reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte kiraz yemenin faydaları nelerdir ?

Gebelikte kiraz yemenin faydaları nelerdir ?

Kirazın meyvesi taze ve kurutulmuş olarak tüketilmesinin yanında yemek, reçel, konserve, hoşaf ve dondurulmuş gıda olarak sofralarda yerini almaktadır. Bir porsiyon (100 gram) kiraz ortalama 60 kaloridir. Karoten, beta tokoferol, B grubu vitaminleri içermektedir.

Faydaları

 • İdrar söktürmeye yardımcı olması nedeniyle vücutta biriken zehirli maddelerin karaciğer ve böbrek yoluyla dışarı atılmasını sağlar.
 • Taze olarak tüketilen kiraz meyvesi ürik asit ve ürat tuzlarının vücuttan atılmasını sağladığı için romatizma ve gut hastalıklarıyla eklem kireçlenmesi ve damar sertliğinin tedavisinde de kullanılır.
 • Suda çözünen ve çözünmeyen lifler içerdiğinden kabızlığı giderici etkisi vardır.
 • Ağrıların dindirilmesinde etkili olur.
 • Kiraz meyvesinde bulunan kinik asitin böbreklerin taş ve kum yapmasını önlediği ve varsa zamanla döktüğü, ayrıca safra kesesi taşının dökülmesine de yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Kiraz ağacı kabuğu kabız ve ateş düşürücü, çiçekleri göğüs yumuşatıcı, yaprakları ise müshil olarak kullanılmaktadır.

Uyarılar

 • Halk arasında kiraz sapını kaynatıp tüketmenin zayıflattığı yönünde bir düşünce vardır. Kiraz sapı vücuttan sıvı atılmasına yardımcı olur ancak yağ kaybı sağlamaz. Bunu dikkate alarak gebelerin özellikle gerekmedikçe kiraz sapı çayı tüketmelerine gerek yoktur.
 • Kiraz, idrar söktürücü özelliği dolayısı ile vücuttaki fazla suyun atılmasıyla birlikte tansiyon değerlerini etkiler. Ayrıca kan sulandırıcı, kan pıhtılaştırıcı ve ritm düzenleyici ilaçları kullananların ilaç etkinliğini bozması nedeniyle porsiyonları kontrollü tüketmeleri gerekir.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Bu Haber 28.628 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 10.06.2017 Cts 02 : 10

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Şirin dedi ki:

  Merhaba! Ben 6 ayDır korunmuyorum. Son adet tarihim 16hazıran ve 6temmuz da 3gunluk kahverenginden lekelenmem oldu adetimde 10gun gecikme olunca 26 temmuz da idrar testi yaptım negatıif kan testi yaptım bu gun 5.4 çıktı sizce hamilemiyim doktorum iki hafta sonra gelin tekrar kan testi yapalim Dedi. Ve Hale’n adet olmamişim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şirin hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.10 günlük gecikmede 5,4 değeri çok düşük.

 2. Avatar Filiz dedi ki:

  Merhaba hocam 14 hafta iki günlük hamileyim .iki haftadır çok az hissediyorum bebeği. Normalmi dır..çok Aralıkli kimildiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Filiz hanım bebek hareketleri 28. haftadan sonra takip edilir.Riskli gebeliklerde 24. haftadan itibaren takip edilebilir.Bebeğiniz henüz yeterince kuvvetlenmediğinden hareketlerini hissedemeyebilirsiniz.

 3. Avatar sultan dedi ki:

  merhaba ben en son on üç mayısta adet oldum 29 nayısta doktora gitti kanda hgc degeri 7 idi doktorum bir kaç günlük hamile olabilirsin dedi şimdi doktorun bir kaç gün hamilesin dediğine göre hesap yaptıgımda 3 haftalık hamileyim ama doktor ultrasonda kese ye baktı 6 hafta dedi adet günüme görede nerdeyse beş haftalık ben anlamadım

  1. admin admin dedi ki:

   Sultan hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir.

   1. Avatar sultan dedi ki:

    hgc değerim şu an 4000 üzerinde ama eğisadece gebelik haftam kafamı karıştırdı doktorun bir kaç günlük hamile dediğine göre hesap yapmıştım teşekkür ederim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sultan hanım bir kaç günlük hamilelik olmaz.Doktorunuz gebeliğin tespitinin ilk günleri olduğundan böyle söylemiş olabilir.

 4. Avatar Hulya dedi ki:

  Hocam ben iki cocuk annssiyim iki cocugum 35 haftalik erken dogumla dunyaye geldi ve cok fazla idrardan kokulu iltihap geliyodu suan yine hamileyim 7 haftalik ve bu gebeligimdede ayni koku var bunun nedeni nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurup idrar tahlilleri yaptırmalısınız.

 5. Avatar Filiz dedi ki:

  12 haftalık gebeyim bazen çok fazla acıkma hissim var bazı günler ise hiç yiyemiyorum. Ayrıca bebeğimi sağ tarafta hissediyorum ve sağ tarafm da ağrılar var bu ne anlama geliyor

  1. admin admin dedi ki:

   12 haftalık bebeğin ağırlık vermesi ve hissedilmesi genellikle mümkün olmamaktadır. Bu durum ve ağrı ile alakalı en yakın zamanda kadın doğum uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. İştahınız olmadığı günler elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye ve bebeğinizin gereksinimlerini karşılamaya çalışın. Genel bir beslenme düzeni oturtmanız faydalı olacaktır. İştahınızı baskılamak için mutlaka ara öğün yapın. Yemeklere çorba ile başlayın. Sebze ve salatalara ağırlık verin. Bol su için, yemekten yarım saat kadar önce ılık su içmek faydalı olacaktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 6. Avatar Dilek dedi ki:

  Çok fazla şiştiğim zaman kiraz sapı içiyorum öd2m attırucı olduğu için tabi karşılığında da bol su içiyorum yanlış mı yapıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Ödem için, bol su içmek, yürüyüş yapmak, tuzsuz beslenmek gerekir. Kiraz sapı çayı içmeden önce tansiyon değerlerini ölçmeniz uygun olacaktır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 7. Avatar ZEHRA KAYA dedi ki:

  Bebeğe faydası var mi 7 aylık hamileymiş

  1. admin admin dedi ki:

   Kiraz özellikle illa tüketilmesi gereken gıdalardan değildir. Meyveler gibi vitamin ve mineraller içerir. Lif bakımından zengin olduğundan bağırsakları çalıştıran sindirim sistemini düzenleyen etkisi vardır. Ancak kiraz sevmiyorsanız diğer meyveleri yiyip kiraz tüketmemek bir problem oluşturmaz. Uygun olan ise her çeşit meyveden dengeli şekilde tüketmektir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş