Gebelikte karşınıza çıkacak sorunlarla başa çıkmanız için öneriler

11.02.2016
43
A+
A-
Gebelikte karşınıza çıkacak sorunlarla başa çıkmanız için öneriler

Gebelik döneminde karşılaşabileceğiniz baş ağrıları, hazımsızlık, kabızlık ve ödem gibi sorunlarla başa çıkarmanız için yardımcı olacak önerilerimiz var.

Gebelik dönemi kadınların yaşayabileceği en doğal ve harika dönemlerden biridir, ancak fazla rahat bir dönem olduğu da söylenemez. 9 aylık dönemde içinde rahminizin 1000 kat büyüdüğünü düşünecek olursanız gebeliğe bağlı bazı şikayetleriniz olabileceğini bilmeniz gerekir.

Gebelik döneminde sık karşılaşılan rahatsızlıklar ve alınabilecek önlemleri aşağıda yer verdik.

Gebelikte Baş ağrıları

Yaşayacağınız hormon dengeleri damarlarınızın sıkışıp, genişlemesine yol açacağından hamileliğin özellikle ilk 3 ayında baş ağrılarına sık rastlanır. Ayrıca yorgunluk, sinüs tıkanıklığı, stres, açlık hamilelikte sık rastlanılan sorunlar olduğundan, 9 ay boyunca baş ağrısından şikayetçi olabilirsiniz.

Ne yapmalı : Doktorun uygun gördüğü dozda ve şekilde kullanıldığı taktirde hamilelik sırasında parasetamol almak bebeğe bir zarar vermez.Burun tıkanıklığı sebebiyle oluşan baş ağrılarında alnınıza sıcak kompresi, damarlardan kaynaklanan baş ağrılarında da soğuk kompres uygulayarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.Vücudunuzu susuz bırakmamak ve bol bol sıvı almak da faydalı olur.

Gebelik döneminde acıyan göğüsler

Özellikle ilk  3 ayın ardından göğüslerin hassasiyeti artar.Artan hormon salgıları süt bezlerini harekete geçirdiği için göğüsleriniz hem büyür hem de hassaslaşır.

Ne yapmalı :Sporcuların kullandığı sütyenlerden kullanabilirsiniz.Gece yatarken fazla sıkı olmayan pamuklu bir sütyen veya gece sütyeni göğüs ağrılarınızı azaltır.

Gebelikte hazımsızlık

Hamilelikte salgılanması artan progesteron hormonu mide ile yemek borusu arasında geçişi engelleyen kapakçığı tutan kasları gevşetir.Böylece midede salgılanan asit, kolaylıkla yemek borusuna geçer ve tahrişe sebep olur.Bu his özellikle hamileliğin sonlarına doğru genişleyen rahim, mideyi yukarı ittiğinde artar.

Ne yapmalı : Yemek yerken azar azar  ve sık sık yemek , asitli içecek ve baharatlı yemeklerden uzak durmak şikayetleri hafifletir.Gece yatarken yan yatarak başınızı bir yastıkla yükselterek uyumak ve yemeklerden sonra bir süre dik oturmak hatta ayağa kalkmak sıkıntılarınızı azaltır.

Gebelikte Bulantı ve kusma

Hamilelik hormonlarının sebep olduğu bulantı ve kusma krizleri, günün herhangi bir saatinde size rahatsızlık verebilir. Bu sıkıntılı durum genellikle gebeliğin 12. Haftasının ardından yavaş yavaş yok olur.

Ne yapmalı : Yataktan çıkmadan önce birkaç kraker ya da kızarmış tost ekmeği atıştırabilirsiniz.Aynı şekilde küçük porsiyonlar halinde ve sık yemek bulantıyı azaltır.B6 vitamini ve zencefil bulantıyı hafifletmekte işinize yarayabilir.

Gebelikte kabızlık

Gebelik döneminde artan progestoron hormonu sindirim sistemini yavaşlatır. Aynı zamanda hamilelikte alınması gereken ekstra demir de dışkının sertleşmesine sebebiyet verdiği için kabızlık, hamilelikte kaçınılmaz olabilir.Ancak kabızlığın hemoroide ya da anüs civarında tahriş ve kaşıntılara sebep olması can sıkıcı durumlara hatta küçük kanamalara yol açabilir.Kabızlık özellikle gebeliğin son döneminde artabilir.

Ne yapmalı : Hamilelik boyunca bol lifli, meyve , sebze ve tahıl ağırlıklı beslenin.Düzenli olarak hafif egzersiz yapın ve bol bol su için.Sabah kalktığınızda sindirim sisteminizi harekete geçirecek ılık bir içecek almanızda fayda var.Durumunuz çok sıkıntı veriyorsa doktorunuzu danışarak gevşetici bazı ilaçlar önermesini isteyebilirsiniz.

Gebelikte sırt ağrısı ve siyatik 

İkinci ve üçüncü 3 aylık dönemlerde bebeğinizin pelvik kemiğine yaptığı baskı siyatik sinirini sıkıştırabilir. Bunun sonucu olarak sırtınızdan kalça ve bacaklarınıza kadar uzanan keskin bir ağrı duyabilirsiniz.

Ne yapmalı: Dik ve doğru duruşu öğrenmeniz gerekir. Omuzlarınızı geri atıp sırtınızı gererek yürümek ağrılarınızı azaltır.Ağır şeyler kaldırırken belinizden eğilmeden dizlerinizi bükerek yere çömelmeniz ve doğrulmanız daha doğru olur. Otururken sırtınızı bir yastıkla desteklemek ve uzun süre ayakta kalmamak sıkıntılarınızı azaltır.Daha şiddetli sancılarda da durumunuza uygun bel korseleri kullanabilirsiniz.

Gebelikte kasık ağrısı

Rahmin yerinde durmasını sağlayan ve karnın alt kısmında yer alan bağlar, hamilelik sırasında gerilir. Bu gerginlik özellikle ayakta dururken, bir şeye uzanırken ve ani hareketler esnasında artabilir.Gerginlik hissi özellikle ikinci 3 ayda çok artar, ama rahim büyüdükçe biraz azalabilir.

Ne yapmalı : Ağrı geçene kadar oturun hatta uzanın.Zaten bu keskin ağrı birkaç dakikadan fazla sürmez.Spazmlarla başa çıkarmak için de derin nefes alın.Ayrıca ani hareketlerden kaçının.

Gebelikte bacak krampları

Tıpkı sırt ağrısında olduğu gibi genişleyen rahim, bacaklara giden kanın hızını kesebilir ve sinirlere baskı yapabilir. Kramplar kalsiyum yetmezliğinden dolayı da meydana geliyor olabilir. Bu tür kramplar genellikle ilk 3 aydan sonra ve uyku sırasında meydana gelir.

Ne yapmalı : Kramp girdiği anda ayak parmaklarınızı dizinizin yönüne doğru girin.Bacağınıza sert sayılabilecek hareketlerle masaj yapın.Gece yatmadan önce birkaç ayak ve bilek hareketi yapın.Aynı zamanda doktorunuzdan kalsiyum eksikliği ile bilgiler alın.

Gebelikte ödem ( ayaklarda şişme )

Gebelikte vücudun su tutması ve yavaşlayan kan dolaşımı ayaklarda şişmeye neden olur.Özellikle sıcak havalarda şişmeler artar.Sabah kalktığınızda ise bacaklarınızın şişleri inmiş olsa da elleriniz ve yüzünüz şişmiş olur.

Ne yapmalı : Mümkün olduğunca tuzsuz beslenin.Dolaşımınızı engelleyecek şekilde sıkı bantlı ayakkabı ya da çorap giymekten kaçının.Sık sık oturun ve ayaklarınızı yukarı kaldırın.Mümkünse yüzün.

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI

Gebelik döneminde pek çok ağrı zararsız ı-olmakla birlikte aşağıda sıraladığımız belirtiler varsa hemen doktora başvurun.

  • Düzenli ve ritmik karın bölgesi ağrısı hissediyorsanız, ayrıca kanamanız varsa, erken doğum riski olabilir.Hamileliğin ilk dönemlerinde karnın alt kısmındaki keskin ve uzun süreli ağrılar dış gebelik belirtisi olabilir.
  • Yine düzenli sırt ağrısı ve kanama bir arada görülüyorsa erken doğum riskinden söz edilebilir.Sırt ağrınız tek taraflıysa ve idrara çıkarken yanma hissediyorsanız böbrek enfeksiyonu olabilir.
  • 12 saatten uzun süreyle şiddetli kusma, idrara çıkmamam, yorgunluk ve kilo azalması vücudunuzun suya ihtiyaç duyduğunu gösterir.
  • Görme bozukluğu gibi diğer belirtilerle birlikte süre gelen baş ağrıları yüksek tansiyonu ve buna bağlı olarak preeklampsi (hamilelik zehirlenmesi) durumunu işaret edebilir.
  • Yüzde, ellerde ve ayaklarda ani olarak meydana gelen aşırı şişme, baş ağrıları ve haftada 1 kilodan fazla kilo alımı preeklampsi belirtisidir.
  • Masaj ve hareketlerle ortadan kalkmayan inatçı bacak ağrıları, damar tıkanıklığına yol açabilecek bir kan pıhtısının belirtisi olabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank Meriva dedi ki:

    Merhaba sat tarihim 09.08.2016 en son 20.09 tarihinde bhcg 1777 idi. Progesteron hormonu 7.88 çıktı. Doktorum bu seviyedeki bir hamile için düşük oldugunu soyledi ve progestAnn iğnesi başartı. 3 gün sonra keseyi görmek için gittik. Çok şükür gördük. Ama doktorum kesenin şeklinin oval olmasi gerekir seninki yassı gibi görünüyor dedi. 5 gün sonraya bir daha randevu verdi. Sizce düzelme ihtimali var mı? Çok endiseleniyorum lütfen cevaplarsaniz çok sevinirim..

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.