Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

06.09.2014
26.111
A+
A-
Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Kesenin Olup Bebeğin Olmaması

       Anne adayında bir takım sağlık problemlerinden dolayı embriyo kesesi oluşur fakat ultrason görüntülerinde bebek görülmez.Bu duruma boş gebelik diyoruz.Diğer bir adıda ”su gebeliği” dir.

       Halk arasında “ su hamileliği” olarak bilinen boş gebelik kesenin olup bebeğin olmaması durumu, tanısı ultrason ile bebeğin kalp atımlarının görülmesi gerektiği haftalarda görülmemesi , kesenin boş olması ile koyulur.Bu durum kadın doğum uzmanı tarafından ultrason muayenesi ile tespit edilebilir. Anne adayı bu süreçte kendisini hamile gibi hissetse de embriyo kesesinde bir bebek bulunmaz. Böyle bir durum genellikle adet kanamasında sürekli olarak düzensizlik görülen kadınlarda çok daha fazla görülebilmektedir. Adet kanamasına göre hesaplanan hamilelik sürecinde yanlışlıklar olması su hamileliği durumunun ortaya çıkmasında etkili bir faktördür. 6 hafta içerisinde anne karnında embriyonun gelişmeye başlaması ve ultrason görüntülerinde görülebilmesi gerekmektedir. Anne karnında bu görüntülerin olmadığı takdirde uzmanlar geç yumurtlama olabileceğini düşünerek 1-2 hafta daha beklemeyi tercih etmekte ve boş gebeliğin (su gebeliğinin) kesin olduğunun kanısını koymaktadırlar. Boş gebelik teşhisi koyulan kadınlara tedavi olarak kürtaj ile boş gebeliğin alınması gerekir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

Bu hamilelik ile normal hamilelik arasında hiçbir fark yoktur. Bu nedenle de kişiler de mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi normal hamilelik belirtileri gözlemlenebilir.

Boşgebelik yaşayan kadınlarda kahverengimsi bir akıntı olabilmektedir.

Hamileliğinin boş gebelik olduğunun öğrenilmesinin tek yolu 6 hafta sonra ultrason görüntüleri ile gerçekleşmektedir.


Boş gebeliğin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

        Boş gebeliğin uzman doktorun kesin teşhis koyması ile birlikte çok daha fazla vakit geçirilmeden kürtaj yapılması gerekmektedir. Kürtaj sonrasında kadınların yumurtlama düzenleri birkaç hafta içerisinde tekrardan normale dönebilmektedir. Su hamileliği sonrasında kürtaj olan kadınların ortalama dört hafta sonra tekrardan adet görmeleri beklenirken kadınların bu operasyondan sonra hamile kalmalarında hiçbir sakınca görülmez.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 320 YORUM
 1. Irmak dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 8 haftalik hamileyim fakat çocuk görünmüyor doktor iki hafta daha bekle dedi bi zararı varmıdır boş gebelikse

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ırmak hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiş gerekmektedir
   bu zaman henüz dolması ise, bekleyiniz
   lakin doldu ise o zaman tıbbi nedenli tahliye (yani kuretaj) işlemi olmanız gerekmektedir

 2. Selda dedi ki:

  Merhaba ;
  Son adet tarihime göre 6+3 günlük hamileyim. Bugün doktora gittim keseyi gördüğünü fakat bebeğin görünmediğini kalp atışı alamadığını söyledi. 5 gün sonra tekrar kontrole çağırdı ve kalp atışı alamazsak kürtaj olmanız gerekli dedi. Ama kesenin içinde ufacık bir karartı vardı.

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar selda hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   bunun için henüz zamanınız var görünüyor
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 3. Kübra16 dedi ki:

  Merhabalar. 7 haftalik hamileyim kese göründü fakat bebek yok kalp atisi yok. Ve bugün kanamam oldu doktorum progestan verdi. Rahim agzinin kapali oldgunu kesenin hala yukarda olduğunu soyledi kanamam azaldi ama düşük yaptimmi ? Yoksa düşük tehdidi mi yaşıyorum?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar kübra hanım
   keseniz rahim içerisindeyse, düşük yapmamışsınızdır demektir
   lakin düşük tehdidiniz vardır, bu sebeple reçete edilen ilacı düzenli olarak kullanmanızı öneririm

 4. Canan dedi ki:

  İyi günler en son adetim 15 şubatta iki gün gecikdi ama ben hamile olabileceğim şüphesiyle test yaptım negatif çıktı ama yine de içim rahat etsin diye sağlık ocağından beta testi istedim ve sonuç pozitif çıktı ordaki hemşireler 5 haftalık hamile olduğumu söylediler fakat bugün doktora gittiğimde bebeği ultrasonda göremedik erken hamilelik de olabilir deyip beta testini bi de biz yapalım deyip tekrar kan tahlili istediler tahmini 3 haftalık olabilir dedi bi anlam veremedim görülmemesi normal mi

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar canan hanım
   gebelik kesenizin görülebilmesi için beta hcg değerinizin en az 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir
   çıkan sonuca bakınız, bu seviyenin altında ise görünmemesi normaldir
   lakin üstünde ise tekrardan muayene olmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.