40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Kesenin Olup Bebeğin Olmaması

       Anne adayında bir takım sağlık problemlerinden dolayı embriyo kesesi oluşur fakat ultrason görüntülerinde bebek görülmez.Bu duruma boş gebelik diyoruz.Diğer bir adıda ”su gebeliği” dir.

       Halk arasında “ su hamileliği” olarak bilinen boş gebelik kesenin olup bebeğin olmaması durumu, tanısı ultrason ile bebeğin kalp atımlarının görülmesi gerektiği haftalarda görülmemesi , kesenin boş olması ile koyulur.Bu durum kadın doğum uzmanı tarafından ultrason muayenesi ile tespit edilebilir. Anne adayı bu süreçte kendisini hamile gibi hissetse de embriyo kesesinde bir bebek bulunmaz. Böyle bir durum genellikle adet kanamasında sürekli olarak düzensizlik görülen kadınlarda çok daha fazla görülebilmektedir. Adet kanamasına göre hesaplanan hamilelik sürecinde yanlışlıklar olması su hamileliği durumunun ortaya çıkmasında etkili bir faktördür. 6 hafta içerisinde anne karnında embriyonun gelişmeye başlaması ve ultrason görüntülerinde görülebilmesi gerekmektedir. Anne karnında bu görüntülerin olmadığı takdirde uzmanlar geç yumurtlama olabileceğini düşünerek 1-2 hafta daha beklemeyi tercih etmekte ve boş gebeliğin (su gebeliğinin) kesin olduğunun kanısını koymaktadırlar. Boş gebelik teşhisi koyulan kadınlara tedavi olarak kürtaj ile boş gebeliğin alınması gerekir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

Bu hamilelik ile normal hamilelik arasında hiçbir fark yoktur. Bu nedenle de kişiler de mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi normal hamilelik belirtileri gözlemlenebilir.

Boşgebelik yaşayan kadınlarda kahverengimsi bir akıntı olabilmektedir.

Hamileliğinin boş gebelik olduğunun öğrenilmesinin tek yolu 6 hafta sonra ultrason görüntüleri ile gerçekleşmektedir.


Boş gebeliğin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

        Boş gebeliğin uzman doktorun kesin teşhis koyması ile birlikte çok daha fazla vakit geçirilmeden kürtaj yapılması gerekmektedir. Kürtaj sonrasında kadınların yumurtlama düzenleri birkaç hafta içerisinde tekrardan normale dönebilmektedir. Su hamileliği sonrasında kürtaj olan kadınların ortalama dört hafta sonra tekrardan adet görmeleri beklenirken kadınların bu operasyondan sonra hamile kalmalarında hiçbir sakınca görülmez.

Bu Haber 93.251 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 06.09.2014 Cts 07 : 6

YORUM YAZ
 1. Esraxxx dedi ki:

  Merhaba ben yaklaşık 5 haftalık hamileyim. İlk doktora gittiğimde beta hcg 2141 çıktı. 10 gün sonra gel tekrar ultrasonla bakalım dediler. Gittiğimde kese göründü ama bebek daha görünmez 6haftadan önce dediler. Kanamam var iki gündür bütün de beta hcg 2860 çıktı doktor. Ne yapmalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kanamanız varsa doktora başvurmalısınız.

 2. deniz33 dedi ki:

  1 hafta önce gebe olduğumu öğrendim kese göründü ve b hcg 3000 idi. Dün doktora gittim yolk saç göründü ancak bebek görünmedi bhcg 23000 olmuş doktor haftaya gelmemi söyledi. Adet düzensizliğim olduğu için haftamız net belli değil. Bir kez daha 10 haftalıkken boş gebelik yaşadım çok korkuyorum aynısı olmasından. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler

 3. piedra dedi ki:

  Bir de son olarak beta hgc değerleri yüksek olsa da geç döllenme olabiliyor mu? Sat 10 Marttı, 7 Nisanda 400, 11 Nisanda 2005 çıkmıştı beta hgc. Bu değerlere rağmen geç döllenme olmuş olabilir mi? 5+5 ken bebeğin görünmeme nedeni olarak.

 4. piedra dedi ki:

  Merhaba, 4+4 haftalıkken 4 mm kese, 5+5 haftalıkken kesenin 18 mm olduğunu söyledi doktor, bebeği göremedik, yolk sac pozitif dedi ama sanki tereddütlüydü. haftaya tekrar gideceğim. Benim merak ettiğim elimdeki ultrason kağıdında 4 mm lik keseyi cetvelle ölçtüm aynen 4 mm di. diğer 18 mmlik keseyi ölçtüm 13 mm çıktı cetvelde, acaba yanlış mı ölçtü, veya yanlış mı yazdı kafama takıldı. 🙁