Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Gebelikte kesenin olup, bebeğin olmaması

Kesenin Olup Bebeğin Olmaması

       Anne adayında bir takım sağlık problemlerinden dolayı embriyo kesesi oluşur fakat ultrason görüntülerinde bebek görülmez.Bu duruma boş gebelik diyoruz.Diğer bir adıda ”su gebeliği” dir.

       Halk arasında “ su hamileliği” olarak bilinen boş gebelik kesenin olup bebeğin olmaması durumu, tanısı ultrason ile bebeğin kalp atımlarının görülmesi gerektiği haftalarda görülmemesi , kesenin boş olması ile koyulur.Bu durum kadın doğum uzmanı tarafından ultrason muayenesi ile tespit edilebilir. Anne adayı bu süreçte kendisini hamile gibi hissetse de embriyo kesesinde bir bebek bulunmaz. Böyle bir durum genellikle adet kanamasında sürekli olarak düzensizlik görülen kadınlarda çok daha fazla görülebilmektedir. Adet kanamasına göre hesaplanan hamilelik sürecinde yanlışlıklar olması su hamileliği durumunun ortaya çıkmasında etkili bir faktördür. 6 hafta içerisinde anne karnında embriyonun gelişmeye başlaması ve ultrason görüntülerinde görülebilmesi gerekmektedir. Anne karnında bu görüntülerin olmadığı takdirde uzmanlar geç yumurtlama olabileceğini düşünerek 1-2 hafta daha beklemeyi tercih etmekte ve boş gebeliğin (su gebeliğinin) kesin olduğunun kanısını koymaktadırlar. Boş gebelik teşhisi koyulan kadınlara tedavi olarak kürtaj ile boş gebeliğin alınması gerekir.

Boş gebeliğin belirtileri nelerdir?

Bu hamilelik ile normal hamilelik arasında hiçbir fark yoktur. Bu nedenle de kişiler de mide bulantısı, baş dönmesi ve halsizlik gibi normal hamilelik belirtileri gözlemlenebilir.

Boşgebelik yaşayan kadınlarda kahverengimsi bir akıntı olabilmektedir.

Hamileliğinin boş gebelik olduğunun öğrenilmesinin tek yolu 6 hafta sonra ultrason görüntüleri ile gerçekleşmektedir.


Boş gebeliğin Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

        Boş gebeliğin uzman doktorun kesin teşhis koyması ile birlikte çok daha fazla vakit geçirilmeden kürtaj yapılması gerekmektedir. Kürtaj sonrasında kadınların yumurtlama düzenleri birkaç hafta içerisinde tekrardan normale dönebilmektedir. Su hamileliği sonrasında kürtaj olan kadınların ortalama dört hafta sonra tekrardan adet görmeleri beklenirken kadınların bu operasyondan sonra hamile kalmalarında hiçbir sakınca görülmez.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 376 YORUM
 1. Avatar helin dedi ki:

  6 haftalık hamileyim kese var bebek görünmüyor bi 10 gün daha beklemenizi belirti ve 6haftalık kalp atışlarında yok sizce hamileminim veya sorun ne?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik kesesi görüldü ise elbetteki hamilesiniz
   Lakin kalp atışları kese görüldükten 2 hafta sonrasında görülür
   Endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 2. Avatar Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam,
  6 haftalık hamileyim ve doktor kontrolünde kese var ama kalp atışı yok hemde bebekte gözükmüyor dedi
  Doktor bu durumlar oluyor dedi ve bizi biraz yinede korkuttu %10 umutla: ( 1 hafta sonra gel tekrar bakalım dedi
  Sizce bu durum risklimidir

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik kesesi oluştukdan 1 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   bekleyiniz, söylenilen tarihte tekrardan kontrole gidiniz

 3. Avatar Ebru dedi ki:

  Bnde 5 haftalik gebeyim kese gorumdü 7 mm bu normal mi dktrum boş gebelik olacagini soyledi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasına bebeği ve kalp atışlarını görürüz

 4. Avatar Şule dedi ki:

  İyi günler en son 19 haziranda adet gördüm ama benim şöyle Bi sıkıntım var eşim asker ve 25 haziranda gelmişti 10 temmuzda dönüş yaptı bugün doktora gittim sanırım adet dönemi den hesaplandı 6+2 gözüküyor ama kesen oluşmuş embriyo gözükmedi dedi yardımcı olmurmusunuz lütfen çok korkuyorum sizce varımdır boş gebelik???

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   bunun için henüz zamanınız var görünüyor
   beklemekte fayda var, endişe etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.