Gebelikte kedi beslemek zararlı mı ?

06.07.2014
25
A+
A-
Gebelikte kedi beslemek zararlı mı ?

        Hamileyseniz ve bir kediniz varsa bu konuda dikkat etmeniz gerekir.Kedi beslemek gerekli uyarıları dikkate aldıktan sonra gebelik döneminde de sorun olmaz. Öncelikle kedinizin bir veteriner tarafından kontrolünü ve aşılarını, parazit ilaçlarını yaptırmanız gerekir.Kedilerden bulaşan toksoplasma gondii denilen enfeksiyon, Kedilerin bağırsaklarında çoğalır ve dışkıyla kum kaplarına veya bahçe toprağına atılır.Toksoplazma’nın bulaşması kedi dışkısının ve kedi dışkısıyla temas etmiş herhangi bir eşyanın ellenmesiyle ağız yoluyla olur. Bunun yanında gebelik döneminde çiğ etlerden de bu enfeksiyon anne adayına bulaşabilmektedir.

Enfeksiyondan korunmak için yapılması gerekenler ?

       Gebelikte toksoplazmaya yakalanmamak için , kedinizin kumunu değiştirme işini ailenizden başka birine havale edin.Eğer bu işi siz yapmak zorundaysanız , lastik eldiven takın ve ellerinizi iyice yıkayın.Bunun
dışında Çiğ et ya da az pişmiş et, salam, sucuk gibi yiyecekleri yememelisiniz. Çiğ etle çıplak elle temas sonrası ellerinizi iyice yıkamalısınız. Çiğ eti kestiğiniz bıçakları iyice yıkamalısınız.

Bebeğe ne gibi zararlar verebilir?

       Toksoplazma gebeliğin erken dönemlerinde ilk 3 aylık dönemde anne karnındaki bebeğe geçerse ciddi sorunlar yaratır.Bebeğe geçen enfeksiyon düşük, rahim içerisinde ölüm, beyin hasarı, hidrosefali (beyinde su toplanması), serebral kalsifikasyon, görme problemleri (koryoretinit), zeka geriliği, işitme problemleri, gelişme geriliği, karaciğer ve dalakta büyüme, pnömoni, myokardit, döküntü gibi problemler yaratabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.