40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Kesenin Olup Bebeğin Olmaması

       Anne adayında bir takım sağlık problemlerinden dolayı embriyo kesesi oluşur fakat ultrason görüntülerinde bebek görülmez.Bu duruma boş gebelik diyoruz.Diğer bir adıda ”su gebeliği” dir.

       Halk arasında “ su hamileliği” olarak bilinen boş gebelik kesenin olup bebeğin olmaması durumu, tanısı ultrason ile bebeğin kalp atımlarının görülmesi gerektiği haftalarda görülmemesi , kesenin boş olması ile koyulur.Bu durum kadın doğum uzmanı tarafından ultrason muayenesi ile tespit edilebilir. Anne adayı bu süreçte kendisini hamile gibi hissetse de embriyo kesesinde bir bebek bulunmaz. Böyle bir durum genellikle adet kanamasında sürekli olarak düzensizlik görülen kadınlarda çok daha fazla görülebilmektedir. Adet kanamasına göre hesaplanan hamilelik sürecinde yanlışlıklar olması su hamileliği durumunun ortaya çıkmasında etkili bir faktördür. 6 hafta içerisinde anne karnında embriyonun gelişmeye başlaması ve ultrason görüntülerinde görülebilmesi gerekmektedir. Anne karnında bu görüntülerin olmadığı takdirde uzmanlar geç yumurtlama olabileceğini düşünerek 1-2 hafta daha beklemeyi tercih etmekte ve boş gebeliğin (su gebeliğinin) kesin olduğunun kanısını koymaktadırlar. Boş gebelik teşhisi koyulan kadınlara tedavi olarak kürtaj ile boş gebeliğin alınması gerekir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

Bu hamilelik ile normal hamilelik arasında hiçbir fark yoktur. Bu nedenle de kişiler de mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi normal hamilelik belirtileri gözlemlenebilir.

Boşgebelik yaşayan kadınlarda kahverengimsi bir akıntı olabilmektedir.

Hamileliğinin boş gebelik olduğunun öğrenilmesinin tek yolu 6 hafta sonra ultrason görüntüleri ile gerçekleşmektedir.


Boş gebeliğin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

        Boş gebeliğin uzman doktorun kesin teşhis koyması ile birlikte çok daha fazla vakit geçirilmeden kürtaj yapılması gerekmektedir. Kürtaj sonrasında kadınların yumurtlama düzenleri birkaç hafta içerisinde tekrardan normale dönebilmektedir. Su hamileliği sonrasında kürtaj olan kadınların ortalama dört hafta sonra tekrardan adet görmeleri beklenirken kadınların bu operasyondan sonra hamile kalmalarında hiçbir sakınca görülmez.

Bu Haber 93.262 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 06.09.2014 Cts 07 : 6

YORUM YAZ
 1. Ebru dedi ki:

  Merhabalr ben dun doktora gittim 6+5 günlük hamileyim son adet tarihim 04.02.2018 doktor keseyi gördü fakat bebek göremedi beta HCG baktı 4156,72 çıktı bebegin görünmemesi norml mi yoksa dış gebelik midir ? Yardımcı olursanız cok sevinirim teşekkürler şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum 4 gün sonra yolk sac görülecek görülmemesi normal zira hcg değeri 5 haftalık gebelik olduğunu bize gösteriyor ultrason vaginal bakılsın konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 2. Gebe dedi ki:

  Merhaba, doktorumun soyledigine gore 6 haftalik gebeyim, en son 5 gun once kan testi yaptirdim beta hcg 4215 cikti. Ama bugun alttan ve normal ultrasyonda embriyo gozukmedi sadece kese gozuktu. Doktorum haftaya tekrar gelmemi soyledi. Bos gebelik olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum beta hcg bu değerde iken sadece kese görülecek buda beklenen normal durum 3 gün sonra usg tekrar edilsin usg vaginal yoldan bakılsın yolk sac izlenecek.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 3. Seda dedi ki:

  Merhaba 7+4 günlük hamileyim kese göründüğü fakat bebegin göremedik doktor kürtaj yapalım hemen dedi beklemelimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım gebelik haftasın doğruysa son bir kez alttan ultrason yaptırın hala kalp atımları izlenmezse beklemenin bir anlamı yok.

 4. Ayse dedi ki:

  26.02.2018 de beta degerim 6680 cikti. son adet 16.01.2018 bu gore 5 haftalik ve kesem vardi. ertesi gyn babami kaybettim onun acisiyla 28.02.2018 tekrar hastaneye gittim betam 10 000 cikti ve kese ile embrio gozuktu doktorum tekrar haftaya gelmemi istedi kalp atisi dinleyelim dedi. 09.03 2018 de gittim kesede embriyo gozukmedi. radyolojiye sevk etti neyseki orada kalp atislarini duydum. rapora gore 8 hafta 2 gunluk ama embriyo gore 6 haftalik 2 gunluk yolk sak 3 mm kesem ise 31.4 mm adet duzensizligim vardir 35 gunu bile gecer bazen sizce hersey normalmi yoksa bebegimide kaybediyor muyum?

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum embrio var canlı yolk sac 5 mm altında sorun yok takiplere devam edilsin geçmiş olsun diyorum.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 5. Kübra dedi ki:

  Merhabalar 8haftalik hamileyim geçen hafta kalp atışlarını duyamadik kese göründü ama embriyo görünmedi kesemin büyüklüğü 16.8cm betahcg 5840,6 acaba boş gebelik mi yaşıyorum ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kübra hanım ultrason ile tekrar bakılsın bu kese çapında en az yolk sac izlenmesi gerekir.İzlenmiyor ise boş kese tanısı konulabilir konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayenehane= 0222 231 08 25

 6. KÜBRA ZEYBEK dedi ki:

  MERHABA;

  6 HAFTALIK HAMILEYIM.DOKTORUM BENI KESE GORMEK ICIN CAGIRMISTI FAKAT KALP ATISLARINI DA DUYABILIRIZ DEDI SONRADAN.KESE VE YOLK VAR FAKAT EMBRIYOYU GOREMEDI:(NE YAPMAM GEREKIYOR

 7. emine dedi ki:

  Merhaba 8 haftlık boş gebelik gecirdim dun kürtaj oldum tekrar hamile kalabilmek için nekadar zaman gecmesi gerekir acaba teşekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım yeni bir gebelik için beklemeye gerek yok.Hemen denemelere başlayın bu arada folik asit ve D vitamini başlayın.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 8. Zeynep dedi ki:

  Meraba ben 6 haftalık hamileyim kan değerim 462 cıktı utrosonlada kese Görüldü ama ici boş kalp atisida duyulmadı boş gebelik olabilirmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım hcg değeri 462 iken gebelik kesesi ultrasonda görülmez. Şuanda 3 4 haftalık gebeliğiniz var. Son adet tarihiniz buna göre aralığın 20-24 arası olması gerekir. hcg yi 48 saat sonra tekrar edin konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 9. Özlem dedi ki:

  Merhabalar
  SAT a göre 6+3 haftalık hamileyim. Dün doktora gittim 10×8 mm boyundaymış kese. Kalp atışı gözükmedi haftaya tekrar gel bakalım dedi. 15 gün sonra gitsem kesin sonuç belli olur mu? 4 ay önce 3 kese vardı ve bebek oluşmadığı için düşük oldular korkuyorum bu sefer de aynısı olcak diye.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Geç döllenme durumunda gecikebilir. Son adet tarihiniz doğruysa 1 hafta sonra kalp atımlarınız izlenmesi gerekir.

 10. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben ayın 12.01 adet oldum bu ay olmadım bugün kan testi yaptrdim hcg 278.13 sonra kadin dogumcuya gittim rahmimde 5.00mm kese görüldü bu kötü bir şey mi lütfen beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Burcu hanım hcg değeri 278.13 iken ultrason gebelik kesesini göremez.kese için hcg değerinin 1200 ünite üzerinde olması gerekiyor. sanırım yalancı kese görülmüş. Önerim 5 gün sonra ultrason tekrar edilmesi.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 11. Merve dedi ki:

  Merhaba yaklaşık 8 haftalık hamileyim doktor kese var ama bebek görünmüyo kalp atışları duyulmuyor dedi çarşamba gününe kadar görünmezse kürtaj yapacak dedi şimdiye kalp atışlarını duymamız lazımmıydı ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım yapabileceğiniz bir şey yok.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrasonla bakıldıktan sonra kalp atımları izlenmezse beklemenin anlamı yok.

 12. Sinem dedi ki:

  Merhabalar 39 yaşındayım…. 20 Ekim son adet tarihim 22 Kasım ultrason kontrolünde 4 hafta 1 günlük ve 0.34cm. Gebelik kesesi göründü 8 Aralık ultrason kontrolüm de 6 hafta 3 günlük olmam gerekirken 5 hafta 4 günlük çıktım ve 1.50 cm. olmuştu gebelik kesesi ve Doktorum kesenin içinde bebeği göremedi döllenmenin geç olabileceği düşüncesiyle 1 hafta sonra tekrar bakalım dedi 8 yaşında bir oğlum var oğlundan önce 7 haftalık iken sonlandırılmış bir sağlıksız gebeligin vardı. Ayrıca şöyle bir durumda var ilişki vakitlerimde belli 27 Ekim 2017 ve 2 Kasım 2017 sizce herhangi bir sorun olabilir mi tekrar sağlıksız bir gebelik yaşama korkusu sardı beni düşüncelerinizi belirtirseniz çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli anne adaya kese ultrasona göre kese gelişmiyor, büyümüyor. Bu durumda gebeliğin sağlıksız olduğunu yani kaybedildiğini boş kese görünümü tanısı koyabileceğimizi söylüyorum.4 gün sonra ultrason kontrolü yapılsın yolk-sac yada embriyo görünmezse kesede 16 mm gelmezse gebelik sonlandırılsın diyorum.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 13. Simay dedi ki:

  Merhabalar bu ikinci hamile kalışım ilk hamileliğim boş gebelikti 8mm kese boyutu 9000lerdede beta dı 6haftalıktı bu seferki gebeliğimin 7haftasındayım kesem 2,5cm betamda 25.000degerler iyi ama boş gebelık diyorlar sizce beklemelimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Simay hanım üzgünüm.Doğru tanı zira kesenin boyutu 18 mm üzeri ise ve hcgde bu değerde ise yolk sac yada embrio görülmüyorsa boş kese tanısı rahatlıkla konulabilir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 14. Şerife sunu dedi ki:

  Merhaba ben 7hafta günlük hamileyim ama ultrasonda kese boş göründü bir iki hafta zaman taniyalim dedi doktor normal mi bu durum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şerife hanım genel olarak kalp atışları gebeliğin 6. haftasında izlenir.Gebelik haftanız doğruysa 1 hafta sonra alttan ultrason ilede izlenmezse beklemenin anlamı yok.

 15. Nisa dedi ki:

  Merhaba bugün 5+5 haftalik hamileyim dün gece asiri derecede kanamam oldu hastaneye gittigimde ise kese duruyor ve icinde kalp atisi yok ama hcg 18000
  Bu hcgye göre kalp atisi duyulmasi gerekmezmi? Kese bos olabilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nisa hanım verdiğiniz bilgilere göre gebeliğiniz 6 hafta civarında olması lazım, bu haftada henüz kalp atışı görülmemiş olabilir. 1 hafta sonra kontrol etmekte fayda var.

 16. Aynur dedi ki:

  Merhaba en son adet tarihim 30 eylül 2 kadın da beta hcg testi testi yaptırdım sonuç 349.5 çıktı 3 kasım da beta hcg testini tekrar yaptırdım 1.263,2 çıktı sonuç bugün doktora gittim 4 haftalık dedi geç yumurtlama olabilir dedi keseyi gördü fakat bebek yok dedi 4 haftalıkken bebek görünür mü? İçime kuşku düşür dü beni bilgilendirirmisiniz .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aynur hanım genel olarak gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasında, kalp atımları 6. haftasında ultrasonda izlenir.Önümüzdeki salı günü doktorunuza tekrar başvurun.

 17. ayse dedi ki:

  Merhaba, Geçen hafta Çarşamba ayın 8 inde adet olmam gerekiyordu olmadım. 9 Kasımda idrar testi yaptım çok belirgin olmasa da çift çizgi çıktı 13 Kasımda kanda gebelik testi yaptırdım bhcg değeri 70.27 çıktı ama bu süreçte kahverengi akıntılarım oldu bazılarının içi damarlı gibiydi bugün sabahta adet kanamam gibi kanama oldu ve belimde hafif bir ağrı var sizce ne olabilir kan testine göre 4 haftalık hamile gözüküyorum

 18. eylül dedi ki:

  merhaba,
  adet tarihine göre 7+3 günlük hamileyim 6 haftalıkken ultrasona girdim kese vardı 10 gün sonra yeniden bakalım dedi doktorum bugün gittiğimde ise iç kese oluşmuş fakat bebek hala yok doktor olumsuz da olabilir 1 hafta bekleyelim dedi iç kese oluşmuş mide bulantılarım mevcut ve hiç kanamam olmadı olumsuz bir sonuç alır mıyım endişeleniyorum

 19. ayşe dedi ki:

  merhaba,
  8 kasımda adet olmam gerekiyordu ama olmadım 9 kasımda idrar testi yaptım çok belirgin olmasa da çift çizgi çıktı 13 kasımda da kan testi yaptırdım 70.27 çıktı sonuç ama kan testini yaptıgım gun ve ertesi gun birer sefer kahverengi akıntı geldi daha sonrasında az bir miktar kanama oldu bugün de sabah kanama olmuştu ve gün içinde adet günü gibi kanamam ve karın bel kısımlarımda sancılarım var birarada kan pıhtısı geldi ufak boyutta gebelik var mıdır yoksa düşük mü yapıyorum anlayamadım

 20. merve dedi ki:

  Merhaba 1 ay önce adetim geciktiği için hastaneyee gittim beta 32 çıktıı doktorr 1 haftaa sonra tekrarr gel dedi gittim beta değerim 668 di yalnız kese görünmüyo doktorr 3 gün sonra gel dedii gitmedm evde test yaptm 2 çizgi oluştu 2 3 gündür et türü şeyler görüncee midem bulanıyo karnımda ara ara sancılar oluyo ama korkuyorum kese boş çıkacak diye sizce sonuç nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin takibi için doktora başvurmalısınız.

 21. Betul dedi ki:

  Merhaba benim adetin 43 gün gecikti idrar testi yaptım pozitif çıktı doktora gittim kese görünüyor ama bebek küçük olduğundan gözükmüyor dedi 10 gün sonra tekrar gel dedi. Kan testi de yapmadı daha kaç haftalık hamileyim onu da bilmiyorum korkuyorum kese bos çıkacak diye.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım önce kanda tespit edilir.Daha sonra genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün arayla kanda beta HCG takibi yapılmalı.

 22. Damla dedi ki:

  Merhaba hocam beta hcg 3856 değerinde çıktı üzerinden 1 hafta geçti doktorum kesenin büyüdüğünü fakat bebeğin kalp atışlarının duyulmadığını söyledi 2 hafta daha bekleyelim tekrar bakalım dedi bu durum ciddi mi. Çok korkuyorum lütfen beni aydınlatırmısınız

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Damla hanım sorunuzun cevabına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/beta-hcg-3856-degerinde-kalp-atislari-yok-bu-durum-normal-mi.html

 23. cansum dedi ki:

  hocam mrb dun aksam kanama ve siddetli agri sikayetiyle hastabeye kaldirildim son kontrolumde doktorum gebeligimin cok yeni oldugunu daha kesenin bile olusmadigini soyledi 6 kasimda betahcg 149 cikti kanamadan sonra dun aksam olctuklerinde 368 cikti dusuk yok kan degeri iyi dendi dune gore agrimda kanamam da daha iyi durum da ama ufak bir Parca gordum dusuk olsaydi devami gelir miydi hocam yada bebek dusmus olursa kese olusur mu.Saygilarimla

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cansu hanım kan değeri artışı iyi. Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 24. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam bir aylık hamileyim bugun az kanama oldu doktora gittim kese var dedi ama bebek gorunmuyor yardimci olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım genel olarak gebelik kesesi 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.1 hafta sonra alttan ultrason ile muayene olun.

 25. Pınar dedi ki:

  Merhaba.Ben 4 haftalık hamileyi.Hamileliğimin ilk 13 gününde kısa dalga diatermi fizik tedavi gördüm belimden.Hamile olduğumu öğrenir öğremez doktora gittim.Kese oluşmuş ama henüz içi boş dedi.Sizce bebek gördüğüm tedavid3n etkilenmişmidir.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım gebeliğin ilk 10 günü için ya hep ya hiç kuralı geçerlidir, yani ya düşük olur ya da tamamen sağlıklı olur. Ancak 13 gün dediğiniz için maalesef durumunuz biraz riskli olabilir. Kısa dalga diaterminin gebelik üzerinde olumsuz etkisi olduğunu gösteren çalışmalar mevcut.

 26. gűlsade dedi ki:

  Merhaba 6 haftalik hamileyim 5 haftalikken kesede bebekte gorundu bugun gittim gorunmuyo cok acil lutfen yardim edinnn

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülsade hanım kalp atımları genel olarak 6. haftada ultrason ile izlenir.Kalp atımları başlayıp durduysa yeniden başlamaz.

 27. Hande dedi ki:

  Merhaba kese var ama bebek ve kalp atis yok 8 haftalik kurtaj denildi herhangi bi kanama olmadi ne yapabilirim bekleyimmmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hande hanım gebelik haftanız doğruysa kalp atımları başlamış olmalıydı.Beklemenin bir anlamı yok.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 28. Ayse dedi ki:

  Merhabalr 7 haftalık hamileydim bugün ilk defa ultrason kontrolüne gittik doktor kesenin oluşup bebeği göremediğini söyledi 😥😣 röntgen gorusu almamız gerekiyor dedi.yarin tkrar gidicem sizce bebek yok mudur. Sabahtan beri ağlıyorum😣

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

  2. Aysenur dedi ki:

   Meraba 5 haftama bugün girdim ben kanmda hamileyim alltan baktlar kesesi var ama ultosyanda bebek gorunmyo neden ne yapmam lazm

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar Ayşenur hanım kalp atışları genel olarak 6. haftada izlenmeye başlar. 4 gün sonra alttan ultrasonografi ile tekrar kalp atımı kontrol edilmeli.

 29. Refika dedi ki:

  Mrh hocam 5 haftalık gebeyım ama ilk tahlilde hCg 46.4. Üç gün sonraki tahlilde 50.7 kese boş olma ihtımali var dedi aile hekimim beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Refika hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 30. Seda dedi ki:

  Iyi gunler son adet tarihim 17.07.2017 gecen cuma test yaptim pozitif cikti ama ultrasonda gorunmedi vajinal muayene yaptı doktor keseyi gördü bugün gittiğimizde kese ultraso da gorundu fakat kendisi gorunmedi sadece kese gorundu sizce bi Skinti var mi .

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım gebelik takip edilmeli 4 gün sonra tekrar alttan ultrason ile kalp atımları takip edilmeli.

 31. Aras dedi ki:

  Gebeligim 6 hafta+6gunluk bugun çok şiddetli karın ağrısıyla doktora gittim.doktor kesenin icinde bebek olmadigini kesenin de kan pıhtısından oluşuğunu söyledi.sabah gel kürtaj yapalim dedi. Kan degerlerimde bebegin oldugu gözleniyor ama bebek gelismemis dediler.bu degerin 1500 civarinda oldugunu soylediler.baska bir doktor da birkac gun bekleyip tahlil yaparak gelismeye bakalim dedi ama karin agrim cok fazla simdi ne yapmam gerek yanlis bir karar vermek istemiyorum lutfen yardimci olursaniz sevinirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kalp atışları genel olarak gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Doktorunuz tarafından değerlendirme gerekir.

 32. sinemcan dedi ki:

  Merhaba benim Sat 19.07.2017 gecikince test yaptik ve pozitif cikti 18.08 de hcg 3559 cikti ve karin muayenesinde kese olusmus cok kucuk dedi dr 3 hafta sonra tekrar cagirdi kalp atisi icin normal mi boyle olmasi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar genel olarak kalp atımları ultrason ile 6. haftada izlenir. 1 hafta sonra kalp atımlarının izlenmesi için doktora başvurabilirsiniz.

 33. rukiye kundakci dedi ki:

  Merhaba hocam ben 9 haftalik hamileyim bebeğim 6 haftalik ken doktora gittim kalp atışı başlamıştı 3 hafta sonra kontrole gel denildi bana gittim doktorum bebeğin kalbi atimi görün muyor dedi sonra başka bu doktora yönlendirdi oda aynı şeyi söyledi bana ilaç uygulamasıyla düşük yapabileceğimi söyledi ama ben beklemek istedim hiç kanamam veya ardında olmadi her şeyim normal kusmam mide bulan tim hala devam ediyor sizce ne yapmalıyım ne olur yardımcı olun bana bebeğin olduğu kesede baya bu büyümüş dedi neyden kaynaklar miş olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rukiye hanım genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları başlar.Kalp atımları durduysa yeniden başlamaz.

 34. Yildiz dedi ki:

  Merhaba kanda hamileyim idrar da hamileyim 1 ay oldu suan ultrasyonda ne kese nede kalp atisi var yardimci olurmusunuz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yıldız hanım genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımı izlenir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kaç haftalık hamile olduğunuzu yazmamışsınız. 2 gün arayla kan testi yaptırın.

 35. Esra dedi ki:

  Merhaba benimde kafama takılan bir durum var son adet tarihim 20.06.2017 21.07.2017 de test yaptım pozitif cıktı, beta hcg
  24.07.2017 331.41
  27.07.2017 538.61
  29.07.2017 492.58
  07.08.2017 1138.42
  09.08.2017 722.98
  Doktor alttan muayenede kesede bebek göremedi bu değerler için birseyde söylemedi 4 gün sonra tekrardan tahlil dendi ne yapmam gerek acaba dış gebelik midir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım son yaptığınız 09.08.2017 tarihindeki beta HCG testinde kan değeri 1138 den 722 ye düşmüş.Kan değerindeki düşüş düşüğün göstergesidir.

 36. Sinem dedi ki:

  Merhaba benim sat 14 mayıs 10 haftalık gebeyim ve bebek hala görünmüyor 4 kez ultrasona girdim hala yok Dr geç yumurtlama olabilir dedi olabir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım genel olarak kalp atışları gebeliğin 6. haftasında izlenir.gebelik haftanız doğruysa beklemenizin anlamı yok.

 37. Aslı dedi ki:

  Merhaba Ultrasonla kese gözükmedi basta iki hafta sonra gittigimde 6 hafta 4 günlük denildi kalp atisi oluşmuş dedi ama dinletmedi neden olabilir acaba bir sorun varmidir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım 6+4 günlük iken rahim içinde kese izlenmesi gerekir.Eğer rahim içinde kese izlenmediyse dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.
   *Sizin bahsettiğiniz kalp atımlarının başlamaması ise 1 hafta sonra alttan ultrason ile tekrar kontrol ettirin. Bundada kalp atımları izlenmez ise boş gebelik olabilir.

 38. NHL dedi ki:

  Merhabalar SAT : 24 mayıs 2017 13.06.2017 de beta hcg 0,10 28.06.2017de 6241 degeri çıktı. şuan 7h 4g gebelik kesesi var ama embriyo görünmüyor. 1 hafta önce vajinal baktırdığım halde görünmedi. Beklemeli miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Geç yumurtlama konusunda ultrason muayenesi ile belirlenir.Geç yumurtlama dahi olsa en fazla 10-14 gün beklenir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrason ile bakıldıktan sonra beklemenin anlamı yok.

 39. ege dedi ki:

  Merhaba benim 1 hafta once hamile oldugumu anladim doktora gittim ultrasonda kese goremedi sonra beta hcgme bakildi 3000 olmayinca gorulmeyebilir dedi ve geldik sonra hafif bi aekilde kanamam basladi sol kasigimdada agri vardi tekrar gittik doktora rahimden ultrsonla bakildi rahimdede kese goremedi tekrar beta hcgme bakildi yine yukselmisti sonra metorektor ignesi verdi dis gebelik varsa duser dedi 3 gun snra beta hcgme bakildi bu sefer yine yikseldi 4956 olmustu rahimden ultrasilonla tekrar bakildi kese olusmustu ama ici bos dedi igne bi ise yaramams dedi yarin sabah gel kurtajla temizlicez sonra patoloji bolumune incelemeye gondericez dedi dis gebelikmi degilmi diye ne yapmam gerekiyo suanda 5 haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar anlattığınıza göre kese rahim içinde oluşmuş dış gebelik söz konusu değil.Rahim içinde embriyo oluşmamış boş gebelik.

 40. Tuba dedi ki:

  Bn 7 haftalik hamileyim ama kesede bebk gozukmedi bundan once 4 dusuk yaptim ama kesenin icinde pek belirgin olmasada ufak bi nokta war yani bisi war acaba bebek olabilir mi kurtaj olmalimiyim bos kese olsa kesenin icinde bisi olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Bir hafta daha beklemek ve tekrar ultrason tekrarı yapmak uygun olur.
   Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

   1. Ödül dedi ki:

    Selam benim son adet tarihim 19 mayis 30 mayistada evlendim fakat hamilelik testi yaptim cok belirgin çıktı sonra kan testi verdim 8615 cikti ultrasonda bebek görülmedi. 1 hafta sonra tekrar kan testi yaptim 23050.2 cikti 10 gun sonra muayne olmaya gittim kese oluştu fakat bebek yok haftya gelin dedi ilk hamileligim cok endise duyuyorum lutfen yardim edin 🙁

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrason ile baktıktan sonra beklemenin anlamı yok.

 41. Emine dedi ki:

  Merhaba bi konuyu danışacaktım. Bir düşük geçirdim bi tane de biyolojik olarak varmış. Bunlardan sonra Doktora gittim ama bi sıkıntı olmadığını söylediler. Eşimin sperm sayısına bakıldı toplam 33 milyondu. Hızlı ileri hareketlilik 2 milyon. Yavaş ileri hareketlilik 16 milyon. Yerinde hareketlilik 7 milyon. V hareketsizlik 8 milyondu. Sonra rahim duvarında kalınlaşma olduğu söylendi. Bu sırada benim hcg değerlerim yüksekdi ve gebesiniz dendi. Önce 423tü. İki gün sonra 845 oldu. 4 gün sonra 6 bin oldu. 1 hafta sonra da 15 bin olmuş. Adet tarihine göre 7 hafta 2 günlük hamileydim. 7 haftalıkken çok az bi kahverengi leke gelmişti ben de doktora gittim kalp atışlarını duymak istedim ama ultrasonda ve jinekolojik muayenede kesenin boş olduğunu söylediler. Ayrıntılı ultrasona gönderildim ve orda da gözükmedi ama 1 hafta sonra tekrar bakalım dendi. Doktor ümitli konuşmadı bu boş gebeliğin sebebi ne olabilir? Tekrarlanmaması için ne önerirsiniz. Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Anneden gelen genlerle babadan gelen genlerin birleşmesi esnasında küçük bir sorun olsa dahi bebek gelişimi durabilir kalp atımları başlamaz
   Bir sefer bu durumla karşılaşmak önemli değildir.Tekrarlarsa ileri testler gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 42. Kübra dedi ki:

  Ben 4 haftalık hamileyim ilk muayenem doktora gittim kese görünüyo dedi haftaya tekrar gel kese büyüyo mu diye kontrol edelim dedi sizce 5.haftada kese büyür mü bir bilginiz var mı ilk hamileliğim çok endişeleniyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 43. Saynur dedi ki:

  Ben bugün doktora gittim 6 haftalık ise gözüküyor ama bebeği besleyen torba yokmuş anlamadı çok. Üzüldüm haftaya gel gene bakicaz dedi sonuç ne olur acaba cevap alabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Karından yapılan ultrasonlarda kese içeriği çok iyi değerlendirilemeyebilir. Doktorunuz o yüzden ikinci bir kez daha bakmak istemiş olabilir. Kese büyüdükçe içeriği daha iyi görüntülenebilir. İçinizi rahat tutun, doktorunuza tekrar görünün. Sağlıklı günler diliyorum.
   Radyoloji Uzmanı
   Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
   Telefon:(0312) 224 13 14

 44. Derya dedi ki:

  Merhaba 2 kez boş gebelik yasadım ikisinde de bebek gorunmedi kendıliğinde düştü genetik ve pıhtılaşma testi temiz çıktı Dr. Dene olck dıyo sizce neden oluyo boş gebelik hiç cocugum yok

  1. admin admin dedi ki:

   Tekrar gebelik öncesi birtakım testler yapılmasını öneririm.
   Detaylı Bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız ;
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/infertilite-arastirma-testleri.html
   Op Dr Zeki Salar
   Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

 45. Melek dedi ki:

  İlk kontrole gittiğimde hcg 10.000 çıktı ve 5 haftalık hamile olduğum söylendi. Fakat kese net görünmüyor dedi doktor. 7. Haftaya ultrason verdi ve ultrasonda kalp atışı yok dedi tekrar alttan ultrasonda kalp atışı görünüyor fakat haftaya tekrar gelin dedi. Ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasında, kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son adet tarihi doğruysa; 1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımlarına bakıldıktan sonra hala kalp atımları yoksa beklemenin anlamı yok.

 46. Ayşe dedi ki:

  7 haftalık hamileyim doktora gittim vajinal muayene oldum kalp atişi var ama kese boş bebek görünmüyor

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım kalp atışı varsa kese dolu oluyor.Bir yanlışınız var.

   1. Ayşe dedi ki:

    DokTor öyle dedi kese boş görünüyo dedi

    1. admin admin dedi ki:

     Bir yanlış anlama söz konusu sanırım.Gebelik haftanız doğruysa kalp atışları izlenmesi gerekirdi.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 47. Elif dedi ki:

  Ben ultrason da 5 ama adet tarihine göre 6 haftalık hamileyim kese de bebek görünmedi boş gebelik olabilir dedi doktor ne düşünüyorsunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Elif hanım gebelik kesesi rahim içinde izlenmiyorsa dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 48. asya dedi ki:

  6 haftalık gebeyim ama ultrasnda kese göründüğü halde bebekgörünmedi normalmi

 49. Kübra dedi ki:

  Ben 7 haftalik hamileyim doktora ilk gidişimde herhangi bir sorun yoktu hamilelik kesesi gözüküyordu 15 gün sonra tekrar gittiğimde kesenin büyüdüğünü ama bebeğin gözükmediğini söyledi bir hafta sonra gelmemi istedi kalp atsini duyamiyorum dedi bebek gözükmüyor olabilir dedi özel e gittim direk kürtaj a almak istedi sizce ne yapmalıyım yardım ederseniz çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.1 hafta sonra doktor kontrolünde alttan ultrason öneririm.Bu kontrolde de kalp atımız izlenmezse beklemenin anlamı yok.

 50. Burcu dedi ki:

  Kan testinde hamileyim ama kese gorunmedi.Karin agrim ve kanamam var.Doktor ultrasonda bebegi gormedi.Dusuk dedi ama kurtaj olucaksin demedi.Kendi kendine duser dedi.Acaba kendi kendine dusermi.Kurtaj olmama gerek varmi.Lutfen cevap verir misiniz.

  1. admin admin dedi ki:

   Erken dönemdeki düşüklerde genellikle herhangi bir müdahaleye gerek olmaz.1 hafta sonra kontrole gidin.

   1. Burcu dedi ki:

    Tesekkurler

 51. İpek degırmenci dedi ki:

  Bende dün hastaneye gıttım kanda cıkmıstı bebek cok yenı demişti doktor dun gıttım ultrosonda baktı doktor ilk gidişimdi sonra bi kesecik var dedı 2 hafta sonra gel dedi sebebi nedir acaba cok uzuluyorum canm sıkkın yanı

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin kalp atışları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bu nedenle doktorunuz 2 hafta sonra gelmenizi istemiştir.

 52. Dilekk dedi ki:

  Merhabalar öncelikle ben 12 Nisan da hcg baktırdığımda değerim 18300 çıktı ve ardından 15 Nisan kadın Doğum doktoruna gittim 5+5 günlük hamile olduğumu kese göründüğünü ve embriyo görüşmediğini belirtti 10 gün sonrası için kontrole çağırdı. 17 Nisan da hcg değerime tekrar baktırdım 25600 çıktı ,bu değerler sonucunda aksi bir durum varmı hcg artısı normalmi olması gereken gibimi şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize ve gebelik haftanıza göre bebeğin kalp atımları görülmesi gerekirdi.17 Nisan’da yapılan ultrason muayenesinde kalp atımları görülmediyse sağlıksız bir gebelik gibi görünüyor.

   1. Dilekk dedi ki:

    İlginiz için teşekkürler

 53. Pınar dedi ki:

  Evde hamilelik testi yaptim iki cizgi cikti bir tanesi silikti normal adetimi bugun olmam gerekiyor ama hamileligin belirtilerinin hepsi var ve bugun kadin dogum doktoruna gittim vajinadan bakildi ve kese gorulmedi kucuk oldugu icin gorunmeyebilir dedi hamilemiyim degilmiyim net bilgi vermedi hamile olma durumum nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.
   *Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.
   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 54. kısmet dedi ki:

  6 haftalık hamileym dktora gittim hicbiseu goremedi

  1. admin admin dedi ki:

   **Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir

 55. sibel dedi ki:

  11 haftalik hafileyim surekli karnimdan cocugu goremiyolar sebebleri nedir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Sibel hanım çocuğu göremiyorlar derken neyi kastediyorsunuz.Kalp atımları gebeliğin 6. haftasında başlar.

 56. Songül Karatoprak dedi ki:

  8 haftalık hamileyim 3 gündüzlü kanam var kese var bebek kalp atışı duyulmuyor düşük önleyici hap kullanıyorum düşülmüş yoksa boş hamileliğini kafam karışık

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftanıza göre kalp atımları izlenmesi gerekirdi.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 57. belkiz dedi ki:

  Son bi sorum oluck doktur bey 8. Haftada normal ultrosonla alttan muayene ile bebegi görup kalp atisi almak mümkun olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 6. haftasından itibaren kalp atışları ultrasonda izlenmesi gerekir.

 58. Belinay dedi ki:

  Mrb ugün hasthaneye gittim bebek var ama gelişmemiş dedi salı gününe kadar bekleyin dedi eğer gelismese kürtaj la alrdcz dedi ne yapmamı onerirsiniz 19 şubatta adet olmuştum acaba dollenmem geç olmuş olamaz mi 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 59. belkiz dedi ki:

  Merhaba ben8 haftalik gebeyim bugun doktora gittim ama doktor gebelik kesesini görmekle beraber bebegi goremedini soyledi bir hafta sonra bida gel dedi bu normalmi yolsa bos gebelikmi yardim edin nolur

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

   1. belkiz dedi ki:

    Bu gibi durumlar olabiliyomu yani hic önce bebegin göredigi daha sonra görüldugu zamanlar olabiliyomu. Çok üzülüyorum gercekten duydugumdan beri dünyam başima yıkıldi ve bi sorum daha olucak bu defa normal ultrosonla devilde renkli ultrasonla baktirsm yine sonuc aynimi olur

    1. admin admin dedi ki:

     Bu konuda kendi kendinize üzmenizin bir faydası olmaz.Gebelik haftanız doğruysa beklemenin bir anlamı yok.

     1. belkiz dedi ki:

      Peki tesekkür ederim

 60. canan dedi ki:

  merhaba, dün kalp atışlarını dinlemek için doktora gittim. normalde 7+2 olması gerekirken benim kese 5+2 ile uyumluymuş döllenme geç olmuş olabilir dedi beta hcg bakalım öyle konuşalım ama büyük ihtimal düşük olmuş dedi ama benim hiç ağrım ve kanamam yok.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftanız 7+2 ise kalp atımları başlamış olması gerekirdi.Doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

 61. sena dedi ki:

  iyi günler 24 ocak adet başlangıcım gecen hafta doktorum keseyi gördü bebek yoktu bugun gittim ultrson sonucum 19 mm (6h) ile uyumlu gs izlenmiştir fetal yapılar net olarak saptanamamıştır .erken gebelik ? bhcg ve usg takibi önerilir .doktorum haftaya tekrar çağırdı bir sorunmu var bebeğim neden gözükmüyor.44 yasındayım 2 gebeliğim sonlandırıldı en son 2014 mayıs ayında 1. kese yapısı bozuktu 8 haftada kalp atışını aldık sonraki hafta kalbi durmuştu.2 gebelik 9 haftalık gebeliğim vardı ebek gözükmedi alttan usg görüldü bebek 5 haftalıktı gelişmemiş diye alındı bilgilendirirmisiniz

 62. hülya dedi ki:

  Son adet başlangıç tarihim 27 ocak, 4 martta beta hcg değerim 2880.12 14 ünde kalp atımına bakılacak dediler 14ünde ultrasona baktı kese oluşmuş 2-3 hafta sonra tekrar gelin dedi dr . kafamda bi sürü soru var sizin yorumunuz nedir Saygılarımla..

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra kalp atımlarının izlenmesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 63. ayşe dedi ki:

  ben 6 hafta 4 ünlük hamileyim kan değerim 7400 çıktı kese 15 mm olmuş ama bebek görünmüyor neden acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım gebelik haftanıza ve kan değerinize göre kalp atışı izlenmesi gerekirdi. 1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason ile kontrol edilsin.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

  2. kübra dedi ki:

   Cnm yorumunu simdi okudum bazen olabiliyomus bu tarz seyler suan durumun nasil

 64. arzu dedi ki:

  Rahimde kese varmış ama bebek yok bana hiç birsey söylemiyorlar kan tahlili ve idrar tahlili yapıldığında bebeğin olmadığını söylüyorlar.adet kanaması görüyorum sizce ne olabilir?

  1. admin admin dedi ki:

   Arzu hanım kanama varsa düşük yaşıyor olabilirsiniz.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 65. Ayşe dedi ki:

  5 haftalık hamileyim kese oluşmuş bebek daha görünmüyor erken dedi doktor normal mı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra kalp atımlarının izlenmesi için kadın doğum uzmanına başvurun. Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 66. Elif güler dedi ki:

  Birde 2günönce16 mm olan kese bugün 2.10cm sizce gelişme var mı doktor 1hafta daha bekleyelim dedi

 67. Elif güler dedi ki:

  Merhaba 11 haftalık hamileyim kese var ama bebek görün müyor kese büyümeye devam ediyor sizce boş gebelik mi

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Gebelik haftanıza göre kalp atımları başlamış olması gerekirdi.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir. Beklemenizin bir anlamı yok.Doktorunuzun söylediklerine uyun.

   1. Elif güler dedi ki:

    Tesekkur ederim

 68. Merve dedi ki:

  Son adet tarihim 12 aralık normalde 7+3 hamile olmam gerekiyo fakat ultrasyonda küçük duruyo dedi dr beta hcg degeri ilkinde 528 di 2 gün sonra yaptırdım 738 çıktı dr düşük dedi tekrar yapalım dedi 1643 çıktı özele gittim normal dedi adet tarıhıyle uyuşmuyo dedi ultrayonda vaktı küçük kese gözükmeye bilir dedi ama kese gözüktü 2 hafta sonra tekrar gel dedi kalp atışını bakalım dedi gittim kalp atışı duyulmadı kese 16 mm dedi yolk sac 3.5 mm dedi 1 hafta daha bekleyelim dedi sizce sonuç ne olur lütfen acil yorum😢

 69. Rabia dedi ki:

  Ben 6+3 günlük hamileyim 5 haftalikken konya da verilen ultrason görüntüsünde kese icinde mercimek kadar bi şey vardı sonra agriya geldim üç tane falan doktora gittim
  Bi tanesi kalp atışları var ama net değil die dinletemedi sonra başka doktora gittim kesede bebek gorunmuyo dedi
  Bu haftalarda görünmemesi boş gebelik mi oluo

 70. Özge dedi ki:

  Merhaba benim ilk regl günüm 17 aralık 2016.kan testini 25 ocakta yaptım 289.9 çıktı. Bugün yani 30 ocakta tekrar kan testi yaptım ve 666 çıktı sizce bu artış normal mi bana düşük geldi çok korkuyorum lütfen yardımcı olun

 71. Ece gül dedi ki:

  Merhaba 2 aralık adet tarihimdi 7 aralıkta bitti 2 hafta önce kan testin de çıktı 220 betaydı doktora gittim pazartesi günü tekrar kan verdim 240 çıktı bugün verdim 251 cikti 🙁 özel hastaneye gittim doktor tüp içinde kaldığını gelişmediğini söyledi Normal de şuan 6 haftalık hamile olmam gerektogiNi söyledi .ama kanamam yok 2 güne düşer dedi anlamadım ve açıklama yapılmadı nezaman adet olurum neden gelişmedi vs 155 boyum 48 kg mim 🙁 Çok mutsuzum

 72. Burcu Türk dedi ki:

  7 haftalik hamileyim ama kese hala boş haftaya yine doktora gideceğim daha önceki gebeligimde hic boyle bi sey yasamamistim bos gebelik olma olasiligi nedir onceki hamileligimde 6. Haftada kalp atislarini duymustuk bunda bebegi bile goremedik daha

 73. Denizli dedi ki:

  İki aylık hamileyim kalp atışlarını dinlemeye gittik kalp atışı Yok kese biçimsiz dedi az önce tekrar konuştuk keşe boş çocuk hiç olmamış dedi ne yapmam gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   *Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 74. zeliha dedi ki:

  Ben sali günü doktora gittim kan testi yaptığında doktorum şüpheli gebelik dedi ve yarın için tekrar çağırdı ne demek istedi bir sorun varmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik var diyebilmek için 20 ve üzeri değerler gerekir. *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5.haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atışları görülmesi gerekir.

 75. Defne dedi ki:

  Meraba benim ilk önce 3 kez negatif çıktı kan ile hastalığımın 8. Gününde bile negatifti 11. Günde evde test yaptım pozitif çıktı ama 3 hafralıkta gittim doktora normal iyi falan dedi ama geç son anda oluşmuş ondan dolayı geç olabilir dedi ve 6 hafta 2 günlüktü gittim ve kese var çocuk şuanda gözükmüyor dedi doktorumda seninki sonradan oluştuğu için 1 ay bekleyecez dedi sizce oluşurmu çok korkuyorumm 😞😞😞

  1. admin admin dedi ki:

   *1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.Gebelik haftanız doğruysa 1 ay beklemenize gerek yok.
   *Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 76. aysel dedi ki:

  merhaba ben 5 +3 gunluk hamileyim kahverengi akintim ve sancim oluyo neden oldugunu bilmiyorum doktora gittim bugun kesen kucuk bebek tutunamamis dedi korkulacak bisey olmadigini soyledi ama on gun kontrolum var gidecem de icimde bir terddut korlmuyo deilim acikcasi bisey olur bebege diye

 77. Menekse dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 26 ekim ve kese 6hafta 5 gunlukken goruldu bebek gorulmedi daha san 7 haftaligim ve korkuyorum doktorum saglikli gebelik duyo ama bebegi gormedi korkuyorum bos gebelikten yarin doktora gitsem bebek gorunurmu yardimci olun bana

 78. Aycan dedi ki:

  İyi günler. Ultrasondan bakıldığında kese görünüyor ancak hareketlilik yok daha dedi Dr. Hesaplara göre 7 haftalik.biraz endişeliyim.en son adetim 19 ekim. Ancak adet sürem ortalama her ay 10 gun sürüyor ama son 4 gün lekelenme şeklinde sürüyor. Acaba bu yumurtlamayı geciktirir mi. Bebek neden hala görünmüyor.

 79. berna dedi ki:

  hastaneye doktora göründüm gebesiniz dedi 20 gün sonra kontrola gel gittim ama ultrasyona verdi kese çok kalınmış ama çoçuk yok doktor tekrar 10 gün sonra tekrar gel dedi 2 gündür midem çok bulanıyor hocam yardımcı olursanız sevinrim çok tşk

 80. Suna dedi ki:

  Merhaba ben 11 haftalık hamileyim ikili tarama icin dün doktora gittim fakat kese içinde bebek görünmedi 6 haftalıkken gittiğimde hicbir sorun yoktu görünmüştü bikac doktora daha gittik hepsi aynı şeyi söyledi ve çözümün kürtaj olduğunu söylediler kanamam yok leke yok beklesem bir şey değişir mi ? Yani sonradan görünme durumu olabilir mi . Beklemem benim sağlığını bozar mi

  1. admin admin dedi ki:

   Bebek kalp atışları durdu ise bir daha başlamaz.Doktorunuzun önerilerine uyun.

   1. Leyla dedi ki:

    Meraba lar benim sorum ben 6 haftalık hamileyim ultrasonda hiç bilet beli etmedi ne kese ne kalp atışı çok gerginim beni lütfen bilgilendirin doktor Bi şey demedi neden acaba meraktayım

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Leyla hanım gebelik haftanız doğruysa kese izlenmesi gerekirdi.Sağlıksız bir gebelik gibi görünüyor.

 81. medine dedi ki:

  Merhaba 5+5 haftalık hamileyim bugün doktorumu gördüm ve kesemin bozulduğunu, içinde bebeğin olmadığını ve kürtaj olmam gerektiğini söyledi. Ama ben biraz beklesem bana bir zararı olurmu belki sonradan gelişir ?

 82. Pinar dedi ki:

  Merhaba. Ben uc ay ara ile iki dusuk yaptim. İlk dusugumde 7+2 haftalikken kanamam basladi. Kese ve yolk salc gozukmustu belli belirsiz bir beyazlik var bebek olabilir demisti doktorum ama kalp atisi hic duyulmadi.kanamam basladi ve ertesi gun kurtaj oldum.ilk gebeliklerde dusuk olabilir beklemene gerek yok dedi ve ben hemen iki adet doneminden sonra ikinci bebek icin hamile kaldim. Bu sefer baska bir doktora gittim ve daha once dusuk yaptigim icin hormon testi istedi progesteron hormonum 6haftalik gebelikte 6,9 cikti. Dusuk riskim oldugunu soyledi progesteron iceren ilac takviyeleri aldim ve yine 7+2 haftalikken kanamam basladi ve dusuk yaptim.
  Benim sorum şu olacak; iki gebeligimde de bebegin olusmamasinin sebebi sizce ne olabilir ?sizin yorumunuz benim icin onemli.bir de bende progesteron hormonu dusuk diye mi bebekler dusuyor yoksa zaten dusecek olan sagliksiz bir gebelik oldugu icin mi progesteron hormon degerim dusuk cikiyor?
  Cevabiniz benim icin cok kiymetli. Uzun uzun anlattim. Biliyorum sizin icin sıkintisi olan yuzlerce kisiden biriyim ama takdir edersiniz ki kendim icin biricik ve ozelim. Nasil bir yol izlemeliyim suan icin bilemiyorum..tesekkur ederim

 83. Reyhan dedi ki:

  Annem 1_2 hafta önce test yaptırdı pozitif çıktı dün de doktora gitti kalp atışlarını dinlemiş doktor orda boş olduğunu kesin olmadığını söylemiş bugün gitti evet kesin demiş doğrumudur bu kalp atışlarıda dinlenmiş

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atışlarının izlenmesi iyi.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 84. Yaren dedi ki:

  10 gündür kanamam vardı düşük riski var dedi doktor ayrıca kese var bebek yoktu şimdi kanamam yok fakat çok bel ağrısı ve koyu renkte akıntım var yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 6. haftasından itibaren bebek kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.Hamilelikte kırmızı kanamalar konusunda doktor değerlendirmesi gerekir.

 85. Aysel dedi ki:

  Merhaba , ben 6+4 günlük hamileyim bugün ultrasonla bakıldı kesem gözüktü ama bebeğim gözükmedi hiç bir şekilde kanamam falanda yok kese olupda bebeğim neden gözükmedi acaba çok mu küçük bebek 10 gün sonra tekrardan gidicem ?

 86. Zeynep dedi ki:

  Merhaba bes haftalık hamıleyken vajinal ultrosonla doktor baktı lekelenmem var dıye hıc bır sıkıntı yoktu uc gun once tekrar muane oldum fakat kesenın içi bulanık goruluyor lekelenme ıse 10 gun oldu sızce durum nedır

 87. Gülbahar dedi ki:

  Merhaba ben en son adetimi 12 mayista oldum haziranda 7 gün gecti adetim test yaptim cift cizgi cikti doktora gittim ilk basta keseyi göremedi kan tahlilinde 274 cikti 1 hafta sonra tekrar gittim kese 3.4 mm dedi 1hafta sonra tekrar cagirdi kontrole sonra kese4.5 mm dedi yavas ilerliyor dedi tekrar kan tahlili istedi beta hcg total hcg de 2182.3 cikti doktor gec olusabilir dedi bebek ve yolk sac olusumu yoktur 1 hafta sonraya tekrar cagirdi kanamam filan yok mide bulantilarimda sade arada bir oluyor hep kasik agrilarim oluyor herhangi bir sorun olur mu cok korkuyorum yardim edin.

 88. Gülbahar dedi ki:

  Doktor hic demedi kalp atisini filan dinleyelim diye

 89. Gülbahar dedi ki:

  Merhaba normalde 12 mayis adet tarihimdi ve düzensiz adet oluyordum adetim 7 gün gecti test yaptim ve cift cizgi cikti ve doktoa gittim keseyi göremedi ve kan testinde 274 cikti 1 hafta sonra tekrar doktora gittim kese göründü ve 3.4 mlm kese dedi 1 hafta sonra tekrar cagirdi yani bugun tekrar gittik kese 4.5 dedi bi sıkıntı var kese yavas büyüyor dedi doktor kan testi yaptirdik ve beta hcg total hcg de 2182.3 cikti doktor yeni olabilir dedi pek bilgi vermedi doktor1 hafta sonraya gel dedi normal mi sizce hersey kanamam filan olmadi hic sadece kasiklarimda agri var korkuyorum ne olur bilgilendirin bizi

 90. Gülbahar dedi ki:

  İyi günler ben en son adetimi 12 mayista oldum 7 gün gecti testte cift cizgi cikti ve doktora gittim ilk basta kese görünmedi kan testi beta hcg274 cikti sonraki cuma kese göründü doktor 3.4 ml dedi keseyi sonra 1 hafta sonra yine gittim yani bugün kese 4.5 ml dedi kese cok yavas gelisiyor dedi tekrar kan testi istedi beta hcg total hcg de 2182.3 cikti doktor cok yeni olabilir dedi 1 hafta sonra yine gel dedi normal mi ne olur yardim edin cok korkuyorum..

 91. Aygul dedi ki:

  8haftalik hanileyim doktor bos geelik dedi bir hafta bekliyelim dedi fakat iki gundur cok fazla ayakta durdugum zaman leke seklinde janama oluyor ne yapmaliyn

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Doktorunuzun dediği tarihte kontrole gidin.

 92. Meral dedi ki:

  Merhaba 37 yasindayim 5 hafta ve 3 günlük hamileyim gece kanamam geldi sabah erkenden Gynokologumu aradim hemen gel dedi Vajinal ultrasonda kontrol etti kanamamda problem yokmus iyi gözüküyor ama kese var bebek yok icinde hcg testi yaptirdi ertesi gün aradi kan degeri cok düsükmüs bir hafta sonra yine gel dedi. Ne bulantim var ne gögüs agrim var ve kanama degil ama kahve rengi kan lekesi devam ediyor. Bos gebelik mi yoksa bebek gelisir mi bir hafta sonra

  1. admin admin dedi ki:

   Meral hanım anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenebilir.1 hafta sonra doktor kontrolünüze gidin.Tedbir amaçlı olarak birliktelikten uzak durun.Umarım güzel haberler verirsiniz.

 93. cigdem dedi ki:

  Ben 7 haftik hamileyim kese var ama ici gorunmuyo doktrda bos kese buyuk bi ihtimal dedi 🙁 sizce oylemidir bugun baska doktra daha gidicem

  1. admin admin dedi ki:

   Ciğdem hanım anne karnında bebeğin kalp atışları gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrasonda izlenebilir.Geç yumurtlama ihtimaline karşı bir kez daha alttan ultrason ile kontrol olun.

  2. aysun dedi ki:

   Cigdem hanm bende suan 7haftalik gebeyim ves sizin durumunuzla ayn durumdayim siz haziranda boyle bisey yasadiniz bana yardimci olurmusunuz suan bebis varmi yoksa bos gebelikmi gecirdiniz

 94. ayse dedi ki:

  Merhaba 5 haftalık hamileyim kese var bebek yok kahverengi ve kırmızı lekelerim var

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra tekrar ultrason muayenesi öneririm.

 95. hira dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 10 nisan adetlerim düzenlidir. Idrar testi pozitif Çıktı kan testi öyle hcg hormonu 5000lerde çıktı 1hafta sonra hastaneye gittim yalnız rahimde gözükmedi Bir şey tekrar kan testin yapıldı hcg 17binlere yükselmiş erken mi daha acaba 1hafta sonra tekrar çağırdı. Normalmi gozukmemesi şimdiden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre gebelik kesesi gözükmesi gerekirdi.Dış gebelik yönünden incelenmesi gerekir.

 96. Secıl dedi ki:

  Merhaba benım son adet tarıhım 20 nısan. 25 gunde bır hastalanırım. Ayın 19 unda ıdrar tahlılınde bırı soluk olarak ıkı cızgı gordum.ayın 23 de de kan tahlılı yaptırdım. 71.7 cıktı. Kahverengı akıntım da oluyo. Sımdı dr gıtsem bu sonuclarla kese gorulur mu? Yoksa bıraz daha beklemelımıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Size önerim doktorunuzun çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmemenizdir.

 97. Dilek dedi ki:

  Ben.7.5 haftalık hamilyeim.kese var ama bebek yok içinde yarın yine.gidecm insallh.bakalım inşallah herşey yolundadır ya.neyaoacm çok moralim bozuk neolur bana yol gösterin inş.diyorum bi mucize olur ama hayırlısı neyse o olsun ama çok.uzgunum

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin 6. haftasından itibaren kalp atımları başlaması gerekirdi. Herşey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

  2. döne dedi ki:

   Dilek Hanım merhaba, son durumunuz ne oldu bebek ile ilgili banada iletir misiniz bende 6 hafta 2 günlük hamileyim kese var bebek yok bir hafta sonraya ertelendi inşallah hakkınızda ve hakkımızda hayırlısı olur

 98. Sibel dedi ki:

  Mrb 7hafta 3 günlük gebeyim doktorum boş gebelik olduğunu söyledi kese çok güzel dedi ama bebek yok dedin sizce ne yapmalıyım lütfen cevap verin hiç iyi değilim

 99. Sezin dedi ki:

  Merhaba, 9 yaşında bir oğlum var. Oğlumdan sonra 3 defa hamile kaldım fakat üçünde de kese göründü fakat bebeğin kalp atışlarının olmaması sebebiyle kürtaj olmak durumunda kaldım. Adetlerim düzenlidir, hiçbir sorun yok. Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkürler.

 100. Gülten dedi ki:

  Merhabalar 6+5 günlük hamileyim ultrasonda gözükmedi kese vajinal ultrasonda gòzüktü ama bebek yok dedi dr normal mi 2 hafta sonra tekrar gel dedi ne olur acil cevap alabilir miyim endiseliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Normal şartlarda 6 haftalık gebelikte kalp atımları duyulması gerekirdi.2 hafta sonra doktorunuza tekrar başvurun.

   1. Songül Kızılırmak dedi ki:

    Bugün doktora gittim 6+2 haftalık hamileyim ve kesede bebek olmadığını 1 hafta sonra tekrar gelmemi eğer yine yoksa kürtaj olacağımı söyledi bende kahve rengi akıntı yok ve geç döllenme nedeni ile bebek görülmemiş olabilir mı bundan önce 1 ay önce 1 haftalik düşük yaptım onunla alakası olur mu teşekkürler

    1. admin admin dedi ki:

     1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü öneririm.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

     1. Ada dedi ki:

      Tüp bebek 5 haftalık hamileyim ama dün doktora gittim kese var ama bebek görünmüyor. 1 hafta bekliceksiniz dedi benim moralim sıfır oldu ne yapmalıyım sizce?

     2. admin admin dedi ki:

      Merhabalar kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.4 gün sonra alttan ultrason ile kalp atımı ve gebeliğin gelişimi takip edilmeli.