Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

06.09.2014
3.951
A+
A-
Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Kesenin Olup Bebeğin Olmaması

       Anne adayında bir takım sağlık problemlerinden dolayı embriyo kesesi oluşur fakat ultrason görüntülerinde bebek görülmez.Bu duruma boş gebelik diyoruz.Diğer bir adıda ”su gebeliği” dir.

       Halk arasında “ su hamileliği” olarak bilinen boş gebelik kesenin olup bebeğin olmaması durumu, tanısı ultrason ile bebeğin kalp atımlarının görülmesi gerektiği haftalarda görülmemesi , kesenin boş olması ile koyulur.Bu durum kadın doğum uzmanı tarafından ultrason muayenesi ile tespit edilebilir. Anne adayı bu süreçte kendisini hamile gibi hissetse de embriyo kesesinde bir bebek bulunmaz. Böyle bir durum genellikle adet kanamasında sürekli olarak düzensizlik görülen kadınlarda çok daha fazla görülebilmektedir. Adet kanamasına göre hesaplanan hamilelik sürecinde yanlışlıklar olması su hamileliği durumunun ortaya çıkmasında etkili bir faktördür. 6 hafta içerisinde anne karnında embriyonun gelişmeye başlaması ve ultrason görüntülerinde görülebilmesi gerekmektedir. Anne karnında bu görüntülerin olmadığı takdirde uzmanlar geç yumurtlama olabileceğini düşünerek 1-2 hafta daha beklemeyi tercih etmekte ve boş gebeliğin (su gebeliğinin) kesin olduğunun kanısını koymaktadırlar. Boş gebelik teşhisi koyulan kadınlara tedavi olarak kürtaj ile boş gebeliğin alınması gerekir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

Bu hamilelik ile normal hamilelik arasında hiçbir fark yoktur. Bu nedenle de kişiler de mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi normal hamilelik belirtileri gözlemlenebilir.

Boşgebelik yaşayan kadınlarda kahverengimsi bir akıntı olabilmektedir.

Hamileliğinin boş gebelik olduğunun öğrenilmesinin tek yolu 6 hafta sonra ultrason görüntüleri ile gerçekleşmektedir.


Boş gebeliğin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

        Boş gebeliğin uzman doktorun kesin teşhis koyması ile birlikte çok daha fazla vakit geçirilmeden kürtaj yapılması gerekmektedir. Kürtaj sonrasında kadınların yumurtlama düzenleri birkaç hafta içerisinde tekrardan normale dönebilmektedir. Su hamileliği sonrasında kürtaj olan kadınların ortalama dört hafta sonra tekrardan adet görmeleri beklenirken kadınların bu operasyondan sonra hamile kalmalarında hiçbir sakınca görülmez.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 477 YORUM
 1. blank Merve dedi ki:

  Merhabalar ben bugün hastaneye gittim doktor bana dedi 6haftalik hamilesin ama kalp atışı yok hafta gel bakarız eğer yoksa ilaçla aldıracam ama kesene göre 8haftalik hamile gorunuyorm peki bu boş gebemi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım
   Kese görüldükten 2 hafta sonrasında bebeğine kalp atışlarını görürüz
   Doktorunuzun dediği tarihe kadar bekleyiniz
   Yine bebek görülmez ise tahliye olmak durumunda kalabilirsiniz

 2. blank Nuran dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 29 ekim bugün doktora gittim kese var ama bebek gözükmedi doktor 2 hafta sonra tekrar gel dedi sizce boş gebelik mi bebek oluşur mu daha erken mi ümitsizliğe kapılmam için 😞

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Nuran hanım
   Net bir şey söylemek için henüz erkendir
   Bekleyiniz

  2. blank sudenaz dedi ki:

   bende bugun gittim 6 haftam bitti gecen hafta gittiğimde düşük tehlikem vardı hem kan birikim vardı hem bebek kesesi vardı şimdi ise kanama durdu küçüldü de kese var bebek gözükmüyor cok endişeleniyorum rabbimin takdirine kaldı 1 hafta nasıl bitcek bilmiyorum kontrolüm var 😒

 3. blank Fatma dedi ki:

  10 haftalık hamileyim kesen göründü ama çocuk yok doktorum dedi
  Boş gebelik kendi düşmesi ni bekleyecegiz bende kürtaj 10 haftadan sonra tehlikeli oluyormuş çok korkuyorum.

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım
   Endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

  2. blank Sohret dedi ki:

   Bana da doktor oyle dedi bugun siz ne yaptiniz

   1. blank Sibel dedi ki:

    Merhaba son adet tarihim 09 Ekim. Bir süredir hiç sekmedi. Haşimato troid hastası olduğum için bir ay içinde birkaç kez adet gördüğümde olmuştur. Bu ay yaşadığım 1 günlük gecikmede test ve dr muayenesi sonucunda hamile olduğumu öğrendim.Hiç böyle bir ihtimal aklıma gelmemişti.O yüzden hamileliğimi öğrenene kadar hiç bir rutinimi değiştirmemiştim. Bugün 7 haftalık hamileyim. Ama hala bebek görünmemekte. Kese boyu 1,92 cm. 2,5 cm olmadan göremem dedi.Daha önce ikiz bebeklerim oldu. 6. Haftada kalp atışlarını duyup,tüm ölçülerini alabilmişti doktor.Şimdi çok endişeliyim.Dr 3 gün daha bekle dedi.Troid sebebiyle bebek oluşmayabilir demişti ilk muayenede. 10 gündür ağır mide ağrıları çekiyorum. Bugün de bulantılarım başladı. Bu kese ölçüsü çok ufak değil mi? Böyle bir durumda kaç hafta beklenmeli?

   2. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar
    Gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
    Bu süre dolduğunda hale görünmüyor ise Kuretaj olmak durumunda kalabilirsiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.