Gebelikte kelle paça çorbası tüketilebilir mi?

26.12.2018
2.471
A+
A-
Gebelikte kelle paça çorbası tüketilebilir mi?

Göçebe bir toplumdan gelmemiz sayesinde bir hayvanın hemen hemen tüm parçalarını gıda olarak değerlendirmekteyiz. İşkembe, paça – kelle çorbaları da bunun en önemli örneklerinden. Kelle ve paça kemikleri ya haşlanır ya büyük fırınlarda pişirilir. Daha sonra ayıklanan etler, yumurta sarısı, limon, un, yoğurt gibi malzemelerle terbiye edilerek et suyunda pişirilip çorba haline getirilir. En son sirke ve sarımsak ile buluşan çorba, yenilecek haline ulaşıyor. Sabah erken saatlerde bile yenilen kelle paça çorbası, toplumumuzda sevilen bir yiyecek. Yüksek kaloriye sahip olmasına rağmen anne adaylarının paça çorbası tüketmelerinde bir sakınca bulunmuyor. Ancak bu tür gıdaların hazırlanış koşulları önemli olduğundan evde uygun koşullarda hazırlanmış olmasına veya güvenilir yerlerden tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.