne olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

  2. Yonca dedi ki:

   Canım keseni gordunmü

   1. Beril dedi ki:

    Evet gördüm yonca

    1. Yonca dedi ki:

     Rabbim kucağımıza almayı nasıp etsn ınsallah

     1. admin admin dedi ki:

      Amin.

 11. Merve dedi ki:

  Hocam 6 haftalik hamileyim adet sancisi gibi sancılar oluyor bunlar Normal midir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.