Gebelikte kına , dövme yaptırmak

04.05.2014
28
A+
A-
Gebelikte kına , dövme yaptırmak

GEBELİKTE KINA ve DÖVME YAPTIRMAK

       Hamilelik döneminde vücut fizyolojik açıdan ciltte renk değişimi, yağ salınımında artma, aşırı terleme, kıllanma, karın ve göğüs bölgesinde çatlak, ödem, varis gibi damarsal değişimler, tırnak değişimleri gibi etkiler olmaktadır. Cildin bu değişimleri yaşadığı esnada enfeksiyonlara açık olması, alerjik etkiler göstermesi, egzama gibi oluşumlara yatkın olması nedeniyle
gebelikte kına, dövme yaptırma gibi uygulamalardan sakınmak gerekir. Hamilelik dönemi kadın için bedensel ve ruhsal hassaslık taşıyan bir dönemdir.

Gebelikte kına, dövme gibi işlemlerin riskleri nedir?

       Kalıcı dövme cilt altında tamamen yok edilemeyen bir boyanın, özel bir yöntemle cilt tabakalarına işlenmesidir. Bu uygulanırken kullanılan cihazla, yüksek devirde iğne düzeneği yardımıyla ciltte delikler ve yaralar oluşmaktadır. Bu deliklerden cilt altına boya enjekte edilmektedir. Kullanılan boya maddesi çoğunlukla istir. Bunula birlikte kavrulmuş ve dövülmüş kemik tozu, çivit, bitki özleri, kına ve safran gibi maddelerde enjekte edilebilir. Dövme yapıldığı sırada iğnenin girdiği yerde az da olsa kan çıkmaktadır. Bu durum AIDS, tetanoz, hepatit C ve B gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklara zemin hazırlayan bir durumdur. Bu risk gebeler gibi normal kişilerde de bulunmaktadır. Ayrıca kullanılan boya maddesine karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu boyaların bazıları genetik mutasyona, bebekte doğumsal anormalliklere neden olabilmektedir. Bu yüzden
gebelikte kına, dövme yaptırmak önerilmemektedir. Biline siyah kınanın hamilelik döneminde kullanılması son derece sakıncalıdır. Siyah kınanın içeriğinde bulunan para phenylendiamine maddesinin hamilelikte kalıcı cilt reaksiyonlarına, alerjilere neden olduğu bilinmektedir. Hint kınası bu dönemde fazla etkisi olmasa bile, yine de dikkatli kullanılmalıdır. Gebelik dönemi ruhsal değişimlerin olduğu bir dönem olarak kabul edilmesinden dolayı, bu tarz kalıcı değişimler uygun görülmemektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.