Gebelikte kivi tüketiminin faydaları

09.05.2018
251
A+
A-
Gebelikte kivi tüketiminin faydaları

Anavatanı Çin olan kivi, cazip yeşil rengi ile diğer meyvelerden ayrılır. Daha çok taze olarak tüketilmekle birlikte, kurutularak, dondurularak ve meyve suyuna işlenerek değerlendirilmektedir. Pasta, dondurma, tatlı ve jölelerde de kivi kullanılabilmektedir.

  • Kivinin başlıca bileşeni sudur (yaklaşık %86) ve buna göre katı madde yalnızca %14 dolayındadır. Su içeriğinin fazlalığı sıvı gereksiniminin karşılanması açısından önemlidir.  Yüksek kalorili bir gıda olmaması sebebiyle sağlıklı beslenme açısından önemli bir meyvedir.
  • Kivinin, şeftali ve elmadan 10 kat daha fazla C vitamini içerdiği ve bu sayede kuvvetli bir antioksidan olduğu bilinmektedir. Kivinin bu özelliği ile kanser, kardiyovasküler rahatsızlıklar ve yaşlanmaya bağlı dejeneratif hastalıkları önleyici etkisi bulunmaktadır. Yine yüksek C vitamini içermesi antioksidan etkisi dışında bağışıklığı kuvvetlendirmesi, nezle, grip gibi hastalıklara karşı koruması, yara iyileşmesi ve kolajen oluşumu açısından olumlu etkileri olduğu ve ayrıca gıdalardan demir emilimini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle gebelikte özellikle kansızlığı önleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Kivi yüksek oranda potasyum içerir. Bu da gebelikte sık gözlenen gerginlik, yorgunluk, kramp ve kas ağrılarını gidermeye yardımcı olur.
  • Yapılan araştırmalar kivinin diyet lifi açısından önemli bir kaynak olduğunu göstermektedir. Hem suda çözünür hem suda çözünmez lifler içerir. Bu sayede kivi bağırsak fonksiyonları ve kabızlığı önlemede, kolesterolü düşürmede faydalıdır.
  • Kivinin, içerdiği alerjen maddeler sayesinde bazı gıda proteinlerinin (et, jelatin, soya, glüten)  sindirimini kolaylaştırdığı ve böylece sindirimi rahatlattığı saptanmıştır.
  • Kivi tüm bu olumlu özellikleri sayesinde sağlık için yararlı fonksiyonel bir gıdadır. Bu nedenle kivi, anne adaylarının tüketmeyi artırması önerilen önemli bir meyvedir.

Kiviyi salatalarınızda, yoğurt içerisinde, smootie türü içeceklerde, balık ve tavuk yemeklerinin yanında, damak tadınıza hoş gelen tüm tariflerde tercih edebilirsiniz.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.